aA
Vėjuoti rudens orai suteikia gerų progų valyti paplūdimius. Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų nuomone, pajūrio savivaldybėms šiuo sezonu būtų itin prasminga inicijuoti dumblių išvežimą – kartu su gausiomis organinės kilmės sąnašomis pašalinant ir jose glūdintį plastiką. Tuo tarpu vasarą dumbliams negalima leisti užsistovėti paplūdimiuose pirmiausiai dėl grėsmės vasarotojų sveikatai, teigiama Klaipėdos mokslo ir technologijų parko pranešime spaudai.
Tyrimas
Tyrimas
© Klaipėdos mokslo ir technologijų parko nuotr.

Du „karštieji taškai“

Projekte „Plastiko taršos vertinimas, monitoringas ir mažinimas Latvijos-Lietuvos pajūryje taikant inovatyvias priemones ir sąmoningumo kėlimą“ (ESMIC) dalyvaujančių mokslininkų maršrutai per Klaipėdos, Klaipėdos rajono ir Palangos savivaldybių paplūdimius driekėsi visą vasarą. Gerai koordinuota komanda rinko smėlio ir dumblių mėginius, laboratorijose aiškinosi, kas sudaro paplūdimiuose esančias sąnašas, tyrė vandens kokybę. Nors projekto dėmesio centre yra plastikas, kurį tarsi magnetas pritraukia organinės kilmės sąnašos, tačiau mokslininkai turi ir daugiau su dumbliais susijusių pastebėjimų.

Tyrimas
Tyrimas
© Klaipėdos mokslo ir technologijų parko nuotr.

Sąnašos šią vasarą itin ilgai laikėsi Šventosios ir Melnragės paplūdimiuose – juos mokslininkai įvardijo kaip „karštuosius taškus“. Pradėję pūti dumbliai apkartino poilsį: žmonės vengė bristi į drumzliną vandenį, atgrasus kvapas erzino ir ant kranto. Mokslininkams ištyrus deguonies kiekį šiose sąnašose, rezultatai privertė sunerimti – minėtas parametras buvo pasiekęs kritinį lygį, įvardijamą kaip anoksija. „Bedeguonė aplinka reiškia labai intensyvią bakterijų veiklą. Vandenyje, kuriame ar šalia kurio yra daug tokių sąnašų, maudytis vienareikšmiškai nesaugu, tai gali grėsti įvairiais sveikatos sutrikimais“, – perspėjo KU Jūros tyrimų instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Diana Vaičiūtė.

Situaciją būtina įvertinti

Dideli kiekiai pūvančios organikos susidarė nusistovėjus labai karštiems ir mažai vėjuotiems orams, kurie tęsėsi visą liepą. „Jei dumbliai paplūdimiuose vasarą lieka slūgsoti kelias dienas ar net savaites, savivaldybės ir paplūdimių tvarkytojai neabejotinai turėtų imtis veiksmų, kurie užkirstų kelią galimiems susirgimams. Deja, patys įsitikinome, jog sureaguojama ne visais atvejais ir dažniausiai tik tuomet, kai neapsikentę žmonės užverčia įstaigas savo skundais dėl nepakeliamos smarvės ar atstumiančio vaizdo“, – apgailestavo dr. D.Vaičiūtė.

Pastebėjimus, jog Mėlynosios vėliavos paplūdimiuose dumblių išvežimas išvis negalimas – esą čia turi „susitvarkyti“ pati gamta, mokslininkai atremia akcentuodami būtinybę įvertinti konkrečią situaciją ir jos keliamą pavojų. „Pulti išvežinėti dumblių vos jiems pasirodžius tikrai nereikėtų – pasikeitus vėjo krypčiai jie gali jau po vienos ar poros dienų dingti. Taip, juos galima vertinti kaip trąšą skurdžiai smėlynų ekosistemai, tačiau kai kalbame apie žmonių sveikatą ir saugumo užtikrinimą, negalima užmerkti akių ir paleisti situacijos savieigai. Mūsų atlikti tyrimai taip pat parodė, jog fekalinės taršos indikatoriai būna ženkliai didesni ten, kur yra minėtų sąnašų“, – atkreipė dėmesį vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Marija Kataržytė.

Palydint vasarą – „namų darbai“

Lietuvos pakrantėje, 100 metrų ruože, vidutiniškai aptinkami 146 vienetai įvairių šiukšlių. Jų rūšys priklauso ir nuo sezono, ir nuo globalių veiksnių.

Tyrimas
Tyrimas
© Klaipėdos mokslo ir technologijų parko nuotr.

