aA
Stebint sėkmingus užstato sistemoje surenkamų vienkartinių gėrimų pakuočių rezultatus, Lietuvoje žengiamas svarbus žingsnis į šių pakuočių perdirbimą. Pavasarį iškilusi nauja plastiko perdirbimo gamykla siekia tapti žiedinės ekonomikos dalimi – per artimiausius metus į ją patekusios vienkartinių PET pakuočių atliekos bus perdirbamos į naujus butelius, taip sukuriant nenutrūkstamą pakuočių gyvavimo ciklą.
GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
© DELFI / Domantas Pipas

Užstato sistemos sėkmė padėjo pritraukti investicijas gamyklai

„Green Group“ – didžiausia Europoje panaudotų PET butelių perdirbimo įmonė. Stebint didelį panaudotų PET butelių Lietuvos užstato sistemoje surenkamumą, „Green Group“ nusprendė PET pakuočių perdirbimo gamyklą pastatyti ir mūsų šalyje.

Naujoji gamykla Vilniuje, įsikūrusi šalia VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ pakuočių skaičiavimo centro, savo veiklą pradėjo šių metų pavasarį – į plastiko perdirbimo gamyklą patenka iš užstato sistemos surinktos vienkartinės PET pakuotės.

Gamyklą Lietuvoje valdo bendrovė „GreenTech Baltic“, kurios direktorius Vladas Venskutonis patvirtina, kad plastiko perdirbimo gamyklos įsikūrimą nulėmė užstato sistemos veiklos rezultatai, rodantys didelį PET butelių surenkamumą. Skaičiuojama, kad pernai Lietuvos gyventojai grąžino net 92 proc. užstato sistemoje dalyvaujančių PET pakuočių.

„Naują plastiko perdirbimo gamyklą turime dėl depozito. Sėkmingas užstato sistemos veikimo pavyzdys padėjo pritraukti tarptautinės atliekų perdirbimo bendrovės investicijas“, – sako jis.

Gamyklai pradėjus veiklą pavasarį, „Green Group“ investicijos į gamyklą Lietuvoje siekė 9 mln. eurų, sukurta 30 darbo vietų. Kaip teigia V. Veskutonis, šiuo metu investicijos siekia apie 10 mln. eurų, o darbo vietų skaičius išaugo iki 39. Anot jo, dabartiniai gamyklos pajėgumai yra virš 1000 tonų produkto per mėnesį.

V. Venskutonis pabrėžia, kad šiuo metu darbas žiedinės ekonomikos principu yra ir naujosios gamyklos Lietuvoje prioritetas. Jo tikimasi pasiekti per artimiausius 3 metus.

„Tolesnes investicijas planuojame skirti tam, kad gamykla taptų žiedinės ekonomikos proceso dalimi. Šiuo metu iš gaunamų vienkartinių PET pakuočių negaminame naujų butelių, o perdirbame pakuotes į mikropluoštą, tačiau ruošiamės investuoti į galimybę dalį gaunamų pakuočių srauto grąžinti į naujų butelių gamybą. Tokiu būdu pasieksime žiedinės ekonomikos tikslus – tai mūsų pagrindinė vizija, kurią norime įgyvendinti Lietuvoje“, – pabrėžia jis.

Pasitikrink žinias

Tikriausiai norite, kad ir jūsų panaudoti plastikiniai buteliai atgimtų naujam gyvenimui? Kad jie patektų į naująją gamyklą, turite naudotis užstato sistema. Tai – puikiausias būdas prisidėti prie aplinkos išsaugojimo.

Be to, naudodamiesi užstato sistema galite dalyvauti įdomiame edukaciniame žaidime „Nacionalinės Eko lenktynės“.

Žaisdami ne tik pasitikrinsite aplinkosaugines žinias, bet taip pat galite laimėti vertingą prizą - elektrinį paspirtuką.

Tai yra žaidimas, skirtas šalies gyventojams, kurie naudojasi užstato sistema. Jo steigėjas - „Užstato sistemos administratorius". Įdomu tai, kad per vasarą šį žaidimą parsisiuntė beveik 18 tūkst. vartotojų.

