aA
Gyventojų vartojamų vaistų likučiai atliekant gamtinius reikalus patenka į kanalizaciją. Kadangi Lietuvos nuotekų valyklos farmacinių medžiagų iki galo išvalyti negali, jos keliauja į mūsų šalies upes bei Baltijos jūrą, teršia aplinką ir net gali pakeisti žuvų lytį. Ekspertai teigia, kad iš pažangiausių šalių Lietuva turėtų nusižiūrėti patirtį kaip tuos teršalus „išgraibyti“ iš valyklų ir kas už šį darbą vandentiekio įmonėms turėtų apmokėti, teigiama pranešime spaudai.
Žuvys nukenčia nuo medikamentų
Žuvys nukenčia nuo medikamentų
© Shutterstock

Rado vaistų liekanų

Štai pernai Kretingos valymo stotyje paimtus mėginius ištyrę mokslininkai nustatė, kad jau išvalytame vandenyje apstu net 14 skirtingų vaistų likučių. Pasak Klaipėdos universiteto mokslininko Sergejaus Suzdalevo, dominuoja trys pagrindiniai vaistai: paracetamolis, ibuprofenas, diklofenakas.

„Tai skausmą malšinantys vaistai. O paracetamolio koncentracija siekia net dešimtis tūkstančių nanogramų litre. Žinoma, kad farmacinės medžiagos atkeliauja su nuotekomis. Į nuotekas per kanalizaciją patekę medikamentų likučiai sudaro net 90 procentų taršos farmacinėmis medžiagomis ir yra pagrindinis tokios taršos šaltinis. Kadangi valyklos nepajėgia iki galo išvalyti tų farmacinių medžiagų jos patenka į aplinką“, – sako mokslininkas.

Vaistai nuo skausmo
Vaistai nuo skausmo
© Shutterstock

Kad mūsų šalies valymo įrengimai yra bejėgiai prieš farmacinę taršą parodė ir Švedijoje atlikti mūsų šalyje paimtų vandens mėginių tyrimai. Pasak nuotekų valymo technologės šie tyrimai parodė, kad po išvalymo vandenyje lieka 98 procentai aktyvių farmacinių medžiagų.

Paėmė ir dumblo mėginius

Neseniai vėl Kretingos miesto nuotekų valykloje apsilankę Klaipėdos universiteto mokslininkai vėl paėmė vandens mėginius, kuriuos ištyrus ir jų rezultatus palyginus su anksčiau paimtų mėginių rezultatais, bus galima pamatyti, ar tarša medikamentais didėja.

Šįkart mokslininkai Kretingos miesto valymo stotyje paėmė dumblo mėginius. Dumblą dažnas ūkininkas naudoja tręšti laukams. Todėl būtina išsiaiškinti, ar jame nėra vaistų likučių, ar žmonės, patys to nežinodami, nevalgo vaistais užkrėstų produktų.

Žuvis
Žuvis
© DELFI / Karolina Pansevič

Užsienyje atlikti tyrimai parodė, kad išvalytame vandenyje likusios farmacinės liekanos daro nepataisomą žalą gyvūnijai.

Buvo pastebėti kai kurių žuvų elgsenos pasikeitimai ir netgi tai, kad vyriškos lyties žuvys įgauna moteriškos lyties žuvims būdingų savybių. Kad taip žuvis gali veikti farmacinė tarša tapo aišku po Indijoje įvykusio incidento per kurį vos neišnyko vienos rūšies grifai.

Paaiškėjo, kad ši paukščių rūšis prie išnykimo ribos atsidūrė maitindamasi nuo per didelio antibiotikų ir skausmą malšinančių vaistų dozių kritusių gyvulių mėsa.

Farmacinė tarša keičia žuvų lytį

Prieš kelerius metus Klaipėdos universiteto mokslininkai kartu su dar trijų šalių mokslininkais dalyvavo trejus metus trukusiame MORPHEUS projekte, kurio tikslas buvo ne tik surinkti informaciją apie Baltijos jūros taršą farmacinėmis medžiagomis, bet ir apie pažangias farmacinės taršos valymo technologijas, kurios jau yra įdiegtos Švedijoje, Vokietijoje bei Šveicarijoje.

Pasak MORPHEUS projekte dalyvavusio Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslo darbuotojo Valdo Lango, buvo nustatyta, kad didžiausias vaistų patekimo į aplinką šaltinis yra nuotekų valyklos.

