aA
Kodėl Lietuvoje ant kelių barstomos druskos negali pakeisti cukrus?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Žiemą ant Lietuvos kelių gausiai barstomas natrio chloridas kenksmingas ne tik mūsų avalynei, bet ir aplinkai. Su tuo sutinka daugelis, tačiau saugesnės priemonės valstybei - per brangios.

Žalieji per daug panikuoja?

Kasmet Lietuvoje valstybinės reikšmės keliuose išberiama arti 90 tūkst. tonų natrio ir kalcio chlorido. Kaip teigė Vilniaus gatves prižiūrinčios savivaldybės įmonės „Grinda“ direktorius Algimantas Vilūnas, šią žiemą reikėtų laikyti rekordine, mat druskos išberta daugiau nei įprasta.

„Kasmet išberiama iki 15 tūkst. tonų, o dabar 18 tūkst., gali siekti ir 20 tūkst. tonų, nes žiema dar nesibaigė, tai nežinia, kaip gali būti“, – prognozuoti, kiek Vilniuje teks išberti druskos per šią žiemą, neskubėjo A.Vilūnas. „Man atrodo, kad žalieji nuo proto važiuoja ir per daug panikuoja“, - apie druskos poveikį aplinkai mano „Grindos“ direktorius.

Kitokios nuomonės laikosi Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys. Pasak jo, nors natrio chloridas yra pati pigiausia priemonė, kuri veiksmingai tirpdo sniegą, tai yra ir viena agresyviausių medžiagų visai aplinkai.

Ji kenkia ne tik kelio dangai, įvairiems statiniams: gelžbetoninėms konstrukcijoms, tiltams ar viadukams, bet yra gana pavojinga gyvajai gamtai, ypač kai tirpstanti druska subėga į gruntą, kur gruntiniai vandenys ir druska, esanti grunte, tiesiogiai kontaktuoja su augalų šaknimis, o didesnis natrio chlorido kiekis veikia visą augmeniją.

Man atrodo, kad žalieji nuo proto važiuoja ir per daug panikuoja.
A.Vilūnas

„Ten, kur intensyviai barstoma druska, kelkraščiuose augantys medžiai būna skurdesni, ne tokie gyvybingi. Iškart nežūsta, bet būna mažiau atsparūs infekcinėms ligoms ir greičiau išdžiūsta“, – tikino L.Budrys. Be viso to, mokslininkai yra nustatę, kad dėl natrio chlorido džiūsta ne tik medžiai, veja, užteršiamas vanduo, bet dėl šios druskos poveikio kenčia ir transporto priemonės – prasideda jų korozija.

Pavyzdžiai – rusai ir skandinavai

Pasak L. Budrio, nors Rusija ir nėra Europos Sąjungoje, ši šalis naudoja organinės kilmės mišinį. Sniegą taip pat organinėmis medžiagomis tirpdo ir natrio chlorido jau senokai nebenaudoja estai, lenkai ir vokiečiai. Kitaip nei Lietuva, skandinavai esą niekada nenaudojo keliams barstyti skirtos druskos, o vietoj jos renkasi skaldą, kurios turi užtektinai.

„Ten susiklostė visai kitokios tradicijos, žiemos ir pasiruošimas joms. Pas mus yra senas paprotys naudoti druską. Suprantama dėl ko – pigiausiai gaunama iš netolimų kaimynų baltarusių“, – sakė L. Budrys. Natrio ir kalcio chloridas dar importuojamas iš Ukrainos. Šiemet, pasak A. Vilūno, už natrio chlorido toną mokėta 137 Lt, o kalcio chloridas kainuoja kelis kartus daugiau.

Kada tiksliai bus uždrausta barstyti kelius natrio chloridu mūsų šalyje, L. Budrys nesiryžo spėlioti, tačiau, pasak jo, viskas priklausys nuo mūsų ekonominio gyvenimo lygio. Esą nors ir bandoma riboti natrio chlorido naudojimą, visiškai jo atsisakyti galėsime tuomet, kai pajėgsime įsigyti brangesnių, bet ne tokių agresyvių priemonių.

„Skūpus moka du kartus“

L. Budrys tikino, kad mėginama tartis su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, taip pat su ministerija. „Kai buvo slidūs keliai, žmonės visas valdžias keiksnojo, kad neprižiūri, nepabarsto, buvo ir nelaimingų atvejų. Vienu kartu negalima priimti kažkokių sprendimų“, – sakė L. Budrys.

Jis pridūrė, kad buvo siūlyta ir kitų alternatyvų natrio chloridui. Tai galėtų būti kalcio chloridas, kuris esą nėra toks kenksmingas aplinkai, tačiau jis – keturis kartus brangesnis. Kita veiksminga priemonė galėtų būti perdirbtos cukraus gamybos atliekos, kitaip vadinamos melasa. Sumaišyta su kitais chemikalais ji ne taip kenkia aplinkai ir iš jos gaunamas gana efektyvus tirpalas.

