aA
Kaip nereikia rūšiuoti
© P. Paulaičio nuotr.

GRYNAS.lt paruoštas teisingo rūšiavimo gidas susilaukė didelės sėkmės. Nuolat gauname naujų skaitytojų laiškų, kuriuose klausiama kur mesti vieną ar kitą atlieką ar kokiai principais vadovautis norint teisingai rūšiuoti. Neskaitant to, kad didesnė lietuvių dalis mano, kad rūšiavimas – beprasmis užsiėmimas, atsakome į jūsų klausimus ir tikimės, kad tai paskatins ne vieną prisijungti prie augančių rūšiuotojų gretų.

Atsakymus į pirmuosius 12 klausimų rasite ČIA.

Atsakymus į antruosius 10 klausimų rasite ČIA.

1. Laurynas:

Savo katytę maitiname maistu, kurios pakuotės apačia – plastikinė, viršus – folija. Ar šią foliją galima mesti į plastiko konteinerius? Ar reikia atskirti foliją nuo plastiko? Tas pats klausimas dėl panašių grietinės indelių.

Taip, foliją galima ir reikia mesti į plastiko konteinerius. Geriau būtų jei foliją nuo plastiko atskirtumėte. Lygiai taip pat elkitės ir su indeliais nuo grietinės ar su panašiomis atliekomis.

2. Agnė:

1. Ar reikia sulamdyti plastikinius butelius, skardines, kad jie kuo mažiau užimtų vietos konteineryje?

2. Butelių kamštelius užsukti ar mesti atskirai?

3. Ar mesti į rūšiavimo konteinerius tokias smulkias atliekas kaip pvz., parduotuvės čekis, saldainio popierėlis?

4. Ar galima į plastikinį/popierinį maišelį sudėti daug plastikinių/popierinių atliekų ir mesti jas į konteinerį su visu maišeliu, ar geriau, kad visos tos atliekos būtų metamos atskirai, nesudėtos į maišelį?

Atsakome:

1. Taip, jeigu nesunku, sulamdykite pakuotes, kad šios konteineryje užimtų kuo mažiau vietos. Tai daryti nėra būtina, bet padės sutaupyti vietos ir konteineris taip greit nepersipildys.

2. Nėra didelio skirtumo ar kamštelius užsuksite ar mesite atskirai, bet jei paliksite kamštelį užsuktą – jis nepasimes ir tikrai pasieks perdirbimo įmonę.

3. Taip, net ir smulkios atliekos gali būti perdirbamos.

4. Geriau būtų jei jas mestumėte atskirai. Perrinkimo linijoje darbuotojams bus lengviau patiems atsirinkti ir atskirti skirtingas plastiko ar popieriaus rūšis.

3. Rimvydas:

Norėjau paklausti, ar galima paprastas (kaitrines) lemputes ir taupias (liuminescencines) lemputes atiduoti kartu su kitomis elektronikos atliekomis surinkėjams?

Taip, elektronikos atliekų surinkėjai surenka ir lemputes. Galite drąsiai jiems jas atiduoti. Lemputes taip pat galite atiduoti ir į bet kurią prekybos vietą: reikalaukite, kad jomis būtų tinkamai pasirūpinta ir jomis nebūtų atsikratyta išmetant į šiukšliadėžę – tokia pardavėjų pareiga.

4. Margarita:

Kur mesti kompaktinius diskus?

Kompaktinių ir DVD diskų negalima mesti į plastiko konteinerį – juos reiktų atiduoti elektroninių atliekų surinkėjams. Žinoma, tai nepatogu, bet galbūt pavyktų sukaupti šiek tiek elektroninių atliekų ir išsikviesti surinkėjus? Dalis elektronikos surinkėjų nemokamai atvyksta pasiimti atliekų. O gal pati pro šalį kada važiuosite? Juk būtų be galo apmaudu, kad jie turės trūnyti šimtmetį kitą sąvartyne, kai galėjo būti perdirbti.

5. Simona:

Kilo klausimas: kur ir kaip derėtų išmesti pakuotes nuo kosmetikos, kad tai turėtų kuo mažesnį neigiamą poveikį gamtai? Juk neretai pasitaiko, kad kosmetikos galiojimo laikas pasibaigia, net nespėjus sunaudoti, tad tenka ją išmesti su visais likučiais, o sunaudoti blakstienų tušą ar nagų laką taip, kad pakuotės liktų švarios - misija „neįmanoma“. Išplauti pakuotę nėra taip paprasta, o ir, mano manymu, tai nėra geriausia išeitis, žinant, kur tos nuotekos galiausiai patenka.

