aA
Puoselėk, augink, padėk, brandink, rūpinkis - pagrindiniai miškininko specialybės principai, išskiriantys juos iš kitų profesijų tuo, kad savo darbo vaisius, puoselėtą, sodintą ir prižiūrėtą mišką palieka kitai kartai.“ Ar tokie žodžiai, išsakyti miškininko dienos išvakarėse, gali būti pritaikyti ir privačių miškų savininkams?
Miškų kirtimas
Miškų kirtimas
© GRYNAS.lt nuotr.

Kol žiniasklaidos priemonės, verslininkai ir Laisvosios rinkos instituto ekspertai išsijuosę kritikuoja urėdijų veiklą, ieškodami kelių kaip galutinai privatizuoti likusius valstybinius miškus, savivalė privačiuose miškuose įgauna vis didesnį pagreitį.

Mišką tik pasipelnymo šaltiniu laikantiems savininkams gamtos išsaugojimo idėja absoliučiai nesuvokiama. Žaliųjų sustabdytas šlaito kirtimas traktuojamas tik kaip pavydo jų gaunamoms pajamoms išraiška.
Citata

Nieko jau nebestebina išdygstančios tvoros su užrašu „Privati valda“, plynai iškirsti dideli miškų plotai ar slapta dingstantys medžiai, kuriuose buvo užfiksuoti juodųjų gandrų lizdai. Apeinant teisinius barjerus ir gavus, veikiausiai, aplaidžiai išduotus leidimus, miškai šaltakraujiškai kertami net saugomose teritorijose.

Sustabdė neleistiną kirtimą

3 hektarų privataus miško sklypo kirtimą Druskininkų savivaldybės vadinamajame Kermušijos miške pavyko sustabdyti tik išsikvietus Valstybinės miškų tarnybos Druskininkų skyriaus specialistus.

Sklypas, kurio dalį užima status šlaitas yra vandens apsaugos zonai priskirtoje saugomoje vietovėje. Nors šios kategorijos miškuose plynus kirtimus 10º nuolydžio šlaituose draudžia miško kirtimo taisyklės, savininkai ir kirtimus vykdžiausi įmonė turėjo leidimą iškirsti visą plotą plynai.

Todėl technikai priartėjus prie eroduojančio šlaito, kirtimų stabdyti teigė neketinantys. Tačiau į vietą atvykęs Valstybinės miškų tarnybos inspektorius šlaito kirtimą teigė sustabdęs bei sužymėjęs palikti būtinus medžius.Tačiau miško kirtimus vykdanti įmonė ir savininkai, nepatenkinti tokia baigtimi, užtikrintai įrodinėjo esantys teisūs, motyvuodami oficialiai išduotu leidimu, kuriame, esą, jokių apribojimų nenurodyta. Esą sklypas įvardytas tik kerpiniu pušynu, nenurodant jame jokio šlaito. Negana to, pagrasino sieksiantys teismo keliu išsireikalauti iš kirtimo stabdymą inicijavusiųjų žaliųjų padengti negautą pelną už paliktus šlaite 100 medžių.

Miškas
Miškas
© K. Cemnolonskio nuotr.

Valstybinės miškų tarnybos Alytaus teritoriniam poskyriui atsiuntus ekspertų komisiją, pakartotiniai šlaito statumo matavimai parodė, kad žaliųjų nerimas pagrįstas. Reaguodamas į tai projekto autorius pripažino savo klaidą, pasiteisindamas medžių tankmės kliūtimi. Esą, dabar, iškirtus dalį miško, atsivėrė kelias tiksliems matavimams. Suprantama, jog klaidų gali pasitaikyti kiekvienam, tik ar nevertėjo dirbti atidžiau, žinant miško grupės jautrumą? Juo labiau, kad tai veikiausiai jau nebe pirmas ir ne vienintelis panašus atvejis minėtame miške.

 Veikla privačiuose miškuose kontroliuojama aplaidžiai

Panašių atvejų veikiausiai būta ir anksčiau. Vien apžiūrėjus kitą to paties kalno kraštą, atsiveria anksčiau plynai nukirstas daug statesnis jo šlaitas. O ilgiau pasivaikščiojus Kermušijos mišku, pamatysime ir daugiau analogiškų vaizdų. Nors ūkiniuose miškuose plyni kirtimai neleistini statesniuose, nei 45 º nuolydžio šlaituose, įdomu būtų išsiaiškinti jų teisėtumą. Juo labiau, kad kai kuriuose jų matyti vandens erozijos padariniai su byrančio smėlio griovomis.Nekalbant jau apie galimus vėtrų padarinius gyvenvietei.