Tai yra virtualus pramoginis žaidimas, kuriuo žaidžiantiesiems siekiama parodyti, kad užstato sistema yra svarbi aplinkosaugos mechanizmo dalis ir kiekvienas pakuotes grąžinantis asmuo gali rasti būdų, kaip dar geriau tausoti išteklius, atsakingiau vartoti ir kitaip aktyviai prisidėti prie aplinkosaugos bei ekologijos.

Kaip dalyvauti:

1. Priduok tuščias pakuotes į taromatą ir pasiimk taromato išduotą kvitą. Prieš atsiimdamas užstatą, gautą kvitą nusifotografuok.
2. Parsisiųsk programėlę „Nacionalinės Eko lenktynės“,
užsiregistruok. Skenuok kvito brūkšninį kodą ir pradėk žaidimą.
3. Atsakyk į klausimus ir laimėk elektrinį paspirtuką. Susidomėjai? Siųskis programėlę į savo išmanųjį telefoną ir dalyvauk! Daugiau informacijos www.grazintiverta.lt/nel

GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
© DELFI / Domantas Pipas

Panaudotos pakuotės gamykloje virsta mikropluoštu

Jau išsiaiškinome, kad jūsų panaudota tara patenka į naują gamyklą. Įdomu tai, kad nors iki užstato sistemos įvedimo PET pakuočių perdirbimas Lietuvoje sudarė tik apie 33 proc., nuo 2018 m. jis siekia beveik 100 proc. USAD duomenimis, 2018 metais buvo atiduota perdirbti 11,6 tūkst. tonų vienkartinių PET pakuočių, 2019 metais – beveik 11,9 tūkst. tonų.

Kaip aiškina V. Venskutonis, šiuo metu naująją gamyklą per mėnesį pasiekia apie 900 tonų žaliavos, surinktos iš užstato sistemos, kurios gamykloje laukia tolesnis perdirbimo procesas.

„Gamykloje plastiko pakuotes smulkiname, plauname, čia jos tampa plastikiniais dribsniais, kuriuos siunčiame į mikropluošto gamyklą. Mikropluoštas yra žaliava, daugiausiai naudojama įvairių higienos priemonių gamyboje, pavyzdžiui, pleistrų, įklotų. Taip pat mikropluoštas gali būti naudojamas automobilių industrijoje, drabužiuose“, – vardija „GreenTech Baltic“ direktorius.

GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
GreenTech Baltic plastiko perdirbimo gamykla
© DELFI / Domantas Pipas

Surinkimo, perdirbimo ir gamybos procesai vyks tame pačiame kieme

„Green Tech“ įmonių grupei svarbu, kad veikla būtų vykdoma žiedinės ekonomikos principu, užtikrinant, kad panaudoti gaminiai būtų nesunkiai perdirbami į naujus, taip sukuriant nenutrūkstamą jų gyvavimo ciklą ir reikšmingai prisidedant prie atliekų mažinimo.

Svarbus, aplinką tausojantis sprendimas priimtas ir renkantis gamyklos vietą. Atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė į gamyklą patenkanti žaliava yra užstato sistemoje surenkamos vienkartinės PET pakuotės, naujoji plastiko perdirbimo gamykla įsikūrė šalia USAD skaičiavimo centro.

„USAD skaičiavimo centras ir PET pakuočių perdirbimo gamykla yra šalia – tai naudinga, nes, sutrumpinus žaliavos transportavimo kelią, į aplinką išmetama mažiau anglies dioksido. Ateityje toje pačioje vietoje vyks ne tik surinkimo ir perdirbimo procesai – galutinio produkto gamyba taip pat vyks tame pačiame kieme. Svarbiausias prioritetas yra žiedinės ekonomikos užtikrinimas, šio tikslo dabar ir siekiame“, – teigia V. Venskutonis.

