aA
Lietuvoje maudytis galima drąsiai
© A.Stackevič nuotr.

Jei šią vasarą atostogas planuojate praleisti kuriame nors iš Europos paplūdimių, galime jums pranešti gerą naujieną. Dabar 92,1 proc. Europos Sąjungos maudyklų atitinka Maudyklų vandens direktyvoje nustatytus būtinuosius vandens kokybės reikalavimus.

Vanduo yra švarus ir Londono Serpentino ežere, kuriame vyks keletas olimpiados renginių, įskaitant atvirų vandenų plaukimo maratoną ir triatlono varžybų plaukimo rungtį.

Šie duomenys pateikiami naujausioje metinėje Europos aplinkos agentūros (EAA) ir Europos Komisijos maudyklų vandens ataskaitoje, kurioje apibūdinama daugiau kaip 22 000 Europos maudyklų ir pliažų, upių ir ežerų vandens kokybė praėjusiais metais.

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Su džiaugsmu pranešu, kad Europos maudyklų vandens kokybė apskritai išlieka gera, o nuo praėjusių metų dar pagerėjo. Didžiajai daliai europiečių rūpi vandens kokybė ir jie nori apie ją gauti daugiau informacijos. Todėl turime toliau stengtis, kad mūsų vandenys būtų tinkami naudoti visiems pagrįstiems tikslams – tiek maudytis, tiek gerti, – ir kad bendra vandenų ekosistemos būklė būtų gera.“

Europos aplinkos agentūros vykdomoji direktorė profesorė Jacqueline McGlade pridūrė: „Europos piliečiams paplūdimių ir kitų maudyklų vandens kokybė yra vienas iš didžiausių aplinkosauginių rūpesčių. Keliose šalyse žemės ūkio veikla ir nutekamųjų vandenų tarša dar kelia problemų, todėl turime labiau stengtis užtikrinti visuomenei saugų ir švarų vandenį.“

Iš ataskaitos paaiškėjo, kad 77,1 proc. vietovių vanduo yra labai geros kokybės ir atitinka griežčiausias orientacines vertes: palyginti su praėjusių metų duomenimis, jo kokybė pagerėjo 3,5 proc. Apie 93,1 proc. pakrančių maudyklų vanduo buvo laikomas tinkamu arba atitinkančiu ne tokias griežtas privalomas vertes: jo kokybė pagerėjo 1 proc. Mažiau kaip 2 proc. maudyklų vanduo neatitiko kokybės reikalavimų.

Lietuvoje yra 114 maudyklų (16 pakrančių vandenyse ir 98 vidaus vandenyse). Nustatyta, kad 72,8 proc. Lietuvos maudyklų vandens kokybė labai gera, 10,5 proc. – gera, 5,3 proc. – tinkama.

Nustatyta, kad maudyklų vandenų kokybė Kipre, Kroatijoje, Maltoje ir Graikijoje yra labai gera: daugiau kaip 90 proc. maudyklų atitinka griežčiausias orientacines vertes (jų vanduo yra labai geros kokybės), o kitose maudyklose vandens kokybė atitinka privalomas vertes. Kitame vertinimo skalės gale atsidūrė Nyderlandų, Bulgarijos, Latvijos, Liuksemburgo ir Belgijos maudyklų kokybė: palyginti nedaugelio maudyklų, ypač vidaus vandenų, vanduo atitinka griežtas orientacines vertes.

Bendrai vandens kokybė Europos populiariausiuose atostogų vietose buvo gera: daugiau kaip 90 proc. maudyklų vanduo atitiko privalomas vertes. Daugiau kaip 80 proc. Ispanijos, Italijos ir Portugalijos maudyklų vandens kokybė buvo labai gera.

Bendra ES maudyklų vandens kokybė nuo 1990 m. žymiai pagerėjo. Maudyklų vandens direktyvos nuostatų neatitinkančių pakrančių maudyklų sumažėjo nuo 9,2 proc. 1990 m. iki 1,5 proc., 2011 m. Privalomų vandens kokybės verčių neatitinkančių vidaus vandenų maudyklų sumažėjo nuo 11,9 proc. 1990 m. iki 2,4 proc. 2011 m. – tai žemiausias iki šiol pasiektas procentinis dydis.

Pagrindiniai faktai

Europos maudyklų vanduo privalo atitikti 2006 m. Maudyklų vandens direktyvoje, kuri turi būti įgyvendinta iki 2014 m. gruodžio mėn., nustatytus reikalavimus. ES kasmet skelbia suvestinę maudyklų vandens kokybės ataskaitą, parengtą remiantis valstybių narių ataskaitomis, kurias valstybės narės privalo pateikti iki ankstesnių metų pabaigos. Šių metų ataskaitoje užfiksuota, kad visos 27 valstybės narės, taip pat Kroatija, Juodkalnija ir Šveicarija stebėjo maudyklų vandens kokybę ir šiuos duomenis skelbė viešai – dauguma šalių, tai darydamos, vadovavosi naujosiomis nuostatomis.