Mokslininkai teigia pastebintys pandemijos pėdsaką smėlyje – besimėtančias kaukes. Visgi vasarą didžioji paplūdimiuose matomų šiukšlių dalis būna susijusi su rekreacija – puodeliai ir kitos talpos gėrimams, užkandžių pakuotės. „Pastebėjome, kad šią vasarą sugriežtinus plastiko naudojimą tai jau atsispindi mūsų aptinkamose šiukšlėse – vietoje plastikinių puodelių ir šiaudelių jau dažniau tenka išvysti tokių produktų analogų, pagamintų iš popieriaus ar kitokių aplikai draugiškesnių medžiagų”, – aiškino mokslininkas dr. Arūnas Balčiūnas.

Rudenį ir pavasarį, kai įsisiautėję vėjai nurauna ir pakelia dumblius iš jūros gelmių, mokslininkai dažniau sąnašose aptinka tinklų ir kitų žvejyboje naudojamų priemonių likučių, ilgiau dugne gulėjusių plastiko pakuočių ir jų fragmentų.

„Aiškiai matome tendenciją – ten, kur yra dumblių, plastiko kiekis yra žymiai didesnis. Pasitvirtina mūsų prielaida, kad jie veikia kaip savotiška gaudyklė vandenyje esančioms šiukšlėms. Pavasarį ir rudenį laiku pastebėti dumblių išmetimai dovanoja itin gerą progą išimti didesnį plastiko kiekį iš jūrinės aplinkos išvežant šias organinės kilmės sąnašas. Tad jeigu vasarą didžiausias akcentas tenka visuomenės sveikatos aspektui, šaltasis sezonas yra tas metas, kai turėtume atlikti savo „namų darbus“ visos ekosistemos labui“, – kalbėjo dr. A. Balčiūnas.

Akcentuoja dronų ir palydovų privalumus

Mokslininkų nuomone, objektyviau įvertinti situaciją paplūdimiuose ir operatyviau reaguoti savivaldos, Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai ir kitoms institucijoms sunku dėl ribotų žmogiškųjų ir finansinių resursų. „Vienas mūsų įgyvendinamo projekto tikslų – pasiūlyti alternatyvią stebėjimo metodiką, kuri efektyviai pasitarnautų tiems, kurie rūpinasi paplūdimių švara ir visuomenės sveikata“, – akcentuoja „Esmic“ komanda, pati savo darbe aktyviai pasitelkianti inovatyvias technologijas.

Anot KU mokslininkų, jų analizuojama palydovinė informacija galėtų būti naudinga ir kitų sričių specialistams bei padėtų geriau suvokti vykstančius procesus, jų mastą, tendencijas.

Suinteresuotoms organizacijoms instituto darbuotojai yra pasiruošę suteikti žinių apie prieigą prie palydovinių duomenų, pakonsultuoti.

Dronai, kurie sudaro sąlygas dominančius pajūrio ruožus apžvelgti greitai, iš arčiau ir kokybiškiau užfiksuojant dumblių išmetimus, – irgi yra jau pasiteisinęs mokslininkų darbo įrankis. Nuo balandžio mėnesio iki rugsėjo vidurio dronus Melnragėje, Karklėje, Palangoje ir Šventojoje mokslininkai kėlė apie 80 kartų ir šiuos darbus tęs iki rudens pabaigos. „Dronų technologija yra sąlyginai nebrangi, o jos pritaikymas atveria plačių galimybių tiek mokslui, tiek kitose srityse. Institucijoms būtų prasminga dalintis vaizdine informacija, užfiksuota tokių dronų skrydžių metu, drauge aptariant tarpinius rezultatus ir ieškant sprendimų, kai konkreti situacija to reikalauja“, – kalbėjo dr. D. Vaičiūtė.

Aktyviai skenavo ir „raportavo“

Rinkti informaciją apie situaciją paplūdimiuose mokslininkams padeda ne tik moderni įranga, bet ir patys pajūrio gyventojai bei vasarotojai. Birželį drauge su Klaipėdos mokslo ir technologijų parku buvo inicijuota interaktyvi akcija septyniuose gausiai lankomuose paplūdimiuose – žmonės kviesti skenuoti specialų QR kodą ir užpildyti anketą su klausimais apie paplūdimių ir vandens būklę, pastebimas šiukšles, dumblius, taip pat pranešti apie galimai su buvimu paplūdimyje susijusius negalavimus.

