aA
Stumbrę nušovęs ir daugiau nei 36 tūkst. eurų už gamtai padarytą žalą turintis sumokėti uteniškis perduotas pagal laidavimą sutuoktinei, o panevėžiečio aplinkosaugininko drausminės atsakomybės klausimą spręs Aplinkos apsaugos departamentas.
J. Slapšinskas
J. Slapšinskas
© DELFI montažas

Panevėžio apylinkės teismas spalio 6 dieną atleido nuo baudžiamosios atsakomybės uteniškį J. S., šiemet sausį neteisėtai sumedžiojusį stumbrę. Ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas pagal Baudžiamojo kodekso 272 str. 3 dalį dėl saugomų laukinių gyvūnų rūšiai padarytos didelės žalos.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai šių metų sausio 3 dieną Panevėžio rajone vykusios komercinės medžioklės metu J. S. neteisėtai sumedžiojo stumbrę. Iš pradžių Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Panevėžio valdyboje minėtam medžiotojui buvo surašytas administracinių nusižengimų protokolas ir skirta atlyginti gamtai padarytą 12 tūkst. 198 eurų žalą.

Tačiau sausio viduryje Panevėžio rajone buvo sugautas vienas klaidžiojantis stumbro jauniklis, kuris netrukus nugaišo. Atlikus DNR ekspertizę buvo nustatyta, kad tai – per medžioklę J. S. nušautos stumbrės jauniklis. Už nušautą vedžiojančią (maitinančią) stumbrę žala padidėja trigubai, todėl buvo paskaičiuota, kad gamtai padaryta daugiau nei 36,5 tūkst. eurų žala.

Paaiškėjus naujoms aplinkybėms ir tai, kad gamtai padaryta gerokai didesnė, nei manyta anksčiau, žala, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos vasario 26 dieną kreipėsi į Panevėžio apygardos prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio miesto bei rajono policijos komisariato pareigūnai, o tyrimui vadovavo Panevėžio apylinkės prokuratūros prokurorė Rima Matulionienė. Medžiotojui J. S. buvo pareikšti įtarimai, kad dėl nusikalstamo nerūpestingumo pažeisdamas medžioklės taisykles, draudžiančias šaudyti į neatpažintą taikinį, jis nušovė jauniklį vedžiojančią (maitinančią) stumbro patelę ir tokiu būdu padarė didelę žalą saugomų rūšių laukinių gyvūnų, įtrauktų į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų sąrašą, rūšies apsaugos būklei.

Atliekant ikiteisminį tyrimą, J. S. savo kaltę pripažino, atlygino dalį gamtai padarytos žalos – daugiau nei 26 tūkst. eurų, o likusią dalį įsipareigojo atlyginti iki 2021 metų lapkričio.

Rugsėjo 28 dieną J. S. ir jo sutuoktinė L. S. pateikė prašymą Panevėžio apylinkės prokuratūrai, prašydami atleisti įtariamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. J. S. žmona sutiko tapti laiduotoja.

Įvertinusi ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis, prokurorė R. Matulionienė priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą ir kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismą dėl J. S. atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Spalio 6 dieną teismas patvirtino prokurorės nutartį ir nutarė uteniškį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, perduodant jį laiduotojos L. S. atsakomybei 2 metų terminui. J. S. taip pat skirta baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas 2 metus medžioti.

Kiek anksčiau, rugsėjo 24 dieną, Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras priėmė sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, kuriame du panevėžiečiai Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai buvo įtariami galimai netinkami atlikę savo pareigas aiškinantis stumbrės sumedžiojimo aplinkybes.

Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šių metų sausio pabaigoje, kai į teisėsaugą kreipėsi Aplinkos apsaugos departamento (toliau – Departamento) prie Aplinkos ministerijos atstovai. Pastarieji prašė nustatyti, ar Departamento Panevėžio valdybos Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas A. B. ir vyriausiasis specialistas D. Š. tinkamai vykdė savo pareigas atliekant tyrimą dėl profesionalios medžioklės metu neteisėtai sumedžiotos stumbro patelės. Departamento atstovų nuomone, minėtiems aplinkosaugininkams nenustačius, kad nušauta stumbrė buvo vedžiojanti (maitinanti) jauniklį, Saugomoms rūšims ir buveinėms padaryta žala buvo apskaičiuota 3 kartus mažesnė, todėl valstybei padaryta beveik 25 tūkst. eurų žala.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavęs prokuroras rugsėjo 24 dieną priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą.

Prokuroras padarė išvadas, kad Panevėžio valdybos Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas A. B., atlikdamas pareigas, veikė nepakankamai užtikrindamas tarnybos interesus. Dėl to buvo sudarytos prielaidos, jog netinkamai nustačius žalą dėl nušautos stumbro patelės bei dėl jos sumedžiojimo pradėjus administracinio nusižengimo tyrimą, valstybei galėjo būti padaryta didelė žala. Kadangi paaiškėjus naujoms aplinkybėms buvo apskaičiuota reali žala, o stumbro patelę sumedžiojęs J. S. šį žalos dydį pripažino, jo neginčijo, didžiąją jos dalį atlygino, o likusią sumos dalį pažadėjo per metus sumokėti, žala valstybei nebuvo padaryta.

