aA
Vilniaus apylinkių miškai savo nepakartojamu grožiu pritraukia į miškus gausybę lankytojų. Ir tai nestebina – vien tarp lieknų Nemenčinės miškų urėdijos pušų kamienų raibulioja 69 ežerai, prateka 15 upių ir upelių... Siekiant išsaugoti natūralų gamtos grožį, dalis Nemenčinės urėdijos miškų įjungti į Asvejos ir Labanoro regioninių parkų ribas, taip pat įsteigta 16 draustinių. Nemažai šiose apylinkėse lankytinų istorinių ir geografinių vietų - „Verkianti uola“, seni ąžuolai, Baliulių, Prienų, Abejučių, Nemenčinės, Sužionių, Bernotų piliakalniai... Tačiau karštomis vasaromis – sunku pasakyti: džiaugtis tuo ar ne.
Padegtas miškas - nusikaltimas prieš gamtą
© D.Stanaičio nuotr.

Griežčiausiai bausta Jogailos laikais

Pietryčių Lietuvoje vyrauja pušynai, kurių medynai daug greičiau užsiliepsnoja nei kiti miškai. Gaisringumo pavojų dar didina ir miesto artumas... Juk vien 2014 m. daugiausia - po 7 ir daugiau - miško gaisrų kilo Vilniaus, Nemenčinės, Šalčininkų, Valkininkų, Druskininkų urėdijų miškuose, kuriuose vyrauja pušynai. Dėl to sausuoju metų laikotarpiu miškai Lietuvoje, ypač pušynai, nuolat stebimi, vykdomos įvairios prevencijos priemonės.

Tiesa, kartais jos atrodo pernelyg drastiškos – 1423 m. Jogailos išleistame Statute už miško padegimą buvo numatyta net mirties bausmė! Pakankamai drastišku atrodė ir sausringą 1992 m. vasarą miškininkų paskelbtas draudimas lankytis miške. Tačiau gyvenimas kartais pareikalauja ir tokių – viena neatsargiai įskelta kibirkštėlė gali sunaikinti milijoninį turtą... 

Išdegę plotai skiriasi net iki 7 kartų

Ypač tai aktualu šiais metais, kurie gaisringumo požiūriu miškininkams labai nepalankūs. Žiema buvo besniegė, žemė neįmirkusi todėl, vos tik pradžiuvus, ėmė liepsnoti apleisti pernykštės žolės plotai. Pavyzdžiui, Nemenčinės miškų urėdijai priklausančios Sužionių girininkijos plotuose jau kovo 14 d. kilo pirmasis miško gaisras. Vėliau miškų gaisrai gali kilti ir nuo iškylautojų laužo, ir pro automobilio langą išmestos nuorūkos, ir net nuo miške numestos stiklinio butelio šukės...

Miškų urėdijų ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos pateiktais preliminariais duomenimis, nuo metų pradžios iki š. m. liepos 29 d. užregistruota 115 miško gaisrų, išdegę miško plotai jau siekia 156,28 ha, o iš viso ugniagesiai buvo išvykę į gaisravietes daugiau nei 814 kartų. Palyginimui, 2013 m. per tą patį laikotarpį šalyje buvo užregistruoti 87 miško gaisrai, miškai išdegė 21,88 ha plote.

Atsakingi turi būti ne tik miškininkai

Nemažą reikšmę miško gaisrų prevencijai turi neseniai įdiegta automatinė miško stebėjimo sistema, o gaisrų gesinimo jau neįsivaizduojame be galingos šiuolaikinės gaisro gesinimo technikos. Nuolat budinčios miškų urėdijų priešgaisrinės komandos kiekvienu momentu pasiruošusios gesinti vos pradėjusį rusenti mišką ir pagal gautus pranešimus apie pastebėtą, kad ir menką, dūmelį, skuba galimo gaisro link.

Racionalaus miškų valdymo ir sėkmingų prevencijos priemonių dėka, kovos su ugnimi klausimą miškininkai sprendžia ganėtinai sėkmingai. Pavyzdžiui, Nemenčinės miškų urėdijos administruojamuose plotuose nuo metų pradžios kilo 14 gaisrų, tačiau visuose juose teišdegė 2,08 ha miškų.

Nuo metų pradžios iki š. m. liepos 29 d. užregistruota 115 miško gaisrų, išdegę miško plotai jau siekia 156,28 ha, o iš viso ugniagesiai buvo išvykę į gaisravietes daugiau nei 814 kartų.
Citata

Tiesa, prevencijos priemonės kainuoja daug, tačiau jos neišvengiamos saugant didžiausią visuomenės turtą, tačiau reikia suprasti, kad miškų išsaugojimas neturėtų gulti vien ant miškininkų pečių. Nemaža dalimi šalies žaliojo rūbo išsaugojimas priklauso ir nuo visų mūsų. O reikia tiek nedaug...

