aA
Dauguma užsieniečių atvykę į mūsų šalį žavisi - „kokia žalia ta Lietuva“. Dėl žalumo niekam nekyla abejonių, tačiau medžių priežiūros specialistai perspėja, jog dauguma miestuose augančių medžių, pavyzdžiui, Vilniuje susodintos liepos - pamažu žūsta.
Gedimino prospektas
Bene daugiausiai dėmesio Vilniuje sulaukia liepos Gedimino prospekte
© GRYNAS

Žinoma, už kelių metų lapuočiai bus iškasti ir pakeisti naujais, tačiau galbūt galima ieškoti ir kito, labiau medžių sodinimo mieste tikslą atitinkančio sprendimo.

Tuo įsitikinęs Lietuvos arboristikos centro direktorius Algis Davenis. Arboristai – tai specialistai, kurie rūpinasi miestų, gyvenviečių bei sodybų medžiais ir jų aplinka, koreguoja jų augimą, siekdami sudaryti medžiui ilgo bei sveiko gyvavimo sąlygas.

Medžiai Vilniuje – neprižiūrėti ir sergantys

„Medžiai, bent jau Vilniuje, yra neprižiūrėti, sergantys, ir keliantys pavojų aplinkai. Kažkada jie buvo susodinti gana naiviai – daug tuopų ir liepų, kurios yra atsparios urbanizacijai, bet viską gadina tai, kad liepos dažniausiai sodinamos šalia kelio. O kelias žiemą barstomas druska, - dėstė Vilniaus arboristikos centro direktorius. - Ši druska labai stipriai veikia medžius.“

A. Davenio teigimu, šiandien Vilniuje žaliuojančios liepos pamažu žūsta ir džiūsta, sniegą tirpinanti druska žaloja jų šaknis. Medžių priežiūros specialistui tenka pripažinti, jog šiuo požiūriu tarybinė valdžia medžiams kenkdavo mažiau – sniegas ir ledas buvo dažniau nukasamas, o ne tirpdomas druskos tirpalais.

„Žinoma, komunalinis ūkis vėliau tuos medžius pašalina ir keičia naujais. Vis dėlto atsodinti gerą medį, pagal šiuolaikišką metodiką, kainuoja nemažus pinigus,“ - primena arboristas.

Medžiais „pasirūpinama“ juos pasodinant

Algio Davenio nuomone, Lietuvoje populiari praktika medžiais pasirūpinti vieną kartą – juos pasodinant. Kaip pavyzdį medžių priežiūros specialistas pateikia „Siemens“ areną, kurios teritorijoje kartu su arena „išdygo“ nemažai sodinukų.

„Pasodino, pridavė projektą, „tipo“ sutvarkė aplinką – ir paliko. Dabar jau turbūt kokį šešetą metų niekas jų neprižiūri, - susirūpinęs kalba A. Davenis. - Šiais metais išsakėme savo nuomonę apie šią problemą atsakingiems asmenims, tai šiek tiek pradėjo tvarkyti. Tačiau tokiu būdu yra auginami luoši medžiai. Iš pradžių jie buvo pririšti – o dabar virvės įaugusios į žievę, tiesiog iki pat šerdies. Kokio grožio iš tokio medžio galima tikėtis dar po 20 metų, kai jau dabar jis – apmiręs?“

Gedimino prospekto medžių vertė – 700 000 eurų

Žinoma medžių priežiūrai bei tvarkymui reikia nemažų lėšų. Pavyzdžiui, viena liepaitė, puošianti Vilniaus centrinio prospekto šaligatvį kainuoja apie 1000 eurų, tikina mokslininkas.

„Kainuoja ir priežiūra, ir laistymas, ir trašos. Genėjimas kainuoja kažkur apie 2-3 % medžio vertės, - vardijo A. Davenis. - Paskaičiuokite – jei Gedimino prospektą puošia apie 700 medelių, vadinasi, jų vertė – 700 000 eurų! Kaina tokia aukšta todėl, kad atrenkami tik stipriausi, geriausi sodinukai.

Paskaičiuokite – jei Gedimino prospektą puošia apie 700 medelių, vadinasi, jų vertė – 700 000 eurų!
A. Davenis

Dažniausiai jie vežami iš Olandijos, tačiau nepasakyčiau, jog tai geras sprendimas – mūsų klimatas atšiauresnis. Tačiau iš kur daugiau pirkti, jei Lietuvoje mažai kam rūpi išauginti aukščiausios kokybės sodinukus? Jie turi būti ruošiami ne mėnesį ir ne du, specialiai ruošiama šaknų sistema.“

Anykščiai žaliuoja dėl gamtininko mero iniciatyvos

Algis Davenis mano, jog geriausiai su savo turimu medelynu tvarkosi Anykščių miestas. Ir nieko stebėtino, nes miestelio meras Sigutis Obelevičius – biologijos mokytojas ekspertas.

„Anykščiuose meras turbūt net nesąmoningai daugiau dėmesio skiria aplinkos tvarkymui, - svarstė Lietuvos arboristikos centro direktorius. - O nuo valdžios labai daug kas priklauso. Štai Vilniuje paskutinė buvusi valdžia šiai problemai skyrė mažiausiai dėmesio.“

Turku – Europos medžių miestas

Lietuvos arboristikos centro specialistai neseniai parvyko iš Turku miesto Suomijoje. Mokslininkai ten sėmėsi žinių, nes Turku šiais metais pelnė kasmet organizuojamo konkurso - „Europos žaliojo medžių miesto“ titulą. Pernai juo didžiavosi Praha. GRYNAS.lt teiravosi, ar iš tiesų Turku ir Prahos medžiai taip skiriasi nuo lietuviškųjų?