Jeigu norite tikrai kuo labiau apsaugoti gamtą, tuomet kosmetikos pakuotes reiktų atiduoti į pavojingų atliekų surinkimo aikštelę. Skirtingų kosmetikos priemonių gamyboje naudojama labai daug skirtingų medžiagų. Galbūt dalis jų tikrai nekliudytų perdirbimo procesui, jei pakuotė nebūtų labai švari, deja sutikrinti kiekvieno produkto sudėtį ir ištirti jos poveikį perdirbimo procesui, taip pat – misija „neįmanoma“. Taigi, geriausias sprendimas – atiduoti tokias pakuotes į pavojingų medžiagų surinkimo aikštelę, kur jomis bus pasirūpinta.

6. Justinas:

1. Norėjau pasiteirauti ar galima mesti visokius reklaminius lankstinukus, blizgius žurnalų viršelius ar dėžes į popieriui skirtą dėžę? Ar galėtumėte pasakyti kas yra tas popierius-plastmasė? Kaip gi jį atskirti? (1 nuotr.)

2. Kaip dėl šitų burbuliukų? (2 nuotr.)

3. Turiu tokių dėžučių, kur buvo sudėti seni mobilieji telefonai. Negaliu atskirti ar tai yra kartonas, ar plastikas. Ar nieko tokio jeigu įmesiu tai į kartono konteinerį? (3nuotr.)

4. Radau senų puspilnių klijų pakuočių. Ar galima jas perdirbti? (4 nuotr.) Tas pats klausimas ir dėl pilnų ir tuščių aukšto slėgio buteliukų.

5. Ar galima perdirbti dantų šepetėlius, senus plastmasinius rašiklius, lipnią juostą?

6. Ar rūbų konteineriai skirti tik rūbams kuriuos dar galima nešioti? Ar galima į juos mesti suplyšusias kojinės, batus, audinius, apatinį trikotažą? Ar įmanoma tai perdirbti ar tiesiog mesti į bendrąjį konteinerį?

Atsakome:

1. Plastiku padengtą popierių reiktų mesti į plastiko konteinerį. Atskirti „plastikinį“ popierių nuo paprasto galima jį liečiant. Į popieriaus konteinerį reiktų mesti tik įprastą popierių, kurį liečiant nesijaučia, kad jis padengtas kažkokia medžiaga. Jei popieriaus ar kartono paviršius „kitoks“, jaučiasi, kad jis slidesnis – tuomet tokį meskite į plastiko konteinerį. Suprantama, kad kartais gali būti sunku atskirti, bet labai nesijaudinkite ir meskite tiesiog ten, kur jums atrodo teisingiausia. Auksinė rūšiavimo taisyklė: geriau mesti, negu nemesti.

2. Tai yra plastikas - geltonojo rūšiavimo konteinerio „maistas“.

3. Tikrai nieko blogo nenutiks. Jei jums atrodo, kad tai kartonas – drąsiai meskite į popieriaus konteinerį.

4. Tušti aukšto slėgio flakonai bei įvairios pakuotės su cheminėmis medžiagomis (klijai vis tik chemija) turi būti atiduotos į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles, nes jų negalima perdirbti įprastais būdais.

5. Jei dantų šepetėliai plastmasiniai – meskite į plastiko konteinerį. Taip pat galite pasielgti ir su rašikliais, tačiau lipni juosta nėra perdirbama. Ją reikia mesti į bendrąjį atliekų konteinerį.

6. Į tekstilės konteinerius galima mesti tiek gerą, dar tinkamą nešioti avalynę ir tekstilę, tiek jau suplyšusią. Dalis surinktų atliekų bus paaukota labdarai, o likusi perdirbta. Surinkėjai tik geranoriškai prašo nemesti purvinos, dvokiančios ar užterštos cheminėmis medžiagomis avalynės ir tekstilės.

7. Tomas:

Kur reikia išmesti nebenaudojamus laidus ir kabelius?

