aA
Po GRYNAS.lt tyrimų apie sudėtingą situaciją Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose, kurių valdomuose draustiniuose surasta daug abejotino teisėtumo statinių ir užgrobtos valstybinės žemės, kantrybė trūko ir valdininkams. Trečiadienį virš abiejų parkų sraigtasparniu skrido ir įtartinų statinių bei kitų aplinkosauginių pažeidimų ieškojo Aplinkos ministerijai pavaldžių institucijų darbuotojai, o prie jų prisijungė ir GRYNAS.lt žurnalistai.
Pavilnių ir Verkių regioniniai parkai
Pavilnių ir Verkių regioniniai parkai
© DELFI montažas

Parke surasta nelegalių statinių

GRYNAS.lt neseniai aprašė istoriją tame pačiame parke, kai Turniškės kraštovaizdžio draustinyje, Verkių g. 136, išdygo didžiulė pilis, iškasti tvenkiniai valstybinėje žemėje, per valstybinę žemę nutiestas kelias ir užtvertas užtvaru, o parkas įnirtingai gina šias statybas. Statybas vykdė įtakingas verslininkas, tame pačiame parke turintis restoraną „Verkiai“, Linas Pučinskas. Tačiau tas atvejis toli gražu nebuvo vienintelis, GRYNAS.lt žurnalistai sužinojo apie dar vieną labai panašų atvejį tame pačiame parke, tik kitame, jau Riešės hidrografiniame draustinyje, Gulbinų g. 74, kur buvo sulygintas šlaitas, išdarkyta miško paklotė valstybinėje žemėje, o sklype kyla didžiulis namas. Šias statybas vykdo prestižinės Baltijos-Amerikos klinikos vadovė Inga Malinauskienė.

Taip pat GRYNAS.lt, išnagrinėjęs Pavilnių ir Verkių regioninių parkų teritoriją žemėlapiuose, rado dar devynis įtartinus statybų draustiniuose atvejus, kai kuriais atvejais naudojama ir valstybinė draustinių žemė. Didžioji dalis šių atvejų siejama su įtakingais verslininkais, teisininkais bei visuomenės veikėjais. Pavyzdžiui, su teisininku ir advokatu Kęstučiu Jaskutėliu, verslininku, „Visa pica“ direktoriumi Bonifacu Ambrasu, medicininę įrangą teikiančios bendrovės „Kodmeda“ direktoriumi Jonu Voluckiu, verslininku, įmonės „Literna“ direktoriumi Gintautu Kazlausku, stambiu Lietuvos meno kolekcininku Edmundu Armoška, „milijonierių advokatu“ vadinamu Martynu Žilinsku ir kitais.

Po GRYNAS.lt tyrimų Vilniaus miesto savivaldybė, kuriai ir yra pavaldūs abu parkai, pradėjo vidinį tyrimą, o Vilniaus meras Remigijus Šimašius laukia parko direktorės raštiškų paaiškinimų.

Negana to, situacija abiejuose parkuose susidomėjo ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, kuris siekia išsiaiškinti, kaip draustiniuose atsirado visi šie statiniai. Taip pat artimiausiame komiteto posėdyje, kitą trečiadienį, laukiama parkų direktorė Vida Petiukonienė, kuri turės pasiaiškinti Seimo nariams dėl esamos situacijos. Tiesa, į ankstesnį posėdį parkų direktorė neatvyko ir taip supykdė komiteto narius.

Iš jos tikimasi išgirsti atsakymus, kodėl parkas leido turtingiems verslininkams nusižengti įstatymas ir kodėl parko administracija laiku nereaguodavo į pažeidimus.

Į orą kilo sraigtasparnis

Po GRYNAS.lt tyrimų aplinkos ministras sudarė komisiją iš keturių institucijų: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT), Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI), Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (Vilniaus RAAD) ir Valstybinės miškų tarnybos.

