aA
Kaštonai Palangoje
Kaštonai Palangoje
© GRYNAS.lt nuotr.

Liepos ir klevai – populiariausi medžiai miestų centruose ir parkuose. Tačiau absoliuti jų dauguma į Lietuvą atkeliauja iš užsienio – dažniausiai Olandijos ir Vokietijos. Ir nors atvežtiniai medžiai kur kas brangesni už išaugintus mūsų šalyje, arborstai teigia, kad lietuviški medžiai nėra kokybiški – kreivi ir nevienodo šakotumo.

Renkasi pigesnę produkciją

„Lietuviai dažniausiai perka pigesnę, antrarūšę – brokuotą – produkciją. Siekiant sumažinti atvežimo sąnaudas vilkikas būna visiškai prigrūstas augalais ir taip transportuojama. Augalai laužomi, žalojama žievė ir pan.“ – grynas.lt teigė Lietuvos arboristikos centro direktorius Algis Davenis.

Viskas esą dėl kainos – pasak pašnekovo, paprastasis glaustašakės formos ąžuolas 350-400 cm aukščio kainuoja apie 2000 Lt, tačiau prie šios sumos dar reikėtų pridėti PVM ir atvežimo kaštus. Kainos priklauso nuo augalo rūšies, veislės, kokybės, aukščio, šaknų sistemos ir kitų aspektų.

„Bendradarbiaujame su pagrindiniais Europos medelynais. Kamieno apimtis yra pagrindinis kainą lemiantis veiksnys. Mūsų liepos didmeninė kaina yra nuo 400-500 Lt, o patys stambiausi medžiai siekia 1100 Lt su PVM“, – kainas vardijo „Lauko gėlininkystės bandymų stoties“ direktorė Inga Smirnovienė.

Pasak A. Davenio, sunku įvardyti, kurie medžiai patys brangiausi. Europoje yra ir tokių, kurių kainos siekia dešimtūkstantines sumas eurais. „Vien paruošimas, atvežimas, kranų kainos mums atrodo astronomiškos“, – konstatavo arboristas

Lietuvoje neišaugina reikiamos kokybės

Pasak A. Davenio, Lietuvoje kol kas neauginamos tokios medžių veislės, kurios tiktų augti specialiai urbanizuotoje teritorijoje, tai – dažniausiai gatvių želdiniai. „Lietuvoje medelynai gyvuoja tik 10-20 metų, o užsienyje medelynai kartais skaičiuoja ir visą šimtmetį ar daugiau“, – paaiškino arboristas.

I. Smirnovienė pateikė pavyzdį, kai šiemet jų įmonė apželdino Klaipėdos areną šešių metų aukščio klevais, kurie taip pat nebuvo auginti Lietuvos medelynuose, o importuoti iš užsienio. Mat Lietuvoje urėdijos, girininkijos taip pat neaugina tokio aukščio tinkamų medžių.

Lietuvoje kol kas neauginamos tokios medžių veislės, kurios tiktų augti specialiai urbanizuotoje teritorijoje, tai – dažniausiai gatvių želdiniai. Lietuvoje medelynai gyvuoja tik 10-20 metų, o užsienyje medelynai kartais skaičiuoja ir visą šimtmetį ar daugiau.
A. Davenis

„Žinoma, pas mus auginamos įvairios augalų rūšys, tačiau užsienyje išvedamos veislės, kurios pritaikytos būtent miestams. Užauginti, t.y. specialiai paruošti transportavimui, tokį medį prireikia 10-15 metų, o kai kada ir dar daugiau. Atvežtinių veislių medžiai išauga neaukšti, neplačios lapijos, neužstoja langų ar pastatų, jie neleidžia atžalų ir neardo asfalto ar šaligatvio“, – su grynas.lt kalbėjo A. Davenis.

Tačiau pridūrė, kad lazda turi du galus – įvežtiniai augalai gali sunkiau adaptuotis prie lietuviško klimato, mikroskopinės, mikologinės, entomologinės ir panašios apsupties. Todėl esą labai kenčia nuo mūsų žiemų, įšalo. Šiltesniuose kraštuose auginti medžiai pas mus ne visi išgyvena. „Įsivaizduokite, kad jus užpuola nepažįstami grybai, kerpės, vabalai ir pan.“ – kalbėjo A. Davenis.

Populiariausios – liepos

Miesto apželdinimams yra aiškiai numatyta, kokios rūšies ir veislės medis turėtų būti. Lietuvoje tai išdėstyta Sodmenų kokybės reikalavimuose. Pasak I. Smirnovienės, su rūšimi ir veisle projekte numatytas augalas, kuris turi tam tikrus požymius, pavyzdžiui, kad kamieno apimtis 1 metro aukščio medžio būtų ne mažesnė nei 20 cm.

