aA
Seimo Aplinkos apsaugos komitete trečiadienį svarstytas klausimas, ar leisti Neringos gyvenamosioms ir rekreacinėms teritorijoms plėstis į miško paskirties žemę. Miškų įstatyme Neringa išskirta kaip vienintelė savivaldybė, kuriai to daryti neleidžiama, nes bijoma, kad labai greitai miškus pakeis prabangūs statiniai.
Neringos meras Kuršių nerijoje norėtų naujų statinių
Neringos meras Kuršių nerijoje norėtų naujų statinių
© M. Milinio nuotr.

Klausimas sulauktų rezonanso

Visoms kitoms savivaldybėms, kurių teritorijų miškingumas didesnis nei 50 proc. ir kurios neturi galimybės formuoti naujų teritorijų ne miško žemėje, gyvenviečių plėtimas į miško teritorijas yra įmanomas.

Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pateiktame įstatymo projekto pasiūlyme siūloma keisti Miškų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 8 punktą ir leisti Neringos savivaldybei vystyti gyvenamas teritorijas Nidos Purvynės gatvėje, formuoti naujus sklypus rekreacinei paskirčiai Juodkrantėje ir formuoti sklypus gyvenamai paskirčiai Preiloje. Komitete šie siūlymai sulaukė prieštaringų vertinimų.

Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktorius Valdas Vaičiūnas pripažino neturintis vienos kategoriškos nuomonės šiuo klausimu.

„Neturiu vienareikšmiškos nuomonės, nes klausimas yra ypatingo jautrumo. Jis neabejotinai ne tik komitete, bet ir plačiau svarstant Seime ir visuomenėje sulauktų tam tikro rezonanso. Kalbėjausi su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, kad yra poreikis, jog Neringos gyvenvietės nebūtų visiškai užkonservuotos ir turėtų plėstis, tai numatyta ir Vyriausybės patvirtintame tvarkymo plane. Ar gyvenvietės galėtų plėstis į mišką, paverčiant tokias žemes kitomis naudmenomis, matyt, kad gal kažkiek ir galėtų, bet tuomet turėtų būti sudėti labai aiškūs saugikliai“, - savo nuomonę išsakė V. Vaičiūnas.

Anot jo, dabartiniame pasiūlyme yra pasakyta, kad gyvenviečių plėtimas galėtų vykti pagal saugomų teritorijų planavimo dokumentus (Kuršių nerijos tvarkymo planą) arba pagal bendruosius planus, kurie yra savivaldybių kompetencija.

„Kažin ar tokios jautrios teritorijos likimą turėtų spręsti pati savivaldybė, nors iš kitos pusės pagal Teritorijų planavimo įstatymą, teritorijų planavimo dokumentai turi būti tarpusavyje suderinti. Yra tam tikrų abejonių (dėl leidimo Neringai plėstis į miškus – red. past.)", - komitete pasisakė V. Vaičiūnas.

Valdas Vaičiūnas
Valdas Vaičiūnas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras teigė, kad, ko gero, Neringos savivaldybės merui esama tvarka nepatinka ir atrodo baisi: „Visos savivaldybės gyvena vienaip, o Neringa kitaip. Jeigu Kuršių nerijai reikėtų pakeisti bendrąjį planą, sąlygos turėtų būti suderintos su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Atitinkamai, jeigu nebūtų suderinta, gyvenamosios zonos nebūtų formuojamos“.

Saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis diskusijos metu nuo drąsių komentarų susilaikė: „Nuo drąsių komentarų susilaikyčiau, kadangi turime pavedimą peržiūrėti teritorijų planavimo dokumentus ir atsiradus įstatyme galimybei, kad galima ką nors traktuoti kitaip, mūsų planavimo procesas sudėtingėja. Taigi suinteresuotumas, kad Neringos išlyga išnyktų, iš mūsų pusės nėra labai didelis“, - kalbėjo A. Stanislovaitis.

Kiek praverti duris: tik truputį?

Aplinkos apsaugos komiteto narys Arūnas Dudėnas atkreipė dėmesį, kad sąlyga, jog savivaldybės gali plėsti gyvenvietes į miškų plotus, atsirado dėl Varėnos ir Ignalinos situacijos, kai nebeliko kitų plotų, kur galėtų dygti gyvenamieji namai. Tačiau Neringos situacija yra kitokia.

„Nežinau, kokia mūsų pozicija, ar Neringoje reikėtų daugiau gyventojų. Dėl Neringos ekologinės būklės yra klaustukas, ji yra įtraukta į UNESCO. Dėl to ir buvo padaryta šita išlyga, kad Neringoje reikėtų tvarkytis kitaip“, - sakė A. Dudėnas.

Savo ruožtu V. Bezaras esamą diskusiją dėl leidimo Neringai plėstis į miškus apibūdino labai taiklia metafora: „Jeigu duris atidarysi labai plačiai, bus begalinis noras veržtis į mišką“.

Vidmantas Bezaras
Vidmantas Bezaras
© A.Solomino nuotr.

Aplinkos apsaugos komiteto narys Gintautas Mikolaitis į tai replikavo prašymu visiškai durų neužverti: „Bet gal biški atidaryti galima...“

„Dešimt pušų galima nukirsti“, - juokavo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas, atsakydamas į kolegos repliką.

Vis dėlto po diskusijų dėl galimybės Neringai plėsti rekreacinę zoną į miško plotus, balsuota ir  nutarta pasiūlymui  nepritarti.

