aA
Antradienio rytą prie Seimo rinkosi privačių miškų savininkai, nepritariantys naujų mokesčių įvedimui. Nors iš viso Lietuvos miškų savininkų asociaciją (LMSA) sudaro daugiau nei 6500 narių, į piketą atėjo tik kelios dešimtys. Šios asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis GRYNAS.lt išdėstė argumentus, kodėl 5 proc. mokestis nuo parduotos medienos privatiems miškams neturėtų būti taikomas, nors jį jau seniai moka valstybiniai miškai.
Piketas prie Seimo rūmų
Piketas prie Seimo rūmų
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Įžvelgia verslo žlugdymą

A. Gaižučio teigimu, pirma, miškininkai mano esant neteisinga įvesti naują mokestį, kai valdantieji savo rinkiminiuose pažaduose tikino to nedarysiantys. Antra, privačių miškų savininkai sako manantys, kad 5 proc. įmoka nuo visų gaunamų pajamų už nenukirstą mišką ir medieną savo esme yra analogiškas 5 proc. akcizo mokesčio nuo apyvartos įvedimui. Todėl kelia retorinį klausimą, ar galima privataus miškų ūkio veiklą prilyginti alkoholio, cigarečių ar degalų verslams?

„Šiandien privatūs miško savininkai ir valdytojai moka visus nustatytus mokesčius, kaip ir visų kitų verslų atstovai Lietuvoje. Tačiau negalima sulyginti valstybinių miškų valdytojų ir privačių miško savininkų mokamų mokesčių dėl vieno esminio dalyko: valstybiniai miškai nėra rinkos objektas.

A. Gaižutis
A. Gaižutis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Valstybė turi teisę valstybiniams miškų valdytojams nustatyti tokius mokesčius, kuriuos ji mano esančius ekonomiškai pagrįstus dėl nemokamai urėdijoms perduoto naudoti milijardinės vertės turto, savo ruožtu naujų išskirtinių mokesčių įvedimas privatiems miško savininkams, diskriminuotų juos visų kitų verslo sričių atžvilgiu. Valstybė turėtų skatinti, o ne žlugdyti ilgalaikes investicijas į miškininkystę, kurios grąžą duoda po 60-120 metų“, - privačių miškininkų argumentus vardija A. Gaižutis.

Faktiškai nėra sistemos, kaip juos tvarkyti. O kad jie yra netvarkomi – tai tiesa. Mes patys šį klausimą keliame nuo 2005-ųjų, sakome, kad reikia išspręsti privažiavimą prie miško valdų ir jų priskyrimo klausimus.
A. Gaižutis

Seime norima šio mokesčio įvedimo klausimą įtraukti į neeilinės sesijos darbotvarkę, tačiau šiuo metu šis klausimas nėra suplanuotas svarstyti. Kad šis klausimas būtų įtrauktas, reikia bent 58 Seimo narių, kurie ir iniciavo neeilinę sesiją, patvirtinimo.

„Mes žinome, kad kai kurie Seimo nariai žada nepasirašyti ir tada šis klausimas nusikels į pavasario sesiją. Bet tai problemos nesprendžia, nes valdantieji nori priimti  (mokesčio įvedimą - red. past.) nediskutuojant“, - sakė A. Gaižutis.

Netiki, kad pinigai tikrai būtų skirti kelių tvarkymui

LMSA pirmininkas tikina žinantis, kad nors deklaruojama, jog 5 proc. mokestis būtų skirtas kelių priežiūrai ir taisymui, nė vienas litas netgi valstybinių miškų keliams nebuvo skirtas iš surinktų pinigų. Taigi, tai kelia abejonių, kur keliautų ir iš privačių miškų surenkami pinigai.

„Dabar dabartinę įstatymų sanklodą, tie pinigai, jeigu bus renkami iš privačių miškų, nueitų valstybinio miškų aparato išlaikymui, įskaitant Generalinę urėdiją, visas kitas tarnybas, būtų skirti urėdijų reikmėms, geodeziniams matavimams ir kitiems dalykams, bet tikrai ne miško keliams. Miško keliams urėdijos, valstybinis miškų ūkis ir dabar iš kelių fondo kasmet gauna po 8-9 mln. Lt, bet jų negali naudoti kelių, einančių per privačius miškus, tvarkymui“, - aiškino piketo dalyvis.

Taip yra dėl to, kad viešo naudojimo keliai nėra perduoti į kieno nors balansą – jie nepriklauso nei savivaldybėms, nei urėdijoms, nei patiems savininkams.

Neradau argumentų, kodėl iki šiol į fondą, kuris naudojamas kelių, kitų miškų infrastruktūrų reikmėms, mokėjo tik valstybinių miškų institucijos. Tuo tarpu privačių miškų savininkai į fondą nemokėjo nė vieno lito.
A. Salamakinas

„Faktiškai nėra sistemos, kaip juos tvarkyti. O kad jie yra netvarkomi – tai tiesa. Mes patys šį klausimą keliame nuo 2005-ųjų, sakome, kad reikia išspręsti privažiavimą prie miško valdų ir jų priskyrimo klausimus“, - GRYNAS.lt kalbėjo A. Gaižutis.

