Trečiadienį vyriausybė patvirtino naująjį Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo planą.

Šiuo metu galiojanti KNNP planavimo schema vyriausybės buvo patvirtinta 1994 metais. Nuo to laiko pasikeitė nemažai teisės aktų, ir kai kurie šios schemos sprendiniai ėmė nebeatitikti Saugomų teritorijų įstatymo, Teritorijų planavimo įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatų.

Todėl Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos užsakymu buvo parengti KNNP ir jo zonų ribų planas ir KNNP tvarkymo planas. Parko ir jo zonų ribų planą Seimas patvirtino 2010 m. gruodį, o tvarkymo planas ilgai buvo derinamas su suinteresuotomis institucijomis, tikslinamas ir koreguojamas. Jo derinimas užsitęsė ir dėl sudėtingų teisminių atvejų.
 
Naujasis tvarkymo planas, kaip sakė Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras, sudarys galimybes užbaigti Neringos savivaldybės bendrąjį planą ir pradėti įgyvendinti daugelį visuomenei reikalingų rekreacijos ir kraštovaizdžio projektų.

Šis dokumentas labai svarbus Kuršių nerijos ateičiai. Jis leis užtikrinti šios į Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo sąrašą įtrauktos vietovės apsaugą, sudarys prielaidas darniai jos plėtrai.

Planas paremtas specialiosiomis nacionalinio parko kraštovaizdžio tvarkymo nuostatomis derinant kultūrinio kraštovaizdžio vertybių apsaugos, Kuršių nerijos gyventojų ir lankytojų interesus, visais atvejais nepažeidžiant Kultūros vertybių registre nurodytų saugomų kultūros paveldo objektų ir vietovių vertingųjų savybių, nežalojant gamtos paveldo vertybių.

Ypač daug dėmesio skirta Didžiojo ir apsauginio pajūrio kopagūbrių, pajūrio ir pamario palvės, kupstynės gamtinio komplekso, kultūriniu požiūriu vertingų teritorijų bei objektų apsaugai ir racionaliam jų tvarkymui, Kuršių nerijos savitumo, išskirtinės visuotinės vertės išlaikymui.

Plane išskiriamas gamtos ir kultūros paveldo apsaugos prioritetą turinčių zonų tvarkymas – pirmenybė teikiama vertybėms išsaugoti ir tinkamai naudoti, gyvenamosios ir rekreacinės aplinkos kokybei gerinti, pažintinio turizmo infrastruktūrai ir rekreacinių miškų (miško parkų) sistemai sukurti.