aA
Trys alpinistai Artūras Bazys, Julius Survila ir Paulius Jakutavičius išvyko į alpes, kur po kelių treniruočių bandys įveikti Eigerio kalną. GRYNAS.lt skelbia jų dienoraštį ir kelionės įspūdžius.
Šamoni miestas
Šamoni miestas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Penktoji diena

Praėjusį vakarą ilgai rašiau laiškus ir dienoraštį, rūšiavau vaizdo medžiagą, tai miegoti buvo likę vos 4 valandos - šiandien planavome keltis viršun ir lipti treniruotei vieną gana sudėtingą mišrų - ledo ir uolų maršrutą (smalsaujantiems - pagrindinė informacija: „Le Fil a Plomb“, TD-, M4, ledo laipiojimo kategorija 4+, techninio ruožo aukščių skirtumas - 700 metrų, bendras peraukštėjias - 1450 metrų: nuo 2340 iki 3601 metro).

Ir tai pusvalandžiu anksčiau nei numatyta pragydo mobilieji gaidžiai ir prasidėjo rytmetinis kuitimasis. Teko ropštis iš lovos keliolika minučių anksčiau, nes apsimesti miegančiu tiesiog nebepavyko.

Skubrus ruošimasis, laimei, pustuštėje virtuvėje - kiti „Ski Station“ įnamiai dar tik krapštė akis. Prie keltuvo buvome dar keliolika minučių prieš 8-ą valandą, o pirmasis keltuvas turėjo kelti 8:10. Turėjo. Nes vos pamačius kasas viskas tapo aišku - žmonės būriavosi, bet ne prie kasų pirkti bilietus. Reiškė tik viena - pirmasis keltuvas 8:10 nekils. Midi viršūnėje - pernelyg stiprus vėjas (apie 37,5 metro per sekundę). Kita informacija - 9 ryto.

Mums laikas - aukso vertės. Ir taip planavome lipti su mintimi, kad nakvosime viršuje, ant Midi viršūnės esančioje keltuvo stotyje. O sulig kiekviena valanda atidėtas užkilimas reiškė dar ir tai, kad daugiau laiko gali tekti kopti tamsoje. Vėjas mums įtakos kopimui praktiškai neturėtų - jis pietvakarių krypties, o mūsų šlaitas žiūri į šiaurę, tik viršuje, ant keteros, gali būti šiek tiek vėsoka ir truputėli vėjuota.

Nutarėme palaukti. Čia sulaukiau skambučio ir žinios, kad praėjusią naktį šalia Almatos kalnuose žuvo vienas pažįstamas alpinistas - Gena iš Kazachstano. Susipažinome su juo stovykloje prie Chan Tengrio viršūnės 2008-aisiais. Vėliau susitikome 2010 metais Pamyre prie J. Korženevskajos ir I. Somoni septyniatūkstininkų. Būdavo dažnas svečias mūsų stovyklos kampelyje kartu su kitais alpinistais iš Rusijos, kai tarp kopimų susitikdavome bazinėje stovykloje - gerdavome arbatą, klausydavome gitaros, kalbėdavomės apie gyvenimą kalnuose. Mėgdavo nuotaikingus trumpus eilėraštukus deklamuoti ir turėjo gana paprastą požiūrį, sakyčiau, net gal net cinišką požiūrį į mirtį kalnuose. Mat dirbo gelbėtoju. Tai jis jau bešvenčiant kopimo sezono pabaigą Pamyre, vidurnaktį subūrė komandą žmonių ir pirmieji išbėgo į tamsą - 2 kilometrais aukščiau, J. Korženevskajos šlaite į plyšį įkritusio alpinisto iš Murmansko ieškoti ir gelbėti.

Buvo vienas geriausių alpinistų, lipęs sudėtingiausius kalnus. Žuvo, sako, lavinoje ant visai šalia Almatos miesto esančio kalno, lipdamas su kitu alpinistu (o gal klientu) visai nesudėtingą maršrutą.

