aA
Joniškio apylinkės rajono teisme nagrinėjama nelegalių pesticidų pardavimo byla, kurioje į kaltinamųjų suolą sėdo Širvintų rajono mero brolis Arūnas Jasiukevičius. Jis kaltinamas pardavęs 9 kilogramus nelegalių pesticidų, kurių rinkos vertė gali siekti nuo 17 iki 25 tūkst. litų.
Tačiau už tokį nusižengimą sertifikuotas augalų apsaugos priemones gaminančios įmonės vyrui pateikė 150 tūkst. litų ieškinį.
A. Jasiukevičius policijos komisariate
A. Jasiukevičius policijos komisariate
© Policijos departamento nuotr.

A. Jasiukevičius kaltinamas, tuo, kad pernai birželio mėnesį, galimai bandė parduoti nelegalius pesticidus. Nors kaltinamajame akte nurodyta, kad bendra suma produkto, kurią galimai ketino parduoti A. Jasiukevičius siekia 25 tūkst. litų už 9 kg herbicidų, bet A. Jasiukevičiaus advokatas nesutiko su nurodyta verte, teigdamas, kad vertė yra mažesnė, todėl paprašė atlikti turto vertės ekspertizę. Šiuo atveju, suma yra svarbi, nes nuo jos priklausys, kokią bausmę galės skirti teismas.

Praeitų metų birželio mėnesį Arūnas Jasiukevičius ir jo bendras sučiupti, kai vienai Latvijos pilietei mėgino parduoti 9 kg galimai nelegalių pesticidų, kurie buvo skirti vienam Latvijos ūkininkui.
Citata

Nors GRYNAS.lt pavyko susisiekti su kaltinamuoju, pasitaręs su savo advokatu, jis situaciją komentuoti atsisakė, teigdamas, kad paskui pradeda skambinti klientai, nors jis ta „chemija“ jau nebeprekiauja.

Preparatai, sukeliantys apsigimimus ir onkologines ligas

GRYNAS.lt jau yra rašęs apie nelegalių pesticidų ir kitų augalų apsaugos priemonių verslą Lietuvoje.

A. Jasiukevičius sulaikymo metu
A. Jasiukevičius sulaikymo metu
© Policijos departamento nuotr.

Tuomet Lietuvos augalų apsaugos priemonių asociacijai atstovaujantis Rimgaudas Pilka aiškino jog, į oficialius registruotus pesticidus ar insekticidus privalu dėti medžiagų, kurios skaldo veikliąsias medžiagas, kad vėliau jų dirvožemyje neliktų. Padirbtuose produktuose gali būti medžiagų, kurios dirvožemyje išliks šimtmečius. Beje – jos yra nuodingos.

Kinijoje ir kitose trečiojo pasaulio šalyse gaminamos augalų apsaugos priemonės yra gerokai pigesnės, nei oficialių gamintojų - „Basf“, „Bayern“, „Newfarm“, „DuPont“, „Syngenta“ ir kitų.

Mūsų asociacija (Lietuvos augalų apsaugos asociacija, - red. past.) turėjom informacijos, kad A. Jasiukevičius tokia produkcija aprūpindavo dalį Lietuvos didžiųjų ūkininkų. Sklandė kalbos, kad jis jau daugiau nei dešimtmetį užsiima šia nelegalia veikla.
R. Pilka

Pigumas masina, tačiau augalų apsaugos priemonių falsifikatuose veikliosios medžiagos gali būti stipriai padauginta, ji neretai turi toksiškų priemaišų, kurių suirimu trečiųjų šalių chemikai nesirūpina.

Valstybinės augalininkystės tarnybos vyr. specialistė ryšiams su visuomene Evelina Acuvienė GRYNAS.lt žurnalistams yra patvirtinusi, jog nelegalūs ar falsifikuoti augalų apsaugos produktai gali pakenkti žmonių ir gyvūnų sveikatai: sukelti mutageninius išsigimimus, onkologinius susirgimus, pakenkti vaisingumui, negimusiam vaikui bei aplinkai.

Negana to, ūkininkai kartais ir patys nežino, jog naudoja padirbtą ir toksišką, o ne oficialų preparatą, kurio saugumas yra patikrintas keliais tyrimais.

Sandoris, primenantis kovinio filmo sceną

Ir iš tiesų, veiksmas, kuris nagrinėjamas Joniškio apylinkės rajono teisme vyko kaip koviniame filme.

