aA
Suomijos bendrovės – didžiausia pasaulyje degalų iš atsinaujinančių žaliavų gamintoja „Neste“ kartu su didžiausiu Baltijos šalyse ir Suomijoje greitojo maisto restoranų tinklu „Hesburger“ – pradeda didelio masto žiedinės ekonomikos partnerystę. Iš Suomijoje ir Baltijos šalyse veikiančių daugiau nei 300 šio tinklo restoranų surinktas panaudotas kepimo aliejus bus perdirbtas į dyzeliną be naftos, teigiama pranešime spaudai.
Aliejus
Aliejus
© Shutterstock

Lietuvos „Hesburger“ restoranuose skrudintų bulvyčių gamyboje naudoto aliejaus surinkimu rūpinsis bendrovė „Biomotorai“.

Iki 90 proc. mažiau CO2 lyginant su iškastiniu kuru

„Mūsų restoranai Suomijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje kasmet sukaupia iki 420 tonų panaudoto kepimo aliejaus, kuris surenkamas ir transportuojamas kaip įmanoma ekologiškiau. „Neste“ tokį kepimo aliejų ir kitas atsinaujinančias atliekas bei žaliavų likučius naudoja dyzelinui iš atsinaujinančių žaliavų gaminti. Šį dyzeliną taip pat naudos ir mūsų sunkvežimiai. Kadangi panaudotą kepimo aliejų surenka tie patys sunkvežimiai, pristatantys prekes į restoranus, jie nenuvažiuos papildomų kilometrų“, – sako „Hesburger” tarptautinės plėtros ir rinkodaros direktorė Ieva Salmela.

Sunkvežimiai
Sunkvežimiai
© Asmeninio archyvo nuotr.

Toks sprendimas leis bendrovės transportui į aplinką išmesti iki 90 proc.* mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, lyginant su tradicinio dyzelino, pagaminto iš iškastinio kuro, naudojimu.
„Hesburger“ transporto priemonės, kurios pradės naudoti „Neste“ dyzeliną iš atsinaujinančių žaliavų, kasmet nuvažiuoja apie 680 tūkst. kilometrų.

Pakeitus įprastą dyzeliną į „Neste MY Renewable Diesel“, kasmet į aplinką neišmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis prilygs 350 privačių automobilių pašalinimui iš Suomijos kelių vieneriems metams.

Kovoti su klimato kaita namuose – lengviau

Šį rugsėjį „Neste“ ir „Hesburger“ inicijuotos visuomenės apklausos** Suomijoje duomenimis, 52 proc. respondentų mano, jog kasdien imtis su klimato kaitos stabdymu susijusių veiksmų yra lengviau savo pačių namų ūkiuose.

Būnant už namų ribų, pavyzdžiui, keliaujant ar valgant restorane, prisidėti prie klimato kaitos stabdymo didžiajai daliai apklaustųjų yra daug sunkiau.

65 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad tiek verslas, tiek vartotojai turėtų dalintis atsakomybe už savo veiksmus klimato srityje.

Pasak „Neste“ tvarių partnerysčių komandos vadovės Heidi Peltonen, kovojant su klimato kaita reikalingi realūs veiksmai ir glaudus verslo bendradarbiavimas.

„Žiedinės ekonomikos partnerystė su „Hesburger“ kuria pridėtinę vertę šių restoranų klientams, nes kepimo aliejus, naudojamas bulvytėms skrudinti, bus pakartotinai panaudotas kaip žaliava dyzelinui iš atsinaujinančių žaliavų gaminti, kuris padės mažinti transporto išmetamus teršalų kiekius. Taip galime suteikti Suomijos ir Baltijos šalių vartotojams galimybę prisidėti prie atsakingesnių kasdienių sprendimų“, – teigia H. Peltonen.

Panaudotas aliejus gali pakenkti gamtai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, Lietuvos namų ūkiai kasmet išmeta daugiau kaip 50 tūkst. tonų maisto. Tarp maisto atliekų patenka ir panaudotas aliejus. Jei jis tinkamai neutilizuojamas, tokios aliejaus atliekos užkemša vamzdynus, gali užteršti gruntinius vandenis.

Aliejus
Aliejus
© Shutterstock

Jau daugiau nei dešimtmetį „Neste“ savo produktų iš atsinaujinančių žaliavų gamybai naudoja įvairias žaliavas, tarp kurių gyvūninės kilmės riebalų atliekos, panaudotas kepimo aliejus, taip pat įvairios augalinio aliejaus perdirbimo atliekos bei liekanos.

Panaudotas kepimo aliejus (angl. used cooking oil, UCO) yra laikomas žaliava, kurią maisto pramonė, restoranai, namų ūkiai naudojo maistui gaminti. Tai – atlieka, nes dėl maisto higienos priežasčių toks aliejus nebėra tinkamas vartoti žmonėms.

Per 2021 metų pirmąjį pusmetį įvairios atliekos ir likučiai sudarė daugiau 92 proc. visų „Neste“ naudojamų atsinaujinančių žaliavų.