„Ten kiekvienas medis yra individualiai prižiūrėtas. Galbūt rastume 10 % neprižiūrėtų medžių mieste, kai Lietuvoje – atvirkščiai, gal 20 % rastume prižiūrimų. Turku mieste kiekvienas medis turi numerį, yra inventorizuotas, įvestas į tam sukurtą sistemą. Apie kiekvieną medį renkama bei kaupiama informacija ir specialistai gali atsakyti, kokių kiekvienas medis turėjo bėdų, kaip jos buvo išspręstos. Iš tiesų tokią tvarką turi dauguma europietiškų miestų,“ - įspūdžiais dalijosi Lietuvos arboristikos centro direktorius pridurdamas, jog kol kas Vilnius tikrai negalėtų pretenduoti į tokį titulą.

Svarbiausia - gilios tradicijos ir požiūris

Algio Davenio nuomone, labiausiai išpuoselėtu medelynu šiandien gali pasigirti tie miestai, kuriuose gyvenę ir valdę karaliai bei dvarininkai jau prieš kelis šimtmečius pradėjo rūpintis miesto sodiniais. „Dvarų bei parkų kultūra šiuose miestuose yra labai sena, ir todėl - toli pažengusi. Jų požiūris į medį visiškai kitoks nei čia, Vilniuje. Negali sakyti, kad ten visi medžiai kokie nors labai vertingi, tačiau visi jie – puoselėjami,“ - tikino arboristas.

Požiūris „pasodinau – užaugo – nupjoviau - iš naujo sodinu“ yra ne tik atsainus, bet ir neekonomiškas, teigia A. Davenis.

„Medžiai švarina orą, suteikia mums pavėsį, po jais galima sukurti savotišką poilsio zoną, - teigė jis. - Užsienyje žmonės prisėda pailsėti po paminkliniu medžiu – ir tai leidžiama, nes gyventojai tuos medžius gerbia, nedegina, neaprašinėja ir nepjausto.“

GRYNAS.lt dar birželio mėnesį rašė, kad krentantys liepų lapai Gedimino prospekte labiau priminė rudenį:

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Viktorija Dačinskaitė | D+

Daugelio Lietuvos gyventojų laukia pokyčiai: iki 2023 m. teks atsisveikinti su individualiu nuotekų tvarkymu

Apie Lietuvos įsipareigojimus iki 2023 metų atsisakyti lauko tualetų tankiau apgyvendintose...

Aplinkosaugininkai įspėja poilsiautojus: gamtoje laiką leiskite atsakingai (2)

Atšilus orams gyventojai patraukia į gamtą: lankosi parkuose, prie vandens telkinių, žvejoja....

Prienuose liepsnojo miškas: spėjama, kad gaisrą sukėlė neatsargus žmogaus elgesys

Ketvirtadienio popietę Valstybinių miškų urėdijos miškininkai bei gaisrininkai suskubo gesinti...

Lietuvių idėja tarptautiniame hakatone: iš parduotuvės namo parsineškite ne plastiką, o būsimus augalus

Šiandieninė jaunoji karta ateityje tikrai susidurs su įvairiais aplinkosaugos iššūkiais. Kodėl...

Aplinkosaugininkai aiškinasi taršos Nemune ties Kaunu priežastis

Aplinkosaugininkai, nuolat gaunantys pranešimų dėl taršos Nemuno upėje ties Kaunu, aiškinasi jos...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Savivaldybėje – tarsi privačioje įmonėje: valdininkas vadovauja net penkioms įmonėms, partnerio darbovietei – pastovūs pirkimai (2)

Vilniaus rajono savivaldybės Architektūros ir Statybos skyriuose dirbantys architektai ir kiti...

Užsisakyti statybininką ar meistrą gali būti kaip niekad sunku: tenka palaukti ir pusę metų ar ilgiau, sumokėti daugiau (100)

Toliau augant nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičiui, visas statybų sektorius susiduria su...

Lietuvoje pradedami skiepyti vaikai nuo 12 metų

Lietuva jau nuo šiandien pradeda vaikų nuo 12 metų skiepijimą nuo koronaviruso . Vaikai...

Bilietas į Europos keliones – ne lėktuvai ar automobiliai, o traukiniai (32)

Gegužės 20 d. lygiai 20.52 val. iš Austerlico stoties Paryžiuje pajudėjo miegamasis traukinys....

Nuo pirmadienio įsigalioja svarbūs pokyčiai: šalys, iš kurių atvykus nebereiks izoliuotis  atnaujintos taisyklės dėl vaikų izoliacijos (36)

Epidemiologinei situacijai gerėjant ir mažėjant atvejų skaičiui, jau pirmadienį įsigalioja kai...

Pasiankstinti antrą „AstraZeneca“ skiepą galės visi norintys (13)

Planuojama leisti visiems norintiems pasiankstinti antrą „AstraZeneca“ skiepą, BNS patvirtino...

Jeigu vaikystėje gavote šią vakciną, džiaukitės: ji apsaugo net nuo dviejų ligų (61)

Visi natūralios atrankos mėgėjai jau gali perjungti kanalą arba uždaryti interneto naršyklės...