aA
„Nors, atrodo, esame XXI amžiuje, vergystė vis dar egzistuoja, - „Žinių radijo“ laidoje „Atsakingi už gamtą“ teigė Lietuvos vartotojų instituto atstovas Tomas Taškauskas. - Tai yra ekonominė vergystė. Ir dažniausiai tokiais santykiais yra pagrįsta išsivysčiusių ir besivystančių šalių prekyba.“
Nigerijoje naftos kompanijos užteršė apie 1000 kvadratinių kilometrų plotą ir tarptautiniuose teismuose stengiasi teisėjus įtikinti, jog jos - nekaltos
Nigerijoje naftos kompanijos užteršė apie 1000 kvadratinių kilometrų plotą ir tarptautiniuose teismuose stengiasi teisėjus įtikinti, jog jos - nekaltos
© Scanpix

Išsivysčiusiose šalyse minimali produkto savikaina arba kaina turi ribas. Sukurta, veikianti, prižiūrima teisinė sistema daugiau mažiau užtikrina minimalias pragyvenimui reikalingas pajamas, saugias darbo sąlygas. Be to, įmonėms taikomos įvairios taršos apmokestinimo priemonės, tad saugoma ir mus visus supanti gamta.

Tačiau skurdžiose besivystančiose šalyse situacija skiriasi. Ir ne šiek tiek. Didžiulė besivystančių šalių ekonominė priklausomybė nuo stambių užsienio korporacijų, nelegalių grupuočių įtaka regionuose, korupcija valdžioje sudaro sąlygas išgauti žaliavas ar gaminti produktus nepalyginamai mažesnėmis sąnaudomis. Gausiomis gamtos gėrybėmis apdovanotos besivystančios šalys po „šaunaus“ bendradarbiavimo lieka ne tik tuščiomis kišenėmis, bet ir su plačiomis užterštomis teritorijomis, sveikatos problemų turinčiais gyventojais.

Yra sąžiningos prekybos priemoka, kad ūkiai ir darbininkai, kurie priklauso „Fair Trade“ sistemai, galėtų gautą papildomą priemoką investuoti į savo bendruomenės gyvenimą, pavyzdžiui: statyti mokyklas, tiesti kelius, kasti šulinius.
T. Taškauskas

Sąžiningos prekybos (angl. „Fair Trade“) judėjimas

Jau prieš kelias dešimtis metų prasidėjęs „Sąžiningos prekybos“ judėjimas su vartotojų pagalba bando spręsti įsišaknijusias besivystančių šalių problemas. 

Fair Trade“ sistema - tai judėjimas, kuris bando kurti alternatyvą šioje prekybos sistemoje ir spręsti tokias problemas kaip per mažas ir nestabilus atlyginimas, nesaugios darbo sąlygos tiek sveikatai, tiek įdarbinimo prasme (...). Vienas iš principų (kuriuo vadovaujasi sąžiningos prekybos organizacija, - red. past.) yra saugoti gamtą: tvariai naudoti išteklius, mažinti atliekų skaičių, naudoti kuo mažiau agrochemikalų, jeigu kalbame apie žemės ūkį, taip pat jokių genetiškai modifikuotų organizmų“, – teigė T. Taškauskas.

Moteris renka arbatą arbatos plantacijoje Indijoje
Moteris renka arbatą arbatos plantacijoje Indijoje
© Shutterstock nuotr.

Sąžiningos prekybos organizacija licencijuoja besivystančiose šalyse esančius ūkius, įmones, tuo užtikrindamos, jog jos atitinka sąžiningos prekybos standartus: legaliai samdomi darbuotojai, nemažesnis nei minimalus atlygis už darbą, saugios darbo sąlygos, jokios diskriminacijos, nedirba vaikai iki 15 metų, darbuotojams sukurta galimybė jungtis į nepriklausomas organizacijas, kurios atstovautų jų interesus, įmonės veikla ar ūkiai vystomi siekiant nuolat mažinti neigiamą poveikį gamtai ir t. t.

