Praėjusį kartą GRYNAS.lt rašė, koks turėtų būti ir kokiomis ypatybėmis turėtų pasižymėti darnus miestas. Tam, kad gražios idėjos neatrodytų lyg sunkiai įgyvendinamos svajonės, pasidairykime į pavyzdžius – leiskimės į kelionę po miestus, prie kurių vardo žmonės jau dabar drąsiai klijuoja etiketę – ekologiškas.

Pirma Žalioji Europos sostinė

Toli keliauti nereikia – pirmoji stotelė Švedija. Visi žinome skandinavų meilę gamtai, tvarkai ir švarai. Šias savybes patvirtina 2010 m. Stokholmui suteiktas Žaliosios Europos sostinės vardas. Europos aplinkosaugos ekspertų grupė kartu su specialia komisija įsteigė šį apdovanojimą tam, kad paskatintų miestus tapti pavyzdžiais vienas kitam, įkvėptų teigiamiems pokyčiams ir skatintų dalintis patirtimi.

Kasmet šio garbingo vardo nusipelno tik vienas miestas, kuris jau pasiekė reikšmingų ir akivaizdžių rezultatų aplinkosaugos srityje bei puoselėja ilgalaikius planus ir toliau taikyti tvarios plėtros principus. Pirmoji iš visų šiuo prizu apdovanota Švedijos sostinė.

Stokholme, išraizgytame gausybės kanalų, tiltų, molų ir dažnai vadinamame Šiaurės Venecija gyvena apie 800 000 gyventojų. Prie esminio miesto elemento - vandens, glaudžiasi žalieji plotai, šalia kurių, ne daugiau nei 300 metrų atstumu gyvena maždaug 95 proc. miestiečių. Sostinėje puikiai išvystytas viešasis transportas, todėl čia automobilių srautai nedideli.

Beveik visas viešajam transportui reikalingas kuras gaunamas iš atsinaujinančių energijos šaltinių: metro ir tramvajams naudojama elektra gauta iš hidroelektrinių arba vėjo jėgainių, o daugelis autobusų varomi biodujomis.

Visa tai padėjo pastebimai sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį, o be to miestas yra išsikėlęs tikslą iki 2050 m. tapti visiškai nepriklausomu nuo iškastinio kuro.


Pavyzdingasis Hamarbis

Prie Stokholmui suteikto ekologiško miesto titulo, be abejonės prisidėjo ir į pietus nuo sostinės centro plytintis jos rajonas Hamarbis (Hammarby Sjöstad). Suplanuotas kaip laikinas olimpinis miestelis ( Švedija nesėkmingai siekė tapti 2004 m. Olimpinių žaidynių miestu), šiandien jis yra vienas geriausių pavyzdžių kaip gali būti įgyvendinta darnaus miesto vizija.

Sakoma, jog net jei gyventojai nėra ekologiškai sąmoningi, apsigyvenę Hamarbyje jie būtinai tokiais taps. Visas rajonas yra suprojektuotas taip, jog jau savaime, nepriklausomai nuo gyventojų, leidžia įgyvendinti net 75 proc. aplinkosauginių tikslų.

Kiekviename rajono pastate yra atliekų surinkimo kambarys, iš kiekvieno tokio kambario požeminiais vamzdynais atliekos keliauja į centrinę stotį, kurioje yra perdirbamos, pvz., maisto atliekos paverčiamos biokuru. Daugiau jokių sąvartynų, jokių šiukšlių konteinerių!
Kiekviename rajono pastate yra atliekų surinkimo kambarys, iš kiekvieno tokio kambario požeminiais vamzdynais atliekos keliauja į centrinę stotį, kurioje yra perdirbamos.

Kartą panaudotas vanduo savo vertės taip pat nepraranda, antrą kartą jis tarnauja pastatų šildymui.

50 proc. kiekvienam pastatui reikiamos šilumos gaunama pasitelkus saulės kolektorius. Hamarbyje įrengtos sistemos, kurios surenka lietaus vandenį, o šis naudojamas rajono žaliesiems plotams laistyti.

Žaluma Hamarbyje, kaip ir visoje sostinėje, harmoningai įsilieja į bendrą urbanistinę panoramą.

Transporto problema čia taip pat neegzistuoja: elektra varomu viešuoju transportu rajono gyventojai gali patogiai pasiekti Stokholmo centrą.

Pakilęs iš pelenų - Bo01

Dėmesys, kurį Švedija skiria aplinkosaugos problemoms spręsti akivaizdus, valdžios veiksmai, rodantys ekologišką požiūrį į energiją, gamtos išteklių tausojimą ir sveikesnį miestietišką gyvenimo būdą neapsiriboja tik sostine.

Trečiajame pagal dydį Švedijos Malmės mieste taip pat yra ekologiškai švarus ir darnus rajonas, vadinamas Bo01. Mintis įgyvendinti projektą gimė dar 2001 m., kuomet Švedijos valdžia paskelbė dvidešimtmečio planą, pagal kurį skiriamos lėšos buvusių industrinių zonų ir senų laivų statyklų perkūrimui.

Malmės miesto vadovai nusprendė pasinaudoti galimybe ir apleistą, niekam nereikalingą seną, užterštą industrinę zoną netrukus pavertė jaukiu gyvenamuoju, verslo ir poilsio rajonu. “Niekas nebūtų patikėjęs, jog daugybė jaunų žmonių vėl kelsis gyventi į miestą, kurį jau laikėme mirusiu” – džiaugiasi vietiniai.
Savivaldybė miestiečiams siūlo keliolika elektra ir dujomis varomų automobilių, kuriuos gyventojai gali dalintis tarpusavyje rezervuodami šiuos internetu.

Bo01 apstatytas vidutinio aukštingumo namais iš kurių išsiskiria tik garsusis Malmės dangoraižis “Besisukantis torsas”. Stikliniai gyvenamųjų namų fasadai orientuoti į pietų pusę, taip saulės spindulių teikiama šiluma sumažina dirbtinės šilumos poreikį.

Plačios žaliosios zonos supa kiemus ir pastatus, įrengti dviračių takai leidžia patogiai pasiekti visus rajono objektus, o į labiau nutolusias miesto dalis gabena ekologiškas viešasis transportas.

Malmės savivaldybė žengė dar vieną žingsnį siekdama sumažinti automobilių skaičių mieste – gyventojams siūloma paslauga vadinama “Car Sharing”. Savivaldybė miestiečiams siūlo keliolika elektra ir dujomis varomų automobilių, kuriuos gyventojai gali dalintis tarpusavyje rezervuodami šiuos internetu.

Gyvenamieji namai visą buityje reikalingą energiją gamina patys, jau šiandien daugelis Bo01 rajono pastatų yra energetiškai nepriklausomi įdarbintos saulės ir vėjo energijos dėka.