aA
Kaštonai Palangoje
Kaštonai Palangoje
© GRYNAS.lt nuotr.

Liepos ir klevai – populiariausi medžiai miestų centruose ir parkuose. Tačiau absoliuti jų dauguma į Lietuvą atkeliauja iš užsienio – dažniausiai Olandijos ir Vokietijos. Ir nors atvežtiniai medžiai kur kas brangesni už išaugintus mūsų šalyje, arborstai teigia, kad lietuviški medžiai nėra kokybiški – kreivi ir nevienodo šakotumo.

Renkasi pigesnę produkciją

„Lietuviai dažniausiai perka pigesnę, antrarūšę – brokuotą – produkciją. Siekiant sumažinti atvežimo sąnaudas vilkikas būna visiškai prigrūstas augalais ir taip transportuojama. Augalai laužomi, žalojama žievė ir pan.“ – grynas.lt teigė Lietuvos arboristikos centro direktorius Algis Davenis.

Viskas esą dėl kainos – pasak pašnekovo, paprastasis glaustašakės formos ąžuolas 350-400 cm aukščio kainuoja apie 2000 Lt, tačiau prie šios sumos dar reikėtų pridėti PVM ir atvežimo kaštus. Kainos priklauso nuo augalo rūšies, veislės, kokybės, aukščio, šaknų sistemos ir kitų aspektų.

„Bendradarbiaujame su pagrindiniais Europos medelynais. Kamieno apimtis yra pagrindinis kainą lemiantis veiksnys. Mūsų liepos didmeninė kaina yra nuo 400-500 Lt, o patys stambiausi medžiai siekia 1100 Lt su PVM“, – kainas vardijo „Lauko gėlininkystės bandymų stoties“ direktorė Inga Smirnovienė.

Pasak A. Davenio, sunku įvardyti, kurie medžiai patys brangiausi. Europoje yra ir tokių, kurių kainos siekia dešimtūkstantines sumas eurais. „Vien paruošimas, atvežimas, kranų kainos mums atrodo astronomiškos“, – konstatavo arboristas

Lietuvoje neišaugina reikiamos kokybės

Pasak A. Davenio, Lietuvoje kol kas neauginamos tokios medžių veislės, kurios tiktų augti specialiai urbanizuotoje teritorijoje, tai – dažniausiai gatvių želdiniai. „Lietuvoje medelynai gyvuoja tik 10-20 metų, o užsienyje medelynai kartais skaičiuoja ir visą šimtmetį ar daugiau“, – paaiškino arboristas.

I. Smirnovienė pateikė pavyzdį, kai šiemet jų įmonė apželdino Klaipėdos areną šešių metų aukščio klevais, kurie taip pat nebuvo auginti Lietuvos medelynuose, o importuoti iš užsienio. Mat Lietuvoje urėdijos, girininkijos taip pat neaugina tokio aukščio tinkamų medžių.

Lietuvoje kol kas neauginamos tokios medžių veislės, kurios tiktų augti specialiai urbanizuotoje teritorijoje, tai – dažniausiai gatvių želdiniai. Lietuvoje medelynai gyvuoja tik 10-20 metų, o užsienyje medelynai kartais skaičiuoja ir visą šimtmetį ar daugiau.
A. Davenis

„Žinoma, pas mus auginamos įvairios augalų rūšys, tačiau užsienyje išvedamos veislės, kurios pritaikytos būtent miestams. Užauginti, t.y. specialiai paruošti transportavimui, tokį medį prireikia 10-15 metų, o kai kada ir dar daugiau. Atvežtinių veislių medžiai išauga neaukšti, neplačios lapijos, neužstoja langų ar pastatų, jie neleidžia atžalų ir neardo asfalto ar šaligatvio“, – su grynas.lt kalbėjo A. Davenis.

Tačiau pridūrė, kad lazda turi du galus – įvežtiniai augalai gali sunkiau adaptuotis prie lietuviško klimato, mikroskopinės, mikologinės, entomologinės ir panašios apsupties. Todėl esą labai kenčia nuo mūsų žiemų, įšalo. Šiltesniuose kraštuose auginti medžiai pas mus ne visi išgyvena. „Įsivaizduokite, kad jus užpuola nepažįstami grybai, kerpės, vabalai ir pan.“ – kalbėjo A. Davenis.

Populiariausios – liepos

Miesto apželdinimams yra aiškiai numatyta, kokios rūšies ir veislės medis turėtų būti. Lietuvoje tai išdėstyta Sodmenų kokybės reikalavimuose. Pasak I. Smirnovienės, su rūšimi ir veisle projekte numatytas augalas, kuris turi tam tikrus požymius, pavyzdžiui, kad kamieno apimtis 1 metro aukščio medžio būtų ne mažesnė nei 20 cm.