Svarbu paminėti tai, kad tinkamai parinkta gamyklos vieta prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Be to, kai abu objektai šalia, išauga efektyvumas, sutrumpėja pakuotės prikėlimo naujam gyvenimui ciklas. O sutrumpinus šį ciklą pakuotės greičiau perdirbamos ir paverčiamos naujais gaminiais, taip mažinamas pirminių išteklių/žaliavų poreikis.

Taigi, norint išsaugoti švarią aplinką vien tik technologijų neužtenka, reikia ir mūsų visų pastangų. Neišmeskime tuščios taros į šiukšlių kibirą, bet prikelkime ją antram gyvenimui naudodamiesi užstato sistema.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
4.6533

Į Vilnių užsukęs Europos Komisijos narys domėjosi užstato sistemos veikla (5)

VšĮ „ Užstato sistemos administratorius “ (USAD) biure ir pakuočių skaičiavimo centre...

Civilinė atsakomybė už gamtai padarytą žalą: ką būtina žinoti kiekvienam? (8)

Ar genėdami medį, žuvaudami arba kirsdami ne vietoje išsikerojusį krūmokšnį pasidomime šių...

Nelaimė Vilniaus centre: į Nerį išsiliejo fekalijos (167)

Apie 13 val. Vilniaus miesto centre, ties Goštauto gatve, vilniečiai užfiksavo tekančias...

Atliekos tampa brangia preke: baudžiamoji atsakomybė už jų neteisėtą gabenimą per Lietuvos sieną (7)

Kodėl už neteisėtą atliekų gabenimą per valstybės sieną nustatoma pati griežčiausia...

Internete plinta vaizdo įrašas, kaip į Vilniaus savivaldybę brovėsi žiurkė (63)

Šaltėjant orui, šiltesnio kampo ima ieškoti ir graužikai: kas lenda į palėpes, kas į rūsius,...

Top naujienos

Apklausa prieš pat Seimo rinkimus: reitingų lentelėje – įnirtinga kova aiškus ir rinkėjo portretas (769)

Tiksint paskutinėms dienoms iki Seimo rinkimų, partijų reitingų lentelėje – dramatiška...

Įmonių skolos toliau velkasi: atidedami mokėjimai gali atsirūgti (46)

Nepaisant gerėjančios Lietuvos ekonomikos situacijos, auga įmonių skolos. Jos „ Sodrai “...

Viskas, ką reikia žinoti apie Seimo rinkimus: kaip, kada ir kas bus visiškai kitaip (24)

Rinkimai šiemet bus kitokie – apie pokyčius ir naujas taisykles einant balsuoti laidoje „Delfi...

„Ar užsičiaupsi pagaliau, žmogau?“: piktais pareiškimais prasidėjo Trumpo ir Bideno debatų ciklas išvadino „Putino šuniuku“ (272)

Donaldas Trumpas ir jo varžovas rinkimuose Joe Bidenas antradienį Klivlande surėmė ietis...

Vos 27-erių Greta jau žino, ką reiškia įsteigti savo įmonę ir bankrutuoti: lietuviai be reikalo nepasitiki savimi (3)

Prasilenkęs Vilniuje su finansų ir draudimo konsultante Greta Krušaite galėtum pagalvoti, kad...

7 patys nuodingiausi Lietuvos grybai: vos paragavus gali ištikti siaubinga mirtis (68)

Šie metai miško gėrybių mėgėjams iš tiesų yra išskirtiniai, mat į miškus sugužėję...

Mano išsiaiškinę, kodėl vieniems žmonėms COVID-19 yra mirtina liga, o kitiems – besimptomė (66)

Jau daugiau nei milijonas pasaulio gyventojų mirė nuo COVID-19 , tačiau į kai kuriuos klausimus...

Pažinčių svetainėje užsiregistravęs vyras pasigedo 44 eurų: noriu įspėti, būkit atidūs (8)

Mano pasakojimas suteiks informacijos dabar besiregistruojantiems į pažinčių svetaines ....

Tai – vienas iš 3 būtiniausių mikroelementų, toks pat svarbus, kaip vitaminai C ir D (14)

Apie geležį , magnį ar kalį kalbama dažnai, cinkas yra rečiau minimas mikroelementas, nors...

|Maža didelių žinių kaina