aA
Atėjus niūriajam ir lietingajam lapkričiui, jau dairomės į gruodį – žiemos pradžią. Nors gruodis vis dar asocijuojasi su baltos, šaltos žiemos pradžia ir labiausiai laukiamomis metų šventėmis – Kalėdomis, tačiau jau ne vienerius metus tenka nusivilti. Ir Kalėdos, ir didžioji dalis žiemos yra tarsi besitęsiantis lapkritis. GRYNAS.lt domisi, kaip šaltąjį metų laiką veikia klimato kaita, ir ar pažers staigmenų artėjanti žiema?
© DELFI / Domantas Pipas

Oro temperatūra sparčiai kyla

Nors žiema asocijuojasi su sniegu ir šalčiu, tačiau pastaraisiais metais šaltuoju metų laiku dažniau sulaukiame šlapdribos. Akivaizdu: klimato kaita veikia ir Lietuvą. Šiltėjančios žiemos yra puikus to pavyzdys.

Vilniaus universiteto (VU) Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius dr. Arūnas Bukantis pasakoja, kad visame pasaulyje vykstantis klimato atšilimas Lietuvoje nėra jokia išimtis. Anot mokslininko, labiausiai jis veikia šaltąjį metų laiką – žiemą.

„Klimato atšilimas labai pasireiškia žiemos sezono metu, kadangi yra veikiama ir temperatūra, ir kritulių kiekis, būvis, būvio struktūra. Šiuo metu, kylant temperatūrai, daugėja kritulių lietaus pavidalu. Tai, aišku susiję su temperatūros pakilimu visais žiemos mėnesiais per pastaruosius 50 – 60 metų. Šiuo laikotarpiu žiemos mėnesių bendra temperatūra pakilo apie 1,5 – 2 laipsnius“, – aiškina profesorius.

Klimatologai papasakojo, ko tikėtis šią žiemą: laukiantys snieguotų Kalėdų greičiausiai turės nusivilti
© DELFI / Domantas Pipas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus patarėjas dr. Donatas Valiukas taip pat tikina, kad labiausiai klimato kaita smogė lietuviškoms žiemoms: „Žiemos, ko gero, dauguma žmonių jau pastebėjo, šiltėjančio klimato fone išsiskiria labiausiai. Žiemos Lietuvoje šiltėja labiausiai. Nuo 1961 metų iki dabar metinė temperatūra pakilo apie 1,9 laipsnius. Tai yra labai daug, o žiemos sušilo dar labiau. Labiausiai – sausis ir vasaris, sausio vidutinė oro temperatūra pakilo net 3,3 laipsniais, o vasario 2,6 laipsnio.“

Klimatologas pabrėžia, kad klimato kaitai veikiant metų laikus, atsiranda ir tam tikri temperatūrų ar kritulių gausos svyravimai, pavyzdžiui, nepaisant to, jog žiemos šiltėja, beveik kiekvieną žiemą dar turime savaitės ar kelių šalčių įsiveržimų, kai oro temperatūra nukrenta iki 15 laipsnių šalčio.


Sniego sulauksime vis mažiau

Kitas šiltėjančių žiemų požymis – kritulių pasikeitimai. Jeigu prieš 40 – 50 metų sniego Lietuvoje netrūko, dabar pradėjus snigti lietuviai be galo džiaugiasi, nes ilgai džiaugtis sniegu tenka retai. Dr. D. Valiukas sako, kad tyrimai rodo, jog dienų su sniego danga skaičius mažėja.

„Iš tikrųjų žiemą ir sniego danga nepastovi, sumažėjo dienų su sniego danga skaičius, pastovi sniego danga susidaro pakankamai vėlai, ypatingai Vakarų Lietuvoje. Dažnai žiemą sniegą keičia šlapdriba“, – pasakoja specialistas.

Klimatologai papasakojo, ko tikėtis šią žiemą: laukiantys snieguotų Kalėdų greičiausiai turės nusivilti
© DELFI / Andrius Ufartas

VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius dr. A. Bukantis skaičiuoja, kad bendras dienų skaičius su sniego danga dabar yra tarp 55 – 105 dienų per metus. Rečiausiai sniego sulaukia Vakarų Lietuva, o kuo toliau į Šiaurės Rytus – tuo dienų su sniego danga daugiau. Tačiau, kaip pabrėžia profesorius, pats sniego dangos storis sumažėjęs nežymiai.

