aA
Gyvename ramaus klimato zonoje, tačiau kai kurie Ariogalos gyventojai tuo suabejojo, kai per jų kiemus nugarmėjo potvynio banga. „Gelbėkite, skęstame!“ – tokio pagalbos šauksmo iš gyventojų sulaukė Ariogalos seniūnė.
P.Stoškus demonstruoja potvynio padarinius
P.Stoškus demonstruoja potvynio padarinius
© „Alio Raseiniai“ archyvas

Pralaužė užtvanką

„Nesupratau, kas skambina ir kurioje tiksliai vietoje ta nelaimė atsitiko, nes ryšys staiga nutrūko. Apie pagalbos šauksmą pranešiau Bendrajam pagalbos centrui, o pati nuskubėjau maždaug nurodytomis koordinatėmis. Tai, ką pamačiau, tikrai atrodė labai grėsmingai, baisiai. Nuo kalno tekantis siaurutis Paliutės upelis buvo virtęs neįtikėtinu kriokliu. Galinga srovė šniokšdama nešė šakas, kelmus, jie užkimšo visas pralaidas ir aplinkinių gatvių teritorijos labai greitai paskendo maždaug pusmetrio gylio vandens telkinyje“, – apie staigios ir intensyvios liūties sukeltus padarinius pasakojo seniūnė Renata Aleksiejienė, kuri staigų potvynį apibūdino kaip avariją.

Dėl to upelio keliamų grėsmių ne kartą kreipėmės į Raseinių rajono savivaldybę, bet pagalbos nesulaukiame. Potvyniai paprastai kildavo pavasarį. Tačiau tai, kas įvyko gegužės dvidešimtą dieną, atrodė siaubinga. Nieko panašaus iki tol nepasitaikydavo.
Daima Baronienė

Bene labiausiai nukentėjo ties pat įkalne esantis Stoškų šeimos nuosavo namo kiemas. Galinga srovė sugriovė virš upelio buvusį medinį lieptą, įveikė privačią teritoriją saugančią betoninę užtvanką ir prasiveržusi į kiemą nuplukdė kelių arų pločio daržą, jo vietoje palikdama kone 2 metrų gylio išgraužą, kurios kraštas pavojingai priartėjo prie Povilo Stoškaus dirbtuvių.

Taip dabar atrodo Stoškų šeimos sklypas
Taip dabar atrodo Stoškų šeimos sklypas
© „Alio Raseiniai“ archyvas

Panašius padarinius patyrė ir prie Dubysos bei Paliutės santakos esančio namo teritorija: į upę nugarmėjo keli arai išpuoselėtos vejos, vanduo stipriai paplovė aukštos įtampos elektros laidus laikančio stulpo atramas.

Dėl skirtingo kritulių pasiskirstymo ir klimatinių sąlygų kaitos metų bėgyje susidaro atskiros vandens režimo fazės – potvynis, poplūdis, nuosėkis.
Vaidas Greičius

Žaizdos – atviros

Nuo netikėto stichijos smūgio jau praėjo kelios savaitės, tačiau gyventojų buičiai padarytos žaizdos tebėra atviros. Ariogalos pakraštyje, Žemaičių plento įkalnės papėdėje gyvenantys žmonės teigė neturintys vilčių, kad jiems bus suteikta pagalba.

„Dėl to upelio keliamų grėsmių ne kartą kreipėmės į Raseinių rajono savivaldybę, bet pagalbos nesulaukiame. Potvyniai paprastai kildavo pavasarį. Tačiau tai, kas įvyko gegužės dvidešimtą dieną, atrodė siaubinga. Nieko panašaus iki tol nepasitaikydavo“, – tvirtino Plento gatvės gyventoja Daima Baronienė.

Azmik Levonienė
Azmik Levonienė
© „Alio Raseiniai“ archyvas

Panašiai kalbėjo ir šalia esančioje Lakštingalos gatvės namo kieme sutikta garbaus amžiaus Azmik Levonienė.„Vanduo taip staigiai pakilo, kad, atrodė, pradės veržtis pro pirmojo aukšto langus, kurie nuo žemės yra aukščiau negu pusmetris. Daugybę metų čia gyvenu, bet nieko panašaus nemačiau. Visi labai išsigandome, nesupratome, kas vyksta“, – kalbėjo A. Levonienė.

