Praėjusių metų pabaigoje iš atostogų Balio saloje į Lietuvą grįžtantis vyras asmeniniame bagaže vežėsi 2 kg kriauklių bei koralų. Iš viso jis turėjo dvidešimt įvairaus dydžio vienetų. Pasak lietuvio, šiuos egzotiškus suvenyrus jis kartu su žmona surinko salos pakrantėje prisiminimui. Vilniaus oro uosto muitinės pareigūnai egzotiškus suvenyrus sulaikė įtardami, jog gali būti pažeista CITES konvencija.

Įvertinus atvežtus suvenyrus, nustatyta, jog beveik visiems jiems reikalingi specialūs leidimai, mat jie pakliūna į CITES II priedą, kuris nurodo, jog šioms rūšims gali grėsti išnykimas, jeigu disponavimas jų egzemplioriais nebus griežtai kontroliuojamas. Tiesa, viena kriauklė ir koralo fragmentas piliečiui prisiminimui liko – po atlikto tyrimo jie vyrui grąžinti, nes leidimas vežti juos, kiek besiskiriančius nuo likusiųjų, į kitą šalį nėra reikalingas.

Lietuvos muitinė primena, jog siekiant išsaugoti nykstančias pasaulio laukinės faunos bei floros rūšis 1973 metais Vašingtone buvo pasirašyta CITES konvencija. Pagrindinė šios konvencijos nuostata ta, kad tarptautinė prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais neturi grėsti jų išlikimui.

Muitinė ragina visada pasidomėti, ar iš egzotiškų šalių ketinamiems atsivežti laukiniams augalams ir gyvūnams, jų dalims ar gaminiams iš jų nėra reikalingi CITES leidimai, o kartais ir ar apskritai galima juos gabenti.

Kaip GRYNAS.lt informavo Vilniaus teritorinės muitinės atstovė Gintarė Saukevičiūtė, už šį pažeidimą pagal LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 209-3 str. gresia įspėjimas arba bauda nuo 28 iki 86 eurų su prekių (daiktų) konfiskavimu arba be konfiskavimo.

Kokia bus paskirta, kol kas nėra aišku.

GRYNAS.lt primena, kad mūsų šalyje taip pat galioja draudimas iš natūralios aplinkos paimti nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis, kurios yra įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Jei šio draudimo nepaisoma, aplinkosaugininkai taiko baudas. Šis draudimas skirtas tam, kad nykstančios rūšys galėtų atsistatyti. Jos saugomos tol, kol praeina reali grėsmė jų išlikimui.