Prieš keletą metų, taip pat čia - Šamoni, užtiko žinia apie iš tos pačios 2010 metų Pamyro kompanijos žuvusią jauną, bet stiprią alpinistę Dašą. Jeigu tie patys žmonės, su kuriais 2010 metais sėdėjome bazinėje stovykloje prie bendro stalo vakarais, vėl susirinktų, liktų jau 5 ar 6 tuščios kėdės ir linksmos nudegusių veidų su apsilaupiusiomis besišypsančiomis lūpomis nuotraukos.

Reikia pastangų, kad gavęs tokią žinią suvaldytum emocijas ir nepradėtų tvinksėti smegenyse panika. Tokia šio žaidimo aukščiausia kaina.

O mūsų diena sukosi toliau. Devintos valandos žinios nieko gero nepasakė - laukti dar. Apsvarstėme galimybes. Laukti ir vis tiek kilti, kopti ir dalį maršruto brautis tamsoje. Ar užkilus nakvoti ir išeiti į maršrutą rytoj anksti ryte. Ką laimime, ką pralaimime. Nors norėjosi judėti, lipti, tačiau logiškai susidėliojome, kad tai - treniruotė. Mums nereikia persistengti, išeikvoti daugiau jėgų, nei reikėtų. Be to, pagal prognozes laukė dvi puikios dienos. Nusprendėme, kad į maršrutą kilsime rytoj.

Patraukėme į jau nubudusį, pavasariu dvelkiantį ir paukščių čiulbėjimu aidintį Šamoni. Kavos, pyragėlių, ir žinoma - parduotuvių. Čia ne tik alpinizmo Meka, čia ir didelė grėsmė prakiurdyti piniginę alpinistams. Alpinistas įrangos ir aprangos parduotuvėje - kaip vaikas tarp žaislų lentynų. Vaizdą verta pamatyti.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuo sausio algų negavę „Belorus“ darbuotojai susirinko Vilniuje: grasina 400 šeimų bado streiku Ruginienė: valstybė pati sukėlė socialinę katastrofą (109)

Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojų kolona, lydima policijos, šiandien lanko...

Tarp britų ir prancūzų gilėja konfliktas: Jungtinė Karalystė Džersio salos link pasiuntė karinių patruliavimo laivų (13)

Britų ir prancūzų konfliktas dėl žvejybos taisyklių, įsigaliojusių po „ Brexit “, panašu,...

Masinė visuomenės vakcinacija Lietuvoje prasidės nuo gegužės 10 dienos: kaip tai veiks? (263)

Lietuvoje planuojama pradėti masinę etapinę visuomenės vakcinaciją nuo koronaviruso . Apie tai,...

Vyriausybės užmačios – ekonomikos gaivinimo fondo milijonais pamaloninti LRT Po kilusio skandalo tvirtina, kad atsitraukia (262)

Iki paskutinės minutės nuo visuomenės slėptame premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamos...

Šimašius: jei liks vakcinų, nuo rytojaus kviesime skiepytis 35+ (83)

Jei liks vakcinų, jau penktadienį Vilnius pakvies registruotis skiepytis nuo koronaviruso 35 metų...

Malinauskas su keliais šimtais druskininkiečių atvyksta į Vilnių: keliame vėliavas, laukite (446)

Didelė kolona druskininkiečių, tarp kurių ir miesto meras Ričardas Malinauskas jau rikiuojasi...

Primygtinai siūlo trumpinti terminą, kada suleidžiama antra „AstraZeneca“ vakcinos dozė (24)

Savivaldybės siūlo trumpinti terminą, kada suleidžiama antra „AstraZeneca“ vakcinos nuo...

Dėl pensijų fondų nenurims – siūlys leisti pasitraukti sukaupusiems iki 5000 eurų (256)

Socialdemokratų frakcija antrąkart Seimu teiks siūlymą leisti bet kada pasitraukti iš pensijų...

Išanalizuoti beveik 5 mln. dviem dozėmis paskiepytų žmonių duomenys: pandemiją galima užbaigti (129)

Didžiausias iki šiol realiomis sąlygomis atliktas „ Pfizer - BioNTech “ vakcinos...