Kad kitos priemonės valyti keliams galėtų būti geresnės nei natrio chloridas, supranta ir A. Vilūnas, tačiau kartu jis pridūrė, kad viskas atsiremia į pinigus, kuriuos reikia sumokėti ir kurių esą trūksta. Pasak jo, perdirbtos cukraus atliekos jau buvo naudotos Vilniuje prieš kelerius metus, tačiau mūsų klimato sąlygomis esą jai netinka – kai susidaro rūkas ir jis, susimaišęs su šia medžiaga, nusėda ant troleibusų laidų, įvyksta trumpasis elektros jungimas.

Todėl, pasak A. Vilūno, perdirbtos cukraus atliekos labiau tinkamos naudoti šiltuosiuose kraštuose, kur siekiama kuo ilgiau tirpinti sniegą ir ledą. „O mūsų tikslas, kad druska kuo greičiau dirbtų“, – paaiškino A. Vilūnas.

Pasak L. Budrio, išlaidos natrio chloridui yra didesnės, nei jos būtų naudojant brangesnes, bet nekenksmingas medžiagas. „Žmonių įprotis, esą jeigu perki pigų daiktą, tai sutaupai. Skūpus moka du kartus“, – atsiduso L. Budrys.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parengė Viktorija Dačinskaitė

„Šiukšlių kolekcionierė“ visus šokiravo parodžiusi, ką išmeta žinomiausios pasaulio kompanijos: paviešino ir ne vieną melą

Niujorke gyvenanti Anna Sacks, kuri save vadina „The Trash Walker“ (liet. vaikščiotoja po...

Kas nutinka su nebereikalinga tekstile: kai kurie faktai jus nustebins (3)

Daugiau nei 2900 tonų tekstilės , t. y. virš 120 pilnų sunkvežimių – tiek tekstilės iš...

Auganti elektros ir dujų kaina keičia gyventojų elgesį – ieško išteklius tausojančių sprendimų

Didėjančios sąskaitos už elektros energiją ir dujas koreguoja gyventojų įpročius....

Ekspertai atsakė, kaip sumažinti taršių pakuočių kiekį pasaulyje: tam reikia kelių dalykų

Ironiška, bet prieš keliasdešimt metų plastikas buvo pristatomas kaip ekologiška alternatyva...

Rūšiavimo ABC: kodėl visos išrūšiuotos atliekos supilamos į vieną šiukšlių mašiną?

Gyventojams dažnai kyla klausimas, kodėl išrūšiuotos plastiko, popieriaus, stiklo atliekos...

Top naujienos

Kodėl mūsų pensijos tokios mažos: kuo daugiau uždirbi – tuo mažesnę dalį gauni kliūna išankstinių pensijų gausa (34)

Lietuvos socialinio draudimo sistema labiau naudinga tiems, kurie iki pensijos gauna mažesnes...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Jūsų atlyginimas „Delfi“ skaičiuoklėje: pasitikrinkite, kiek po valdžios sprendimų gautumėte kitais metais (1)

Lietuvoje 850 tūkst. arba maždaug trys ketvirtadaliai dirbančiųjų „popieriuje“ per mėnesį...

Adamkus – apie žmonos Almos sveikatą: ji yra reanimacijoje, aš neįleidžiamas

Kadenciją baigusio šalies prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma pateko į reanimaciją. Tai pats V....

Po naujausių karinių pralaimėjimų rusų propagandistai keičia toną (2)

Maskva po naujausių karinių pralaimėjimų Ukrainoje , regis, praranda Rusijos informacinės...

Rusijos verslui liepta mobilizuoti savo darbuotojus į karą: ką darys ten likusios Lietuvos įmonės (5)

Rusijos verslas verčiamas padėti valstybei mobilizuoti savo darbuotojus. Todėl Lietuvos politikai...

Daumantė Hinz

Teisininkas atsako: ar galima paduoti gydytoją į teismą dėl atsainaus poelgio su pacientu? (2)

Kiekvienas, kreipdamasis į gydymo įstaigą bei medikus medicininės pagalbos, tikisi, jog jam bus...

Karas Ukrainoje. Rusija nespėja atsigauti: pranešama apie skaudų smūgį pietų fronte ES šalys koordinuotai kviečiasi Rusijos ambasadorius

Rusijai nespėjus atsigauti po rimtų pralaimėjimų (įskaitant ir žalą įvaizdžiui) Charkivo...

Kas antrą moterį kankinanti liga neaplenkia ir vyrų: norint pasveikti, teks kai ko atsisakyti

Šlapimo pūslės uždegimas – liga, kuria bent kartą gyvenime perserga kas antra moteris....

Paryžiaus mados savaitėje ant podiumo Bella Hadid žengė beveik nuoga – tai, kas įvyko po to, tiesiog neįtikėtina

Mados ateitis jau čia. Nuogas modelis ant podiumo – tik pradžia to, ką netrukus išvydo „...

Jasikevičius šlovino „Barcelona“ gynybą: darėme tai neįtikėtinai gerai

Po pergalės antrajame Ispanijos ACB ture „ Barcelona “ strategas Šarūnas Jasikevičius...