aA
Trečiadienį Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje buvo svarstomi klausimai dėl miškų ir saugomų teritorijų įstatymų pataisų. Iškilo diskusija dėl privačių ir valstybinių miškų mokamų mokesčių į specialų fondą, iš kurio finansuojamas miško kelių tvarkymas. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas iškėlė pasiūlymą įtraukti pataisą, kad privatūs miškų savininkai finansiškai prisidėtų prie bendrų miškų infrastruktūros gerinimo reikalų, tam stipriai oponavo Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas Algis Gaižutis. Anot jo, tokiems pokyčiams reikia ruoštis, o ne primesti staiga.
Miškavežių subjaurotas kelias. Vitalio Zaikausko nuotr.
Miškavežių subjaurotas kelias. Vitalio Zaikausko nuotr.
© GRYNAS

Ne argumentas, kad miškai gauti nemokamai

„Neradau argumentų, kodėl iki šiol į fondą, kuris naudojamas kelių, kitų miškų infrastruktūrų reikmėms, mokėjo tik valstybinių miškų institucijos. Tuo tarpu privačių miškų savininkai į fondą nemokėjo nė vieno lito. Paradoksalu, kad kai buvome išvažiuojamame posėdyje saugomose teritorijose ir pravažiuoti per mišką mums reikėjo kviesti didžiulius džipus. Tada ir kilo klausimas, kaip čia yra? Pasirodė, kad tai yra privačių miškų savininkų teritorijos – eina vienas plotas valstybinis, kitas privatus ir važiavome taip, kad atrodė reikia tanką samdyti“, - situaciją apibūdino A. Salamakinas.

Algimantas Salamakinas
Algimantas Salamakinas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Jis pabrėžė, kad tokius mokesčius reikėtų taikyti tik tiems, kurie vysto miškų kirtimus. Jeigu šie nėra vykdomi, nėra gaunamos pajamos, taigi, nėra ko ir mokėti. Tačiau jeigu mediena yra kertama ir parduodama, būtų socialiai teisinga taikyti tokius pačius reikalavimus abiejų tipų miškams.

Komiteto pirmininkas siūlo taikyti 5 proc. mokestį, tiek, kiek dabar į fondą moka valstybiniai miškai.

„Man gana įdomus jūsų argumentas, kad valstybiniai miškai tuos miškus gavo nemokamai, o jūs mokėjote. Siūlau paieškoti kitų argumentų“, - ragino A. Salamakinas.

Privačių miškų atstovas: mokame 15 proc. pajamų mokestį

Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas A. Gaižutis į išsakytą kritiką atsakė šitaip: „Dėl tokio siūlymo yra įvedamas naujas mokestis. Naujas mokestis pagal įstatymus gali būti įvestas tik mokestiniais įstatymais, miškų įstatymas nėra mokestinis įstatymas. Tai teisėkūros dalis. Antras argumentas, priimant nacionalinę miškų ūkio sektoriaus plėtros programą 2020 m., buvo numatyta, kad bus peržiūrėta su privačių miškų savininkais susijusi mokesčių sistema. Tai bus daroma plačios diskusijos metu, numatyta, kad šitie siūlymai bus pateikti ir įgyvendinti 2015 m., o dabar yra 2013-ieji.

Šitas pasiūlymas – naujas mokestis - numatytas įsigalioti 2014-aisiais. Ir trečias dalykas – sakyti, kad savininkai nemoka nieko nuo pajamų, gautų nuo medienos, gryna neteisybė, nes savininkai nuo visų pajamų moka 15 proc. gyventojų pajamų mokestį“, - sakė A. Gaižutis.

Daugiau mokėti niekas nenori, bet matome, kad tie surinkti pinigai miškams grįžta. Kitas dalykas – valstybiniai miškai prisideda į bendrą krepšelį, todėl, kodėl privatūs neturėtų prisidėti. Siūlyčiau pataisai pritarti.
P. Saudargas

Jo teigimu, kelių tvarkymui ir priežiūrai yra suformuota kelių priežiūros programa, valdoma Kelių direkcijos, ten moka visi, mokėdami už akcizus, degalus ir transporto priemones. Šios lėšos ir galėtų būti naudojamos miško kelių tvarkymui.

„Miško savininkai neturi nuosavų kelių, tai yra viešo naudojimo keliai. Pagrindinė problema, kurią matome ir keliame nuo 2005 m. - miško keliai yra įtraukti į niekieno balansą, jie nepriklauso savininkui, jų neprisiima savivaldybės, jie neįtraukti į valstybinių miško urėdijų balansą. Išeina taip, kad vienintelis finansavimas iš šalies iš kelių fondo dar gaunamas iš miškų urėdijų, bet tai nėra dideli pinigai – po kelis šimtus tūkstančių per metus. Bet jie tvarko tik tuos kelius, kurie besiriboja su valstybiniais miškais. Išeina taip, kad į kelių fondą mokame visi, o privatiems miškams iš tų mokesčių netenka nė lito“, - aiškina A. Gaižutis.

Situaciją mato skirtingą

Anot jo, įvedus dar vieną mokestį, nenumačius kam konkrečiai jis bus skirtas, situacija išliks ta pati.