Naudojant „Neste“ mokslininkų išrastas ir patentuotas technologijas, bendrovės moderniose perdirbimo gamyklose Suomijoje, Nyderlanduose ir Singapūre šios žemos kokybės atliekos virto aukštos kokybės galutiniais produktais.

Iš įvairių aliejų atliekų ir likučių pagaminti produktai per savo gyvavimo ciklą išskiria gerokai mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei produktai, pagaminti iš pirmo spaudimo augalinio aliejaus.
Suomių bendrovė „Neste“ ne vienerius metus iš eilės patenka į „Corporate Nights“ sudaromo tvariausių pasaulio įmonių reitingo „Global 100“ ketvertuką, o šiemet „Sustainable Brand Index“ antrąkart vartotojų pripažinta tvariausiu prekės ženklu degalų kategorijoje Lietuvoje.

*Išmetamų teršalų ir jų sumažinimo per gyvavimo ciklą apskaičiavimo metodika atitinka ES atsinaujinančių energijos išteklių direktyvą 2009/28/EB.

**„Neste“ ir „Hesburger“ užsakymu apklausą atliko tyrimų bendrovė „IRO Research Oy“. 2021 m. rugsėjo 21–29 d. iš viso apklausta reprezentatyvi 1000 Suomijos respondentų imtis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ekologinė nelaimė Klaipėdos uoste: krantinėje užfiksuota naftos produktų (6)

Klaipėdos uosto akvatorijoje ketvirtadienio rytą užfiksuota tarša naftos produktais.

Jaunoji aplinkosaugos žinovė Elzė: buvau priblokšta, kiek daug vaikų dirba kasyklose (2)

Tavo telefoną sudaro 46 skirtingos medžiagos, o jam pagaminti yra sunaudota 13 tonų vandens....

Aplinkosaugininkai priminė automobilių statymo miške taisykles: nesilaikančiųjų laukia baudos (3)

Šaltuoju metų laiku aplinkosaugininkai gauna pranešimų, susijusių su pakrančių apsaugos juostų...

Tai sau leisti gali ne visi: kodėl už perdirbtas prekes tenka pakloti daug daugiau nei už nešvarų šlamštą? (2)

Pirkdami baldus, drabužius, buitinę techniką dažniausiai atsižvelgiame į pirkinių kainą ir...

Aplinkosaugininkai įspėja: už šildymąsi taršiomis medžiagomis gresia baudos (10)

Vyraujant žiemiškiems orams, namų komfortą bei jaukumą kuriame juos šildydamiesi. Tam, kad...

Top naujienos

Gaisras atidengė ir padegtos Kauno eglės paslaptį įvertino padarytą žalą (226)

Šeštadienio rytą į Kauno Rotušės aikštę rinkosi sukrėsti kauniečiai norėdami apžiūrėti...

Iš iki gyvos galvos įkalinto žudiko sulaukė laiško: ramybė baigsis, su dukra dirbsite prostitutėmis (5)

Dėl įvykdytų šaltakraujiškų nusikaltimų, kai išžagino keturiolikmetę, o paskui nužudė ir...

Ukrainos karo analitikas turi savo versiją dėl įvykių pasienyje: įgijome milžiniškų pranašumų (57)

Lapkričio pradžioje prasidėjęs Rusijos pajėgų telkimas prie sienos su Ukraina ne juokais...

Žada apsaugoti ar išgydyti nuo vėžio, tačiau „suėda“ kepenis – po kai kurių papildų vartojimo gydymo nebėra (14)

Onkologinė liga – viena labiausiai žmones gąsdinančių diagnozių. Tad nenuostabu, kad internete...

EK siūlymas atsisakyti žodžio „Kalėdos“ sukėlė pasipiktinimą: tai atrodo apgailėtinai (48)

Europos Komisijos (EK) siūlymas nebevartoti žodžio „ Kalėdos “ sukėlė pasipiktinimą....

Dar nematyto griežtumo ribojimai Graikijoje: registracija skiepui į viršų šovė 7 kartus

Pandemijai suvaldyti, Graikija imasi vienos griežčiausių priemonių. Siūloma, kad vyresni nei 60...

D+Vaidas Mikaitis

Šalis, kurios taksistai išves iš kantrybės net ramiausią žmogų: tokio įžūlumo ir reketo dar neteko regėti

Netikėtai ir nelauktai į mūsų Lietuvėlę atėjo žiema. Nežinau kaip jums, bet man tai...

Lietuva gyvena kaip Švedija 1990 m.: paaiškino, kodėl ištiko gero gyvenimo krizė (107)

Prieš kurį laiką ekonomistas Nerijus Mačiulis sakė: „Niekada nesu matęs to, ką matau dabar....

Šiauliai sužibo lyg pasakoje: eglutė atrodo tiesiog magiškai (18)

Gruodžio 4 d. gražiausios žiemos švenčių nuotaikos aplankė šiauliečius ir miesto svečius....

Rusija naujas sankcijas Baltarusijai vadina „nežmoniškomis“ (10)

Rusija šeštadienį kritikavo Vakarus dėl naujų sankcijų Baltarusijai, įvestų dėl...