Prokuroro nutarime konstatuojama, kad Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas A. B. galimai tinkamai nesilaikė jo veiklą reglamentuojančių teisės aktų, tačiau šiuo atveju atsižvelgtina ir į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) praktiką. LAT savo nutartyse ne kartą yra pasisakęs, kad baudžiamoji atsakomybė demokratinėje visuomenėje turi būti suvokiama tik kaip kraštutinė, paskutinė priemonė (ultima ratio), naudojama saugomų teisinių gėrių, vertybių apsaugai tais atvejais, kai švelnesnėmis priemonėmis tų pačių tikslų negalima pasiekti.

Prokuroro nuomone, A. B. veiksmų/neveikimo vertinimas, gali būtų atliktas drausmine tvarka, dėl ko Departamente jau ir yra pradėtas (bet, kol vyko šis ikiteisminis tyrimas, sustabdytas) drausminės atsakomybės pastarajam taikymo procesas. Dabar tarnybinio nusižengimo tyrimo procesas Departamente galės būti tęsiamas.

Prokuroras savo nutarime taip pat konstatavo, kad Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto D.Š. veiksmuose nenustatyta požymių nusikalstamos veikos, numatytos LR BK 229 str.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
1.9259

Lietuvoje pasikeitė medžioklės taisyklės (43)

Ketvirtadienį įsigaliojo Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimai,...

STT tyrimas apnuogino aplinkosaugininkų ydas: medžiotojus tikrina būrelių nariams pavaldūs pareigūnai (24)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) baigė plataus masto Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos...

Stumbrės istorijos pabaiga: įtakingas brakonierius baudžiamosios atsakomybės išvengė, o aplinkosaugininko likimas kol kas neaiškus (123)

Stumbrę nušovęs ir daugiau nei 36 tūkst. eurų už gamtai padarytą žalą turintis sumokėti...

Skirgailė Žalimienė – apie bylas, kuriose ginama teisė į saugią ir švarią aplinką (3)

2020-ieji – tai iššūkių metai ne tik sveikatos apsaugos, bet ir aplinkosaugos srityje. Bereikia...

Į Vilnių užsukęs Europos Komisijos narys domėjosi užstato sistemos veikla (9)

VšĮ „ Užstato sistemos administratorius “ (USAD) biure ir pakuočių skaičiavimo centre...

Top naujienos

Susirgus Seimo nariui laukia didelio masto epidemiologinis tyrimas: pasakė, kam reikia izoliuotis (17)

Koronavirusu susirgus Seimo nariui iš valstiečių žaliųjų frakcijos Valerijui Simulikui,...

Siaubo naktis prie Vilniaus: po kruvinos orgijos siaubingas kančias patyrusi moteris neturėjo galimybių išgyventi (139)

Moteris neturėjo jokių galimybių išgyventi – net jeigu ji iš karto būtų patekusi į medikų...

Nepamirškite persukti laikrodžių: grįžta žiemos laikas (110)

Paskutinį spalio sekmadienį Lietuva vėl grįžta prie žiemos laiko ir laikrodžius suksime atgal....

Koronavirusu užsikrėtė Andrius Tapinas: yra reikalų atnaujinta 18.54 (533)

Šeštadienio vakarą žinomas visuomenės veikėjas, žurnalistas Andrius Tapinas savo feisbuko...

Dailius Dargis | D+ nariams

Bušido kovotojo Morkevičiaus žūtį vis dar gaubia paslaptys: treneris pasakoja apie paskutines jo dienas N-18

„Kai mes susipažinome, Remigijui buvo 12 metų. Esu pirmasis ir vienintelis jo treneris. Yra...

Koronavirusas nustatytas parlamentarui: antradienį dalyvavo Seimo posėdyje papildyta 19.32 (202)

Valerijus Simulikas , parlamentaras iš valstiečių žaliųjų sąjungos, nusprendęs pasitikrinti,...

Du „Neptūno“ žaidėjai serga koronavirusu, bet klubas prašo leidimo treniruotis

Penktadienį Klaipėdos „Neptūno“ žaidėjams, treneriams ir administracijos nariams buvo atlikti...

Serialų veikėjas sugrįžta: prieš svarbius rinkimus – keisti Zelenskio manevrai (95)

Daugumą parlamente turinti viena partija, jos patvirtinta vyriausybė ir prezidento paskirti regionų...

„Ryto“ ir „Žalgirio“ mūšį apšildė dubleriai: triumfavo gausiai sirgalių palaikyti kauniečiai (1)

Trečiąją pergalę iš eilės NKL – VIKINGLOTTO iškovojo gausaus sirgalių būrio palaikoma Kauno...

Lietuvis išbandė nakvynę kalėjime – ne už nusikaltimą, o už pinigus (16)

Suomijoje viešėjęs Orijus savo noru pateko į kalėjimą. Kaip tai nutiko? Pasirodo, buvusiame...

|Maža didelių žinių kaina