aA
Nauji dumblo apdorojimo įrenginiai
Nauji dumblo apdorojimo įrenginiai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vilniaus miesto nuotekų valykloje pilnu pajėgumu pradėjo dirbti modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai. Sostinės gyventojai gali didžiuotis ne tik vienais moderniausių valymo įrenginių Europoje, bet gali būti ramūs, kad nuotekų tvarkymas nebrangs ir daugiau niekada nebeteks riesti nosies dėl valymo įrenginių keliamos smarvės.

Iki šiol Vilniuje nuotekų valymo įrenginiuose sukaupiamas dumblas buvo valomas mechaniniu būdu. Per metus čia buvo išvaloma apie 73 tūkst. t nuotekų dumblo, kuris būdavo kompostuojamas šalia valyklos, po atviru dangumi esančioje aikštelėje. Naujieji įrenginiai dumblą kaups uždaruose pūdytuvuose. Galutinė „produkcija“ - bekvapės juodos granulės, kurios priskiriamos biokurui. Jas bus galima deginti arba naudoti žemės ūkyje kaip vertingą mineralinę trąšą.

Dėl valymo įrenginių keliamos smarvės labiausiai kentėdavo Pilaitės, Lazdynų ir kitų aplinkinių teritorijų gyventojai. „Smarvės problema – jau praeitis. Aš pats gyvenu Pilaitės rajone ir ne tik teoriškai, bet ir praktiškai žinojau ką reiškia nemalonus dumblo kvapas. Gyventojams, be abejo, svarbiausia, kad nebeliks smarvės, bet man kaip Aplinkos ministrui svarbu, kad penkis kartus sumažės susikaupiančio dumblo kiekis, o iš jo pagamintos granulės ir dujos bus naudojamos elektros energijos ir šilumos gamyboje, panaudojamos žemės ūkyje“, - ekskursijos po valymo įrenginius metu kalbėjo aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

Numatoma, kad per metus iš išvalyto dumblo bus pagaminta 16 mln. kW elektros energijos ir 19 mln. kW šiluminės energijos. Bendrovei „Vilniaus vandenys“ tai leis kasmet sutaupyti apie 2 mln. Lt. Tiesa, sutaupomos lėšos neatpigins sostinės gyventojams mokesčių už vandenį ar nuotekų valymą, bet bent jau garantuos, kad kainos nedidės. „Žinoma, kainų mažėjimas būtų puikus dalykas, bet galime pasigirti, kad Vilniaus nuotekų valymo kainos nesikeičia jau 12 metų ir toliau nebrangs,“ - teigė Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

„Žinote, yra toks posakis: „Iš mėšlo padaryti saldainį“. Dažniausiai jis sakomas norint pašiepti, bet mes iš tiesų iš to mėšlo padarėme saldainį. Dabar dumblas virs elektros energija ir šiluma. Vilniaus miesto valymo įrenginiai dabar moderniausi Lietuvoje ir lygiuojasi su kitomis Europos valstybėmis. Taigi, Vilnius turi švariausią orą iš visų ES sostinių, geriausią geriamą vandenį, o dabar ir valymo įrenginius“, - džiaugėsi A. Zuokas.

Naujieji įrenginiai pareikalavo didelių investicijų – 140 mln. Lt. Tačiau pagal pirminį projektą ši sąmata turėjo viršyti 170 mln. Lt. „Pasiekėme tai, ko niekada nebūna – sutaupėme apie 30 mln. Lt. Vilniaus miesto savivaldybė norėjo imti paskolą, kad šią sumą padengtų, bet dabar jos nebereikės, tad ir miesto biudžetui tas buvo į naudą“, - GRYNAS.lt pasakojo A. Zuokas.

Naujuosius valymo įrenginius dar turės patvirtinti speciali komisija. Jei ji nebūtų patenkinta, Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirtus pinigus (apie 94,5 mln Lt) tektų grąžinti. UAB „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Valentinas Miltienis patikino, kad tai vieni moderniausių valymo įrenginių pasaulyje ir komisija turėtų palaiminti projektą, kaip vykusį: „Nei Baltijos šalyse, nei Rytų Europoje tokių dar nerastumėme. Džiugu, kad pagaliau galime lygiuotis su tokiomis šalimis kaip JAV, Australija, Norvegija ar Didžioji Britanija“.

