aA
„Tu mano didžiausia žuvis, kurios niekada nepagaunu“, - savo dainoje dainuoja Marijonas Mikutavičius. Jis ir žvejai mėgėjai trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete apgynė savo teisę gaudyti į Lietuvos upes neršti atplaukusias lašišas. Kaimo reikalų komitetas atmetė siūlymus žvejams verslininkams leisti pardavinėti atsitiktinai sugautas lašišas.
Marijus Mikutavičius
Marijus Mikutavičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Grybauskas inicijavo Žuvininkystės įstatymo pataisas. Jis siūlė, kad žvejai verslininkai, Baltijos jūros priekrantėje atsitiktinai sugavę lašišas savo tinkluose, galėtų jas pardavinėti, o ne paleisti, ar naudoti savo reikmėms. Toks pasiūlymas papiktino žvejus mėgėjus, kurie teigė, kad taip lašišos bus gaudomos specialiai ir nenukeliaus į upes. Jie mano, kad tai yra retos žuvys, ilgus metus Lietuvoje specialiai veistos. Žvejai mėgėjai perka specialius leidimus, norėdami gaudyti šias žuvis.

Kazys Grybauskas
Kazys Grybauskas
© DELFI / Valdas Kopūstas

GRYNAS.lt primena, kad žvejams verslininkams draudžiama priekrantėje statyti tinklus ir gaudyti neršti į Lietuvos upes plaukiančias lašišas. O jei jos į tinklus vis dėlto pakliūva, jas galima sunaudoti savo reikmėms.

Po ilgų diskusijų Kaimo reikalų komitetas beveik vienbalsiai nepritarė siūlomoms pataisoms. Už jas balsavo tik pats pasiūlymą teikęs K. Grybauskas.

„Dabar yra taip, kad ta žuvis gali būti panaudota žvejų poreikiams. Aš manau, kad tai negalėtų būti kaip natūrinis atlygis už jų darbą ir tai veda į šešėlinę veiklą, nes ši žuvis nėra atitinkamai apskaitoma. Mes sudarome visiškai nelegalų prekybos tinklą, juk suvalgyti savo reikmėms 5,5 tonos lašišinių žuvų ko gero yra nerealu“, - argumentus dėstė K. Grybauskas.

Virginija Baltraitienė
Virginija Baltraitienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau jam prieštaravo beveik visi kiti komiteto posėdžio dalyviai, pavyzdžiui, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė: „Mūsų nuomone, tokios žuvies negalima iš viso pardavinėti, nes jeigu leidžiame pardavinėti, ta žuvis visuomet bus „netyčia“ pagauta. Kaip galime iš neteisės daryti teisę, pagauti neleidžiame, bet tai, ką pagavome, leidžiame parduoti. Kas dabar sukontroliuos?“

Žuvininkystės įmonių asociacijos LAMPETRA vadovė Sigita Jakubauskienė, žinoma, palaikė tokias pataisas ir teigė, kad žvejai patys nepjaus šakos, ant kurios sėdi: „Žvejai tikrai nenusiteikę žvejoti tokių žuvų: ir nenori, ir neskatinami jų žvejoti. Žvejojame tik tose vietose, kurios yra nustatytos ir niekada nesieksime to, kad sėdėdami ant šakos, ją pjautume. Norime, kad ištekliai atsistatytų, skiriame tam lėšų.“

Palygino su kontrabanda

Komiteto posėdyje dalyvavo žinomas dainininkas M. Mikutavičius, kuris turi pomėgį žvejoti. jTodėl jis gynė žvejų mėgėjų interesus. Besiklausydamas Seimo narių dainininkas pašmaikštavo: „Galėčiau šį siūlymą palyginti su kontrabanda. Ji yra draudžiama, bet jeigu tau netyčia pavyko pervežti, tai parduok.“

M. Mikutavičius GRYNAS.lt pasakojo, kodėl nusprendė ateiti į Seimą ir ginti žvejų mėgėjų interesus.

„Šis sprendimas man svarbus, bet gal net labiau kai kuriems mano draugams. Yra keistas precedentas, nes kai žvejas mėgėjas pagauna tą žuvį, kurios neturėtų pagauti, jis klausimo nekelia, kad gal aš ją parduosiu. Jis yra priverstas ją paleisti atgal, nes taip reikalauja įstatymas. Kodėl kiti ieško geresnio sau varianto negu skirta visiems. Man atrodo, kad čia yra sąlygų suvienodinimas“, - sakė M. Mikutavičius.

Atlikėjas teigė, kad žvejams verslininkams leidus pardavinėti sugautas lašišines žuvis, jie turės interesą jas specialiai gaudyti. Ir dėl to upėse pradėtų mažėti lašišų ir šlakių: „Taip, įstatymai neveikia. Man atrodo, kad jeigu yra draudimas, jis yra absoliutus ir tik teismas gali nuspręsti, ką tu pažeidei. Dabar bandoma apeidinėti įstatymą ir mes tai skatiname, nes jeigu žmogus gauna pelną, jis yra suinteresuotas pelną pasididinti. Man atrodo, čia būtų landa įstatyme.“

Lašiša yra saugoma ir būtų padaryta žala

Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto Gėlųjų vandenų ekologijos sektoriaus biologas Kęstutis Skrupskelis paaiškino, kokia žala gali būti padaryta gamtai įteisinus tokį pardavinėjimą.