„Tai reiškia, kad tokių medžių Lietuvos rinkoje nėra, išskyrus pavienius atvejus, jeigu reikia kelių vienetų“, – išskyrė pašnekovė. Paprastai projektuose numatyti mūsų klimatinei zonai tinkantys medžiai. I. Smirnovienė pridūrė, kad svarbu, jog medžiai pas mus patektų, kai yra pasibaigusi vegetacija – ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Medžiai paprastai medelynuose ruošiami auginimo metu urbanizuotam apželdinimui.

„Klevai, liepos, ąžuolai – tipinis mūsų klimato zonos medelis ir jie labai sėkmingai prigija su sąlyga, kad jis buvo teisingai transportuotas, teisingai iškrautas ir pasodintas, nes labai dažnai, deja, rūpinimasis medžiu pasibaigia ties jo pasodinimu į gruntą. O jį reikia ir tręšti, ir paformuoti šakų vainiką, kad reprezentatyviai atrodytų ir puoštų aplinką“, – sakė I. Smirnovienė.

A. Davenis klevų sodinti nesiūlantis, mat, pasiekę bradą, jie reikalauja arboristinės priežiūros, o kaštonai paskutiniuoju metu nerekomenduojami sodinti dėl jautrumo kaštoninei keršąjai kandelei.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parengė Viktorija Dačinskaitė

„Šiukšlių kolekcionierė“ visus šokiravo parodžiusi, ką išmeta žinomiausios pasaulio kompanijos: paviešino ir ne vieną melą

Niujorke gyvenanti Anna Sacks, kuri save vadina „The Trash Walker“ (liet. vaikščiotoja po...

Kas nutinka su nebereikalinga tekstile: kai kurie faktai jus nustebins (3)

Daugiau nei 2900 tonų tekstilės , t. y. virš 120 pilnų sunkvežimių – tiek tekstilės iš...

Auganti elektros ir dujų kaina keičia gyventojų elgesį – ieško išteklius tausojančių sprendimų

Didėjančios sąskaitos už elektros energiją ir dujas koreguoja gyventojų įpročius....

Ekspertai atsakė, kaip sumažinti taršių pakuočių kiekį pasaulyje: tam reikia kelių dalykų

Ironiška, bet prieš keliasdešimt metų plastikas buvo pristatomas kaip ekologiška alternatyva...

Rūšiavimo ABC: kodėl visos išrūšiuotos atliekos supilamos į vieną šiukšlių mašiną?

Gyventojams dažnai kyla klausimas, kodėl išrūšiuotos plastiko, popieriaus, stiklo atliekos...

Top naujienos

Kodėl mūsų pensijos tokios mažos: kuo daugiau uždirbi – tuo mažesnę dalį gauni kliūna išankstinių pensijų gausa (37)

Lietuvos socialinio draudimo sistema labiau naudinga tiems, kurie iki pensijos gauna mažesnes...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Jūsų atlyginimas „Delfi“ skaičiuoklėje: pasitikrinkite, kiek po valdžios sprendimų gautumėte kitais metais (1)

Lietuvoje 850 tūkst. arba maždaug trys ketvirtadaliai dirbančiųjų „popieriuje“ per mėnesį...

Adamkus – apie žmonos Almos sveikatą: ji yra reanimacijoje, aš neįleidžiamas

Kadenciją baigusio šalies prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma pateko į reanimaciją. Tai pats V....

Po naujausių karinių pralaimėjimų rusų propagandistai keičia toną (2)

Maskva po naujausių karinių pralaimėjimų Ukrainoje , regis, praranda Rusijos informacinės...

Rusijos verslui liepta mobilizuoti savo darbuotojus į karą: ką darys ten likusios Lietuvos įmonės (5)

Rusijos verslas verčiamas padėti valstybei mobilizuoti savo darbuotojus. Todėl Lietuvos politikai...

Daumantė Hinz

Teisininkas atsako: ar galima paduoti gydytoją į teismą dėl atsainaus poelgio su pacientu? (2)

Kiekvienas, kreipdamasis į gydymo įstaigą bei medikus medicininės pagalbos, tikisi, jog jam bus...

Karas Ukrainoje. Rusija nespėja atsigauti: pranešama apie skaudų smūgį pietų fronte ES šalys koordinuotai kviečiasi Rusijos ambasadorius

Rusijai nespėjus atsigauti po rimtų pralaimėjimų (įskaitant ir žalą įvaizdžiui) Charkivo...

Kas antrą moterį kankinanti liga neaplenkia ir vyrų: norint pasveikti, teks kai ko atsisakyti

Šlapimo pūslės uždegimas – liga, kuria bent kartą gyvenime perserga kas antra moteris....

Paryžiaus mados savaitėje ant podiumo Bella Hadid žengė beveik nuoga – tai, kas įvyko po to, tiesiog neįtikėtina

Mados ateitis jau čia. Nuogas modelis ant podiumo – tik pradžia to, ką netrukus išvydo „...

Jasikevičius šlovino „Barcelona“ gynybą: darėme tai neįtikėtinai gerai

Po pergalės antrajame Ispanijos ACB ture „ Barcelona “ strategas Šarūnas Jasikevičius...