Vilniaus nuotekų valykloje per metus yra išvaloma apie 41 mln. kub. m nuotekų. Valykloje kasdien susidarydavo apie 200 t dumblo, kuris būdavo vežamas į Kariotiškių sąvartyną arba pilamas ant laukų. Dabar šis skaičius turėtų sumažėti bent 4 – 5 kartus, o dumblas bus panaudotas energijos gamyboje ar kaip trąša. Valymo įrenginiai į Nerį išleidžia 97 proc. išvalytą vandenį.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniuje rastas asbestas sukuria apie 30 mln. žalą gamtai (24)

Vilniaus miesto pakraštyje aptiktos apie 10 tūkst. tonų asbesto atliekų sukuria apie 30 mln. eurų...

Šimonytė: dažnai šiukšlinimas yra tiesiog blogas įprotis, visgi žmonių elgesys gerėja (21)

Šeštadienį viešųjų erdvių tvarkymo akcijoje „Darom 2021“ dalyvavusi premjerė Ingrida...

Plėšrių žuvų nuo šiol galima sugauti mažiau (8)

Siekiant apsaugoti plėšriąsias žuvis, nuo šeštadienio įsigalioja jų žvejybos ribojimai,...

Tyrimas: Lietuvos šaltiniuose trykšta itin geras vanduo (1)

Lietuvoje itin geru vandeniu pasižymi net 72,4 proc. šaltinių, o geros kokybės – 17,2 proc....

Šių metų akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: susitvarkyti iki galo (5)

Tradicija jau tapusi viešųjų erdvių tvarkymo akcija „Darom“ šiuos metus pasitinka su...

Top naujienos

Šimonytė – apie karantino laisvinimus: gali atsirasti vietos nebent mažiems pokyčiams Primena: namų ūkių bendravimo draudimas išlieka (26)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį po Vyriausybės posėdžio surengtoje...

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (163)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Skandalas Kalėjimų departamente: nuo pareigų nušalinta Imuniteto skyriaus vadovė (3)

Kalėjimų departamente – dar vienas skandalas: nuo pareigų laikinai nušalinta Imuniteto...

Šimonytė: laisvesnio karantino sąraše iki mokslo metų pabaigos gali nelikti nė vienos savivaldybės kas keistųsi po gegužės 24 dienos (49)

Sąraše savivaldybių, kuriose gali būti taikomi šiek tiek švelnesni karantino reikalavimai, nuo...

Antanas Guoga skiriasi su žmona (58)

Verslininkas, buvęs Seimo narys Antanas Guoga ir jo sutuoktinė Aistė Guogienė nusprendė...

Po šaudynių mokykloje sukrėsta visa Rusija: skelbiama, kad mokytoja užstojo vaikus nuo šaulio (201)

Prie mokyklos Rusijoje, kur užpuolikas nušovė devynis žmones, trečiadienį – oficialiai...

Ekspertai: pasaulis galėjo išvengti COVID-19 katastrofos (9)

Katastrofiško koronaviruso pandemijos masto galėjo būti išvengta, jei būtų buvę paisoma...

Lygos rekordininkas prieš seriją su „Rytu“ prisiminė „Zenit“ žygį Eurolygoje: galime ir mes nustebinti (1)

„Vyrai, vėliau jūs pasakosite kitiems, kad žaidėte su legenda, tą rūbinėje pasakiau savo...

Švedų epidemiologas parengė griežtas rekomendacijas vasarai bei įžvalgas dėl probleminių vakcinų laikosi kitokios strategijos dėl vaikų (113)

Švedų specialistai džiaugiasi, kad dėl pažengusios vakcinacijos šalyje sumažėjo užsikrėtimo...

Makiažus kurianti lietuvė – tarp pasaulio geriausiųjų

Talentinga vizažo meistrė, makiažo kursų lektorė Marina Sivinskienė, įkūrusi makiažo ir...