Galiausiai nutarta, kad siekiant įvertinti padėtį parkuose, būtina sraigtasparniu pakilti į orą. Patikroje iš oro dalyvavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) Teisės ir personalo skyriaus vyr. specialistė Rima Baradokaitė-Greimienė, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (Vilniaus RAAD) Vilniaus miesto agentūros vedėjas Andrius Masiokas. Taip pat į orą su tarnybų darbuotojais kartu kilo ir GRYNAS.lt žurnalistė.

Patikrinimo tikslas buvo įvertinti statinius parkuose ir pažiūrėti, ar nėra užimta valstybinė žemė. Tiesa, pastarojo dalyko patikrinti nepavyko, nes iš oro nėra detaliai matomos tvoros ir neaišku, kuris plotas yra užtvertas, matomas tik pats statybos faktas. Praskridus virš Verkių ir Pavilnių regioninių parkų matoma nemažai atvejų, kai statiniai yra pastatyti viduryje miškų, pačiame parke yra nemažai statinių. Komisijos nariai dar ne kartą vyks į parką ir tikrins abejonių sukėlusius objektus.

Skrydžio metu pareigūnų dėmesį patraukė saugomose teritorijose esantys didžiuliai statiniai. O dar labiau sudomino tie objektai, kurie yra viduryje miškų arba arti vandens telkinių. Bus aiškinamasi, ar jie galėjo ten atsirasti.

Patvirtina negeros mintys

Po skrydžio (VSTT) Teisės ir personalo skyriaus vyr. specialistė R. Baradokaitė-Greimienė GRYNAS.lt teigė, kad iš skrydžio susidarė bendrą įspūdį, o dabar visos keturios institucijos intensyviai dirbs mėnesį ir tuomet pateiks bendras išvadas apie situaciją parkuose.

„Jaučiasi, kad tai yra miesto parkai, jie turi savo specifiką ir tai nėra visiškai gamtinės teritorijos. Verkių regioninis parkas turi daugiau miškų, daugiau gamtinės aplinkos, o Pavilniai yra tankiai urbanizuoti. Iš oro yra sudėtinga pamatyti reljefus, nelabai matomos tos teritorijos, kurios yra įlindusios į valstybinį mišką, medžiai jau irgi lapoja, sunkiau matosi. Bet pamačius bendrą vaizdą, pasitvirtina tos mintys. Jau aiškūs objektai, kuriuos reikės patikrinti“, - kalbėjo R. Baradokaitė-Greimienė.

Gegužės 23 dieną komisija jau turės pateikti savo išvadas. Iki tol komisijos nariai lankysis parkuose: „Šią informaciją peržiūrės tiek Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, tiek regiono aplinkos apsaugos departamentas. Darysime gal net du jungtinius, bendrus išvažiavimus. Vieną kartą į vieną parką, kitą kartą į kitą. Toliau būtinai reikės peržiūrėti projektinę dokumentaciją, palyginti su projektais ir tada išaiškės galutinis vaizdas.“

Pašnekovė pabrėžė, kad kiekviena institucija vertinas tas sritis, už kurias yra konkrečiai atsakinga: „Skrydis yra tikrai tik bendro vaizdo susidarymas, toliau važiuosime automobiliu. Taip gali arčiau privažiuoti, sustoti, tai yra detalesnis, tikslinis apžiūrėjimas, kadangi jau žiūri objektus. Taip pat būtina peržiūrėti popierinius dalykus. Galutinis rezultatas turi būti pažyma, kurioje aiškiai įvardijami nustatyti pažeidimai, nustatytos gairės, ką reikėtų daryti, kokių priemonių imtis ir rekomendacijos tiek savivaldybei, kaip tiesioginei valdžiai ir pasiūlymai kurti naujus teisės aktus, tikslinti esamus. Bus nustatyta bendra tendencija: kas darosi, ar tikrai tų pažeidimų tiek daug, kokio tipo tie pažeidimai ir vėliau bus detalizuoti pažeidimai ir kiekviena institucija turės atlikti savo namų darbus jau atskirai.“

Žinote daugiau nelegalių ir savavališkų statybų atvejų Lietuvos parkuose, draustiniuose, valstybinėje žemėje arba kai statybos prasidėjo be leidimų? Kviečiame informacija pasidalinti su portalu GRYNAS.lt, garantuojame šaltinių konfidencialumą. Rašykite laiškus elektroniniu paštu grynas@grynas.lt.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

3 dažniausios klaidos tvarkant atliekas žiemą: štai, ką turėtumėte prisiminti

Šaltuoju sezonu gyventojai ir atliekų vežėjai susiduria su sunkumais. Paspaudus didesniam...