Kaltina ne tik stichiją

Nuo stichijos nukentėjusių gyventojų tvirtinimu, dalis kaltės dėl avarijos tenka ne tik stichijai, bet ir už saugią infrastruktūrą atsakingoms tarnyboms.

„Mums nuolat aiškina, kad Paliutės upelio vagos negalima gilinti ir platinti, kol kelinininkai nesutvarkė Plento ir Lakštingalų gatvių. Kelininkai sako, kad reikia laukti, kol bus atnaujinti šalia neasfaltuotų gatvių esantys pasvirę elektros stulpai. Tarnybos nesutaria, o rezultatai, matote, kokie – kenčia gyventojai“, – nusivylimo neslėpė D. Baronienė.

Ties pralaida atsirado rankovė, kuri dar labiau stabdo nuo šlaito atitekantį srautą. Manau, tai iš dalies ir nulėmė, kad staiga susikaupė labai daug vandens. Viskas čia buvo labai greitai užnešta, nes nuo kalno su srove atgarmėjo kelmai, šakos ir visoks laužas.
P. Stoškus

Paskutinio potvynio metu kiemą užtvindęs vanduo smėliu užnešė D. Baronienės daržus ir sugadino garaže sudėliotą toną pjuvenų briketų. Moteris guodžiasi bent tuo, kad pavyko išgelbėti viščiukus.

Pralaida – per siaura

Šalia šlaito, kuriuo atiteka Paliutė, gyvenantis P. Stoškus pažymėjo, kad grėsmingą potvynį sukėlė ne tik intensyvi liūtis, bet ir prieš keletą metų padaryta labai siaura pralaida, kurios paskirtis – nukreipti Paliutę po Žemaičių plentu (toliau upelis teka siaura vaga į netoliese esančią Dubysą – red. past.).

Sklypo teritorija praūžus potvyniui
Sklypo teritorija praūžus potvyniui
© „Alio Raseiniai“ archyvas

„Anksčiau pralaida buvo tokio dydžio, kad joje stati galėdavo vaikščioti vaikai. Maždaug prieš ketverius metus ją labai susiaurino ir šiek tiek perkėlė į kitą vietą, todėl ties pralaida atsirado rankovė, kuri dar labiau stabdo nuo šlaito atitekantį srautą. Manau, tai iš dalies ir nulėmė, kad staiga susikaupė labai daug vandens. Viskas čia buvo labai greitai užnešta, nes nuo kalno su srove atgarmėjo kelmai, šakos ir visoks laužas“, – sakė P. Stoškus.

Ariogalos seniūnės nuomone, norint išvengti panašių avarijų ateityje, reikėtų gilinti ir platinti Paliutės upelio vagą.

„Tačiau tai ne taip paprasta. Tam nelinkę pritarti savivaldybės gamtosaugininkai. Aišku, gyventojų interesai yra svarbiausi, tačiau problemos greitai išspręsti nepavyks. Vietovę apžiūrėję specialistai sakė, kad čia yra būtini kompleksinio pobūdžio darbai – reikia tvarkyti ir kelią, ir elektros linijas, ir upelio vagą. Tai laiko ir nemenkų lėšų reikalaujantys darbai“, – kalbėjo R. Aleksiejienė.

Savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ situaciją pakomentavęs Dubysos regioninio parko direkcijos vyriausiasis specialistas Vaidas Greičius sakė: „Lietuvos upės vandenį gauna iš trijų šaltinių – lietaus, sniego tirpsmo ir požeminių vandenų. Dėl skirtingo kritulių pasiskirstymo ir klimatinių sąlygų kaitos metų bėgyje susidaro atskiros vandens režimo fazės – potvynis, poplūdis, nuosėkis. Paliutės upelis neatrodo „piktybinis“, tačiau po liūčių akimirksniu sustiprėja, o vandens lygis padidėja mažiausiai keletą kartų, nes lietaus vandenį sugeria iš gana didelės teritorijos ir vanduo neišsitenka vagoje.

