aA
Nauja atliekų tvarkymo įkainių skaičiavimo metodika numato bent jau teorinę galimybę, kad rūšiuojantys ir kompostuojantys gyventojai už atliekas turėtų mokėti mažiau. Tačiau norint sutaupyti, rūšiuoti turi visi daugiabučio gyventojai. O kas laukia tų, kurie apie rūšiavimą nenori net pagalvoti?
Rūšiavimo konteineriai
Rūšiavimo konteineriai
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Kas rūšiuos ir kompostuos, mokės mažiau?

Aplinkos ministerijos Atliekų valdymo skyriaus vedėja Raminta Radavičienė teigė, kad naujoji Vyriausybės patvirtinta atliekų tvarkymo įkainių skaičiavimo metodika atliekų sektoriuje įpūs naujų vėjų.

Kai savivaldybės tiksliai žinos minimalią paslaugų apimtį, vykdant monitoringą gali būti pastebėta, kad gyventojai rūšiuoja vangiai ir nekokybiškai. Tokiu atveju, valdininkės žodžiais, jos gali didinti mokestį arba skirti baudas.
Citata

Jos teigimu, mokestį už atliekas sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Įsigaliojus naujajai tvarkai, savivaldybės nerūšiuojančius gyventojus galės bausti padidindamos kintamosios dalies mokestį, o efektyviai ir kokybiškai rūšiuojantiems - jį sumažinti.

Pastoviąją mokesčio dalį kiekviena savivaldybė buto ar namo savininkui nustato pasirinkdama vieną iš kelių galimų kriterijų, pavyzdžiui, atsižvelgiant į objekto dydį ar gyventojų skaičių. Kaip teigė pašnekovė, pastoviosios dalies dydis nepriklauso nuo susidarančių atliekų kiekio.

„Į kainą įtraukiama nuolatinės sąnaudos, aikštelių išlaikymas, sąvartyno uždarymo kaštai ir pan.“, - aiškino R. Radavičienė.

O kintamoji dalis kaip tik siejama su susidarančių atliekų kiekiu. Šiuo metu savivaldybės turi įvertinti, kiek konkrečiame objekte gali susidaryti atliekų ir taikyti atitinkamą mokestį. „Turi būti išaiškinta, kokio dydžio konteineris turi būti pastatytas ir kas kiek laiko jį reikia ištuštinti“, - pirmąjį savivaldybių darbą įvardijo moteris, pridūrusi, kad šią informaciją surinko dar ne visos savivaldybės.

Sunkiausia dėl rūšiavimo bus sutarti didelių daugiabučių gyventojams
Sunkiausia dėl rūšiavimo bus sutarti didelių daugiabučių gyventojams
© DELFI / Tomas Vinickas

Vienas rūšiuotojas daugiabutyje - jokios naudos

Savivaldybės, atlikusios šią užduotį, turėtų matyti, ar gyventojai rūšiuoja. Ši tendencija bus atskleista pagal tai, kiek ir kokio tūrio objektui reikia mišrių komunalinių atliekų konteinerių. Taip pat gali būti atsižvelgiama ir į konteinerių ištuštinimo dažnumą, atliekų svorį.

Vis dėlto savivaldybės turi įvertinti ne tik atliekų kiekį, bet ir tai, ar gyventojai rūšiuoja ir kompostuoja. „Tie du faktoriai leidžia sumažinti tiekiamų paslaugų apimtį ir tvarkymo sąnaudas. Tada atitinkamai mažesnė sąnaudų dalis tenka gyventojams“, - GRYNAS.lt atskleidė R. Radavičienė.

Kai savivaldybės tiksliai žinos minimalią paslaugų apimtį, vykdant monitoringą gali būti pastebėta, kad gyventojai rūšiuoja vangiai ir nekokybiškai. Tokiu atveju, valdininkės žodžiais, jos gali didinti mokestį arba skirti baudas. O jei jos pastebi, kad gyventojai deda labai daug pastangų ir šiukšles reikia vežti rečiau nei rodė išankstiniai duomenys, kaina gyventojams gali būti sumažinta.

Rūšiavimas ir kainos už atliekų vežimą diferencijavimas vis dar lieka problema daugiabučių gyventojams. Jei dalis jo gyventojų norėtų mažiau mokėti už atliekų išvežimą, jiems tektų įtikinti rūšiuoti ir savo kaimynus, kadangi kintamosios dalies mokestis yra skaičiuojamas bendrai visam namui.

Metų pradžioje žmogus savivaldybėje gali deklaruoti, kad tame objekte jis negyvens. Deklaruojant savivaldybė turi galimybę tai patikrinti.
Citata

Ar ir toliau už šiukšles „mokėstuščios sodybos?

Nors naujajai metodikai Vyriausybė ir pritarė, tačiau kol ji pilnai įsigalios, dar teks palūkėti. Skyriaus vedėjos teigimu, visi numatomi privalumai atsiskleis tik 2015 m.

