aA
Antradienį, prieš Seimui iš naujo kimbant į Miškų įstatymo pataisas, sostinėje, sustoję vieni priešais kitus, vėl piketavo ir miškų savininkai, ir žalieji.
Prieš Miškų įstatymo svarstymą - nauji piketai „už“ ir „prieš“
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Miškų savininkus ir saugomų teritorijų gyventojus vienijančių organizacijų atstovai savo pikete rytą aikštėje priešais Seimą parlamentarus agitavo pritarti parengtoms pataisoms, kurios, anot jų, užtikrina darnų privačių miškų naudojimą jų savininkų ir valstybės labui.

Susirinkusieji skelbė, kad įstatymo pataisų vilkinimas – tai tik apsimestinis rūpestis miškais ir gamta. Esą taip žmogus stumiamas nuo nuosavų žemių ir norima, kad jam priklausanti žemė realiai niekada nepriklausytų.

„Įstatyme numatyta, kad jei žmogus miško teritorijoje stato namą, turi atsodinti tokią pat miško dalį arba įnešti pinigų į miškų fondą, todėl statybos miškuose ne mažintų, bet didintų miškingumą“, - GRYNAS.lt teigė Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas.

Jam pritarė ir vilnietis miško savininkas Albertas Petrulaitis, teigdamas, kad priėmus pataisas, leidžiančias atkurti sodybas miškuose, tokia teise pasinaudotų apie 2 proc. asociacijos narių.

„Mūsų organizacija vienija per 250 tūkst. savininkų, tačiau jei iš jų kokie 2 proc. galėtų statytis, tai būtų labai gerai“, - sakė A. Petrulaitis.

Jo teigimu, Miškų savininkų asociacijos narius labiausiai piktina įstatyme numatyti išimtiniai atvejai. „Vienai moteriškei raidę po kablelio įstatyme skaito, o kai kuriems leidžia nevykdyti įstatymo. Dvejopi standartai. Jei leidžiama statyti tik išimtiniais atvejais, tai, vadinasi, tik su valdininko leidimu ir dar su kyšiais“, - kalbėjo miško savininkų atstovai.

„Nuogąstaujama, kad žmonės imituos buvusias sodybas, priveš ten akmenų ir sieks įteisinti juos kaip pamatus. Tuomet reikia keisti patį požiūrį į įstatymą. Įstatymai kuriami tiems, kurie jų laikosi, o nesilaikantiems yra kitos struktūros. Tuomet turėtume uždrausti važinėti automobiliais, nes galime daryti prielaidą, kad bus girtų, ar taisykles pažeidžiančių vairuotojų“, - tvirtino A. Gaižutis.

Įstatyme numatyta, kad jei žmogus miško teritorijoje stato namą, turi atsodinti tokią pat miško dalį arba įnešti pinigų į miškų fondą, todėl statybos miškuose ne mažintų, bet didintų miškingumą.
A. Gaižutis

Jo teigimu, įstatymo pataisos gali būti stabdomos dar ir dėl to, kad „stringa šimtamilijoniai Europos Sąjungos paramos projektai. Pavyzdžiui, dujotiekių tiesimo darbai, einantys per miško paskirties žemę. Projektai sustabdyti, pinigai paskirti ir pusantrų metų niekas nevyksta, nes miškų ūkio paskirties žemę gali pakeisti tik Vyriausybė savo sprendimu, o kadangi įstatymas nepriimtas, Vyriausybė neturi teisinių prielaidų tą padaryti. Todėl tie, kurie rėkia ir blokuoja, kad nepriimtų, jie pasidaro labai svarbūs ir reikšmingi“, - GRYNAS.lt tvirtino A. Gaižutis.

Priešpiet greta miškų savininkų susirinko apie trisdešimt įstatymo pataisoms prieštaraujančių piketuotojų - su savais plakatais ir kaukėmis jie traukė dainas ir skandavo skanduotes. Judėjimo „Už gamtą“ vadovas Algirdas Knystautas GRYNAS.lt akcentavo, jog beveik ketvirtis milijono miškų savininkų - per didelis skaičius, kad būtų galima jiems leisti savose valdose statyti namus.

Lietuvos aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicijos teigimu, įstatymo pataisose suformuluotas siūlymas visose privačiuose miškų valdose leisti formuoti 0,2 ha dydžio namų valdas valstybės bei visuomenės interesams kelia didžiausią pavojų.