3 hektarų privataus miško sklypo kirtimą Druskininkų savivaldybės vadinamajame Kermušijos miške pavyko sustabdyti tik išsikvietus Valstybinės miškų tarnybos Druskininkų skyriaus specialistus.
Citata

Įtarimų kyla dėl aplaidaus požiūrio į privačiuose miškuose vykdomas veiklas ir nepakankamos jų kontrolės. Jaudina ir nuolatinė už privačių miškų kontrolę atsakingų institucijų kaita.

Na, o Generalinės miškų urėdijos, urėdijų ir girininkijų darbuotojai, neturėdami jokių juridinių galių kištis į privačių miškų sektoriaus veiklą, apie jame vyraujančias problemas vengia kalbėti.

Privatūs miškininkai suinteresuoti pelnu

Mišką tik pasipelnymo šaltiniu laikantiems savininkams gamtos išsaugojimo idėja absoliučiai nesuvokiama. Žaliųjų sustabdytas šlaito kirtimas traktuojamas tik kaip pavydo jų gaunamoms pajamoms išraiška. Godumas nesiliauja stebinti. Siekiant išspausti iš miško maksimalią naudą, ryžtamasi net perbraižyti miškotvarkos projektus, pakeičiant vos kelių arų ploto neleistiną plyną kirtimą atvejiniu, veikiausiai, siekiant iškirsti bent keletą jautrioje vietoje paliktų medžių.

Tuo metu stambius miškų savininkus atstovaujantys Miško savininkų asociacijos, kuriai priklauso ir aprašytus kirtimus vykdžiusi bendrovė, atstovai, skundžiasi nepakeliamais apribojimais ir miškų savininkų teisių suvaržymu. Gali būti, kad ne be jiems atstovaujančių lobistų pagalbos Seime gimsta iniciatyvos, liberalizuojančios miškų naudojimą ir naikinančios gamtai išsaugoti būtinus barjerus.Nepraleidžiama progos viešai paverkšlenti, pasiskundžiant per didelėmis pareigomis ir per daug suvaržytomis privačių savininkų teisėmis, neleidžiant jiems uždrausti žmonėms lankytis privačiose miško valdose ir nemokamai kvėpuoti gaiviu oru, nekalbant apie grybavimą ir uogavimą.

Pamiršdami turintys išskirtinę teisę praktiškai neribotai pasipelnyti iš gamtos turtų, jie reikalauja dar didesnės laisvės disponuoti savo nuosavybe. Pageidaujama net atskiros, privačių miškininkų lėšomis išlaikomos, kontrolės ir valdymo institucijos. Įvertinus esamą situaciją, pastaroji idėja jaudina labiausiai. Juo labiau, kad jau dabar sudėtinga užkirsti kelią gamtos išteklių niokojimui.

V.Laučiaus nuotr.
V.Laučiaus nuotr.

Ar sustabdys gamtos niokojimą didesni mokesčiai ir griežta kontrolė?

Akivaizdu, kad miškų išsaugojimo aspektu privati nuosavybė – visiškai netinkamas kelias, nors šiandieninėje situacijoje naivu tikėtis šios sistemos pokyčių. Visgi būtina surasti racionalius ir veiksmingus sprendimus grubių privatizavimo klaidų taisymui. Vienas iš jų – mokestinės prievolės už gamtos išteklių intensyvų naudojimą padidinimas.

Urėdijos jau ir šiandien moka daug didesnius mokesčius į  biudžetą, nei privatininkai: net po 43 proc. visų savo pajamų. Tuo tarpu privačių miškų savininkams, naudojantiems tuos pačius gamtos išteklius asmeninio pasipelnymo tikslais, daromos išimtys. Nežiūrint to, kad valstybinės įmonės, šalia miškų kirtimo veiklos, kartu vykdo aktyvią gamtos, bioįvairovės, retų paukščių išsaugojimo ir rekreacijos tvarkymo programą.

Tuo metu privačių miškų savininkai nuolat ieško būdų apeiti gamtos išsaugojimui būtinus apribojimus nors kažkiek sumažinančius jų pelną. Reikėtų rimtai pasvarstyti ir dėl miškų, supančių kiekvieną gyvenvietę priskyrimo rekreacinei zonai. Juk apie moralinę žalą žmonėms, iškirtus mišką ir sudarkius vaizdą po jų langais apskritai nekalbama.

Privačios nuosavybės kritika tapusi tabu

Privati nuosavybė Lietuvoje šiandien išlieka aukštumoje, it šventa karvė. Patys privatininkai puikiai išnaudoja skriaudžiamų kankinių kaukes ir, esant dar gyvam visuomenės jautrumui nesenos istorijos palikimui, netrunka susilaukti užuojautos bei betarpiško palaikymo.

