aA
Artėjant Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungai, Vilniaus valdžia skuba tvarkyti ir reprezentatyviausias miesto vietas, kelius, šaligatvius. Kartais tokioms rekonstrukcijoms kliudo medžiai, kuriuos tenka pašalinti. Šį kartą eilė atėjo sostinės Šventaragio gatvei. Planai iškirsti senus medžius iš karto susilaukė pasipriešinimo.
Iškirsti medžiai
Iškirsti medžiai
© DELFI / Tomas Vinickas

GRYNAS.lt redakciją pasiekė skaitytojo Felikso laiškas, kuriame vyras išreiškė susirūpinimą savivaldybės planais „plikinti“ šalia Vilniaus širdies - katedros - esančią Šventaragio gatvę. Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos narės Janinos Gadliauskienės žiniomis, prieš porą metų Vilniaus miesto savivaldybėje buvo atliktas Šventaragio gatvės rekonstrukcijos projektas, kuriame ir buvo numatyta dalį medžių Šventaragio gatvėje iškirsti.

„A. Zuokas staigiai iki Lietuvos pirmininkavimo Europos Parlamentui (EP) nutarė iškirsti medžius ir sutvarkyti gatvę. Argumentas - po šaligatviu esantys miesto tinklai ir tai, kad nėra kaip juos atnaujinti“, - laiške rašo J. Gadliauskienė. Moteris iškėlė klausimą, kad galbūt medžius galima būtų išsaugoti atkasant jų šaknis, atsargiai perkeliant į tinklus jų nenukertant. Ji teigė, kad panašiu principu buvo pratiesti tinklai po jos kiemo pušų šaknimis.

Iškirs 22 medžius, atsodins 14

Kaip GRYNAS.lt informavo Vilniaus miesto savivaldybės Želdinių poskyrio vedėjas Gintautas Runovičius, iš viso Šventaragio gatvėje bus iškirsti 22 medžiai, o jų vietoje atsodinti 14 naujų.

„Šventaragio gatvėje medžiai bus persodinami – iškertami šiuo metu esantys menkaverčiai medžiai, kurie praradę savo estetinę išvaizdą, be to, yra peraugę“, - situaciją komentavo G. Runovičius. Jo teigimu, šie darbai bus atlikti per kelias dienas. Valstybės tarnautojas patvirtino, kad tam leidimai yra gauti ir iš Kultūros paveldo departamento.

Pasiteiravus, ar buvo svarstytas sprendimas medžių nekirsti, o pavyzdžiui atkasti medžių šaknis ir tuos pačius augalus vėliau atgal susodinti, G. Runovičius teigė, kad medžių iškirtimas šioje situacijoje buvo vienintelė išeitis: „Jų atkasimas yra neįmanomas, nes šaknys yra gilios ir storos, po jomis gausu tinklų, dėl to, norint juos atkasti reikėtų nukapoti jų šaknis. Tokie veiksmai būtų neprofesionalūs, tik pasityčiojimas iš pačių medžių, o rezultatas – niekinis, nes būtų neįmanoma atgal atsodinti tokiu būdu pažeistų medžių.“

Specialistas akcentavo, kad gatvė tikrai nebus palikta plika. Bus sodinama Tilia Cordata „Rancho“ rūšies liepos, kurių šaknys bus izoliuojamos nuo tinklų, sudarytos aplinkybės tinkamai tręšti ir laistyti.

Medžio perkėlimai – pernelyg brangūs

Lietuvos arboristikos centro direktorius Sigitas Algis Davenis GRYNAS.lt paaiškino, kad medžių šaknų atkasimas ir laikinas perkėlimas į kitą vietą, kol vyksta rekonstrukcijos darbai, pernelyg brangus metodas mūsų šaliai, todėl vargu, ar šioje situacijoje galėtų būti taikomas.

Aišku norisi žalumos, ypač betono aplinkoje, bet medį įdėjus į betoninį šarvą, nepasirūpinus jo mityba – tiek dirvožemiu, tiek drėkinimu, po metų kitų jis taps bevertis.
Arboristas S.A. Davenis

„Tokia praktika retai taikoma, nes turėtų būti labai dideli finansiniai pajėgumai. Medis tam specialiai kelis metus ruošiamas, ruošiama jo šaknų sistema perkėlimui. Galinga technika turi jį iškelti, kažkur po to jį reikia išvežti“, - pasakojo arboristas.

Taikant medžio iškasimo metodą, reikėtų praktiškai per visą polaidį iškasti žemę, tai labai sudėtingas procesas. „Net milijonieriai ne visuomet leidžia sau tokius dalykus“, - pridūrė S. A. Davenis.

Be to, net ir paskyrus reikiamą pinigų dalį, anot pašnekovo, išlieka tikimybė, kad perkelti medžiai vėliau neprigis. „Įsivaizduokite, tam, kad medis būtų iškeltas, reikia krano, kurios strėlė yra kokių 40-60 metrų. Lietuvoje, man atrodo, tik vienas toks yra, jo valanda kainuoja 11 tūkst. litų“, - aiškino arboristas.

Kada galima pateisinti medžių kirtimus

Lietuvos arboristikos centro vadovas teigė nemanantis, kad šiuo metu medžių kirtimų miesto viešose vietose yra daugiau nei anksčiau, tiesiog dabar apie tai daugiau kalbama ir tokie atvejai labiau matomi.