QR kodas per vasarą buvo nuskenuotas kone 400 kartų. „Manome, kad tai gera pradžia įtraukiant visuomenę į mokslininkų atliekamą darbą, skatinant žmonių pastabumą, sąmoningumą. Esame dėkingi visiems, nepagailėjusiems laiko keliems telefono paspaudimams ir tokiu būdu tapusiems mokslininkais mėgėjais. Tikimės šį formatą pritaikyti ir kitą vasarą“, – kalbėjo KU Jūros tyrimų instituto mokslininkė dr. Greta Gyraitė.

Siekiant spręsti taršos plastiku problemą, mokslininkai itin pabrėžia dialogo su savivalda, verslu ir visuomene svarbą. Būtent jo metu gimstančios įžvalgos drauge su moksliniais duomenimis gali tapti vertingu atspirties tašku ieškant naujų efektyvių būdų, kaip būtų galima pašalinti plastiką iš aplinkos, kur jam ne vieta. Artimiausia galimybė įsilieti į tokią diskusiją laukia spalio 20-22 d. vyksiančios „Jūros ir krantų tyrimai“ konferencijos metu – mokslininkai pakvies į specialų projektui „Esmic“ dedikuotą seminarą, prie kurio bus galima prisijungti KU Jūros tyrimų institute arba nuotoliniu formatu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.5333

Aplinkosaugininkai įspėja miškų teršėjus: laukia solidžios baudos (1)

Miškuose vis dar susiduriame su besimėtančiomis šiukšlėmis, o blogiausia tai, kad viskas gali...

Už miško teršimą statybinėmis atliekomis laukia įspūdinga bauda: žala vertinama 29 tūkst. eurų (1)

Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus rajono aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai gavę...

Anglies dioksido kiekis atmosferoje kelia susirūpinimą: auga sparčiau nei praėjusį dešimtmetį (1)

Anglies dioksido (CO2) koncentracija Žemės atmosferoje 2020 metais pasiekė rekordinį lygį ir...

Ekologijos žurnalistė Rugilė: daugelis klimato kaita susirūpina, tik kai pajaučia ją savo kailiu (31)

Sekmadienį, spalio 24 dieną, minima tarptautinė klimato kaitos diena. Ta proga apie klimato...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Išsamus atliekų tvarkymo gidas: kad daugiau nebekiltų klausimas, kur mesti?

Lietuviai rūšiuoja vis daugiau, tačiau ne geriau – sako statistika. Iš tiesų buityje susidaro...

Top naujienos

Lietuvoje ruošiamas pilotinis 4 darbo dienų projektas: pasiteisinus, galėtų plėstis privačiame sektoriuje

Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen siūlant leisti mamoms trečiais vaiko metais dirbti...

Tiriamas neeilinis skandalas: giminaitę palaidoję artimieji sužinojo, kad kape – svetimas žmogus (125)

Policija praėjusią savaitę pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl itin neįprasto įvykio. Tikėtina,...

Žada keisti vairuotojo pažymėjimo galiojimo tvarką: dešimtmetį naudotis būtų galima tik su viena sąlyga (15)

Lietuvoje rengiamasi keisti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą (SEAKĮ) ir vairuotojo...

Armonaitė: atleiskit, bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais papildyta  (824)

Po valstiečių-žaliųjų atstovės Seime Agnės Širinskienės kaltinimų dėl brangių pusryčių...

Lydos plente po smūgio į medį žmonės pro langus iškrito iš automobilio, iškviestos visos tarnybos bus papildyta (15)

Antradienio popietę į Lydos plente įvykusią avariją iškviestos visos tarnybos. Pranešta, kad...

Lietuvos verslo išradingumas: savo produkciją į Kiniją siunčia per Lenkiją (12)

Pablogėjus Vilniaus ir Pekino santykiams bei Kinijos partneriams nutraukiant bendradarbiavimą su...

Duris atvers kadaise garsioje Panevėžio gamykloje veikusi valgykla-kavinė: dvelks autentika

1985 metais Panevėžyje, Pramonės g. 8, buvusioje Autokompresorių gamykloje, savo veiklą...

Neteisėtų migrantų srautui nemažėjant, ragina neatmesti sienos šturmo: tai gali įvykti bet kurią minutę (380)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) antradienį pranešė, kad per nepilną spalio mėnesį...

Johnsonas pirmąkart per 1,5 metų paskambino Putinui (123)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį pareiškė Rusijos prezidentui...

Svarbus laimėjimas: Krymo lobiai turi būti perduoti Ukrainai Zelenskis: susigrąžinsime ir Krymą  (75)

Nyderlandų apeliacinis teismas antradienį nusprendė, kad neįkainojama Krymo aukso kolekcija...