Vos išsakius kritiką privačios miškotvarkos tradicijoms ir pareikalavus bent minimalių barjerų, būtinų gamtos išsaugojimui, pasipila riebių epitetų lavina, klijuojant kritikams raudonos spalvos etiketes ar kaltinant juos grįžimo į sovietinius laikus ilgesiu.

Todėl mūsų politikai, užuot paieškoję kelių betvarkei pažaboti, mieliau renkasi lengvesnį ir sau patiems palankesnį kelią, pataikaudami ir lengvai nusileisdami privatininkų kaprizams.

Taigi, klausimas, kas sustabdys savivalę privačiuose miškuose - vis dar išlieka atviras. Nesinori tikėti, kad gamtos išsaugojimo idėja ir elementarus žmogiškumas pralaimės kovą įsivyravusiam godumui.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Spręs, kokią baudą skirti įmonei, fermose nelegaliai laikiusiai daugiau nei 400 tonų plastiko (1)

Apie 20 kilometrų už Vilniaus esanti apleista Čekiškės kaimo ferma turi tamsią paslaptį. Čia...

Nuramino Šilutės rajono gyventojus: vamzdis upėje atsidūrė ne iš ten, iš kur buvo manyta (2)

Pajūryje netylant aplinkosaugos skandalams vienos „ Facebook “ grupės nariai atkreipė dėmesį...

Įsikišus žinomam žurnalistui ėmė tvarkyti bankrutavusios įmonės palikimą – padangų ir šiukšlių kalnus (4)

Projektas „Grynas žemėlapis“ suteikė galimybę „Delfi“ skaitytojams pranešti apie...

Šilta ir besniegė žiema ne visiems šį tą reiškia: apklausa parodė, kiek iš tiesų lietuvių netiki klimato kaita (56)

Paskutiniu metu pasaulyje itin daug kalbama apie klimato kaitą ir tai, kokią įtaką ateities...

Aplinkosaugininkai Alytuje rado didelį kiekį išmestų tekstilės atliekų (3)

Antradienį Alytaus šile, netoli Tūkstantmečio tilto, buvo rastas didelis kiekis – apie 12...

Top naujienos

Karščiuojantį vaiką po viešnagės Italijoje į ligoninę atvežusi mama pratrūko: pasibaisėjo tuo, kaip buvo elgiamasi (490)

Beveik para be ligoninės maisto, naktis su vaiku vienoje lovoje – tokiomis sąlygomis tenka laukti...

Po naujo viruso protrūkio lietuviai apie kinus kalba baisius dalykus: papasakojo, kokia ši tauta yra iš tikrųjų (215)

Visokias keistenybes valgantys ir jas medicinai naudojantys kinai paleido į pasaulį grėsmingąjį...

Šiaurės Airijoje – pirmasis koronaviruso atvejis: pacientas keliavo per Dublino oro uostą (53)

Pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Šiaurės Airijoje, rašoma CNN .

Skirmantas Malinauskas: pirmas atvejis sukelia neprognozuojamą žmonių elgesį (69)

Nors Lietuvoje dar nėra nė vieno koronaviruso atvejo, valstybė jau šiuo metu yra pasiruošusi...

Iš patikros Kauno oro uoste pasijuokęs Messina ragino nebepanikuoti: gal išprotėjote? (459)

Ettore Messina skeptiškai vertina nervingą ažiotažą, kurį kelia nevaldomas koronaviruso...

Vėžys kasmet užklumpa tūkstančius: gyvenimą prailginti galima laikantis kelių paprastų patarimų (12)

Praeitą savaitę Lietuvoje besilankęs garsus britų onkologas profesorius Robertas Thomasas...

Koronavirusas – pirmoji didelio masto informacinė epidemija: kaip atsirinkti, kas tiesa ir kas melas? (28)

Socialinėse medijose ir žiniasklaidoje joks kitas reiškinys nėra taip dažnai linksniuojamas kaip...

Giedraičio greitošauda nesužeidė Eurolygos lyderių, Micičius – per plauką nuo savotiško trigubo dublio Wilbekino tritaškis išstūmė CSKA iš geriausių ketverto

Stambulo „Anadolu Efes“ (23/3) toliau skina pergales Eurolygoje. Turnyro lyderiai svečiuose...

Rūta Steponavičienė

Kodėl sveika meilė – toks retas reiškinys mūsų visuomenėje?

Meilės trokšta visi – nuo mažo vaiko iki senjoro, deja, šis gyvenimo variklis įneša daugiau...

5 patarimai, kaip sustiprinti libido, kad seksualinis gyvenimas taptų intensyvesnis (12)

Norintiems spalvingesnio ir intensyvesnio intymaus gyvenimo specialistai pataria – skirkite seksui...

|Maža didelių žinių kaina