Neringos meras: man labai keista

Neringos meras Darius Jasaitis, iš GRYNAS.lt išgirdęs apie komiteto sprendimą, teigė, kad siūlytoje įstatymo pataisoje kalba nėjo apie gyvenviečių plėtrą į miškus, o tik apie rekreacinės paskirties pastatų statybą urbanizuotose teritorijose, kurios tik vėliau tapo mišku.

Ar gyvenvietės galėtų plėstis į mišką, paverčiant tokias žemes kitomis naudmenomis, matyt, kad gal kažkiek ir galėtų, bet tuomet turėtų būti sudėti labai aiškūs saugikliai.
V. Vaičiūnas

„Čia kalba eina apie vienintelę teritoriją Kuršių nerijoje (buvusią Nidos pionierių stovyklą – red. past.), kurioje būtų leidžiama statyti rekreacinius pastatus ir kuriai būtų pritaikomas siūlytas įstatymo pataisymas. Panaikinus įstatymo išlygą (kuri teigia, kad tik Neringoje neleidžiama plėsti gyvenamųjų plotų į miškų teritorijas – red. past.), tai nereiškia, kad atsirastų galimybė statyti bet kur, išmiškinti teritorijas. Yra kiti dokumentai, kurie neleistų to daryti. Norint tai daryti, reikėtų pakeisti Vyriausybėje Kuršių nerijos nacionalinio parko bendrąjį planą, tai yra penkių metų procedūra“, - aiškino meras.

Darius Jasaitis
Darius Jasaitis
© Neringos sav. nuotr.

Anot jo, šiuo metu teritorijoje dėl kurios vyksta diskusijos, stovi sugriuvusios trobos. „O šitas teisės aktas neleidžia jų sutvarkyti, užkirstas tam kelias. Jos dar stovės šimtą metų sugriuvę, nes Neringai yra taikomi atskiri įstatymai Lietuvoje. Man tai labai keista“, - piktinosi D. Jasaitis.

Anot jo, Aplinkos apsaugos komitetas atmetęs miškų įstatymo pataisų 11 straipsnio 1 dalies 8 punktą, padarė „nesąmonę“: „Sustabdytos labai gerų investuotojų investicijos ir bijau pasakyti, ar nesustabdėm vieno SPA centro kitoje vietoje“, - sakė D. Jasaitis.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kompostavimo patirtis: kaip tvarkyti žaliąsias ir virtuvines atliekas

Noriu pasidalinti ilgamete patirtimi kompostuojant virtuvines ir žaliąsias atliekas. Virtuvinės ir...

Vasara – kelionių metas: patarė, kaip tvarkytis su šiukšlėmis

Šią vasarą lietuviai masiškai leidžiasi atostogauti kemperiais ar automobiliais – keliauja...

Klaipėdos aplinkosaugininkai sulaikė vandens motociklininką: teks susimokėti nemenką baudą (1)

Mėgstantys vandens pramogas privalo žinoti, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto...

Kone kas antras lietuvis gerdamas gėrimą naudoja šiaudelį: sako, kad skaniau ir patogiau (2)

Nuo liepos pradžios Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, parduotuvėse nebegalima įsigyti...

Darbinga savaitė aplinkosaugininkams: gavo beveik 800 pranešimų apie pažeidimus

Liepos 19–25 d. Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnyba apie galimus...

Top naujienos

Apgręžiant migrantus – platus pasieniečių arsenalas: kol kas jėgos neprireikė, bet viskam pasiruošta (54)

Pirmadienio vakarą priimtas sprendimas leisti apgręžti neteisėtai sieną kertančius migrantus...

Čaplinskas apie rudenį: nėra jokių prielaidų galvoti, kad jis skirsis nuo praėjusių metų (164)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jau užsimena ne tik apie tai, kad artimiausiu metu bus...

Pramoga, traukianti minias vilniečių: ir užsiėmimas vaikams, ir būdas atsigaivinti, ir miesto puošmena

Fontanų aukso amžius – taip galima pasakyti apie šalyje vienas po kito dygstančius unikalius...

Atostogos šiose Europos salose – prabangos ir prašmatnaus gyvenimo būdo simbolis: čia arbatpinigiai paliekami milijonais eurų (4)

Tiesa viena – dabar pats laikas keliauti į Graikijos salas, kol pasaulio turistai dar nespėjo į...

Nelegalai pasiekė Kauną: iš autobusiuko išlipo mažiausiai 10 asmenų (312)

Antradienio popietę Jonavos gatvėje pastebėtas autobusiukas, iš kurio vienas po kito ropštėsi,...

Birutė Navickaitė teigia, kad Gražulis susilaukė dar vieno vaiko: man parašė ta moteris (20)

Palangoje poilsiaujantys lietuviai jau iš tolo atpažįsta Basanavičiaus gatvės žuvies...

Lietuvos bankas siūlo padidinti mokesčius uždirbantiems tarp 1000 ir 2000 eurų (626)

Lietuvos bankas siūlo keisti šalyje taikomą neapmokestinamojo pajamų dydžio formulę taip, kad...

Prabangiu gyvenimu besipuikavęs influenceris buvo subadytas ir apiplėštas: įspėja nekartoti esminės klaidos (12)

Kieranas Hamiltonas tapo vis dažniau pasitaikančio nusikaltimo auka: į jį nusitaikė...

Vaidas Čeponis | D+

Čepas veža Algirdą Kaušpėdą – apie Schillerį ir Jasikevičių „Žalgiryje“, politiką sporte bei kuksando

Legendinės roko grupės „Antis“ vokalistas, architektas Algirdas Kaušpėdas yra didžiulis...