aA
Dauguma Liepkalnio gyventojų namų iki šiol neturi centrinės kanalizacijos, todėl verčiasi su vietinėmis. Kai kurie įsigudrino savo nuotekas paleisti tiesiog į gatvę ir paskui apsimeta, kad nieko nežino. Bent jau tokią situaciją ne kartą teigia užfiksavusi viena Naujininkų gyventoja. Ji sako dar pernai metais pastebėjusi kaimynų daromas nedorybes, kreipusis į policiją, rašiusi prašymą, tačiau liko it musę kandusi. Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Vilniaus mieste problemų su neteisėtu nuotekų tvarkymu pasitaiko daug ir nemažai gautų skundų iš tiesų pasitvirtina.
Vieta, kur pernai buvo užfiksuotos srūvančios nuotekos
© DELFI / Tomas Vinickas

Visų pirma reikėtų paminėti, kad nuotekos turi būti tvarkomos atsakingai, nes kartu su jomis į aplinką patenka daug kenksmingų medžiagų. Juk patys žinome, kiek daug indų ploviklių, šampūno ir muilo naudojame. Plastikiniai buteliukai kaip mat ištuštinami ir visa tai išleidus tiesiog į aplinką užteršiama aplinka.

Ypatingai neigiamai aplinką veikia skalbimo milteliai, kurie su vandeniu patekę į aplinką prasiskverbia į gruntą, o galiausiai nukeliavę į vandens telkinius sukelia eutrofikaciją. Kitaip dar šis reiškinys vadinamas vandens žydėjimu.

Taigi pagrindinė problema, kad neteisingai tvarkomos nuotekos užteršia gruntą ir gruntinį vandenį. O tai neigiamai veikia aplinką.

Kaimynai nesupranta, kad elgiasi netinkamai

Naujininkų gyventoja Renata (vardas pakeistas – red. past.) GRYNAS.lt pasakojo, kad pernai  vieną vėlų vakarą bėgiodama su drauge netoli namų Naujininkuose užfiksavo Jotvingių gatve srūvančią fekalijų upę. Ji spėjo, kad tai vieno kaimyno bandymas ištuštinti nuotekų šulinius. Moteris teigia skambinusi policijai, tačiau ši tą vakarą taip ir neatvyko, o vėliau parašytas skundas kaip ir tirtas, tačiau tai jokios naudos nedavė. Situacija vėl kartojasi – praėjusį penktadienį moteris teigia užfiksavusi toje pačioje vietoje tekančias nuotekas.

„Tie žmonės nesupranta, kad daro negerai. Istorijos pabaigoje ta moteriškė apeliavo į mano kietaširdiškumą, į savo sveikatos stoką ir t.t. Žmonės piktybiškai pumpuoja nuotekas, net įrangą įsigiję – turi siurbliuką ir kompaktišką vyniojamą žarną. Juos buvome pagavę prieš metus, bet, įsivaizduokite, jie sugebėjo išsisukti! Buvo ir policija iškviesta, ir aplinkos apsaugos tarnyba, ir pareiškimą parašiau“, - nusivylimo neslėpė moteris.

Vieni išpila tyčia, kiti netyčia, treti pražiopso ir persipildo fekalijų duobė. Dar pas kitus prakiūra bakai, būna ir tyčia išpila – visokių atvejų yra.
M. Povilauskas

Anot jos, antrą kartą užfiksuoti pažeidėjai nuotekas jau pylė ne į gatvę, bet leido nuo kalnelio. Šįsyk iškviesta policija atvyko, bet namo savininkai atsisakė pareigūną įsileisti į kiemą.

„Jie neigia viską – ir ką tu su jais padarysi, - kaimynų poziciją išsakė pašnekovė. - Žmonės nesupranta, kad pilti šūdus negalima, sau į kiemą gi nepila. Tai yra negerai. Jie nesupranta elementaraus dalyko, kad jeigu visi darytų tą patį, jiems patiems irgi nebūtų gyvenimo“.

Renata sakė vėl parašiusi policijai pareiškimą, todėl dabar belieka tik laukti, ar šįsyk situacija keisis. Tačiau ji pokyčius vertina skeptiškai, nes ir po pirmojo pareiškimo tiesiog sulaukė pareigūnų paaiškinimo, kad piktavalius nubausti sudėtinga, nes beveik neįmanoma įrodyti, kad fekalijas pila būtent tie žmonės, o ne kas nors kitas.


Nenori mokėti mokesčių

Liepkalnio rajono gyventojai nuo seno įpratę gyventi be centrinės kanalizacijos, todėl kiekvienas sukasi,  kaip gali. Tačiau, kaip atkreipia dėmesį Renata, žmonės pamiršę vieną svarbų dalyką – kad dabar vartojimas išaugęs dešimteriopai palyginti su ankstesniais laikais.

„Kai kas turi tik lauko tualetus, bet dauguma – vietinę kanalizaciją“, - patikslina pašnekovė.

Ji daro prielaidą, kad žmonės, nusprendę nuotekų neišvežti, o tiesiog nuleisti kitiems, taupo pinigus – juk užsakyti fekalijų išvežimo paslaugą irgi kainuoja. Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad žmonės fekalijas leidžia turėdami specialią įrangą – siurbliuką, žarną, o tai irgi tam tikra investicija.

„Manau, kad jie ir toliau nesiruošia kviesti mašinos ir išlaidauti“, - piktinosi Naujininkų gyventoja.