Žvejyba jūroje. M. Milinio nuotr.
Žvejyba jūroje. M. Milinio nuotr.
© GRYNAS.lt

„Į valyklas iš mūsų organizmo pašalinti vaistai pasiekia per kanalizacijos tinklus. Priklausomai nuo vaistų rūšies nuotekų valyklas jie pasiekia išsaugoję nuo 30 iki 90 procentų savo veiksmingumo.

Dabartinės nuotekų valyklos nėra pritaikytos mikroteršalų išvalymui. Todėl kai kurie į šias nuotekų valyklas patekę medikamentai suyra, o kai kurių medikamentų koncentracija išvalytose nuotekose netgi padidėja. Tai daugiausia liečia antibiotikus“, – sakė V. Langas.

Turtingos šalys diegia naujas valymo technologijas

Mikroteršalai į aplinką pateks tol, kol nuotekų valymo stotyse nebus įrengti ketvirtos pakopos valymo įrengimai. Išvalyti mikroteršalus galima juos ozonuojant arba filtruojant per aktyvuotos anglies filtrus. Tačiau tokiems ketvirtosios pakopos valymo įrengimams reikia milijardinių investicijų. Nors jokio teisinio Europos Sąjungos įpareigojimo valyti mikroteršalus dar nėra, turtingesnės Europos šalys šią problemą jau ėmė spręsti valstybiniu lygiu.

Šveicarija tapo pirmąja šalimi, kuri dar 2016 metais priėmė nacionalinę programą ir užsibrėžė tikslą iki 2040 metų visų savo didžiųjų miestų valymo įrengimuose įdiegti ketvirtos pakopos valymo įrengimus.

Žvejys
Žvejys
© Shutterstock

Įgyvendinus šią programą iš pusės Šveicarijoje susidarančių nuotekų būtų pašalinama 80 procentų farmacinių medžiagų. Vokietijoje ketvirtosios pakopos valymo įrengimai jau savanoriškai įdiegti daugiau kaip dešimtyje šios šalies nuotekų valymo stočių.

Po keliolika metų vykdytų tyrimų ketvirtosios pakopos valymo įrengimus savo nuotekų valymo stotyse jau ėmė diegti ir Švedija.

Pirmieji žingsniai žengiami ir Lietuvoje

Pirmieji žingsniai mikroteršalų pašalinimo srityje jau žengiami ir Lietuvoje. Buvo skirtos investicijos farmacinių medžiagų ir mikroteršalų šalinimo technologijoms Kretingos nuotekų valykloje. Šis pilotinis projektas AB „Kretingos vandenys“ jau įvykdytas. Sumontavus aktyvuotos anglies filtrus čia jau išvaloma iki 15–20 procentų visų nuotekų.

„Kretingos vandenų“ projektas svarbus patirtimi įgyta diegiant pažangią ketvirtosios pakopos valymo technologiją. Nors Europos Sąjungos direktyvų dėl mikroteršalų valymo dar nėra, tai nereiškia, kad nereikia ruoštis šios problemos sprendimui iš anksto“, – sako V. Langas.

Pasak jo, šiuo metu vyksta ES Bendrosios vandens politikos direktyvos prioritetinių medžiagų sąrašo peržiūra, o farmacijos produktai yra įrašyti tarp medžiagų kandidačių, kurioms bus nustatyti aplinkos kokybės standartai, t.y. leistinos koncentracijos. Kol kas į šį sąrašą įtraukti trys makrolidų grupės antibiotikai (eritromicinas, klaritromicinas ir azitromicinas), karbamazepinas, diklofenakas bei trys hormonai (estradiolis, etinilestradiolis ir estronas) ir ibuprofenas.

Žuvų turgus
Žuvų turgus
© Pixabay

Po derybų su ES valstybėmis narėmis, pramone ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis, prioritetinių medžiagų sąrašas gali būti priimtas 2023 m. pabaigoje. Tai reiškia, kad valstybės narės turės priimti būtinus teisės aktus, kad būtų laikomasi prioritetinių medžiagų sąrašo direktyvos.

„Prioritetas galėtų būti skirtas Kretingai, įdiegiant visų miesto nuotekų ketvirtinio valymo pajėgumus. Tam didesnį dėmesį ir finansinę paramą ar jos paieškai turėtų skirti tiek Lietuvos vandens politiką formuojančios institucijos, tiek ir nevyriausybinės organizacijos“, – teigia V. Langas.

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidentas Bronius Miežutavičius sako, kad vaistų likučių išgaudymas ne mažiau svarbus, kaip nutekamųjų vandenų tarša ftalatais. Dėl jų vandentvarkos įmonės jau dabar įvardintos teršėjomis ir baudos išrašinėjamos. Tuo pačiu metu reikiamų valstybinių taršos prevencijos sprendimų nepriimama.

