Renkant uogas, draudžiama rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus, naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones. Renkant medžių ir krūmų uogas bei vaisius (įskaitant ir sėklas), draudžiama pjaustyti, kapoti, laužyti ar kitaip žaloti šių medžių ar krūmų šakas ir kamienus.

Lazdynus, augančius plynam kirtimui atrėžtoje biržėje, kurią ne vėliau kaip po metų planuojama iškirsti, taip pat kai lazdynai planuojami kirsti medyno ugdymo tikslu, riešutaujant leidžiama nusikirsti.

Kaip rinkti vaistinius ir prieskoninius augalus?

Medžių ir krūmų lapus, pumpurus leidžiama skinti iki 1/3 augalo lajos aukščio (apatinėje dalyje).
Beržo, tuopos pumpurus, liepų žiedynus, alksnio kankorėžius galima skinti nupjovus smulkias šakeles.
Pumpurus ar žiedynus galia susirinkti tik nuo trečdalio medžio lajos, apatinių šakų
Šaltekšnio ir gluosnių krūmų žievę leidžiama lupti iškertant iki penktadalio stiebų, augančių sklype (krūmų grupėje).
Renkant vienamečių augalų žolę, lapus, žiedynus, sėklas, leidžiama juos išrauti.
Meškauogės ūglius leidžiama pjauti paliekant ne mažesnę kaip 0,5 m diametro centrinę pleiskės dalį.
Citata
Renkant žolę, lapus, žiedynus, privaloma palikti ne mažiau kaip pusę nepažeistų augalų paruošų sklype (dilgėlės, pupalaiškio – penktadalį). Šie draudimai netaikomi renkant vaistinius augalus ar jų dalis žemės ūkio paskirties žemėje).

Pataiso sporas rinkti leidžiama tik nukerpant jų varputes.
Ruošiant šaknis ir šakniastiebius, galima iškasti iki trečdalio paruošų sklype esančių augalų, kiaulpienes ir varpučius galima iškasti visus.

Krūmų nepagrindinių šaknų galima iškasti daugiausia penktadalį.

Šaknų ir šakniastiebių nuopjovos sumetamos, sėklos suberiamos į iškastas vietas.
Skinant medžių ir krūmų lapus, pumpurus, draudžiama laužyti šakas ir kitaip juos žaloti. Draudžiama lupti žievę nuo augančių medžių, kasti krūmų pagrindines šaknis.
Meškauogės ūglius leidžiama pjauti tik paliekant ne mažiau pusės metro centrinės pleiskės dalį

Renkant daugiamečių žolinių augalų bei puskrūmių žolę, lapus, žiedynus, sėklas, draudžiama rauti su šaknimis (netaikomi renkant vaistinius augalus ar jų dalis žemės ūkio paskirties žemėje).

Renkant žolę, lapus, žiedynus, privaloma palikti ne mažiau kaip pusę nepažeistų augalų paruošų sklype (dilgėlės, pupalaiškio – penktadalį).  Šie draudimai netaikomi renkant vaistinius augalus ar jų dalis žemės ūkio paskirties žemėje).

Draudžiama kasti šaknis ir šakniastiebius šlaituose, kurių nuolydžio kampas didesnis negu 10 laipsnių (draudimas netaikomas renkant vaistinius augalus ar jų dalis žemės ūkio paskirties žemėje).

Šaltinis
www.GRYNAS.lt