Anot jų, tai ne tik sudarytų teisines prielaidas dešimčių tūkstančių hektarų miškų sunaikinimui, vandens telkinių taršos didinimui, bet ir suvaržytų Lietuvos žmonių galimybes prieiti prie tinkamiausių poilsiui vandens telkinių ir kitų gamtos vertybių.

Seimas prie Miškų įstatymo pataisų grįžta antradienį.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Štai jis – mažasis robotukas Ibo: būtent jis ir surado garsųjį „Grigeo Klaipėda” vamzdį nufilmuoti vaizdai po žeme išduoda didžiausias paslaptis (10)

„Klaipėdos vandenų“ specialistai turi nediduką, tačiau itin vertingą pagalbininką, be kurio...

Gali tekti perrašyti vadovėlius: mokslininkai atrado paslaptingą sluoksnį Žemės šerdyje (72)

Mokslininkams atradus naują sluoksnį Žemės šerdyje, galime daugiau suprasti apie mūsų planetos...

Ženevoje apie klimato kaitą politikams primins milžiniška juos stebinti akis (12)

Klimato aktyvistai Ženevos aikštėje iškėlė milžinišką, 20 m x 30 m, vėliavą, kurioje...

Kaune geoterminį šildymą įsirengę daugiabučio gyventojai jau svarsto apie saulės jėgainę: pateikė tikslius skaičius, kiek pavyko sutaupyti (210)

Diskusijos apie klimato kaitą netyla jau ne vienerius metus. Paryžiuje dar 2016 m. vieningai sutarta...

Siuntas Lietuvoje gabens naudodami degalus iš atliekų (6)

Logistika ir transportas yra vienas iš didžiausius šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius...

Top naujienos

Po nelaimės Vilniaus daugiabutyje prabilo apie priežastis: brokas akivaizdus, problemų kilo ir anksčiau 72 butų gyventojai turėjo palikti savo namus (392)

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas pirmadienį feisbuke daugiau papasakojo apie Vilniuje...

Mažai kam girdėtas kontracepcijos būdas: nieko nekainuoja, o apsaugo patikimiau už populiariausias priemones (147)

Tai vienas patikimiausių kontracepcijos būdų, kurį, panorėjus, galima pasitelkti ir tam, kad...

Dailius Dargis | D+

Vienas drastiškiausių 90-ųjų nusikaltimų: Vilniaus bomberis prakalbo apie visą Lietuvą šokiravusį bankininko nužudymą, kuris tapo jo „vizitine kortele“

Šis garsiausio Lietuvos samdomo žudiko Valerijaus Januškevičiaus – Vilniaus bomberio pasakojimas...

Laukiantiems šilto pavasario teks nusivilti: šią savaitę laikinai sugrįš tikra žiema (3)

Antradienio dieną Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Debesys po truputį sklaidysis,...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Norite atsikratyti celiulito – teks nusiimti rožinius akinius: gydytoja išvardijo veiksmingiausius būdus

Negalvokite, kad celiulitas kankina jus vienintelę. Pasirodo, su juo susiduria net iki 90 proc....

Iš LKL klubams priverto prizinio fondo – neafišuota kredito linija į Alytų (10)

Pandemijos finansinių simptomų pridusinti klubai pernai liko be įprasto 300 tūkst. eurų prizinio...

Sujudimas Vilniuje: įtrūkus namo sienai buvo skubiai evakuoti gyventojai iš daugiabučio evakuota apie 100 žmonių, evakuota ir „Maxima“ (670)

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniaus specialiosios tarnybos išskubėjo į Gabijos gatvę.

Teiks pasiūlymus dėl prekybos vietų atvėrimo: svarstė galimus karantino laisvinimus per Velykų laikotarpį (9)

Vyriausybės ekspertų taryba siūlo atverti daugiau prekybos vietų, informavo premjerės atstovė.

Švedijos žurnalistę šokiravo patirtis Registrų centre: biurokratija lyg sovietmečiu, atrašinėja lietuviškai, ko nori – negausi (401)

Švedijos žurnalistė, autorė, lektorė ir tyrėja Anna-Lena Norberg palygino, kad vienu atžvilgiu...