Dauguma mylime augalus ir juos specialiai auginame savo aplinkoje arba stengiamės kuo daugiau laiko praleisti būdami šalia jų. Malonu basomis braidyti minkštu vejos kilimu, nuo saulės pasislėpti po medžiu ir gėrėtis gyvybe pulsuojančiu vaizdu. Tikrai taip, augalai simbolizuoja pilnakraujį gyvenimą: prisilietimas prie lapo ryte maloniai nuteikia visai dienai, išraiškingus siluetus užfiksavęs žvilgsnis ištiesina stuburą, priverčia pasitempti, o augalų išsaugota tyla leidžia išgirsti savąjį „aš“ ir suprasti ko būtent man šiandien reikia.
© Shutterstock nuotr.

Dar būtinai įkvėpkime ir pasimėgaukime augalų aromatais. Apie 15 procentų augalų gamina eterinius aliejus ir juos kaupia skirtinguose savo organuose. Pavyzdžiui: visžalis kiparisas (lot. Cupressus sempervirens) - žvyneliuose, cinamonas (lot. Cinnamomum sp.) - žievėje, apelsininis citrinmedis (lot. Citrus sinesis) - vaisiaus odelėje, o tikroji levanda (lot. Lavandula angustifolia), malonioji pelargonija (lot. Pelargonium graveolens) - visuose savo organuose.

Pasirodo, uoslė yra seniausia emocinio gyvenimo užuomazga. Pirmykščiame tankiame miške gyvūnai partnerius susirasdavo ir priešus atpažindavo tik pagal kvapus. Dabar retai į juos kreipiame dėmesį. Tik kartais pasipurškiame kvepalais arba žiupsnelį pipirų įberiame į sriubą. Be reikalo.

Kvapas perduoda daugybę pavienių ir kompleksinių žinučių, kurios turi daug didesnę įtaką žmogaus elgsenai ir gyvenimui nei mes esam linkę pripažinti.

Įkvėpus aromato, milijonai nosies vidų išklojusių neuronų aptinka kvapų molekules ir pasiunčia signalą į hipokampą, migdolinį kūną bei kitas smegenų limbinės skilties dalis, kurios reguliuoja visas gyvybines funkcijas: širdies ritmą, kraujo spaudimą, kvėpavimą, atmintį, streso lygį, hormonų balansą. Uoslė yra vienintelis iš visų fizinių pojūčių, tiesiogiai susijęs su emocijų valdymo centru.

Kvapnius augalus žmonės tikslingai naudoja jau daugiau kaip 5 tūkstančius metų. Medicinos tėvas Hipokratas tikėjo, kad kvepianti vonia ir kvapnus masažas kasdien yra kelias į gerą sveikatą“.

Europiečiai XI–XIII amžiuje plačiai naudojo levandas, rozmarinus, čiobrelius ir kitus Viduržemio jūros pakrančių žalumynus. Žmonių susibūrimų vietose buvo priimta su savimi nešiotis kvapnių augalų ryšulėlius, kad apsisaugoti nuo infekcinių ligų, ypač maro.

Viduramžiais augalų kvapų prisotintose patalpose gydė peršalimo ligas, reumatą, kokliušą.

Pastebėta, kad levandų laukuose, Graso parfumerijos fabrike dirbę žmonės nesirgo maru ir tuberkulioze.

XIX amžiuje pradėjus intensyviai gaminti sintetinius vaistus, eteriniai aliejai buvo nuvertinti, pavadinti pirmykščių tautų „magija“.

1928 metais prancūzų chemikas R. M. Gattefosse atsitiktinai levandų eteriniu aliejumi per trumpą laiką išgydė nudegintą ranką. Tai privertė vėl atsigręžti į augalų išskiriamų eterinių aliejų galią.

Dabar mokslininkai yra ištyrę daug kvapnių augalų. Jie patvirtino tai, ką žinojo mūsų močiutės ir įrodė, kad augalų eteriniai aliejai lemia patogeninių bakterijų, virusų ir grybų plitimą juos sunaikindami arba neleisdami daugintis, veikia kaip antioksidantai, stiprina imuninę sistemą. Tokiomis galiomis pasižymi tik augalų išskiriami natūralūs eteriniai aliejai, o sintetiniai šio poveikio neturi, jų neatpažįsta žmogaus organizmas.

Dabar didžiąją paros dalį (daugiau kaip 90 proc.) praleidžiame uždarose patalpose, todėl labai svarbu, kad jose būtų sveika aplinka. Kaip jau įsitikinome, augalai gali padėti tai pasiekti. Tik reikia parinkti tinkamus - pritaikyti juos prie ten esančių sąlygų ir priderinti prie interjero.

Šiltuose kambariuose (žiemą juose bus 16 – 22 °C temperatūra) pasistačius tikrąjį kardamoną (lot. Elettaria cardamomum), bus lengviau koncentruoti savo mintis, pagerės atmintis, apsisaugosime nuo depresijos.

Rutulinis eukaliptas (lot. Eukalyptus globulus) ypač saugos nuo patogeninių mikroorganizmų ir virusų, šalins nuovargį.

