Neįtikėtina versija: kelias parke atsirado savaime, o medžius iškirto bebrai

 (44)
„Dubingių žirgynas“ kaltinamas Molėtų rajone, Asvejos regioniniame parke savavališkai įsirengęs taką, išpylęs jį žvyru ir suardęs nemažą plotą miško paklotės, o per taką važinėjęs savo karietomis. Juokingiausia yra tai, kad informaciją apie šį atvejį žurnalistams perdavė patys „kaltinamieji“ pasakodami visai kitokią istoriją ir bandydami paaiškinti, kad valstybės institucijos juos persekioja už tai, kad jie daro gerą darbą – naikina Sosnovskio barščius.
Padarytas kelias Utenos miškų urėdijoje iš karto nustačius pažeidimą
© Utenos miškų urėdijos nuotr.

Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi vietos gyventoju prisistatęs Alvydas Pocius ir pasakojo istoriją, kad gyventojai Molėtų rajone, Dubingių seniūnijoje, Asvejos regioniniame parke, praeitų metų pavasarį naikino Sosnovskio barščius ir dėl to dabar turės sumokėti 50 tūkstančių eurų žalą, nes yra kaltinami miško paklotės suardymu. Dėl to pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gyventojas piktinosi, kad Utenos miškų urėdija, anot jo, tiesiog siekia pasipelnyti ir ieško, ką apkaltinti. Vis dėlto GRYNAS.lt žurnalistams pradėjus domėtis šia istorija, paaiškėjo, kad viskas yra visai kitaip.

Paaiškėjo, kad 50 tūkstančių žalą, jeigu taip nuspręs teismas, turės sumokėti ne neva aplinką tvarkę gyventojai, o į šią istoriją įsivėlęs „Dubingių žirgynas“, kuris šalia savo valdomos teritorijos, kaip įtariama, pasidarė kelią.

Keliamos versijos apie Sosnovskio barščių naikinimą prajuokino valstybinių institucijų darbuotojus, kurie atsiuntė fotografijų, kaip miške, valstybiniame parke, akivaizdžiai buvo iš žvyro išpiltas kelias. Parko darbuotojai teigė, kad juo naudojosi žirgyno karietos, o patys Sosnovskio barščiai čia apskritai net neaugę. Negana to, kaip įtariama, žirgynas, pildamas nelegalų kelią, nukirto ir medžių, už kuriuos žalos urėdijai taip ir negrąžino.

Šiuo metu Molėtų rajono apylinkės prokuratūroje atliekamas ikiteisminis tyrimas. Reikalaujama, kad verslininkai kompensuotų 3 tūkstančių eurų žalą Utenos miškų urėdijai už iškirstą medieną bei sumokėtų apie 50 tūkstančių eurų žalą gamtai už nutiestą kelią bei sudarkytą miško paklotę.

Sako, kad takas atsirado pats, o medžius nukirto bebrai

Entuziastingai apie esą netinkamą Utenos miškų urėdijos elgesį pasakojęs A. Pocius, paklaustas, kaip toje vietoje atsirado kelias ir kodėl buvo nukirsti medžiai, GRYNAS.lt teigė, kad viskas įvyko savaime.

„Dubingių rajonas, Utenos urėdija iš principo yra Sosnovskių barštynas. Žmonės, kurie bando tai tvarkyti, jiems vos ne baudžiamąsias bylas kelia, nes, matot, sugadinom paklotę. Tai prie vienų kabinėjosi, tai prie kitų“, - pasakojo A. Pocius.

Kai pirmą kartą GRYNAS.lt žurnalistė susisiekė su pašnekovu, apie valstybiniame miške padarytą kelią jis neužsiminė nė žodžio, tik pasakojo apie Sosnovskio barščių naikinimą. Tačiau, kai vėliau iš institucijų buvo sužinota, kad toje vietoje buvo padarytas kelias ir būtent dėl šio pažeidimo yra pradėti teisiniai procesai, buvo su A. Pociumi susisiekta antrą kartą ir paklausta dėl kelio bei iškirstų medžių. Tačiau tuomet jis dėl visko kaltino bebrus.