„Diskutavome, kad reikia formuoti mokestinę bazę, kad būtų galima kaupti lėšas bendrosioms privačių miškų ūkio reikmėms, tas mechanizmas tikrai reikalingas, tačiau siūloma pataisa tikrai neduos jokių rezultatų, nes pirma reikia kelius priskirti į balansą“, - sakė A. Gaižutis.

Algis Gaižutis
Algis Gaižutis
© DELFI / Valdas Kopūstas

Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas prisiminė, kaip istoriškai susiklostė dabar esantis 5 proc. mokestis, kurį moka valstybiniai miškai.

„2009 m. 5 proc. mokestis į biudžetą gimė valstybei nustačius mokesčius iš savo valdomo turto. Savininkai, kurie užsiima ūkine veikla, susigrąžino nuosavybę, anksčiau nacionalizuotą, praktiškai visos įmonės jau sumoka mokesčius įsigydamos mišką. Ir tas miškas yra iš karto įtraukiamas į buhalterinę apskaitą, nuo to kasmet skaičiuojami pelno ir kiti mokesčiai. Todėl situacija yra iš esmės skirtinga“, - ašikino A. Gaižutis.

Sakyti, kad savininkai nemoka nieko nuo pajamų gautų nuo medienos, gryna neteisybė, nes savininkai nuo visų pajamų moka 15 proc. gyventojų pajamų mokestį.
A. Gaižutis

Komiteto narys Paulius Saudargas, įsijungęs į diskutuojamą klausimą, teigė suprantantis miškininkų išsakomą poziciją, nes niekas nenori mokėti papildomų mokesčių. Tačiau, jo teigimu, sąlygos miškams turėtų būti vienodos, todėl ir mokestis į fondą turėtų būti privalomas visiems.

Paulius Saudargas
Paulius Saudargas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Daugiau mokėti niekas nenori, bet matome, kad tie surinkti pinigai miškams grįžta. Kitas dalykas – valstybiniai miškai prisideda į bendrą krepšelį, todėl, kodėl privatūs neturėtų prisidėti. Siūlyčiau pataisai pritarti“, - sakė P. Saudargas.

Po balsavimo pasiūlytai pataisai vienbalsiai pritarta.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į Vilnių užsukęs Europos Komisijos narys domėjosi užstato sistemos veikla (6)

VšĮ „ Užstato sistemos administratorius “ (USAD) biure ir pakuočių skaičiavimo centre...

Civilinė atsakomybė už gamtai padarytą žalą: ką būtina žinoti kiekvienam? (8)

Ar genėdami medį, žuvaudami arba kirsdami ne vietoje išsikerojusį krūmokšnį pasidomime šių...

Nelaimė Vilniaus centre: į Nerį išsiliejo fekalijos (167)

Apie 13 val. Vilniaus miesto centre, ties Goštauto gatve, vilniečiai užfiksavo tekančias...

Atliekos tampa brangia preke: baudžiamoji atsakomybė už jų neteisėtą gabenimą per Lietuvos sieną (7)

Kodėl už neteisėtą atliekų gabenimą per valstybės sieną nustatoma pati griežčiausia...

Internete plinta vaizdo įrašas, kaip į Vilniaus savivaldybę brovėsi žiurkė (63)

Šaltėjant orui, šiltesnio kampo ima ieškoti ir graužikai: kas lenda į palėpes, kas į rūsius,...

Top naujienos

Sankcijos Lukašenkos režimui: ar ES lyderiai tėkšis veidu į purvą? (1)

Dar rugpjūčio mėnesį ES lyderiai sutarė, kad reikia taikyti sankcijas Aliaksandro Lukašenkos...

Paaiškino, kaip veiks draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose: yra trys keliai (369)

Seimas ketvirtadienį apsisprendė palaiminti draudimą rūkyti daugiabučių balkonuose, jei tam...

Putinas vis mažiau rodosi viešumoje: planuojantiems su juo susitikti – įspėjimai iš Kremliaus (46)

Rusijos valdininkams ir oficialiems asmenims, kuriems tenka susitikti ar tiesiog atsidurti netoliese...

Seimas linkęs įteisinti tryliktąją pensiją (99)

Seimas pradėjo svarstyti, ar įteisinti 200 eurų vadinamąją tryliktą pensiją.

Šimonytė apie 13–ąją pensiją: COVID–19 atpalaidavo paskutinius padorumo varžtus

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) sąrašo vedlė Seimo...

Kreipėsi į „Sodrą“ ir gavo beveik 400 eurų: pataria tai padaryti ir kitiems (33)

Kartą per metus valstybinio socialinio draudimo įmokas mokantiems asmenims, kurie dirba su...

Karbauskis meta farmacininkams sunkius kaltinimus: kai kurių vaistų kainos kilo beveik aštuonis kartus papildyta Matulo komentaru  (229)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis apkaltino farmacininkus...

Evaldo Petrausko žmona Goda vėl gulėsi ant plastikos chirurgų stalo: vyras sakė – pakentėsi mėnesį, o džiaugsies visą gyvenimą (71)

Žinomo boksininko Evaldo Petrausko žmona Goda vėl gulėsi ant plastikos chirurgų stalo. Apie...

Baltarusija naftos per Klaipėdos uostą spalį neimportuos

Baltarusija naftos per Klaipėdos uostą spalį neimportuos, rodo Baltarusijos naftos pramonės...

|Maža didelių žinių kaina