Maloniosios pelargonijos (lot. Pelargonium graveolens) eteriniai aliejai taip pat gins nuo mikrobų užkrato, nuotaikos svyravimų, įtampos ir depresijos.

Prieskoninis krūmas kilnusis lauramedis (lot. Laurus nobilis), tikroji mirta (lot. Myrtus communis), pasižymintys priešuždegiminėmis, skausmą mažinančiomis, dezodoruojančiomis, tonizuojančiomis savybėmis gerai jausis tik vėsiuose kambariuose, kur žiemą bus 3 – 12 °C šilumos. Mums šių augalų kaip ir kvapnių citrinmedžių nesiseka išlaikyti savo būstuose, nes juose per šilta. Tai įrodo, kad mes turime taikytis prie augalų, o ne jie prie mūsų.

Bet kam sunku rūpintis augalais arba dažnai būna išvykę, į kambarius gali atsinešti kvapųjį mairūną (lot. Origanum majorana), baziliką (lot. Ocimum sp.) mėtas (lot. Mentha spp.), levandas (lot. Lavandula spp.) ir kitus prieskoninius augalus, kurie uždarose patalpose nemėgsta ilgai gyventi. Šie augalai laikomi tol, kol yra puošnūs, o paskui keičiami kitais.

Suprantame, kad augalai nėra ta stebuklinga piliulė, kurią nurijus visos nelaimės pasibaigia. Kai susirgę gripu į kambarį atsinešime mirtą, ryte neatsikelsime sveiki. Norėdami poveikio, su augalais gyventi turime nuolatos. Jų turi augti lauke, gyvenamajame kambaryje ir ypač darbo erdvėse. Dabar psichologai sako, kad konkurencinėje kovoje laimės tie darbdaviai, kurie rūpinsis savo darbuotojų gerove. Augalai yra viena tai užtikrinančių priemonių. Puošdami ir sveikatindami aplinką, jie mažina žmonių sergamumą ir didina darbo našumą. O žmonės šalia augalų yra laimingesni, nes jaučiasi saugesni.

Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijoje (Studentų g. 39, Vilnius) iki birželio 29 dienos galima susipažinti su jau paminėtais ir kitais kvapniais augalais, išmėginti jų aromatus, sužinoti auginimo kambariuose subtilybes. Daugiau informacijos rasite ČIA.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kuršių nerijos poilsiautojai nustebę: kurorte žaibiškai džiūsta medžiai (52)

Viena gražiausių Lietuvos vietų, kasmet pritraukianti ne tik mūsų tautiečius, bet ir...

Prancūzija ketina įvesti nuobaudų sistemą neperdirbtam plastikui

Prancūzijos valdžia ketina ateinančiais metais įvesti nuobaudų sistemą, kurį gali padidinti...

Žvejai sunerimę: šią vasarą kažkas negerai (115)

Vasarai po truputį žengiant į antrą pusę, žvejai mėgėjai sunerimę: kai kuriuose ežeruose per...

Ruošiasi karui su plastiku: kas laukia vienkartinių pakuočių? (107)

Ar žinojote, kad 10 rūšių vienkartinio naudojimo plastikinių gaminių sudaro maždaug pusę visų...

Prasideda miško gėrybių sezonas: už ką gali tekti mokėti baudą? (100)

Vasarai įpusėjus, lietuviai pradėjo džiaugtis dar viena pramoga: gyventojai plūsta į miškus...

Top naujienos

Pirmą kartą prabilo Osamos bin Ladeno motina jų namai – turtų ir įtakos atspindys (42)

Ant kampinės erdvaus kambario sofos įsitaiso ryškiai apsirengusi moteris. Sekcijos stikle, už...

Artimiesiems – šokas: vyrą po medikų vizito namuose rado ištiktą insulto (103)

Insultas, bet atvykote pavėluotai – tokius žodžius išgirdo sesuo, atvežusi savo brolį į...

Apmokestino fotosesijas Palangos botanikos parke (133)

Jeigu rengiatės Palangos botanikos parke rengti vestuvinę fotosesiją, pasiruoškite papildomus 60...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Nesuteikime galimybės Vėlyviui tapti saviraiškos laisvės kankiniu (8)

Ilgai bandžiau tai ignoruoti apsimesdamas, jog nematau, kad prekybos centruose vietoje kremų nuo...

Toma Vaškevičiūtė: kai jaučiu nepakantumą žmonėms ir aplinkai – jaučiuosi purvina ir labai skurdi (19)

Toma Vaškevičiūtė , 2008 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos teatro ir muzikos...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (719)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (442)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (301)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Vasariška šiluma dar džiaugsimės ir kitą savaitę, tik dažnesni bus trumpi lietūs (2)

Vasariški orai iš Lietuvos dar nesitraukia ir žada toliau džiuginti šiluma. Tiesa, dažnesni bus...

Apie Vėlyvio akibrokštą bažnyčioje pasisakė ir Liudvikas Andriulis: „trolinti“ reikia ir galima stipresnius už save, ne silpnesnius (346)

Režisierius Emilis Vėlyvis kartu su projekto „Zero Live Show“ aktorių komanda per Žolinę...