Ekologijos verslo bendrovės „Ecoservice“ generalinio direktoriaus Arūno Makausko teigimu, ši inovatyvi linija yra pajėgi per valandą sutvarkyti iki 4 tonų atliekų ir rūšiavimo efektyvumą padidinti penkiskart.

„Naujoji antrinių žaliavų paruošimo linija išsiskiria tuo, kad joje instaliuoti mechanizmai yra pilnai automatizuoti ir infraraudonųjų spindulių pagalba atskiria bei paskirsto perdirbimui tinkamas atliekas. Taip pat joje įdiegtos pažangios technologijos, leidžiančios plokščias atliekas, tokias kaip popierius ar plastikiniai maišeliai, atskirti nuo tūrinių (trimačių atliekų atskyrimo technologija) atliekų – butelių, indelių, skardinių ir kitų. Taigi, visas rūšiavimo procesas vyksta keliskart greičiau ir efektyviau nei tai atliekant rankiniu būdu“, – pranešime spaudai cituojamas A. Makauskas, pridurdamas, kad ši linija gali perdirbimui ir kitokiam panaudojimui paruošti visas Vilniaus apskrities gyventojų pakuočių atliekas bei makulatūrą.

Pirmieji antrinių žaliavų paruošimo linijos įrengimo darbai buvo pradėti planuoti prieš metus, o jų statyba užtruko tris mėnesius. Skaičiuojama, kad per šį laikotarpį bendra „Ecoservice“ investicijų suma viršijo 1 mln. eurų.

Anot A. Makausko, bendrai rūšiavimo linijos efektyvumą galima pamatuoti pagal tai, kiek vienas rūšiuotojas sukuria galutinio produkto – perdirbti tinkamų antrinių žaliavų.

„Anksčiau atliekos buvo rūšiuojamos principu, kai darbuotojai patys išrinkdavo vertingas antriniam panaudojimui medžiagas iš bendro srauto, o dabar darbuotojai tik kontroliuoja įrengimų darbą, tai leidžia padidinti našumą apie penkis kartus”, – pasakojo „Ecoservice“ vadovas.

Anot bendrovės vadovo, esamas rūšiuojančių gyventojų skaičius dar nėra pakankamas ir siekia tik apie 20 proc., todėl itin svarbu bendromis pastangomis per artimiausius metus siekti, kad bent pusė šalies gyventojų pradėtų rūšiuoti. A. Makausko įsitikinimu, naujoji rūšiavimo linija yra didelis žingsnis visai Lietuvai siekiant „Žiedinės ekonomikos programoje 2020” numatytų užduočių įgyvendinimo.

„Dabar aktualiausiu tampa uždavinys argumentuoti, suinteresuoti ir paskatinti gyventojus bei juridinius asmenis plačiau naudotis atskiro rūšiuojamojo komunalinių atliekų surinkimo sistema. Vertindami dabartinę situaciją mes save matome kaip svarbų atliekų tvarkymo sistemos dalyvį, todėl prisiimdami atsakomybę dėl pakuočių atliekų paruošimo perdirbimui esame numatę ir tolimesnius inovacijų diegimo žingsnius, nes augant vartojimui po keleto metų šiandieninių pajėgumų gali ir nebeužtekti“, – ambicingus ateities planus dėstė A. Makauskas.