aA
Algirdo Brazausko medžioklės trofėjų parodos atidarymas Medininkų pilyje
Algirdo Brazausko medžioklės trofėjų parodos atidarymas Medininkų pilyje
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kai vis didesnė visuomenės dalis nepritaria medžioklei, medžiotojai nenustoja tvirtinti, kad jie yra patys didžiausi gamtos mylėtojai, tik iš meilės gamtai eina į miškus su šautuvu rankose, nes žvėrių populiacijas reikia… reguliuoti.

Reguliuoti viską, kas turi geresnį kailį ar odą, iltis, ragus. Medžiotojų žodžiais tariant, gamta pati jau nesusitvarko, nebeliko žmogaus nepažeistos ekosistemos ir jei nereguliuosime, kaip mat žvėrys išgrauš visus jaunus medelius, išknis visus pasėlius ir dar begalę kitų nuostolių pridarys.

GRYNAS.lt rašė, kad Teismas patenkino Aplinkos ministerijos skundą ir vilkų medžioklė vėl buvo atnaujinta. Prieš tai ji buvo laikinai sustabdyta gamtos apsaugos asociacijai „Baltijos vilkas“ apskundus Aplinkos ministro įsakymą dėl vilkų medžioklės kvotos.

Jau pradinėse klasėse buvome mokinami, kad viskas užima tam tikrą vietą ekosistemoje ir viskas tarpusavyje yra tampriai susiję, vienas nuo kito priklausoma. Didėjant žolėdžių populiacijai, didėja mėsėdžių populiacija, padaugėjus mėsėdžių populiacijai natūraliai sumažėja žolėdžių ir taip ratas sukasi pastoviai. Taip pat gamta pasirūpino natūralia atranka, kad daugintis galėtų tik sveikiausi, stipriausi, su geriausiais genais individai. Todėl esant nepalankioms gamtos sąlygoms žūsta silpniausi, plėšrūnai sumedžioja taip pat silpniausią gyvūną iš visos bandos.

Diana Suchockaja
Diana Suchockaja
© Asmeninio archyvo nuotr.

Ir štai čia pasirodo dvikojis medžiotojas. Prieš visuomenę apsimesdami ekologais, žiemą maišais tempia pašarus į miškus, kuo labai didžiuojasi ir visada pasigirs. Šėryklos dažniausiai įrengtos prie bokštelių, todėl atėjus žvėrims paėsti, vienas kitas būna pavaišinamas kulka. Žvėrys įsimena kur galima rasti pašaro ir pastoviai grįžta, ypač kai būna sunku rasti maisto. To pasekoje turim padidėjusią populiaciją, nes išgyvena daugiau žvėrių, nežūsta silpni individai, kurie natūraliomis gamtos sąlygomis mirtų, nes toks gamtos dėsnis - išgyvena stipriausieji.

Medžiotojai nori, kad mes džiaugtumėmės tokių jų indėlių gamtai. Tačiau pamirštama, kad nenatūraliai patys padidinę populiaciją, kita dieną jie šaukia, kad reikia ją mažinti, nes mūsų miškams tiek žvėrių per daug. Ir aidi miškas nuo šūvių, nes juk reikia… reguliuoti.

Jau pradinėse klasėse buvome mokinami, kad viskas užima tam tikrą vietą ekosistemoje ir viskas tarpusavyje yra tampriai susiję, vienas nuo kito priklausoma. Didėjant žolėdžių populiacijai, didėja mėsėdžių populiacija, padaugėjus mėsėdžių populiacijai natūraliai sumažėja žolėdžių ir taip ratas sukasi pastoviai.

Gauname uždarą „medžiotojų ekosistemos” ratą: daugina populiaciją - mažina - daugina - mažina. Tokiu būdu miškai yra virtę didele medžiotojų ferma, kur dauginami žvėrys tam, kad būtų ką medžioti.

Įdomus medžiotojų ir Aplinkos ministerijos požiūris į plėšrūnus. Šiemet vėl iki 50 padidinta vilkų medžioklės kvota. Per paskutinę apskaitą Lietuvoje priskaičiuota 250 vilkų ir, jei teismas nespės nuspręsti kitaip, bus išnaikintas penktadalis populiacijos. Stebina argumentai, kodėl nuspręsta taip ir ne kitaip. Pasirodo, vilkai Lietuvoje gali padaryti didelę žalą stirnų, elnių ir briedžių populiacijoms. Beje, ši teorija nėra nauja, ne kartą teko ją girdėti, bei skaityti. Kyla klausimas, šią „žalą“ pajus populiacijos ar medžiotojai? Kokią realią žalą gamtai gali padaryti 250 vilkų, kai Lietuvoje medžiotojai vien per 2011-2012 metų medžioklės sezoną sumedžiojo 33 922 šernų, 14 178 stirnų, 1 602 tauriųjų elnių ir 268 briedžių (statistika paimta iš Aplinkos ministerijos puslapio)? Skaičiai kalba patys už save.

Pirmumo teisė reguliuoti žoliaėdžių populiaciją turi priklausyti plėšrūnams, o ne medžiotojams. Dabar turim atvirkščią situaciją, kai mažinamas plėšrūnų skaičius tam, kad liktų daugiau gyvų taikinių žmogui. Ar tai moralu?

