aA
Lapų kompostas
Lapų kompostas
© Skaitytojo nuotr.

Rudeninių lapų patalai vienus gali kviesti vaikiškai juose padūkti, tačiau kitiems jie tampa tikru galvos skausmu. Ypač, jei lapų sankaupos telkiasi nuosavame kieme. GRYNAS.lt domėjosi, kur dėti šias žaliąsias atliekas ir ar jas galima perdirbti.

Sostinės senamiestyje gyvenanti vieno namo bendruomenė surado išmanų būdą, kaip susitvarkyti savo aplinką. Namo kieme jie pasistatė specialų konteinerį su užrašu „Tik lapams“. Tokiu būdu gyventojai visas žaliąsias atliekas kaupia vienoje vietoje.

„Tai darome jau ne pirmi metai. Kieme medžių daug, tad lapų prikrenta tikrai nemažai, - GRYNAS.lt pasakojo lapus kieme grėbęs darbininkas, - kur juos vėliau veža tikrai nežinau, bet namo bendruomenei tas nieko nekainuoja. Yra kažkokia sutartis. Kažkas iš to gal ir pinigus uždirba - tikrai nežinau“. Anot jo, bendruomenės pirmininkas jam tik prisakęs, kad tarp lapų negali būti kitų atliekų, kitaip jų nepriims.

„Tiesa, kažkada pirmininkas buvo nupirkęs ir tą įrenginį lapams pūsti. Darbas neva turėjo eiti sparčiau, bet tas daiktas visiškai nepasiteisino. Jau geriau susigrėbti ir susikrauti į konteinėrį. Ir greičiau ir lengviau, ir pigiau“, - pridūrė darbininkas.

Kur jas dės paskui – nežinia, tačiau aišku viena - į buitinius konteinerius jų nepils, nes lapai priskiriami biodegraduojančių (arba biologiškai skaidžių) atliekų grupei. Tai reiškia, kad jie nėra tinkami mesti ir į rūšiavimo konteinerius.

Tvarko tik viešas erdves

Vilniaus miesto savivaldybės Teritorijų tvarkymo poskyrio vedėjos Rasos Ražanskienės teigimu, savivaldybė tvarko tik viešas, ne privačias teritorijas, todėl atskiros bendruomenės yra atsakingos už savo erdvių švarą.

Specialistė teigė, kad mieste rudenį nukritusių lapų tvarkymas vyksta trimis etapais. Pirma, jie yra surenkami, paskui išvežami ir trečiajame etape kompostuojami.

Per keletą metų yra kaupiami lapų ir žolės kaupai, kurie yra vartomi, sijojami ir tokiu būdu daromas kompostas - organinis gruntas gėlėms.
„Juknevičiaus kompostas“ vadybininkė Olga

„Miesto viešąsias vietas tvarkančios įmonės surenka lapus ir per 24 valandas po surinkimo turi išvežti į specialias aikšteles, kur lapai bus kompostuojami.  Mieste  yra dvi specialios vietos kompostavimui - „Biastra plius“ ir „Juknevičiaus kompostas“ aikštelės“, - aiškino savivaldybės darbuotoja.

Anot jos, visi viešose erdvėse esantys nukritę lapai bus surinkti ir išvežti iki gruodžio 10 d., nes kai kurie medžiai – akacijos, topoliai ir tam tikrų rūšių liepos šiuo metu dar žaliuoja ir jų lapai nukrenta vėliausiai.

Kaip miestai sprendžia lapų problemą?

Šiauliai, pavyzdžiui, dalį sugrėbtų miesto medžių lapų sudegina biokuro katilinėje ir tokiu būdu išgauna šilumą, kuri naudojama namų šildymui.