Sąžininga kaina

Licencijavus ūkį, sąžiningos prekybos organizacija atstovauja gamintoją bei padeda jam surasti pirkėjų, kurie už produktus sutiktų mokėti sąžiningą kainą, t. y. kainą, kuri padengtų ir tiesiogines (darbuotojų darbo užmokesčiai ir pan.), ir netiesiogines (gamtos išteklių saugojimas) veiklos sąnaudas bei, žinoma, duotų pelno.

Taip pat licencijuotai įmonei mokama ir papildoma kasmetinė priemoka, kuri įmonės darbuotojų valia išleidžiama miestelio bendruomenės poreikiams.

„Tai yra sąžiningos prekybos priemoka, kad ūkiai ir darbininkai, kurie priklauso „Fair Trade“ sistemai, galėtų gautą papildomą priemoką investuoti į savo bendruomenės gyvenimą, pavyzdžiui: statyti mokyklas, tiesti kelius, kasti šulinius. Pas mus tai atrodo savaime suprantama, nes tuo rūpinasi savivaldybės. Yra šalių, kur tai nėra savaime suprantama“, – teigė Tomas Taškauskas.

Pelno perskirstymas

Kaip pavyzdį, kokie gali būti Sąžiningos prekybos judėjimo rezultatai, T. Taškauskas pateikė situaciją bananų ūkiuose: „Bananų ūkiuose, jeigu tu esi įprastinės prekybos sistemoje, darbuotojai gauna apie 6% bananų kainos, kurią sumokame prekybos centre, plantacijos savininkas gauna apie 16%, o visa kita tenka tarpininkams ir perpardavinėtojams.

Vienas iš principų (kuriuo vadovaujasi sąžiningos prekybos organizacija, - red. past.) yra saugoti gamtą: tvariai naudoti išteklius, mažinti atliekų skaičių, naudoti kuo mažiau agrochemikalų, jeigu kalbame apie žemės ūkį, taip pat jokių genetiškai modifikuotų organizmų.
T. Taškauskas

„Fair Trade“ sistemoje dvigubai daugiau – apie 40% tenka plantacijų savininkams ir jų darbuotojams. Taigi yra išlošiama, nes yra šiek tiek sutrumpinama prekybos ir perpardavinėtojų grandinė, tad didesnė kainos dalis atitenka besivystančių šalių gamintojams,” - kalbėjo pašnekovas.

"Fair Trade" ženklas
"Fair Trade" ženklas
© Shutterstock nuotr.

Sąžiningos prekybos organizacijos ženklu pažymėtų prekių galima rasti ir Lietuvoje. Dažniausiai tai kava, cukrus, prieskoniai ar jau minėti bananai. Šis ženklas liudija, kad prekės gamintojas atitinka sąžiningos prekybos standartus.

Pasitikėti sertifikavimu ar ne - spręsti mums. Bet kol kas tai bene vienintelis didelio masto judėjimas, siekiantis sumažinti skurdžių besivystančių šalių gamintojų ir darbuotojų išnaudojimą.

Laida „Atsakingi už gamtą“ transliuojama pirmadieniais 11.05 val.

Visą šios laidos įrašą galite išgirsti ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

ESO: į Lietuvą grįžtančių gandrų laukia per 100 sutvarkytų lizdų

Minint gandro dieną, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ ( ESO ) ragina visuomenę...

Šeštadienį vilniečiai Kalėdų miške sodins eglutes

Vilniaus savivaldybė tęsia gražią tradiciją ir šeštadienį, nuo 10 val., kviečia persodinti po...

Statybines atliekas užkasęs asmuo greitai pasigailėjo: ne tik mokės solidžią baudą, bet ir turės viską iškasti ir išrūšiuoti

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, gavę pranešimą apie galimą taršą Pasvalio rajone...

Užsitęsus žiemai gamtininkas Selemonas Paltanavičius ragina pasirūpinti paukščiais (1)

Kovo 10-ąją minime 40 paukščių dieną: panašiai tiek paukščių rūšių kasmet migruoja iš...

Panevėžiečiai nesutaria, kaip apsaugoti šaltakraujus: iš varlių tvoros liko tik parodija

Palaikę tvorą varlėms naujos Šiaurinės gatvės Penevėžyje pašonėje savavališkai įrengę...

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“ (1)

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (8)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (32)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau (1)

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...