Medžių atkasimas yra neįmanomas, nes šaknys yra gilios ir storos, po jomis gausu tinklų, dėl to, norint juos atkasti reikėtų nukapoti jų šaknis. Tokie veiksmai būtų neprofesionalūs, tik pasityčiojimas iš pačių medžių, o rezultatas – niekinis.
Želdinių poskyrio vedėjas G. Runovičius

Jis tikino pateisinantis medžių kirtimus miesto urbanizuotose vietose tuomet, kai medis serga, kelia pavojų žmonių saugumui, tiesiami miesto tinklai: „Tenka tokius medžius šalinti. Medis savo gyvenimo eigoje patiria daug įvairių stresų – tiek gamtinių pažeidimų, tiek ir žmogaus padarytų pažeidimų. Ateina toks laikotarpis, kuomet medis stovi ties slenksčio riba“, - samprotavo S. A. Davenis.

Gamtoje, anot pašnekovo, medis išgyvena ilgiau nei žmonių urbanizuotose teritorijose, nes pastaruosius veikia žmonių veikla – ant šaligatvių barstomos druskos, transporto tarša.

„Aišku norisi žalumos, ypač betono aplinkoje, bet medį įdėjus į betoninį šarvą, nepasirūpinus jo mityba – tiek dirvožemiu, tiek drėkinimu, po metų kitų jis taps bevertis“, - sakė S. A. Davenis.

Būtent dėl šios priežasties miesto urbanizuotose vietose nesodinami ąžuolai, kuriems reikia daug erdvės, bet pasirenkamos liepos, klevai, tokios augalų rūšys, kurios geba prisitaikyti prie skurdesnių gyvenimo sąlygų.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvoje pasikeitė medžioklės taisyklės (53)

Ketvirtadienį įsigaliojo Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimai,...

STT tyrimas apnuogino aplinkosaugininkų ydas: medžiotojus tikrina būrelių nariams pavaldūs pareigūnai (25)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) baigė plataus masto Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos...

Stumbrės istorijos pabaiga: įtakingas brakonierius baudžiamosios atsakomybės išvengė, o aplinkosaugininko likimas kol kas neaiškus (123)

Stumbrę nušovęs ir daugiau nei 36 tūkst. eurų už gamtai padarytą žalą turintis sumokėti...

Skirgailė Žalimienė – apie bylas, kuriose ginama teisė į saugią ir švarią aplinką (3)

2020-ieji – tai iššūkių metai ne tik sveikatos apsaugos, bet ir aplinkosaugos srityje. Bereikia...

Į Vilnių užsukęs Europos Komisijos narys domėjosi užstato sistemos veikla (9)

VšĮ „ Užstato sistemos administratorius “ (USAD) biure ir pakuočių skaičiavimo centre...

Top naujienos

Koronavirusas pražudo ne tik vyresnius: Razmuvienė paaiškino, kodėl (112)

Eksponentiškai augant užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičiui daugėja ir mirusiųjų nuo...

NT ekspertai nesutaria, kas dabar laukia būsto rinkos: pirkti rekomenduoja tik keliais atvejais (30)

Dabartinė koronaviruso situacija pasaulyje ir ypač Lietuvoje neramina ir būstą ketinusius įsigyti...

„Bloomberg“ apžvalgininkas įvardijo tikrąją laimėtoją nuotolinio darbo ekonomikoje (1)

COVID-19 eroje Pietų Korėja užima savotišką „aukso viduriuką“. Kaimyninė Kinija ,...

Gina Viliūnė | D+ nariams

Kaip lietuviai seksą pažino. Smetonos laikais sarmatos vis mažėjo: drovumo šydą keitė atviros nuogybės

Versdama kasdienybės istorijos lapus priėjau mūsų senelių ir prosenelių epochą – XX a...

Melanios Trump nuotrauka vėl sukėlė kalbas apie viešumoje pasirodančią jos dublerę: specialistas paaiškino, kodėl kyla abejonės (7)

Nuotrauka, kurioje užfiksuota iš prezidento sraigtasparnio „Marine One“ išlipanti Melania...

JAV užfiksuotas naujas per parą patvirtintų COVID-19 atvejų rekordas (3)

Jungtinėse Valstijose užfiksuotas sergamumo koronavirusine infekcija rekordas – per parą...

Nuo penktadienio ribojami renginiai, prekybos vietose – pirkėjų srautai (9)

Nuo penktadienio siekiant sustabdyti koronaviruso ( COVID-19 ) plitimą šalyje įsigalioja...

Bažnyčią apžiūrėti norėjusią šeimą išprašė už vartų: kaip čia buvo (5)

Negalėjau nepasidalinti įvykiu, kuris nutiko vieną popietę Trinapolio bažnyčios kieme. Gal kas...

Naujos koalicijos darbus dėliojantys liberalai nori keisti vaiko pinigų skyrimą: ne visoms šeimoms jie reikalingi (2271)

Pasiūlymus būsimos koalicijos programai pateikusios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė...

Į sukčių pinkles patekęs vyras prarado 37 tūkst. eurų: skundas Lietuvos bankui nepadėjo (144)

Vienam šalies gyventojui investuotojo karjera susiklostė itin nesėkmingai. 2018 metais jis...

|Maža didelių žinių kaina