LMSA pirmininkas atskleidė, kad šiuo metu tarp privačių miškų savininkų galioja toks principas – jeigu kelią sugadinai, pats ir sutvarkyk. Tačiau už kelio nuolatinę priežiūrą lėšų nėra skiriama.

Kodėl vieni turi mokėti, o kiti ne?

Anksčiau šis klausimas buvo svarstytas viename iš Aplinkos apsaugos komiteto posėdžių. Jame už mokesčio privačių miškų savininkams įvedimą pasisakęs komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas teigė pasibaisėjęs miško kelių būkle ir manantis, kad jeigu į bendrą fondą moka valstybiniai miškai, nematantis priežasčių, kodėl neturėtų prisidėti ir privatininkai.

„Neradau argumentų, kodėl iki šiol į fondą, kuris naudojamas kelių, kitų miškų infrastruktūrų reikmėms, mokėjo tik valstybinių miškų institucijos. Tuo tarpu privačių miškų savininkai į fondą nemokėjo nė vieno lito. Paradoksalu, kad kai buvome išvažiuojamame posėdyje saugomose teritorijose ir pravažiuoti per mišką mums reikėjo kviesti didžiulius džipus. Tada ir kilo klausimas, kaip čia yra? Pasirodė, kad tai yra privačių miškų savininkų teritorijos – eina vienas plotas valstybinis, kitas privatus ir važiavome taip, kad atrodė reikia tanką samdyti“, - situaciją tuo metu tokiais žodžiais apibūdino A. Salamakinas.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvis sukūrė tokį stalo žaidimą, apie kurį sužinojo visa Europa: užkabina net ir nemėgstančius žaisti (8)

„Duonos ir žaidimų!“ – gerai žinomas romėnų šūkis, kuris tiktų ir kiekvienam...

Didžiosiose šalies upėse situacija kritinė, Lietuva – ant hidrologinės sausros slenksčio (38)

Šią savaitę Lietuvos hidrometeorologinės stotys fiksuoja labai žemą, net kritinį vandens lygį...

Aplinkosaugininkas: stoviu, žiūriu į mešką ir žinau, kad pabėgti nespėsiu (10)

Už 50 m išvydęs gyvūną pagalvojau – šernas, bet kai atsistojo ant dviejų kojų, supratau, kad...

Brakonierius rekordininkas aplinkosaugininkams įkliuvo 11 kartą

Rugpjūčio 7-osios vakarą Klaipėdos rajone, vienoje sodų bendrijoje, policijos pareigūnai...

Kuršių mariose siūloma uždrausti verslinę žvejybą žuvų migracijos ir neršto laikotarpiais (23)

Aplinkos ministerija parengė Verslinės žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projektą,...

Top naujienos

Naujas Cichanouskajos vaizdo įrašas: baltarusiai pasirinko sako, kad situacija kritinė (385)

Kandidatė į Baltarusijos prezidento postą Sviatlana Cichanouskaja įrašė naują vaizdo...

Avulis apie besiskolinančią Lietuvą: skolų grąžinti nereikės, todėl atsisakyti pinigų būtų kvaila (47)

Nors Lietuvos ekonomika dėl koronoviruso nukentėjo palyginti nedaug, nereikėtų atsisakyti...

Įsisiūbuojant streikams – žinia iš Lukašenkos: aš kol kas gyvas įspėjo, kad streikai turės neigiamų padarinių (144)

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka įspėjo, kad streikai turės neigiamų...

Statybose – rimti nerimo signalai: pildosi prognozuotas scenarijus (37)

Statistikos departamentui paskelbus, kad per metus atliktų statybos darbų sumažėjo 7,3 proc.,...

Po Vakarų spaudimo prabilo Baltarusijos ministras: norime kalbėtis papildyta (96)

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus paskelbė, kad Minskas yra pasiruošęs...

Populiarusis „Adform kiemelis“ toliau sėja paniką: nustatyti nauji koronaviruso atvejai dalyvavusiems ir kitame renginyje (3)

Šiandien Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė, kad Lietuvoje per parą...

Lietuvoje – 22 nauji koronaviruso atvejai daugėja atvejų, susijusių su židiniu Kauno senamiestyje (140)

Penktadienį skelbiami nauji duomenys dėl koronaviruso Lietuvoje. Skelbiama apie 22 naujus atvejus.

Transliacija / Garsiai! Kodėl Alekna ir Otreya – neišskiriamas duetas?

Kartu jie – sėkmingas tandemas, in ir jang (Yin-Yang), kaip Selas ir Eleonora jų taikos laikais,...

Vilniuje į amžinąją kelionę palydimas Aurelijus Katkevičius

Penktadienį Vilniuje atsisveikinama su žurnalistu, redaktoriumi, vertėju Aurelijumi...

Leyen ragina paskelbti sankcijų Baltarusijai (4)

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį paragino Europos Sąjungą...

|Maža didelių žinių kaina