A. Jasiukevičius sulaikymo metu
A. Jasiukevičius sulaikymo metu
© Policijos departamento nuotr.

Pasalą A. Jasiukevičiui surengę Lietuvos augalų apsaugos asociacijos atstovai bendradarbiavo su Joniškio rajono policijos komisariato kriminalistais ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo policijos pareigūnais.

Praeitų metų birželio mėnesį Arūnas Jasiukevičius ir jo bendras sučiupti, kai vienai Latvijos pilietei mėgino parduoti 9 kilogramus galimai nelegalių pesticidų, kurie buvo skirti vienam Latvijos ūkininkui.

Trys bendrovės, kurių prekiniais ženklais buvo pažymėtos herbicidų pakuotės baudžiamojoje byloje pateikė civilius ieškinius, kurių bendra suma siekia 150 tūkst. litų.
Citata

Kaip pasakoja Lietuvos augalų apsaugos asociacijos įgaliotas atstovas Rimgaudas Pilka, su pirkėja jie susitarė susitikti vienoje iš degalinių Joniškyje.

„Atvažiavęs A. Jasiukevičius su savo bendru pastebėjo netoli esantį miesto policijos automobilį ir tuomet tam pirkėjui pasakė, kad važiuojam iš čia, nes čia yra policija. Išvažiavo jie iš Joniškio miesto, įvažiavo į šalikelę ir tuo metu A. Jasiukevičius su savo kolega, į kitą automobilį perdėjo tuos užsakytus produktus falsifikuotus ir tuo metu policija juos sulaikė“, - prisimena R. Pilka.

Pasak jo, buvo perduoda apie 9 kilogramai trijų rūšių galimai nelegalių ar falsifikuotų herbicidų, už kuriuos turėjo būti sumokėti keli tūkstančiai eurų. Tai –  labai didelis kiekis, nes vienam hektarui tokių herbicidų paprastai pakanka 10-20 mg. Legalių originalių herbicidų kaina svyruoja nuo 2 iki 5 tūkst. litų už kilogramą.

Trys bendrovės, kurių prekiniais ženklais buvo pažymėtos herbicidų pakuotės baudžiamojoje byloje pateikė civilius ieškinius, kurių bendra suma siekia 150 tūkst. litų.

Oficialios kompanijos sunerimę: Lietuvoje padirbtus produktus naudoja kone pusė ūkininkų

R. Pilka teigia, kad A. Jasiukevičius galimai yra vienas pagrindinių nelegalių arba falsifikuotų pesticidų platintojų Lietuvoje.

„Mūsų asociacija (Lietuvos augalų apsaugos asociacija, - red. past.)  turėjom informacijos, kad A. Jasiukevičius tokia produkcija aprūpindavo dalį Lietuvos didžiųjų ūkininkų. Sklandė kalbos, kad jis jau daugiau nei dešimtmetį užsiima šia nelegalia veikla, tačiau niekas negalėjo jo pagauti, niekas negalėjo jo identifikuoti kaip nusikaltėlio“, - sakė  R. Pilka.

Pašnekovas savo apibendrinimus pagrindžia, remdamasis kelių metų vykdomo projekto surinkta informacija. Jo metu išsiaiškinta, kad Lietuvoje apie 40 proc. ūkininkų gali naudoti nelegalius pesticidus, kurių sudėtyje yra kenksmingų nuodų.

„Esame atlikę visų šitų galimų falsifikatų ekspertizes, kurių viena kainuoja apie 10 tūkst. litų. Yra nustatyta, kad be veikliosios medžiagos, kuri panaši į originalo (sertifikuotos augalo apsaugos priemonės, - red. past.), Kinijoje ar kitoje trečiojoje šalyje, kurioje falsifikatas yra gaminamas, gamybai yra naudojamos kitos toksiškos medžiagos, kurios išlieka, tiek dirvoje, tiek aplinkoje ir tokiu atveju per tą produktą, kurį užaugino ūkininkas, gali turėti įvairiausią poveikį, įskaitant mutagenį ir t.t.“, - pabrėžia R. Pilka.

Pesticidais purškiami laukai
Pesticidais purškiami laukai
© Shutterstock nuotr.

Be to, naudodami tokias medžiagas ūkininkai rizikuoja prarasti dideles tiesiogines Europos Sąjungos išmokas, nes gaudami jas prisižada savo žemės ūkio veikloje laikytis visų teisės aktų, įskaitant augalų apsaugos priemonių naudojimo taisykles.