Aplinkosaugininkas: už rankos nepagautas – ne vagis

Savo ruožtu Vilniaus miesto agentūros vedėjas Mindaugas Povilauskas atsidūsta, paklaustas, ar Vilniaus mieste neteisėtas nuotekų tvarkymas kelia daug problemų. „Tikrai taip, tokių atvejų daug“, - patvirtina jis ir čia pat priduria, kad dažniausiai apie netinkamai tvarkomas nuotekas praneša žmonės, rašydami agentūrai skundus. Per metus vien Vilniaus mieste gaunama apie šimtą skundų dėl netinkamai tvarkomų nuotekų. Apie pusė jų pasitvirtina.

Pasiteiravus, ar aplinkosaugininkams žinoma apie Renatos pasakotą incidentą, įvykusį Jotvingių gatvelėje, M. Povilauskas teigė, kad agentūra tokio skundo negavo.

Žmonės nesupranta, kad pilti šūdus negalima, sau į kiemą gi nepila. Tai yra negerai. Jie nesupranta elementaraus dalyko, kad jeigu visi darytų tą patį, jiems patiems irgi nebūtų gyvenimo.
Naujininkų gyventoja

„Policija turėjo informuoti, bet aš neradau tokio skundo, kad jis būtų užfiksuotas penktadienį“, - stebėjosi aplinkosaugininkas. Jo teigimu, už netinkami tvarkomas nuotekas galima gauti baudą nuo 200 Lt iki 4 tūkst. Lt. Viskas priklauso nuo įvykio aplinkybių.

„Jeigu už rankos nepagaunama, kaltę įrodyti praktiškai neįmanoma“, - teigė M. Povilauskas. Vis dėlto, kai jau vykdomas patikrinimas, aplinkosaugininkai prašo namų savininkų pateikti dokumentus, kaip jie tvarko nuotekas. Jeigu jokių dokumentų dėl nuotekų pridavimo savininkai pateikti negali, jiems taikomos sankcijos.

Didžiausi teršėjai – sodų bendrijos

Vienintelis sprendimas, kaip užkirsti kelią piktavališkiems nuotekų išpylimams į gamtą, anot M. Povilausko,  – centralizuotų nuotekų tinklų atvedimas. Kitaip vis tiek pasitaikys atvejų, kuomet išpilti fekalijas į kaimyno kiemą apsimokės labiau nei brangiai mokėti už nuotekų išvežimą.

„Vieni išpila tyčia, kiti netyčia, treti pražiopso ir persipildo fekalijų duobė. Dar pas kitus prakiūra bakai, būna ir tyčia išpila – visokių atvejų yra“, - tikino aplinkosaugininkas, paklaustas, kokius pasiteisinimus dažniausiai girdi iš pažeidėjų.

M. Povilauskas sako, kad labiausiai su netinkamu nuotekų  tvarkymo problema susiduria visos sodų bendrijos, kuriose yra gyvenamųjų namų ir kurie neturi prijungimo prie centralizuotų nuotekų tinklų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aukštaitijos architektūros perlai: vienuolynų ansambliai, turistus traukiantys savo didybe ir grožiu (6)

Vienos įspūdingiausių praėjusių šimtmečių architektūros dovanų Anykščių ir Kupiškio...

Mokslininkai įspėja, kad didžiausias teršėjas – visai ne žmogus: laikas keisti požiūrį į statybą (47)

„Statyba ir pastatai sudaro apie 40 proc. viso išskiriamo anglies dioksido kiekio. Taigi, pastatai...

Artėja padangų keitimo laikas: kur dėti senienas? (15)

Prasidedant automobilių vasarinių padangų keitimo metui, aplinkosaugininkai primena vairuotojams,...

Tyrimo metu paaiškėjo, kiek anglies dvideginio išskiria viena komanda 1006 km lenktynėse (6)

Bendrovė „Gera dovana“ atliko savo komandos (#60) „Aurum 1006 km“ lenktynių metu padarytą...

Savo planu apmokestinti automobilių taršą abejoja patys jo rengėjai: svarbiausia surinkti pinigų, o ne sumažinti taršą (60)

Prieš kelias savaites paviešintas Aplinkos ministerijos planas įvesti automobilių taršos...

Top naujienos

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (3)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (114)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (200)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Virginijaus Sinkevičiaus šeimoje vyrauja džiugios nuotaikos – gimė dukrelė (3)

Būsimasis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius šeštadienio rytą pranešė itin džiugią...

Mirtiną ligą įveikusi Kotryna prabilo apie išgyventą kančią: apie tai viešai kalbėti išdrįsta retas lietuvis (13)

Šiandien Amsterdame gyvenanti Kotryna Uogintaitė veda grupines treniruotes. Sunku patikėti, tačiau...

Pokyčiai: „Valstiečių“ reitingas per mėnesį smuko daugiau kaip 3 punktais (114)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) partijų reitingų lentelėje spalį...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (661)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Nausėda toliau tvirtina pozicijas politikų reitingo viršuje kam reikėtų sunerimti? (85)

Populiariausių politikų reitinge spalio mėnesį turimas pozicijas dar labiau sustiprino prezidentas...

Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: „Pacers“ aktyviai ieško lietuviui naujo klubo (76)

Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis...

Tikra mikrobų karalystė: 10 dalykų namuose, kuriuos pamirštate išvalyti (3)

Nenuginčijama tiesa, kad mažuma žmonių mėgsta tvarkytis ir daro tai ne dėl didelio malonumo....