aA
Netvarka dėl senų padangų Lietuvai gali kainuoti milijonus
© Shutterstock nuotr.

Lietuvą apėmusi padangų keitimo karštinė miškuose ir pakelėse vėl paliks stūksoti krūvas senų padangų. Tokios realybės galima buvo išvengti keičiant įstatymus. Tačiau Seimui antrą kartą atidėjus Atliekų įstatymo pataisų svarstymą, mokesčių mokėtojams tai gali kainuoti daugiau nei 2 mln. litų.

Seimas priimti pataisų nesiryžta

Europos Sąjungos direktyvos dėl atliekų tvarkymo į nacionalinę teisę turėjo būti perkeltos iki praėjusių metų gruodžio 12 dienos. Sausį Lietuva gavo oficialų perspėjimą, jog terminas pažeistas ir šaliai gresia baudos, o kovo 27-ąją suėjo dviejų mėnesių Lietuvai skirtas laikotarpis, per kurį šalis turėjo priimti visus direktyvai perkelti būtinus teisės aktus ir pranešti apie tai Europos Komisijai.

Ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė, GRYNAS.lt teigė nesuprantanti Seimo sprendimo vilkinti jų parengtą įstatymo pataisą.

„Mes nesitikėjome, kad praėjusių metų rugsėjo mėnesį Aplinkos ministerijos pateiktas projektas, šių metų balandžio mėnesį dar nebus priimtas“, - apgailestavo Vilma Karosienė. Seimo plenariniame posėdyje šis įstatymo pataisų svarstymas buvo atidėtas du kartus.

Mes nesitikėjome, kad praėjusių metų rugsėjo mėnesį Aplinkos ministerijos pateiktas projektas, šių metų balandžio mėnesį dar nebus priimtas.
V. Karosienė

Ministerijos Atliekų departamento direktorė tikisi, kad balandžio 12 dieną, pavyks įgyvendinti ministerijos parengtą siūlymą, patikslinti Atliekų tvarkymo įstatymą. Anot jos, jis leistų sudaryti daugiau galimybių vartotojams tinkamai atsikratyti senomis, nebenaudojamomis padangomis.

Nauji pakeitimai

Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektas numato, kad padangų platintojai turės nemokamai priimti vartotojų atiduodamas padangų atliekas, jei jos bus skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų kiekis atitiks perkamų padangų kiekį.

Aplinkos ministerijos atstovė pabrėžė, kad prekybos vietoje turės būti aiškiai pateikta informacija, kaip ir kur vartotojai gali atiduoti padangų atliekas. Platintojai privalės perduoti nebenaudojamas padangas turinčiam teisę, jas tvarkyti atliekų tvarkytojui.

Taip pat siūloma nustatyti, kad padangų gamintojai ir importuotojai privalėtų platintojui sumokėti padangų atliekų surinkimo, saugojimo, vežimo ir pristatymo padangų atliekų tvarkytojui, išlaidas.

„Nelegalių“ padangų daugėja

V. Karosienė patvirtino, kad juridinių asmenų, kurie importuoja padangas į Lietuvą yra mažiau, nei fizinių, kurie atveža padangas į mūsų šalį. Prie to prisideda ir užsienyje perkami automobiliai: padangų kiekis, kurį įsigyja fiziniai asmenys, gerokai lenkia juridinius asmenis.

Fizinių asmenų į Lietuvą įvežtos padangos, vėliau virsta atliekomis ir lieka pas mus.
V. Karosienė

„Fizinių asmenų į Lietuvą įvežtos padangos, vėliau virsta atliekomis ir lieka pas mus. Taip iškyla kita problema - šioms padangoms nėra finansuotojo, ir joms nėra taikomos įstatymo projekto nuostatos“.

V. Karosienės teigimu, šiuo metu yra dvi įmonės („Akmenės cementas“ ir „Metaloidas“), kurios iš savivaldybių šiais metais pažadėjo nemokamai priimti padangų atliekas. Kiekviena iš jų pažadėjo priimti apie 2 tūkst. tonų padangų, kurias reikia pristatyti patiems gyventojams.

„Turime gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo programą. Iš mokesčio gaminio, ministerija skiria lėšas savivaldybėms, tų padangų atliekų surinkimui ir išvežimui iki perdirbimo vietos. Kol nėra didelių aikštelių, tai turbūt teks finansuoti padangų surinkimą ir išvežimą“, - teigėministerijos atstovė.

Sprendimo būdai

V. Karosienė minėjo, kad labai trūksta vietų, kur būtų galima laikyti padangų atliekas.
„Vien Vilniuje turi būti bent 10 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Šias aikšteles privalo įrengti savivaldybės. Jos yra atsakingos už komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikimą gyventojams. Šių aikštelių įrengimą finansuoja Europos Sąjunga“.

Pašnekovė patikino, kad gyventojai turi žinoti, kur, kada, kaip galima atiduoti savo nebetinkamas padangas. „Manau, jog žmonės mažiau mėtytų padangas bet kur, jeigu turėtų daugiau informacijos, kur jas galima atiduoti“, - kalbėjo V. Karosienė.

Ministerijos Atliekų departamento direktorė mano, kad miestų savivaldybės turėtų labiau domėtis šia problema ir ieškoti sprendimo būdų problemai spręsti.