„Tie produktai yra labai brangūs, juos išrasti reikia daug laiko ir didelių investicijų. Kaip pavyzdžiui, vienas iš produktų gali būti tyrinėjamas apie dešimt metų, investuojama apie 300-500 mln. eurų. Taigi, dėl to, tos oficialios kompanijos, kurios gamina šiuos produktus, prieš kelerius metus susirūpino, kadangi padirbtų produktų mąstai, kiekiai Lietuvoje pradėjo siekti apie 40 proc. rinkos”, - aiškina Lietuvos augalų apsaugos asociacijos įgaliotas atstovas.

Apskritai, R. Pilka teigia, kad toks nelegalus verslas kaip neteisėtas augalų apsaugos produktų platinimas ir tiekimas į rinką įgavo tokį pat mąstą kaip ir nelegalių tabako gaminių, narkotikų bei kitos neteisėtos veikos pobūdį.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Viktorija Dačinskaitė | D+

Išsamus atliekų tvarkymo gidas: kad daugiau nebekiltų klausimas, ką daryti?

Lietuviai rūšiuoja vis daugiau, tačiau ne geriau – sako statistika. Iš tiesų buityje susidaro...

Lietuvos ežerų ir upių būklę parodo vandens tyrimai: štai, ką vertina mokslininkai

Lietuvoje yra labai daug vandens telkinių – apie 3 tūkstančius didesnių ežerų ir apie 30...

Kapines Vilniuje prižiūrės nauja įmonė: skatins aktyviau rūšiuoti čia susidarančias atliekas (2)

Ekologinių sprendimų bendrovė „Ecoservice“ perima visų Vilniaus kapinių administravimo ir...

Sodo atliekų degintojai sulaukia kaimynų pykčio: ugniagesius kviečia nuolat (5)

Atėjus rudeniui tiek aplinkosaugininkai, tiek ugniagesiai gauna vis daugiau sodininkų ar kaimų...

Atnaujintas regioninis planas Baltijos jūrai gelbėti: sieks grąžinti prarastą bioįvairovę (1)

Atnaujintą Baltijos jūros veiksmų planą patvirtino visos devynios aplinkui Baltiją esančios...

Top naujienos

Laida „Iš esmės“, Aurimas Perednis; Agnė Vasiliauskaitė | D+

Šioje šalyje COVID-19 priemonės kone griežčiausios pasaulyje: Lietuvos ambasadorius pakliuvo į neeilinę situaciją (2)

Pasauliui skirtingai sekasi kovoti su koronavirusu, todėl šalys naudoja skirtingas priemones. Kol...

Ilgalaikių bedarbių skaičius verčia tvertis už galvos: bedarbis – lyg nauja profesija (133)

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek...

Vilniuje ikiteisminis tyrimas dėl galimybių paso pradėtas ir nepilnametei (155)

Šeštadienį Vilniuje su svetimais galimybių pasais sulaikyti du žmonės, tarp jų ir 17 metų...

Lietuvoje – 2285 nauji koronaviruso atvejai ir net 25 mirtys papildyta

Statistikos departamentas praneša, kad per pastarąją parą nustatyta 2285 nauji koronaviruso...

Po naujausių pranešimų apie Kinijos karinius pajėgumus – nerimas JAV: neturime žalio supratimo, kaip jiems tai pavyko (892)

Spalio 16 d. britų laikraštis „The Financial Times“ (FT) pranešė, kad Kinija išbandė...

Lietuvos pasienyje – naujas neteisėtų migrantų iš Baltarusijos antplūdis: tokio skaičiaus nebuvo nuo rugpjūčio (236)

Šeštadienis Lietuvos pasieniečiams buvo nelengvas – iš Baltarusijos plūstelėjo neteisėtai į...

Šio vitamino trūksta 9 iš 10 lietuvių: profesorius išvardijo simptomus, kurie byloja, kad pasisavinote jo nepakankamai (12)

Manoma, kad vitamino D trūkumą patiria 9 iš 10 lietuvių. Žinių radijo laidoje „Ryto...

Laivas iš pradžių pametė 40 konteinerių, po to užsiliepsnojo (20)

Kanados ir JAV pakrančių apsauga su nerimu stebi gaisrą konteineriniame laive Ramiojo vandenyno...

Sučiuptas „blogiausios reputacijos narkomafijos bosas pasaulyje“ papildyta (40)

Ieškomiausias Kolumbijos prekeivis narkotikais Dairo Antonio Usuga, dar žinomas pravarde Otonielis,...

Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė: nė vienam vaikui nepakenks sužinoti apie kai kuriuos dalykus

Pasakos nėra tik pasakos, sako aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė , kviečianti šeimas kartu...