Daugėja dėmesio daiktų patvarumui ir ekologijai

„Daiktų nuomos, skolinimosi ar dalijimosi platformos padeda sumažinti elektronikos atliekų kiekius, kurie auga sparčiausiai iš visų kitų atliekų. Europos Sąjungoje keliami vis aukštesni reikalavimai elektronikos įrangos ilgaamžiškumui, galimybei juos pataisyti, o tai padeda populiarėti įvairioms minėtoms platformoms.

Tik pakankamai patvarūs ir pataisomi daiktai gali turėti gana ilgą gyvavimo ciklą, tik tokius galima perduoti kitiems asmenims ar išdrįsti išsinuomoti, nebijant, kad jie suges“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Daiktų nuomą ji lygina su knygų nuoma bibliotekose, kurios viena po kitos išbando ir daiktų nuomos praktiką. Didžioji dalis tokių daiktų kaip tik ir yra elektros ir elektronikos įranga, kuri tapo neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi.

Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje daiktų bibliotekos veikla pradėta 2023 metų spalio mėnesį. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė, projekto iniciatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. Be Šiaulių ir Akmenės, tokia paslauga jau veikia Telšiuose ir Pakruojyje.

Biblioteka

Daiktų biblioteka – tai pirmoji tokia analogų Lietuvoje neturinti paslauga suaugusiesiems. Skaitytojo pažymėjimą turintys pilnamečiai bibliotekos vartotojai gali nemokamai skolintis ne tik knygas, bet ir įvairius daiktus, tokius kaip skaitmeninis mikroskopas, teleskopas, termovizorius, studijiniai būgnai, gitara, virtualios realybės akiniai, veiksmo kamera, oro taršos matuoklis ir kt.

Iš bibliotekos skolinosi mikroskopą, teleskopą, termokamerą

„Praėjusiais metais Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka pasirašė tvarumo deklaraciją. Ji yra mūsų įsipareigojimas augti ir tobulėti kartu su visuomene, siekiant vykdyti dar tvaresnę mūsų bibliotekos, kaip organizacijos, veiklą. Turime dar didesnį dėmesį skirti mus supančiai aplinkai, ekologijai“, – sako Akmenės rajono viešosios bibliotekos direktorė Lina Lukytė.

Ji vardija pagrindines daiktų bibliotekos idėjas: skatinti dalijimosi ekonomiką ir tvaresnį vartojimą. Tai padeda mažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą, prailginant daiktų naudojimo laiką, sudaro sąlygas žmonėms išbandyti naujus daiktus ir pomėgius prieš ką nors nusiperkant. Be to, tai suteikia žmonėms iš įvairių socialinių sluoksnių galimybę naudotis daiktais, kurių jie galbūt negalėtų sau leisti įsigyti.

Iš viso nuo išdavimo laikotarpio pradžios Akmenėje daiktų bibliotekos paslaugomis buvo pasinaudota 23 kartus. Žmonės skolinosi skaitmeninį mikroskopą, teleskopą, termokamerą, oro taršos matuoklį, klasikinę elektrinę gitarą, veiksmo kamerą, projektorių, grafinę planšetę ir kitokią įrangą. Čia galima rasti ir prietaisą, kuris padėtų adaptuoti senąsias technologijas, kaip pavyzdžiui, vadinamųjų „floppy“ diskelių skaitytuvą.

Diskelis

Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai daiktams papildyti yra bendradarbiaujama su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąja biblioteka. Kiekvieno skolinamo daikto detalės suskaičiuotos, sukomplektuotos, sudaryti sąrašai. Įsigyjant skolinamą daiktą pasirašoma daikto skolinimo aktas su grąžinimo terminu ir įsipareigojimu bei atsakomybe.

Akmenės rajono viešoji biblioteka yra antroji biblioteka Lietuvoje, pasirašiusi tvarumo deklaraciją. 2022 metų pirmoji savo vidinę politiką tvarumo link performavo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.

Išsinuomoti galima nuo plaunančio siurblio iki drono

Dalijimosi ekonomikos dalyvė Lietuvoje – didžiausia šalyje daiktų nuomos platforma Dalinuosi.lt, savo veiklą pradėjusi dar 2012 metais. Atlikdama tarpininkavimo paslaugą, platforma suteikia saugų ir patogų būdą daiktų savininkams užsidirbti, ir nuomininkams išsinuomoti daiktus.

„Šiuo metu turime 119 tūkst. registruotų vartotojų, vidutiniškai 2 tūkst. lankytojų per dieną. Per paskutinius metus nuomų skaičius išaugo 15 proc. Platformoje šiuo metu yra 9 tūkst. skelbimų per visą Lietuvą, į mėnesį įkeliama vidutiniškai 250 naujų skelbimų. Poreikis nuomos paslaugai auga“, – pasakoja platformos vadovė Miglė Rusteikaitė.

Pinigai

Ji įvardija ir besikeičiantį šalies gyventojų mentalitetą: didėjant pasitikėjimui tarp žmonių, mažėjant daiktų nuosavybės įpročiui, didėjant ekologijos svarbai, žmonės jaučia vis didesnį poreikį daiktų nuomai.

„Per 12 metų nuo veiklos pradžios turėjome ne vieną investuotoją, vystėme platformą, sulaukėme vis daugiau daiktų savininkų. Laikui bėgant prie platformos prisijungia vis daugiau vidutinio dydžio automobilių nuomos savininkų, taip pat profesionalios fototechnikos įrangos įmonių. Matome augančią daiktų nuomos verslo tendenciją. 2019 m. prie platformos prisijungė „Topo Centras“, tai padidino mūsų pasiūlą, atvedė naujų klientų“, – platformos populiarumu džiaugiasi M. Rusteikaitė.

Vis platėjančiame daiktų asortimente – plaunantys siurbliai, langų valymo robotai, kompiuteriai, telefonai, televizoriai, garso technika, treniruokliai, irklentės, šakų smulkintuvai, aeratoriai ir skarifikatoriai, automobiliai, motociklai, dviračiai, paspirtukai, statybiniai įrankiai, projektoriai ir ekranai, dronai, profesionali fototechnika ir fotostudijos įranga, žaidimų konsolės. Pagal nuomos atvejų skaičių šiuo metu pirmauja langų valymo robotai, antroje vietoje plaunantys siurbliai, trečioje – žaidimų konsolės, ketvirtoje – projektoriai.

„Mus ir daiktų savininkus stebina ir džiugina tai, kad turime labai mažai konfliktinių klientų ir daiktų vagysčių. Vis daugiau žmonių pradeda nuomoti savo daiktus ir plečia daiktų asortimentą atradę tai kaip papildomą veiklą ir pajamų šaltinį. Kita vertus, daiktų nuomos paslauga dar nėra plačiai paplitusi Lietuvoje. Visada malonu pastebėti žmonių entuziazmą, kai atranda šią paslaugą“, – savo mintimis dalijasi M. Rusteikaitė.

Kaupti įrangą – neekologiška

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė prie atsakingo vartojimo praktikos, be nuomos platformų, dalijimosi, priskiria elektronikos įrangos, prietaisų perdavimą į antras rankas bei taisymą. Priešinga, neekologiška praktika – tokių daiktų kaupimas jų nenaudojant.

„Jei kaupsime, ilgainiui jie vis tiek taps elektronikos atliekomis. Tokiu atveju beliks ieškoti specialiųjų konteinerių prekybos vietose, kad bent jau suteiktume šioms atliekoms galimybę būti perdirbtomis, išgaunant žaliavas“, – sako L. Jurevičienė.

Ji taip pat primena, kad stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.