aA
Nauji dumblo apdorojimo įrenginiai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vilniaus miesto nuotekų valykloje pilnu pajėgumu pradėjo dirbti modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai. Sostinės gyventojai gali didžiuotis ne tik vienais moderniausių valymo įrenginių Europoje, bet gali būti ramūs, kad nuotekų tvarkymas nebrangs ir daugiau niekada nebeteks riesti nosies dėl valymo įrenginių keliamos smarvės.

Iki šiol Vilniuje nuotekų valymo įrenginiuose sukaupiamas dumblas buvo valomas mechaniniu būdu. Per metus čia buvo išvaloma apie 73 tūkst. t nuotekų dumblo, kuris būdavo kompostuojamas šalia valyklos, po atviru dangumi esančioje aikštelėje. Naujieji įrenginiai dumblą kaups uždaruose pūdytuvuose. Galutinė „produkcija“ - bekvapės juodos granulės, kurios priskiriamos biokurui. Jas bus galima deginti arba naudoti žemės ūkyje kaip vertingą mineralinę trąšą.

Dėl valymo įrenginių keliamos smarvės labiausiai kentėdavo Pilaitės, Lazdynų ir kitų aplinkinių teritorijų gyventojai. „Smarvės problema – jau praeitis. Aš pats gyvenu Pilaitės rajone ir ne tik teoriškai, bet ir praktiškai žinojau ką reiškia nemalonus dumblo kvapas. Gyventojams, be abejo, svarbiausia, kad nebeliks smarvės, bet man kaip Aplinkos ministrui svarbu, kad penkis kartus sumažės susikaupiančio dumblo kiekis, o iš jo pagamintos granulės ir dujos bus naudojamos elektros energijos ir šilumos gamyboje, panaudojamos žemės ūkyje“, - ekskursijos po valymo įrenginius metu kalbėjo aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

Numatoma, kad per metus iš išvalyto dumblo bus pagaminta 16 mln. kW elektros energijos ir 19 mln. kW šiluminės energijos. Bendrovei „Vilniaus vandenys“ tai leis kasmet sutaupyti apie 2 mln. Lt. Tiesa, sutaupomos lėšos neatpigins sostinės gyventojams mokesčių už vandenį ar nuotekų valymą, bet bent jau garantuos, kad kainos nedidės. „Žinoma, kainų mažėjimas būtų puikus dalykas, bet galime pasigirti, kad Vilniaus nuotekų valymo kainos nesikeičia jau 12 metų ir toliau nebrangs,“ - teigė Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

„Žinote, yra toks posakis: „Iš mėšlo padaryti saldainį“. Dažniausiai jis sakomas norint pašiepti, bet mes iš tiesų iš to mėšlo padarėme saldainį. Dabar dumblas virs elektros energija ir šiluma. Vilniaus miesto valymo įrenginiai dabar moderniausi Lietuvoje ir lygiuojasi su kitomis Europos valstybėmis. Taigi, Vilnius turi švariausią orą iš visų ES sostinių, geriausią geriamą vandenį, o dabar ir valymo įrenginius“, - džiaugėsi A. Zuokas.

Naujieji įrenginiai pareikalavo didelių investicijų – 140 mln. Lt. Tačiau pagal pirminį projektą ši sąmata turėjo viršyti 170 mln. Lt. „Pasiekėme tai, ko niekada nebūna – sutaupėme apie 30 mln. Lt. Vilniaus miesto savivaldybė norėjo imti paskolą, kad šią sumą padengtų, bet dabar jos nebereikės, tad ir miesto biudžetui tas buvo į naudą“, - GRYNAS.lt pasakojo A. Zuokas.

Naujuosius valymo įrenginius dar turės patvirtinti speciali komisija. Jei ji nebūtų patenkinta, Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirtus pinigus (apie 94,5 mln Lt) tektų grąžinti. UAB „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Valentinas Miltienis patikino, kad tai vieni moderniausių valymo įrenginių pasaulyje ir komisija turėtų palaiminti projektą, kaip vykusį: „Nei Baltijos šalyse, nei Rytų Europoje tokių dar nerastumėme. Džiugu, kad pagaliau galime lygiuotis su tokiomis šalimis kaip JAV, Australija, Norvegija ar Didžioji Britanija“.

Vilniaus nuotekų valykloje per metus yra išvaloma apie 41 mln. kub. m nuotekų. Valykloje kasdien susidarydavo apie 200 t dumblo, kuris būdavo vežamas į Kariotiškių sąvartyną arba pilamas ant laukų. Dabar šis skaičius turėtų sumažėti bent 4 – 5 kartus, o dumblas bus panaudotas energijos gamyboje ar kaip trąša. Valymo įrenginiai į Nerį išleidžia 97 proc. išvalytą vandenį.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kauniečiai mėgaujasi ne tik vasariška šiluma: rudenišką nuotaiką kelia atogrąžų drugiai

Spalio 24 d., ketvirtadienį, 12 val. VDU Botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas) atidaroma...

Mokslininkų tyrimai kalba apie nepaneigiamą tiesą: dėl masinės žvejybos greitai galime likti be žuvies (8)

Pasaulio žuvų ištekliai, maitinantys šimtus milijonų žmonių, nyksta. Valstybės iki metų...

Specialistai įvardija, kodėl galbūt niekada negyvensime geriau: nustokime pirkti (12)

Greta Thunberg privertė visą pasaulį vėl susimąstyti apie ekologijos svarbą mūsų tolimesniam...

Aukštaitijos architektūros perlai: vienuolynų ansambliai, turistus traukiantys savo didybe ir grožiu (7)

Vienos įspūdingiausių praėjusių šimtmečių architektūros dovanų Anykščių ir Kupiškio...

Mokslininkai įspėja, kad didžiausias teršėjas – visai ne žmogus: laikas keisti požiūrį į statybą (48)

„Statyba ir pastatai sudaro apie 40 proc. viso išskiriamo anglies dioksido kiekio. Taigi, pastatai...

Top naujienos

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (58)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (39)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (429)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Berlynas įšaldo būsto nuomos kainas: penkerius metus kainas reguliuos valdžia (56)

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos...

Praėjus 120-iai valandų po ugnies nutraukimo – Turkijos sprendimas dėl veiksmų Sirijoje Erdoganas sako pasiekęs „istorinį susitarimą“ su Putinu  (31)

Jungtinėms Valstijoms informavus Turkiją apie užbaigtą kurdų kovotojų pasitraukimą iš Sirijos...

Čempionų žiedus atsiėmę „Raptors“ reguliarųjį sezoną atidarė dramatiška pergale prieš „Pelicans“ (7)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pergalingai pradėjo čempionų titulą ginantys Toronto...

Klausimas, į kurį nėra vieno atsakymo: ekspertai padės priimti sprendimą, valgyti jums pusryčius ar ne (1)

Neretai nutinka taip, kad ryte pusryčių pavalgyti tiesiog nespėjame. Ar reikėtų dėl to graužtis...

Paprasti būdai, kaip vaikus įpratinti trumpiau leisti laiką prie ekranų (3)

Beveik kiekvienuose namuose televizorius, mobilus, įvairios virtualios pramogos ir tiesiog internetas...

Cukinijos - faktai apie šią daržovę nustebins (5)

Cukinijos yra vienos iš tų daržovių, kurias lietuviai yra pamėgę jau nuo senų laikų.