Du trečdaliai visų maudyklų yra pakrančių vandenyse, likusios – upėse ir ežeruose. Daugiausia jūrų pakrančių maudyklų yra Italijoje, Graikijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje, o daugiausia vidaus vandenų maudyklų – Vokietijoje ir Prancūzijoje.

Laboratorijose buvo ištirtas tam tikrų rūšių bakterijų, įskaitant žarninių enterococci ir Escherichia coli bakterijų, kiekis, kuriuo remiantis galima nustatyti taršos, daugiausiai iš nutekamųjų vandenų ir gyvulinės kilmės atliekų, lygį. Maudyklos skirstomos į atitinkančias privalomas vertes, atitinkančias griežtesnes orientacines vertes ir neatitinkančias šių verčių.

Savo pamėgtų maudyklų vandens kokybę Europos piliečiai gali patikrinti Europos vandens informacinėje sistemoje WISE. Iš WISE internetinės svetainės vartotojai gali parsisiųsti duomenis ir naudotis joje pateiktais sąveikiaisiais žemėlapiais. Apie vietos vandenų kokybę galima pranešti Eye on Earth interneto svetainėje.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atliekos tampa brangia preke: baudžiamoji atsakomybė už jų neteisėtą gabenimą per Lietuvos sieną (4)

Kodėl už neteisėtą atliekų gabenimą per valstybės sieną nustatoma pati griežčiausia...

Internete plinta vaizdo įrašas, kaip į Vilniaus savivaldybę brovėsi žiurkė (58)

Šaltėjant orui, šiltesnio kampo ima ieškoti ir graužikai: kas lenda į palėpes, kas į rūsius,...

Testas: ar pavyks atsakyti į 10 šią vasarą išpopuliarėjusio žaidimo klausimų (6)

Gyventojai visoje Lietuvoje įsitraukė į „Nacionalines Eko lenktynes“ – virtualų žaidimą,...

Lietuvoje atsidarė visoje Europoje žinoma gamykla: tik pažiūrėkite, kuo pavirsta į taromatus sukišti jūsų buteliai (62)

Stebint sėkmingus užstato sistemoje surenkamų vienkartinių gėrimų pakuočių rezultatus,...

Kiekvienas iš mūsų turėsime išmokti gyventi visiškai kitaip: laukia daugybė naujovių, prie kurių turėsime priprasti (31)

Europai žengiant žiedinės ekonomikos kryptimi, vis daugiau šios ekonomikos sėkmės pavyzdžių...

Top naujienos

Valentinas Masalskis: žmonės galbūt pamiršo – gyvename ne vardan malonumų ieškojimo (22)

Kai ruošiesi interviu su teatro ar kino žmonėmis sukirba nerimas: galbūt apie pagrindinius ir...

Svarsto, kaip kontroliuoti triukšmaujančius: užsienyje draudimai tokie, kad mums kol kas sunku įsivaizduoti (228)

Ko gero, daugeliui bent kartą gyvenime teko patirti jausmą, kai kaimynai visai negerbia vienas kito...

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (162)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (420)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Klaipėdoje BMW užlėkė ant šaligatvio ir užvažiavo ant moters su dviem vaikais (17)

Rugsėjo 19 d., apie 19.45 val., Klaipėdoje, Kretingos g., automobilis „ BMW 325“, vairuojamas...

Kaip iš kino filmo: Kristina į ligoninę nespėjo – pagimdė uošvio automobilyje (28)

Kaip sakoma, tu planuoji, o Dievas juokiasi. Būtent šis posakis geriausia tinka, kalbant apie...

Bikinio kategorijos grožis ir drausmė: nuo gatvės iki čempionės titulo skiria pusmetis laida „Sportinė forma“ (33)

„Ateidavau į klubą pasportuoti, bet kartą priėjo prie manęs trenerė Renata pakalbėti ir sako:...

Sostinės padangę nušvietė festivalis „Vilniaus fejerija“

Šeštadienį, rugsėjo 19 d., Vingio parke įvyko dvyliktasis tarptautinis „Vilniaus fejerija“...

Sprendžiu dilemą: pasisakyti žmonai apie vienkartinį nuklydimą į kairę ar ne (3)

Neištikimybė – viena dažniausių porų santykius ardančių priežasčių. Nereikia nė sakyti,...

Džiazo vokalistė Kristina Jatautaitė: juokiuosi iš savęs, kad esu transformeris

Vieną dieną ji – elegancija ir žavesiu spindinti dama iš Svingo eros. Kitą - maištaujanti...

|Maža didelių žinių kaina