„Ta tvarka turėjo įsigalioti liepos mėnesį, kai buvo priimtas nutarimas. Bet didesnė savivaldybių dalis tam dar nepasiruošusi. Mes norime pamatyti aiškius savivaldybių planus, kaip jos tai darys (užtikrins metodikos įgyvendinimą – red. past.). Pagal dabartinį reglamentavimą tvarka galioja, bet viso to taikyti savivaldybės dar nepasirengusios. Kad nebūtų prieštaravimo, yra parengtas įstatymo projektas, kuriuo siūloma įgyvendinimą pilna apimti atidėti iki 2015 m.“, - dėstė R. Radavičienė.

Taip pat ji pridėjo, kad yra parengtas įstatymo pakeitimo projektas, kuris įgalintų Vyriausybės atstovus apskrityse atlikti nepriklausomus finansinius auditus, vertinant, ar savivaldybės nustatė kainas atsižvelgiant į patvirtintą metodiką.

Naujasis dokumentas, pašnekovės žodžiais, turi ir daugiau privalumų. Jei žmogus įrodo, kad jam priklausančiame objekte negyvens, kurį laiką kintamosios dalies už atliekas jis galės nemokėti.

„Jei, pavyzdžiui, sodyboje ar name negyvenama, yra numatyta galimybė nemokėti kintamosios dalies už tam tikrą laikotarpį, kuris negali būti trumpesnis už ketvirtį ir ilgesnis už metus. Metų pradžioje žmogus savivaldybėje gali deklaruoti, kad tame objekte jis negyvens. Deklaruojant savivaldybė turi galimybę tai patikrinti. Bet jeigu patikrinimo metu bus nustatyta apgavystė, bus taikoma atsakomybė“, - dėstė R. Radavičienė, pridūrusi, kad net ir tokiais atvejais galios pastovioji mokesčio dalis.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Įvardino, kas labiausiai kenkia spygliuočiams – dėl to medžiai net nudžiūva

Vasaros laikotarpiu, atšilus orams, susidaro palankios sąlygos medžių kenkėjams plisti. Todėl,...

Susiruošėte pailsėti miške ar prie ežero? Sužinokite, kada galite sulaukti nemalonumų

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje . Vieni skuba prie vandens telkinių,...

Nežinote, ar jūsų gręžinys legalus? Pasakė, kur pasitikrinti ir kaip įteisinti

Nemažai gyventojų susiduria su situacija, kai nežino, ar gręžinys, kurio vandenį jie naudoja,...

Konkursas gimnazistams darnaus vystymosi tema: Kaip aš ir mano šeima tausojame gamtos išteklius?

Sukurk patį įdomiausią nuotraukų koliažą kaip kartu su šeima tausoji gamtos išteklius ir...

Aplinkosauginis konkursas 9-12 klasių moksleiviams „Darnus vystymasis“

Kviečiame Lietuvos gimnazijų moksleivius dalyvauti konkurse „Darnus vystymasis“. Konkurso...

Top naujienos

Landsbergis: naujo sankcijų Kaliningrado tranzitui išaiškinimo iniciatyva ateina iš EK ir mes negalėsime jo vetuoti

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad šiuo metu tarp Lietuvos ir Europos...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Europos Honkongu turėjęs tapti Kaliningradas nukentės labiau nei likusi Rusija: kuo šis kraštas svarbus

Dėl savo išskirtinės geografinės padėties ir Vakarų atsako į Ukrainoje vykdomą karą...

Delfi iš Taivano: kaip jaučiasi čia gyvenantys – ar Kinija gali ryžtis tokiam žingsniui kaip Rusija (1)

Taivane gyvenantys lietuviai juokauja, kad mūsų šaliai padovanojus vakcinų nuo COVID-19, jie...

JAV žvalgyba įvertino žiaurų Kyjivo apšaudymą: tai rusiškas metodas atsakyti į tarptautinius įvykius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į baltarusius, ragindamas neįsitraukti į...

Medvedevas grasina Trečiuoju pasauliniu karu (12)

Buvęs Rusijos prezidentas ir dabartinis Rusijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Rusija tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Gyvybės langelyje Kaune rastas naujagimis: berniukas gimęs prieš 10 parų

Policijos departamentas informavo, kad gyvybės langelyje buvo paliktas naujagimis.

Laukiantiems NT atpigimo, ekspertas siunčia žinutę: tikimybė, kad būsto kainos kris, artima nuliui (4)

Maždaug 7 metus buvusiai neigiamai Euribor 6 mėn. palūkanų normai perkopus nulį ir tapus...

Ukraina gaus dovanų dar tris dronus „Bayraktar“

Turkijos bendrovė „ Baykar “ nusprendė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms padovanoti tris...