„Ten buvo Sosnovskio barštynas ir jeigu į jį žiūrėtum, jokio kelio ten nematytum. Kai jie nusikirto, išaiškėjo, kad ten keliukas prie upelio. Jie čia aiškina, kad kažkas kažkokį kelią suformavo. Niekas ten nieko nevežė, tik šiukšles išrinkome ir tiek. Ten yra kelias palei upelį, kuris baigiasi aklaviete, tai kam daryti tokį kelią? Niekas jo neišnaudojo, jis net ne žirgyno teritorijoje. Mes karietas turime, turime kur važinėtis ir be to takelio. Niekas ten neiškirsta, ten yra bebrynas, ten yra nupjauti bebrų medžiai ir jie buvo tiesiog surinkti. Va ir visi tie medžiai, apie kuriuos jie kalba“, - kalbėjo A. Pocius.

Padarytas kelias Utenos miškų urėdijoje iš karto nustačius pažeidimą
Padarytas kelias Utenos miškų urėdijoje iš karto nustačius pažeidimą
© Utenos miškų urėdijos nuotr.

Savavališkai pasidarė taką

Utenos miškų urėdijos miškų urėdė Aurelija Jočienė GRYNAS.lt teigė, kad versijos apie Sosnovskio barščius dar nėra girdėjusi. Ji teigė, kad pažeidimai yra visai kitokie. Kaip teigė urėdė, „Dubingių žirgynas“ savavališkai įsirengė taką.

„Ten ne Sosnovskių barščiai naikinti. Ten jie pasidarė taką savavališkai. Dabar vyksta tyrimas. Kaip tik ir vakar buvome nuvažiavę. Buvo savavališkas kasimas ir užpilta, suniokota paklotė, tiesiog pasiplėtė teritoriją. Ten yra ne valstybinės reikšmės miškas, o rezervuotas privatizavimui. Jis neturi šeimininko, bet vis tiek urėdija apsaugą vykdo. Gal jie kažkada ir išsipirks. Mes nežinome, kokį sprendimą valstybė priims“, - kalbėjo A. Jočienė.

Pasak urėdės, žala gamtai yra didžiulė ir jos ištaisyti neįmanoma: „Mes išmatavome tą taką, dabar vyksta ikiteisminis tyrimas. Jiems paskaičiuota žala už paklotės išdarkymą, savavališką kirtimą. Žala gamtai padaryta didelė, atsakovas yra „Dubingių žirgynas“. Jie dabar dalinai atstatė tą paklotę, bet visko nebe atstatysi, neįmanoma.“

Taku važinėjo karieta

Asvejos regioninio parko direktorius Rimantas Glambokas GRYNAS.lt pasakojo, kad tuo taku važinėjo žirgyno karieta.

„Mes dalyvavome surašant pažaidos aktą, dabar visa medžiaga yra pas miškininkus. Palei upelį paklotė buvo užpilta žvyru, kad galėtų ten pravažiuoti tokia karieta su arkliais žirgyno, čia tokia pramoga“, - pasakojo R. Glambokas.

Teigė, kad apie pažeidimą ir ikiteisminį tyrimą nieko nežino

„Dubingių žirgyno“ vadovė ir vienintelė akcininkė yra Gintė Martinkėnė. Vis dėlto paskambinus bendruoju žirgyno telefonu, buvo pasiūlyta pasišnekėti su direktoriaus pavaduotoja. Tačiau ji teigė dirbanti neseniai ir nieko nežinanti. Su vadove susisiekti nepavyko.

„Aš absoliučiai neseniai dirbu ir net nežinau, apie kokį jūs dabar įvykį kalbate. Tikrai ne, nieko nežinau, net negirdėjau, negaliu nieko pasakyti“, - komentavo neprisistačiusi „Dubingių žirgyno“ vadovės pavaduotoja.

Paklausta, ar žino, kas galėtų įmonėje apie šį atvejį ir reikalaujamą 50 tūkstančių eurų žalą žinoti, ir paprašyta duoti pasikalbėti su tuo žmogumi, moteris ir toliau teigė, kad nieko nežino: „Net nežinau, apie ką jus kalbame, nežinau, ar tai mus liečia.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)