Pakanka poilsiui pasirinkti specialiai tam įrengtas aikšteles ar stovyklavietes, o sausuoju laikotarpiu susilaikyti nuo laužų kūrenimo ar, jei jau yra neišvengiama būtinybė, juos kūrenti tik tam skirtose vietose. Taip pat miškininkai prašo grybautojų ir uogautojų karštomis vasaros dienomis kuo mažiau lankytis miške, o rūkalius susilaikyti nuo rūkymo miške – net ir mažiausia kibirkštėlė gali būti miškui lemtinga... 

Primena apie baudas

Kita vertus, einant į mišką, reikėtų prisiminti, kad už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų nesilaikymą numatytos ir nemažos baudos. Tiesa, mirties bausme už miškų padegimą jau nebaudžiama, tačiau Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 77 straipsnyje nurodyta, kad priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą piliečiams nuo 100 iki 200 litų, o pareigūnams – nuo 300 iki 600 litų.

Dar griežtesnės baudos numatytos už miško naikinimą arba žalojimą jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi. Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą, užtraukia baudą piliečiams nuo 2000 iki 4000 litų, o pareigūnams – nuo 4000 iki 8000 litų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pasaulį siaubiantys gaisrai kai kam labai naudingi: tyliai laukę šanso sugrįžti jie vėl turi progą (9)

Šiais metais spaudoje kaip niekada daug žinių apie miškų gaisrus. Patys didieji gaisrai Sibire,...

Ūkininkai galės atsikvėpti: ruošiamasi stumbrų perkėlimui iš Vidurio Lietuvos (38)

Per porą metų planuojama į Dzūkijos nacionalinį parką perkelti pirmuosius stumbrus iš Vidurio...

Visame pasaulyje vykstanti „River Cleanup“ akcija upėmis sujungs visus, norinčius gyventi švariau (1)

Didžiąsias Lietuvos upes – Nerį ir Nemuną – namais vadina daugybė gyvūnų ir augalų...

Nemokama šeštadienio pramoga: skelbia apie keliones autobusais į miškus (7)

Šeštadienį, rugsėjo 14 dieną, miškininkai kviečia apsilankyti miškuose - į juos veš net 26...

Vakarų europiečiai iš Lietuvos turi ko pasimokyti: kainuoja pigiau, bet surenka daugiau (77)

Lietuvoje besidžiaugiant pakuočių užstato sistemos rezultatais, kai kurios kitos Europos šalys...

Top naujienos

Politika ir verslas viename: į Matijošaičio sūnaus įmonę teka Kauno savivaldybės įmonių pinigai (153)

Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio sūnaus Šarūno Matijošaičio įmonei UAB „Autovici“...

Šimtus kartų keičiami įstatymai: kokius mokesčius mokėti, nebežino nei įmonės, nei gyventojai (64)

Diskutuojant apie šešėlinės ekonomikos Lietuvoje priežastis įvardyta, kad viena pagrindinių...

Baisi avarija Vilniuje: žuvo su vilkiku susidūrusio lengvojo automobilio vairuotojas susidarė spūstys (3)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje , Savanorių pr. 211, susidūrė krovininis ir...

Iš politikos pasitraukusio Ušacko gyvenime – netikėtas karjeros posūkis (48)

Ilgametis Lietuvos ir ES diplomatas Vygaudas Ušackas nuo antradienio dirba verslininko Gedimino...

Vokietijoje besigydanti Nelly Paltinienė – apie savo būklę ir gerbėjų laiškus: noriu grįžti, bet negaliu to padaryti (26)

Ne vienerius metus sunkiai serganti ir Vokietijoje šiuo metu besigydanti atlikėja Nelly Paltinienė...

Nuolat šąlantys šio sezono ypač nelaukė: gydytoja turi patarimą – per dieną užteks dviejų šaukštelių (6)

Kai taip staigiai atšalo, didžiausias išbandymas laukia tų, kurie mėgsta šilumą. Šaltų kojų...

Čempionų lyga grįžta: favoritų šansai, tamsieji arkliukai ir pasmerktųjų bandymai išgyventi

Ar Stambulo „Ataturk“ stadionas dar kartą bus sėkmingas „Liverpool“ ekipai? Ką be Frenkie...

Mokslininkai išvardijo, ką reikėtų valgyti, kad sendami išlaikytumėte aštrų protą (5)

Maždaug 50 milijonų pasaulio žmonių gyvena su diagnozuota demencija . Kiek žmonių demencija...

Vairuotojai neįvertina atšalusių orų pavojaus: klaidas supranta tik po eismo įvykio (3)

Nors prasidėjęs ruduo dienomis vis dar džiugina pakankamai aukšta temperatūra, vėsesni rytai...

„Google“ – rimti nemalonumai tėvynėje: nesudaužė konkurentai, pribaigs politikai? (7)

Valstijų generaliniai prokurorai, tiriantys „ Google “ veiklą, nurodo bendrovei pateikti...