„Sniego dangos storis ypatingai nesumažėjo, nepaisant to, kad pakilo temperatūra, nes dažniau iškrenta gausių kritulių, stipraus snygio atvejų dažnesnis pasikartojimas. Skaičiuojant maksimalų sniego dangos storį, didelių pokyčių nematome“, – aiškina mokslininkas.

Keičiasi ir vandens telkinių užšalimo tendencijos

Kylanti oro temperatūra turi įtakos ir dirvožemio pašalui. Prof. dr. A. Bukantis pabrėžia, kad, lyginant su XX amžiaus viduriu, pašalo gylis Lietuvoje sumažėjo apie 40 proc. Be to, keičiasi ir vandens telkinių užšalimo tendencijos.

„Kaip sniego danga, kaip sezoninis dirvožemio pašalas, taip ir vandens telkinių užšalimas yra nepastovus. Būna net keli atitirpimai per žiemos sezoną. Ledo danga ant vandens telkinių, žinoma, yra inertiškesnė, stabilesnė, tačiau taip pat pastebimas vėlesnis jos susidarymas ir ankstyvesnė tirpimo pradžia“, – tikina profesorius.

Klimatologai papasakojo, ko tikėtis šią žiemą: laukiantys snieguotų Kalėdų greičiausiai turės nusivilti
© DELFI / Orestas Gurevičius

Ko sulauksime šią žiemą?

Nors tiksliai pasakyti, kokie bus orai sausio, vasario mėnesiais, klimatologai ir sinoptikai dar negali (prognozės įprastai sudaromos nebent mėnesio laikotarpiui), tačiau, remiantis pastarųjų metų tendencijomis, galima numanyti, kad netikėtumų žiema nepažers. Anot klimatologo dr. D. Valiuko, praėjusios žiemos sausio mėnuo buvo šiltesnis nei įprastai, nors sausio viduryje ir paspaudė kelių dienų šaltukas, kurį greitai nugalėjo pakilusi oro temperatūra. Tuo tarpu vasaris buvo net keletu laipsnių šaltesnis nei įprastai.

„Apibendrinus, nieko ypatingo nesulaukėme, ji buvo šiek tiek šiltesnė, kaip ir buvo prognozuota“, – sako klimatologas.

Kalbant apie lapkritį ir gruodį, prognozuojama, kad šie mėnesiai taip pat bus šiltesni lyginant su daugiametėmis normomis. Ko gero, ir šiemet šaltukas bus retas svečias Lietuvoje: nors anksčiau buvo įprasta sulaukti 30 laipsnių šalčio, pastaraisiais metasi tokia temperatūra – išskirtinis reiškinys.

„25 laipsnių šalčio – taip, galime sulaukti, ypač Rytų Lietuvoje, kuri yra žiemiškesnė, šaltis įsiveržia iš rytinės dalies. O vakarų Lietuvai tokie šalčiai jau yra reti reiškiniai“, – prognozuoja pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Klaipėdoje į uosto akvatoriją išsiliejo naftos produktai (8)

Šiandien apie 10:00 val. Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos Jūros aplinkos apsaugos...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (103)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Bankoke į kovą su oro tarša pasitelkiamos oro patrankos

Pirmadienį, sausio 14-ąją, Bankoko orui ir gatvėms išvalyti buvo panaudotos vandens patrankos....

Kėdainiuose – dar viena ekologinė nelaimė: neaiškiomis medžiagomis užterštas tvenkinys (13)

Kėdainius ištiko dar viena ekologinė nelaimė. Įtariama, kad į Kėdainių rajono Vilainių...

Rieduliai Lietuvoje tampa tikra retenybe: kiek iš tiesų jų turime? (13)

Stambūs rieduliai mūsų krašte žinomi nuo seno. Pagonybės laikais ir vėliau šalia ar ant jų...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (51)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (68)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (95)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (28)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Po apdovanojimų įžymybės šėlo dūzgėse: vakarėlis vyko išskirtinėje vietoje (18)

Išdalijus jau trečiuosius kasmetinius žurnalo „Žmonės“ apdovanojimus ir paskelbus metų...

Dietologė: sulieknėsite greičiau, jei valgysite šių daržovių (5)

Daržovių rauginimas Lietuvoje šiuo metu išgyvena atgimimą. Ir ne veltui, mat vienas...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (76)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (104)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (6)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...