Kita didžiausia problema, kurią sukelia vilkai, jų daroma žala ūkininkams. Šį kartą nekalbėsiu apie tai, kad kiekvienas verslininkas turi pasirūpinti savo turto apsauga, kas kiekvienam verslininkui, kuris neužsiima gyvulininkyste, yra akivaizdu. Pagal dar vasario mėnesį patvirtintą Vilkų populiacijos gausos reguliavimo planą, apskaičiavus 250 vilkų, jų medžioklė turi būti rajonuojama ir medžiojama ten, kur dažniausiai puolami ūkininkų gyvuliai. Tačiau šiemet patvirtinus 50 vilkų sumedžiojimo limitą, rajonavimas vėl nenumatytas. Tai reiškia, kad vilkai bus medžiojami visoje šalyje, net ten kur jie jokios žalos ūkininkams nedaro. Nesunku numatyti, kad vasarą vėl skaitysime straipsnius apie tai, kaip vilkai papjovė avis ir kaip ir kasmet, figūruos tie patys rajonai. Susidaro įspūdis, kad Aplinkos ministerija nėra suinteresuota išspręsti vilkų daromos žalos problemą ir yra pataikaujama medžiotojų klubams, nes nustačius rajonavimą, tam tikri klubai negalėtų savo plotose medžioti vilkų.

Medžioklė tai žiaurus hobis, kuris neturi nieko bendro su meile gamtai ir tuo labiau noru jai padėti. Ateis laikas, kai pramoginė medžioklė bus pasmerkta ir uždrausta, o turėti gyvūno iškamšą bus gėdos, o ne pasididžiavimo reikalas.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Spręs, kokią baudą skirti įmonei, fermose nelegaliai laikiusiai daugiau nei 400 tonų plastiko (1)

Apie 20 kilometrų už Vilniaus esanti apleista Čekiškės kaimo ferma turi tamsią paslaptį. Čia...

Nuramino Šilutės rajono gyventojus: vamzdis upėje atsidūrė ne iš ten, iš kur buvo manyta (2)

Pajūryje netylant aplinkosaugos skandalams vienos „ Facebook “ grupės nariai atkreipė dėmesį...

Įsikišus žinomam žurnalistui ėmė tvarkyti bankrutavusios įmonės palikimą – padangų ir šiukšlių kalnus (4)

Projektas „Grynas žemėlapis“ suteikė galimybę „Delfi“ skaitytojams pranešti apie...

Šilta ir besniegė žiema ne visiems šį tą reiškia: apklausa parodė, kiek iš tiesų lietuvių netiki klimato kaita (56)

Paskutiniu metu pasaulyje itin daug kalbama apie klimato kaitą ir tai, kokią įtaką ateities...

Aplinkosaugininkai Alytuje rado didelį kiekį išmestų tekstilės atliekų (3)

Antradienį Alytaus šile, netoli Tūkstantmečio tilto, buvo rastas didelis kiekis – apie 12...

Top naujienos

Karščiuojantį vaiką po viešnagės Italijoje į ligoninę atvežusi mama pratrūko: pasibaisėjo tuo, kaip buvo elgiamasi (433)

Beveik para be ligoninės maisto, naktis su vaiku vienoje lovoje – tokiomis sąlygomis tenka laukti...

Po naujo viruso protrūkio lietuviai apie kinus kalba baisius dalykus: papasakojo, kokia ši tauta yra iš tikrųjų (180)

Visokias keistenybes valgantys ir jas medicinai naudojantys kinai paleido į pasaulį grėsmingąjį...

Šiaurės Airijoje – pirmasis koronaviruso atvejis: pacientas keliavo per Dublino oro uostą (47)

Pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Šiaurės Airijoje, rašoma CNN .

Skirmantas Malinauskas: pirmas atvejis sukelia neprognozuojamą žmonių elgesį (54)

Nors Lietuvoje dar nėra nė vieno koronaviruso atvejo, valstybė jau šiuo metu yra pasiruošusi...

Iš patikros Kauno oro uoste pasijuokęs Messina ragino nebepanikuoti: gal išprotėjote? (434)

Ettore Messina skeptiškai vertina nervingą ažiotažą, kurį kelia nevaldomas koronaviruso...

Vėžys kasmet užklumpa tūkstančius: gyvenimą prailginti galima laikantis kelių paprastų patarimų (8)

Praeitą savaitę Lietuvoje besilankęs garsus britų onkologas profesorius Robertas Thomasas...

Koronavirusas – pirmoji didelio masto informacinė epidemija: kaip atsirinkti, kas tiesa ir kas melas? (24)

Socialinėse medijose ir žiniasklaidoje joks kitas reiškinys nėra taip dažnai linksniuojamas kaip...

Giedraičio greitošauda nesužeidė Eurolygos lyderių, Micičius – per plauką nuo savotiško trigubo dublio

Stambulo „Anadolu Efes“ (23/3) toliau skina pergales Eurolygoje. Turnyro lyderiai svečiuose...

Rūta Steponavičienė

Kodėl sveika meilė – toks retas reiškinys mūsų visuomenėje?

Meilės trokšta visi – nuo mažo vaiko iki senjoro, deja, šis gyvenimo variklis įneša daugiau...

5 patarimai, kaip sustiprinti libido, kad seksualinis gyvenimas taptų intensyvesnis (9)

Norintiems spalvingesnio ir intensyvesnio intymaus gyvenimo specialistai pataria – skirkite seksui...

|Maža didelių žinių kaina