Vandens lygis per metus smarkiai svyruoja: sausmečiu labai nusenka, o pavasarį ar po liūčių – labai patvinsta. Didesnių problemų upelio kaimynams gali sukelti kai įvairios šiukšlės užkemša pralaidas ir didesnis vandens lygis formuoja išgraužas.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Karantinas pakoregavo rūšiavimo įpročius: priduodama mažiau elektronikos atliekų (3)

Dėl karantino apribojimų buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos surinkimas ir...

Vandalų nusiaubtas žaliasis kupolas Vilniuje vėl atstatytas (1)

Vasario pradžioje Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje buvo įrengti žalieji kupolai, siekiant lankytojams...

Tokio ledonešio pamario gyventojai jau seniai nematė: socialiniuose tinkluose plinta įspūdingi kadrai (22)

Sekmadienį prasidėjęs ledonešis gyventojus džiugina jau kelias dienas iš eilės ir baigtis...

Didžiosios Britanijos startuolis kuria naują atsinaujinančios energijos kaupimo metodą: kaip tam pasitarnaus vietinės kalvos? (Video)

Didžiojoje Britanijoje įsikūręs startuolis „RheEnergise“ kuria naują atsinaujinančios...

Ekologinis kriminalas Salantuose: kas į vandenį leidžia kurą vis dar neaišku, tačiau jau rastas neteisėtas vamzdis (49)

Pasitelktos gausesnės aplinkosaugininkų pajėgos Salantų miestelyje (Kretingos r.) šiandien tęsia...

Top naujienos

Vilnietis – apie bandymą Antakalnio poliklinikoje paskiepyti senelius: iššūkiai pylėsi vienas po kito (145)

Vilnietis Tomas neseniai padėjo savo seneliams nuvykti iki Antakalnio poliklinikos , kur nuo...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Krabų gaudytojų gyvenimas iš arti: pusmetį praleisti ledinėje ir tamsioje jūroje ryžtasi dėl solidžios algos

Norvegijos laivyne dirbantis Renatas Besolovas jau keletą metų pusmečiui išvyksta į Barenco...

„Žalgirio“ trenerių štabe – teigiamas COVID-19 atvejis

Kauno „Žalgirio“ komandoje užfiksuotas COVID-19 ligos atvejis. Blogai pasijutusiam vienam...

STT sulaikė Šeškinės poliklinikos, Vilniaus klinikinės ligoninės, „Limetos“ vadovus atnaujinta 21.16 (422)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dėl galimos korupcijos sveikatos apsaugos sektoriaus...

„Flagmanų žudikais“ pagarsėjusio gamintojo telefono apžvalga: kritikai neturės prie ko prikibti (12)

Kompanija „OnePlus“ yra tituluojama flagmanų žudike. Būtent su tokiu šūkiu į rinką...

Šimašiui pranešus apie savivaldybės patalpose rengiamą erdvę barui, Zuokas iškart sukluso (28)

Ar Remigijaus Šimašiaus vadovaujamoje Vilniaus savivaldybėje atsidarys Artūro Zuoko baras?

Liūdnos naujienos laukiantiems saulėto pavasario: sugrįš šalčiai, neskubės pasirodyti žibutės (33)

Šiųmetės žiemos pradžioje niekas nesitikėjo, kad ji taip įsismarkaus. Žvelgiant į...

Simonology | D+

Moterys kviečia pirmos: neįprasta pažinčių programėlė jos kūrėjai atnešė pasakiškus turtus

Vieną rytą atsiverčiu linkediną ir randu straipsnį apie Whitney Wolfe Herd – jauniausią...

Transliacija / Orijaus kelionės. Pigus poilsis Maldyvuose (1)

Naujausioje „ Orijaus kelionės “ laidoje pamatysite pigiąją Maldyvų pusę. Anot žurnalisto,...

Verslo idėją jauna kauniečių šeima parsivežė iš Amerikos: namai virto šiltnamiu (4)

Jauna kauniečių Indrės ir Vinco Benevičių šeima jau augina tris vaikus, o štai ketvirtuoju...