Vilniuje ir Švenčionėliuose dirbančios bendrovės „Biastra plius“ direktorius Stanislavas Tracevičius GRYNAS.lt teigė, kad  žaliosios atliekos yra kompostuojamos, iš jų gali būti gaminamos trąšos. Tiesa, įmonė daugiau koncentruojasi į Vilniaus miesto nuotekų dumblo kompostavimą, už kurį jai mokami pinigai. Šalia šios veiklos ji gyventojams suteikia galimybę nemokamai priduoti žaliąsias atliekas ir mainais už jas, jeigu žmogus nori, gauti šių atliekų komposto.

„Aš kaip verslininkas, ateidamas į savivaldybę, žiūriu, ar jai naudinga bus mano paslauga. Jeigu jie pakviečia mane spręsti dumblo problemą, tai aš bandau gyventojams atsidėkoti kita paslauga. Ne visada reikia žiūrėti tik į savo pelną. Jeigu aš paskaičiuoju ir galiu sau leisti daryti tokį dalyką nemokamai, tai ir darau“, - aiškino S. Tracevičius.

Visi viešose erdvėse esantys nukritę lapai bus surinkti ir išvežti iki gruodžio 10 d., nes kai kurie medžiai – akacijos, topoliai ir tam tikrų rūšių liepos šiuo metu dar žaliuoja ir jų lapai nukrenta vėliausiai.
R. Ražanskienė

Jis pasakojo, kad sugrėbtus lapus įmonei veža ir patys gyventojai, ir įmonės. „Būna žmonės atvažiuoja su savo automobiliu ir atveža du tris maišus“, - pasakojo S. Trasevičius, pridurdamas, kad jokių apribojimų, kokį kiekį lapų gyventojai gali atvežti, nėra.

Pasiteiravus, kam gali būti naudojamas lapų kompostas, pašnekovas teigė, kad tai viena geriausių trąšų įvairiems želdynams tręšti.

„Jeigu lapų būna labai daug, tada mes atskirai kompostuojame ir pardavinėjame po 30-40 litų už kubą. Tai maža kaina, nes stengiamės, kad ji būtų priimtina visiems“, - sakė „Biastra plius“ vadovas.

Vilniaus mieste užpernai, jo teigimu, surinkta apie 12 tūkst. kubų žaliųjų atliekų.

Aš kaip verslininkas, ateidamas į savivaldybę, žiūriu, ar jai naudinga bus mano paslauga. Jeigu jie pakviečia mane spręsti dumblo problemą, tai aš bandau gyventojams atsidėkoti kita paslauga. Ne visada reikia žiūrėti tik į savo pelną. Jeigu aš paskaičiuoju ir galiu sau leisti daryti tokį dalyką nemokamai, tai ir darau.
S. Tarasevičius

Šimtais tonų šias atliekas teigė skaičiuojanti ir bendrovė „Juknevičiaus kompostas“. Jos vadybininkė Olga GRYNAS.lt teigė, kad jų bendrovė vienintelė Lietuvoje iš lapų ir žolės komposto daro mišinius kambariniams augalams ir juos parduoda Baltijos šalyse.

„Per keletą metų yra kaupiami kaupai, kurie yra vartomi, sijojami ir tokiu būdu daromas kompostas - organinis gruntas gėlėms“, - komposto darymo technologiją paprastai paaiškino pašnekovė.

Iš komposto pagamintus organinius mišinius, jos teigimu, gyventojai gali nusipirkti tiek specializuotose gėlininkų ir sėklų parduotuvėse, tiek ir prekybos centruose. Mišiniai yra eksportuojami ir į užsienį.

GRYNAS.lt primena, kad nukritusius lapus ir žoles draudžiama deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant didesniam negu antros klasės miškų gaisringumui. Taip pat draudžiama tai daryti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 100 m nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose.

Draudžiama kartu su žole ir nukritusiais medžių lapais deginti buitines, pramonines bei kitas atliekas.

Deginant šias atliekas privaloma vadovautis Bendrosiomis priešgaisrinės saugos taisyklėmis, Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklėmis, ir kitais galiojančiais Lietuvos Respublikoje įstatymais bei teisės aktais.

Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato,kad už sausos žolės bei nukritusių medžių lapų deginimą pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus  piliečiai gali būti baudžiami nuo vieno šimto iki aštuonių šimtų litų bauda.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nelaimė Vilniaus centre: į Nerį išsiliejo fekalijos (166)

Apie 13 val. Vilniaus miesto centre, ties Goštauto gatve, vilniečiai užfiksavo tekančias...

Atliekos tampa brangia preke: baudžiamoji atsakomybė už jų neteisėtą gabenimą per Lietuvos sieną (7)

Kodėl už neteisėtą atliekų gabenimą per valstybės sieną nustatoma pati griežčiausia...

Internete plinta vaizdo įrašas, kaip į Vilniaus savivaldybę brovėsi žiurkė (62)

Šaltėjant orui, šiltesnio kampo ima ieškoti ir graužikai: kas lenda į palėpes, kas į rūsius,...

Testas: ar pavyks atsakyti į 10 šią vasarą išpopuliarėjusio žaidimo klausimų (6)

Gyventojai visoje Lietuvoje įsitraukė į „Nacionalines Eko lenktynes“ – virtualų žaidimą,...

Lietuvoje atsidarė visoje Europoje žinoma gamykla: tik pažiūrėkite, kuo pavirsta į taromatus sukišti jūsų buteliai (64)

Stebint sėkmingus užstato sistemoje surenkamų vienkartinių gėrimų pakuočių rezultatus,...

Top naujienos

Europa muša sergamumo koronavirusu rekordus: izoliuotis nereikės tik grįžus iš 4 šalių (69)

Lietuvoje nustatomų naujų koronaviruso atvejų skaičius pasiekė iki šiol šalyje neregėtas...

Antroji banga: Veryga vardina koronaviruso simptomus, į kuriuos specialistai ragina atkreipti dėmesį pirmiausiai dėl barų norėtų griežtesnės tvarkos (171)

Nauji susirgimų koronavirusu atvejai šalyje siekia naujus rekordus, atskiros savivaldybės įsiveda...

Apsišarvuokite kantrybe: Kaunas iš transporto spūsčių greitai neišsivaduos

Rugsėjis Kaune tradiciškai prasideda spūstimis pagrindinėse miesto transporto arterijose. Maždaug...

Pandemijos išbandymą atlaikė ne visi: Kaune užsidaro buvę populiarūs barai ir restoranai (72)

Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas gerokai pakoregavo senamiestyje veikusių restoranų...

Šalies vadovams rezultato ilgai laukti nereikėjo: Nausėdos ir Skvernelio testai neigiami (137)

Prezidento Gitano Nausėdos, pirmosios ponios Dianos Nausėdienės ir sekmadienio renginyje...

Raseiniams - NSVC perspėjimas: gali tekti visiškai stabdyti viso rajono gyvenimą (4)

Socialinio gyvenimo apribojimas, darbas ir mokymasis nuotoliniu būdu, lankymasis tik ten, kur tikrai...

Nerimo ženklai – ir iš Švedijos: krypstame ne į tą pusę (42)

Švedijos kovai su koronavirusu vadovaujantis ekspertas perspėja, kad šalyje viruso atvejų...

Raseinių rajone nesuvaldžiusi automobilio moteris rėžėsi į atitvarus ir vertėsi į ligoninę nuvežti trys vaikai

Penktadienį Raseinių rajone su tris vaikus automobiliu vežusi moteris pateko į avariją.

Arūnas Milašius. Pamirškit skurdų kaimą – jis turtėja ir jau kelia galvos skausmą (26)

Pakelkite rankas, kiek iš jūsų esate girdėję meditacinį politikų, rajonų merų ir ūkininkų...

Kryžkalnyje renginyje dalyvavusius žmones NVSC ragina išsitirti dėl koronaviruso (5)

Paaiškėjus, kad Lietuvos partizanų memorialo atidarymo Kryžkalnyje renginio organizatoriai...

|Maža didelių žinių kaina