Su šiomis problemomis susiduria visos Europos šalys, kurios įdėmiai analizuoja visuotinus taršos šaltinius: ftalatus ar jų dalis plastiko įpakavimo atliekas, antibiotikus, kurie nutekinami į komunalines nuotekų valyklas.

„Tikrai nesurasime konkrečios įmonės ar asmens, kuris teršia, todėl būtini valstybiniai sprendimai užkardant pavojingų medžiagų naudojimą ne tik pramonėje, bet ir buityje, – sako B. Miežutavičius. – Reikia kurti naujas valymo technologijas „nukenksminti“ tas medžiagas, kurios neišvengiamai patenka ir ateityje pateks į komunalinius valymo įrenginius“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

3 dažniausios klaidos tvarkant atliekas žiemą: štai, ką turėtumėte prisiminti

Šaltuoju sezonu gyventojai ir atliekų vežėjai susiduria su sunkumais. Paspaudus didesniam...

Tikras akibrokštas: susimoka užstatą, bet pakuotes vis tiek meta į konteinerius (1)

Lietuvoje beveik 6 metus veikianti gėrimų pakuočių užstato sistema pasaulyje pristatoma kaip...

Pasakė, kodėl taromatas gali nepriimti gėrimo pakuotės ir kaip atgauti užstatą: reikia atsiminti vieną dalyką (3)

Per beveik šešerius metus, kai Lietuvoje veikia užstato sistema, gyventojai grąžino per 3,4 mlrd....

Sukūrė alternatyvą vienkartiniam plastikiniam maišeliui: panaudojo netikėtą medžiagą (2)

Plastikinių maišelių istorija skaičiuojama nuo 1965 metų, kai juos išrado vienos Švedijos...

Taisyti ar pirkti naują – štai kur klausimas: pasirinkti turėtų būti nesunku (1)

Daugelis iš mūsų yra įpratę kaupti ar išmesti senus elektros ir elektroninius įrenginius,...

Top naujienos

D+ Lauryna Vireliūnaitė

Būsimos Skvernelio partijos pavadinimą galėjo lemti netikėta aplinkybė (13)

Sausio pabaigoje naujos partijos steigimą planuojantis Saulius Skvernelis su bendražygiais...

D+Kalbino Greta Klimkaitė, parengė Laura Tarandaitė

Kol valdžia diskutuoja, verslas skęsta: valdantieji jau susikirto dėl mokesčių pakeitimų (5)

Dėl konflikto su Kinija nukentėjęs Lietuvos verslas laukia valdžios mesto gelbėjimosi rato:...

Pasipylė skundai dėl šauktinių – paskola bankui ir vadovaujančios pareigos ne priežastis atidėti tarnybą (34)

Pasipylė skundai dėl šauktinių. Įmonės skundžiasi, kad Lietuvoje trūkstant darbuotojų, į...

Šildymo kainoms tuštinant pinigines, siūlo pigesnę alternatyvą (27)

Lietuvius šiurpinant šildymo kainoms pats laikas pagalvoti apie pokytį, kuris padėtų sutaupyti ir...

Žaibiškas skandalisto Rodmano iškilimas: nuo nerangaus pastumdėlio iki pasaulinės šlovės

Seniai, kol dar nebuvo tapęs popkultūros simboliu, nesusitikinėjo su Madonna ar nebuvo...

Kuria unikalų planą: senstelėjusius automobilius atnaujins ir grąžins į rinką, kad būtų naudojami kuo ilgiau

Burnastone, kur gaminami „ Toyota Corolla “ hečbekai ir universalai, siekiama dar labiau...

Violeta Repčenkaitė apie kritiką jai: ko ji gali mokyti kitas, pati triskart išsiskyrusi (4)

Maltoje jau nieko nebestebina vaizdas, kai būrelis moterų įspūdingiausiose salos vietose pasitinka...

Jonas Nainys nusirėžė kurį laiką puoselėtus ilgus plaukus: fanai lepina komplimentais, giria atjaunėjus (1)

Didžėjus, muzikos prodiuseris Jonas Nainys -Jovani atsisveikino su pamėgtu įvaizdžiu. Sėdęs į...

Šiaulių regione stabdomas šiukšlių rūšiavimas (12)

Šiaulių regiono komunalines atliekas rūšiuojanti bendrovė „NEG Recycling“ nuo šeštadienio...

Da Vinci metodas: kaip užprogramuoti save sėkmei (4)

Esame įpratę, kad atlygio sulaukia tik tie, kurie sunkiai dirba, visą dėmesį skirdami savo...