„Leiskite priminti, kad lašiša vis dar yra saugoma rūšis. Kai vyksta lašišų migravimas, aktyviai gaudomi starkiai, karšiai, todėl 10 proc. iš sugavimo gali sudaryti 5-6 tonas per sezoną, tai yra labai žymus poveikis lašišinėms žuvims“, - teigė K. Skrupskelis.

Ypatingai šiai nuostatai prieštarauja Aplinkos ministerija. Viceministras Linas Jonauskas ne kartą viešai kritikavo žvejų verslininkų užmojus pardavinėti sugautas lašišas. Jo nuomone, tai daryti būtų pražūtinga. O kadangi posėdyje dalyvauti jis negalėjo, ministerijos poziciją perteikė Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas. Jis išvardijo argumentus, kodėl šis leidimas būtų ydingas.

„Nėra tokio laikotarpio, kai Kuršių mariose nebūtų žvejojama. Pavyzdžiui, anksčiau visus karšius iš gaudyklės žvejai paleisdavo, po šios formuluotės nei vienas karšis nebus paleistas. Be to, kaip Žemės ūkio ministerijai reikės pasiteisinti Europos Sąjungos kontekste, kai pagal Europos reglamentą prekyboje neturi būti nei vienos neverslinio dydžio ir saugomos žuvies, o pas mus visos lentynos bus nuguldytos ta žuvimi. Visoje Europoje tai draudžiama, ta priemonė pasiteisino, visos šalys galvoja, kad tai yra gera apsaugos priemonė, o mes kažkodėl manome kitaip.“

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žinutė verslui: 1 iš 4 lietuvių prioritetą teikia tvariems produktams (2)

Smulkusis verslas yra ekonomikos augimo pagrindas. Tai puikiai iliustruoja Lietuvos pavyzdys –...

Neįtikėtinas įžulumas: mišką pavertė 2 tūkst. stiklo butelių sąvartynu (8)

Vilniaus miškų kontrolės skyriaus pareigūnai gavę pranešimą apie teršiamą mišką, skubiai...

Aplinka rūpi ir per atostogas: pajūryje grąžinta trečdaliu daugiau stiklinių užstato pakuočių

Per tris šių metų vasaros mėnesius Lietuvoje gyventojai į taros surinkimo vietas grąžino per...

Sugriežtintas pelenų ir šlako atliekų tvarkymas: nuo šiol bus galima naudoti keliams tiesti

Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir...

Rokiškio rajone tikrinti atliekų vežėjai pasirodė pavyzdingai: pažeidimų nerasta

Kupiškio aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai, vykdydami „Atliekų vežimo“ reidą kelyje...

Top naujienos

„Zapad“ atskleidė – ne tik Rusija ir Baltarusija kariautų prieš NATO (349)

Pratybose „Zapad21“, kuriuose buvo treniruojama ir puolamoji operacija prieš NATO be Rusijos ir...

Kaulinius skausmus dažnas nurašo radikulitui: iš tiesų tai gali būti pažengusi onkologinė liga (2)

„Daktare, man tikriausiai radikulitas“, – sako vyrai savo gydytojams, užklupus kaulų...

Pirmoji iš ES šalių įvedė visuotinį privalomą „Covid“ pasą: darbuotojams ir darbdaviams grės didžiulės baudos (265)

Italija reikalaus visų darbuotojų turėti galiojantį „Covid“ pasą: vyriausybė, vadovaujama...

Paulius Jurkevičius. Nauji tualetų ir prekybcentrių žaidimai – ar darome kaip Italija? (33)

Šią savaitę pasaulis – tiek plokščias, tiek apvalus – ėmė ir vėl pasidalino. Vieni...

Į liberalų pirmininkes perrinkta Čmilytė-Nielsen: apie pretendavimą į prezidento postą kalbėti dar anksti (31)

Liberalų sąjūdžiui ir toliau vadovaus Viktorija Čmilytė-Nielsen – šeštadienį Trakuose...

LKL startas: galingai spurtavęs „Rytas“ išnešė sveiką kailį iš Pasvalio (1)

Šeštadienį dvejomis rungtynėmis startavo naujasis – 29-asis – Lietuvos krepšinio lygos (LKL)...

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą (8)

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

Astrauskaitės mitingas baigėsi anksčiau, nei planuota: žmonių susirinko mažai, policija sulaikė du asmenis, vieną paleido atnaujinta 18:07 val. (799)

Maždaug 50 žmonių šeštadienį lyjant lietui susirinko į pedagogės Astros Astrauskaitės...

Situacija reitinguose primena žinomą patarlę: konservatoriams šis ruduo gali viską pakeisti (187)

Praėjus beveik metams nuo rinkimų, kai buvo suskaičiuoti biuleteniai, partijos rikiuojasi taip:...

Tylusis Talibano derybininkas, lemsiantis viso Afganistano ateitį – kas jis? (58)

Jis – vienas iš Talibano įkūrėjų, per dvidešimt metų trukusį karą su Jungtinėmis...