Tikras akibrokštas: susimoka užstatą, bet pakuotes vis tiek meta į konteinerius (1)

Lietuvoje beveik 6 metus veikianti gėrimų pakuočių užstato sistema pasaulyje pristatoma kaip...

Pasakė, kodėl taromatas gali nepriimti gėrimo pakuotės ir kaip atgauti užstatą: reikia atsiminti vieną dalyką (3)

Per beveik šešerius metus, kai Lietuvoje veikia užstato sistema, gyventojai grąžino per 3,4 mlrd....

Sukūrė alternatyvą vienkartiniam plastikiniam maišeliui: panaudojo netikėtą medžiagą (2)

Plastikinių maišelių istorija skaičiuojama nuo 1965 metų, kai juos išrado vienos Švedijos...

Taisyti ar pirkti naują – štai kur klausimas: pasirinkti turėtų būti nesunku (1)

Daugelis iš mūsų yra įpratę kaupti ar išmesti senus elektros ir elektroninius įrenginius,...

Top naujienos

Pagrindinėms šalies ligoninėms opi problema: taip prarandamas laikas, gelbėjant sunkius ligonius (1)

Pasirengimas organų transplantacijai, ypač jų pervežimas – itin kruopščiai planuojamos...

Lavrovas po pokalbio su Blinkenu plūdo Baltijos šalis, atsakymų iš JAV laukia kitą savaitę papildyta (282)

Po 1,5 val. trukusio pokalbio Ženevoje su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu Rusijos...

Naujas iššūkis darbdaviams – masiškai sergantys darbuotojai: įtaria piktnaudžiavimą (43)

Ne pirmi metai, kai verslas skambina pavojaus varpais, kad nebeliko norinčiųjų dirbti. Dar labiau...

Koronavirusas įsisuko į TS-LKD frakciją: susirgo Seimo narys ir ministrė (27)

Koronavirusas įsisuko į valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (...

Palangoje įgriuvo legendinė „Vila Auska“, savininkas Rokas Galvonas sako: skaičiuojami didžiuliai nuostoliai (23)

Palangos kurorte esantis išskirtinis objektas – „Vila Auska “ tapo vienu didžiausių...

Šie specialistai yra geriausiai mokamų profesijų penketuke: be jokios patirties gauna 1000 eurų į rankas ir atlygis nuolat auga (4)

Jau dabar pirmą darbą gavę šios profesijos atstovai pradeda nuo maždaug 1000 eurų atlyginimo į...

Kino seanso metu, jei bus valgoma ir geriama, turės būti vienos laisvos kėdės atstumas tarp žiūrovų (1)

Atnaujinus koronaviruso pandemijos metu galiojančius reikalavimus, nuo pirmadienio, sausio 24 dienos,...

Prognozuoja, kad artimiausias paras sniego vis dar netrūks: nuo sekmadienio – dideli pokyčiai (10)

„Ateinančią naktį ciklonas , kuris penktadienį atnešė nemažai sniego, toliau valdys orus...

Blinkenas: dabar Rusija turi pasirinkti vieną iš dviejų kelių papildyta (8)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį pareiškė paprašęs Rusijos įrodyti savo...

Kviečia pasidaryti, kaip šiandien atrodo kai kurie socialiniai būstai: visiems reikia kokybiškų namų

Jauki, saugi ir patogi namų aplinka yra svarbi gerai psichologinei savijautai bei ugdo teigiamus...