Laidus ir kabelius reikia atiduoti elektroninių atliekų surinkėjams. Primename, kad dalis jų nemokamai atvyksta pasiimti įvairių elektroninių ar elektronikos atliekų.

8. Miglė:

1. Ar folija rūšiuoti į plastiko konteinerius?

2. Kaip rūšiuoti, ar iš viso rūšiuojamas putplastis (tas, į kuri būna supakuoti baldai)?

3. Kur rūšiuoti medžiagas, pvz. lieka etikečių dalys, smulkios medžiagos dalys? Kiek žinau, jos taip pat ilgai yra.

1. Taip, foliją meskite į plastiko konteinerius.

2. Putplastį reiktų mesti į plastiko konteinerį. Primename, kad putplastis yra labai sunkiai ir brangiai perdirbama medžiaga, o patekusi į sąvartyną ji nesuyra ištisus šimtmečius. GRYNAS.lt pataria, kai tik įmanoma, atsisakyti putplasčio ir rinktis alternatyvias pakuotes.

3. Nesvarbu, kad dalys smulkios – vistiek jas meskite į atitinkamus rūšiavimo konteinerius. Jeigu turite omenyje tekstilės atliekas – joms vieta tekstilės surinkimo konteineryje (paprastai šviesiai rudos spalvos). Jeigu tekstilės atliekos išties mažos, tuomet meskite jas į bendrąjį atliekų konteinerį – jos suirs daug greičiau nei plastikas ar stiklas.

Jeigu nežinote, kur kokią atlieką mesti, nenumanote nuo ko pradėti rūšiuoti ar kokiais principais vadovautis atrenkant atliekas - fotografuokite ir rašykite grynas@grynas.lt

GRYNAS.lt TEISINGO RŪŠIAVIMO GIDAS

GRYNAS.lt RŪŠIAVIMO INSTRUKCIJA

Rūšiavimas
Rūšiavimas
© GRYNAS.lt nuotr.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kitąmet automobilių rinką drebins pokyčiai: kodėl verta skubėti įsigyti dar šiemet naudoti gali brangti iki 300 eurų

Nors antradienį Seimas automobilių taršos mokestį grąžino tobulinti, panašu, kad permainų...

Seimo konfliktai skaudžiausiai gali kirsti Skverneliui: Vyriausybės likimas pakibo ant plauko (23)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) įsivarė save į kampą –...

Suvienytos vaikų ligų, trys mamos išplatino viešą laišką: šįkart nusprendėme nebetylėti

„Ilgai galvojome, rašyti viešą laišką ar nutylėti. Daug kartų esame taip padariusios, nors...

Degančios Alytaus įmonės direktorius: netiesa, kad mūsų įmonėje buvo daugybė pažeidimų (153)

Juozas Cicėnas , jau savaitę degančios Alytaus padangų gamyklos „ Ekologistika “ vadovas,...

Po skaudaus pralaimėjimo Karbauskis ieško kaltųjų: kas išdūrė valdančiuosius ir primokė Pranckietį (197)

„Iš raudonų Karbauskio akių ir pavargusio veido matyti, kad prieš antradienio posėdį naktis,...

Vilkiko priekaboje Anglijoje – 39 žmonių kūnai (102)

Anglijoje, Esekso grafystėje, vilkiko priekaboje rasti 39 žmonių kūnai, skelbia BBC.

Kariškių žaidynėse – lietuvio medalis ir kinų gėda: įkliuvo slapta pažymėtoje trasoje (3)

Pasaulio kariškių sporto žaidynėse Kinijoje antrą pergalę iškovojo Lietuvos boksininkas...

Nėštukė pakraupusi poliklinikos lankytojų elgesiu: kiekvieną kartą turiu morališkai pasiruošti (15)

Šiuo metu esu 8-ame mėnesyje besilaukianti. Gyvenu Vilniuje , viskas gerai, nėštumo laikotarpis...

Tamašunienė sureagavo į raginimus atsistatydinti: nesikratysiu atsakomybės, bet nuspręs vadovai (157)

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė , reaguodama į dėl jos atsistatydinimo renkamus...

Lauras Bielinis. Manote, kad Seimo salėje buvo karšta? Dabar sužinosite, kas yra karštis (169)

Visi, kurie domisi politika, stebi užsitęsusią balsavimo „dramą“ dėl nepasitikėjimo Seimo...