„Tai reiškia, kad tokių medžių Lietuvos rinkoje nėra, išskyrus pavienius atvejus, jeigu reikia kelių vienetų“, – išskyrė pašnekovė. Paprastai projektuose numatyti mūsų klimatinei zonai tinkantys medžiai. I. Smirnovienė pridūrė, kad svarbu, jog medžiai pas mus patektų, kai yra pasibaigusi vegetacija – ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Medžiai paprastai medelynuose ruošiami auginimo metu urbanizuotam apželdinimui.

„Klevai, liepos, ąžuolai – tipinis mūsų klimato zonos medelis ir jie labai sėkmingai prigija su sąlyga, kad jis buvo teisingai transportuotas, teisingai iškrautas ir pasodintas, nes labai dažnai, deja, rūpinimasis medžiu pasibaigia ties jo pasodinimu į gruntą. O jį reikia ir tręšti, ir paformuoti šakų vainiką, kad reprezentatyviai atrodytų ir puoštų aplinką“, – sakė I. Smirnovienė.

A. Davenis klevų sodinti nesiūlantis, mat, pasiekę bradą, jie reikalauja arboristinės priežiūros, o kaštonai paskutiniuoju metu nerekomenduojami sodinti dėl jautrumo kaštoninei keršąjai kandelei.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Viktorija Dačinskaitė | D+

Daugelio Lietuvos gyventojų laukia pokyčiai: iki 2023 m. teks atsisveikinti su individualiu nuotekų tvarkymu

Apie Lietuvos įsipareigojimus iki 2023 metų atsisakyti lauko tualetų tankiau apgyvendintose...

Aplinkosaugininkai įspėja poilsiautojus: gamtoje laiką leiskite atsakingai (2)

Atšilus orams gyventojai patraukia į gamtą: lankosi parkuose, prie vandens telkinių, žvejoja....

Prienuose liepsnojo miškas: spėjama, kad gaisrą sukėlė neatsargus žmogaus elgesys

Ketvirtadienio popietę Valstybinių miškų urėdijos miškininkai bei gaisrininkai suskubo gesinti...

Lietuvių idėja tarptautiniame hakatone: iš parduotuvės namo parsineškite ne plastiką, o būsimus augalus

Šiandieninė jaunoji karta ateityje tikrai susidurs su įvairiais aplinkosaugos iššūkiais. Kodėl...

Aplinkosaugininkai aiškinasi taršos Nemune ties Kaunu priežastis

Aplinkosaugininkai, nuolat gaunantys pranešimų dėl taršos Nemuno upėje ties Kaunu, aiškinasi jos...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Savivaldybėje – tarsi privačioje įmonėje: valdininkas vadovauja net penkioms įmonėms, partnerio darbovietei – pastovūs pirkimai

Vilniaus rajono savivaldybės Architektūros ir Statybos skyriuose dirbantys architektai ir kiti...

Užsisakyti statybininką ar meistrą gali būti kaip niekad sunku: tenka palaukti ir pusę metų ar ilgiau, sumokėti daugiau (58)

Toliau augant nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičiui, visas statybų sektorius susiduria su...

Nuo pirmadienio Lietuvoje pradedami skiepyti 12–15 metų vaikai (24)

Nuo pirmadienio Lietuvoje pradedami skiepyti 12–15 metų vaikai, BNS patvirtino sveikatos apsaugos...

Bilietas į Europos keliones – ne lėktuvai ar automobiliai, o traukiniai (15)

Gegužės 20 d. lygiai 20.52 val. iš Austerlico stoties Paryžiuje pajudėjo miegamasis traukinys....

Nuo pirmadienio įsigalioja svarbūs pokyčiai: šalys, iš kurių atvykus nebereiks izoliuotis  atnaujintos taisyklės dėl vaikų izoliacijos (14)

Epidemiologinei situacijai gerėjant ir mažėjant atvejų skaičiui, jau pirmadienį įsigalioja kai...

Jeigu vaikystėje gavote šią vakciną, džiaukitės: ji apsaugo net nuo dviejų ligų (47)

Visi natūralios atrankos mėgėjai jau gali perjungti kanalą arba uždaryti interneto naršyklės...

Garsioji Vilniaus perėja vėl pasikeitė – atsirado naujas užrašas (146)

Panašu, kad Vilniuje, Saltoniškių gatvėje, esanti požeminė perėja keisis dar daugybę kartų.

Penki įvarčiai per kėlinį: Nyderlandai efektingame futbolo spektaklyje palaužė Ukrainą (311)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo C grupės favoritė Nyderlandų rinktinė, namų...

Denveryje – išvarytas Jokičius ir „sausai“ seriją laimėjusios „Suns“ triumfas „Bucks“ išlygino serijos rezultatą (3)

NBA atkrintamųjų antrą etapą be didesnių problemų įveikė Finikso „Suns“, kuri svečiuose...