„Įstatymais mes reguliuojame, kur vartotojas gali atiduoti nebetinkamas padangas. Tai būtų: didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, autoservisai. Šiuo metu bandoma priimti įstatymo pataisą, įpareigojančią platintojus nemokamai priimti vartotojų atiduodamas padangų atliekas“.

Bauda Lietuvai

Europos teisės departamento prie LR Teisingumo ministerijos Generalinio direktoriaus pavaduotojas Karolis Dieninis nurodė baudos dydį, kuris gali būti skirtas Lietuvai: „Remiantis šiais kriterijais minimali vienkartinė Komisijos komunikate nustatyta suma Lietuvai, galėtų būti 632 tūkst. eurų, (2,182 mln. litų) o periodinė bauda 768 eurai (2652 litai) per dieną, padauginant iš pažeidimo sunkumo ir trukmės faktorių“.

Šių metų balandžio 12 dieną, Seime bus bandoma trečią kartą svarstyti Aplinkos ministerijos parengtą siūlymą, patikslinti Atliekų tvarkymo įstatymą. Prieš tai du kartus svarstyti siūlymai, buvo atidėti.

Dabar veikiančių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių adresus ir darbo laiką galima sužinoti vietos savivaldybėje ar seniūnijoje. Savivaldybės turi organizuoti didelių gabaritų atliekų surinkimą ir apvažiuojant atliekų turėtojus, iš anksto paskelbus apvažiavimo laiką ir vietas. (Aplinkos ministerijos informacija)

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Štai jis – mažasis robotukas Ibo: būtent jis ir surado garsųjį „Grigeo Klaipėda” vamzdį nufilmuoti vaizdai po žeme išduoda didžiausias paslaptis (10)

„Klaipėdos vandenų“ specialistai turi nediduką, tačiau itin vertingą pagalbininką, be kurio...

Gali tekti perrašyti vadovėlius: mokslininkai atrado paslaptingą sluoksnį Žemės šerdyje (72)

Mokslininkams atradus naują sluoksnį Žemės šerdyje, galime daugiau suprasti apie mūsų planetos...

Ženevoje apie klimato kaitą politikams primins milžiniška juos stebinti akis (12)

Klimato aktyvistai Ženevos aikštėje iškėlė milžinišką, 20 m x 30 m, vėliavą, kurioje...

Kaune geoterminį šildymą įsirengę daugiabučio gyventojai jau svarsto apie saulės jėgainę: pateikė tikslius skaičius, kiek pavyko sutaupyti (210)

Diskusijos apie klimato kaitą netyla jau ne vienerius metus. Paryžiuje dar 2016 m. vieningai sutarta...

Siuntas Lietuvoje gabens naudodami degalus iš atliekų (6)

Logistika ir transportas yra vienas iš didžiausius šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius...

Top naujienos

Po nelaimės Vilniaus daugiabutyje prabilo apie priežastis: brokas akivaizdus, problemų kilo ir anksčiau 72 butų gyventojai turėjo palikti savo namus (390)

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas pirmadienį feisbuke daugiau papasakojo apie Vilniuje...

Mažai kam girdėtas kontracepcijos būdas: nieko nekainuoja, o apsaugo patikimiau už populiariausias priemones (145)

Tai vienas patikimiausių kontracepcijos būdų, kurį, panorėjus, galima pasitelkti ir tam, kad...

Dailius Dargis | D+

Vienas drastiškiausių 90-ųjų nusikaltimų: Vilniaus bomberis prakalbo apie visą Lietuvą šokiravusį bankininko nužudymą, kuris tapo jo „vizitine kortele“

Šis garsiausio Lietuvos samdomo žudiko Valerijaus Januškevičiaus – Vilniaus bomberio pasakojimas...

Laukiantiems šilto pavasario teks nusivilti: šią savaitę laikinai sugrįš tikra žiema (3)

Antradienio dieną Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Debesys po truputį sklaidysis,...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Norite atsikratyti celiulito – teks nusiimti rožinius akinius: gydytoja išvardijo veiksmingiausius būdus

Negalvokite, kad celiulitas kankina jus vienintelę. Pasirodo, su juo susiduria net iki 90 proc....

Iš LKL klubams priverto prizinio fondo – neafišuota kredito linija į Alytų (10)

Pandemijos finansinių simptomų pridusinti klubai pernai liko be įprasto 300 tūkst. eurų prizinio...

Sujudimas Vilniuje: įtrūkus namo sienai buvo skubiai evakuoti gyventojai iš daugiabučio evakuota apie 100 žmonių, evakuota ir „Maxima“ (669)

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniaus specialiosios tarnybos išskubėjo į Gabijos gatvę.

Teiks pasiūlymus dėl prekybos vietų atvėrimo: svarstė galimus karantino laisvinimus per Velykų laikotarpį (9)

Vyriausybės ekspertų taryba siūlo atverti daugiau prekybos vietų, informavo premjerės atstovė.

Švedijos žurnalistę šokiravo patirtis Registrų centre: biurokratija lyg sovietmečiu, atrašinėja lietuviškai, ko nori – negausi (401)

Švedijos žurnalistė, autorė, lektorė ir tyrėja Anna-Lena Norberg palygino, kad vienu atžvilgiu...