aA
GRYNAS.lt portale vakar išspausdintas straipsnis „ Šiukšlių verslo vingrybės: kuo dar be šiukšlių pripildomos šiukšliavežės“, kuriame bendrovės „Ecoservice“ vadovas kalbėjo apie RATC suinteresuotumą gauti daugiau pajamų ir raginimus į šiukšliavežes įpilti žemių ar vandens. Saulius Budrevičius dalinasi platesnėmis įžvalgomis apie dabartinę atliekų sistemą ir paaiškina, ką turėjo omenyje:

Viešai nuskambėję žodžiai apie tariamą raginimą pilti į šiukšles vandenį ar akmenis tėra netikusi hiperbolė, išsprūdusi stebint chaotišką atliekų tvarkymo sistemos blaškymąsi, nenaudingą nei valstybei, nei atliekų rinkos dalyviams, nei gyventojams, kas mėnesį mokantiems už atliekų išvežimą.
Saulius Budrevičius, bendrovės „Ecoservice” vadovas
Saulius Budrevičius, bendrovės „Ecoservice” vadovas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Matyt, tuo per daug stebėtis nereikia. Lietuva žengia vos pirmuosius žingsnius į tvarios aplinkosaugos pasaulį, atliekų tvarkymo sistema mūsų šalyje pergyvena ankstyvos paauglystės tarpsnį.

Galėčiau geras dvi valandas vardinti, kas reglamentuoja atliekų vežėjų veiklą. Nenuostabu, kad beveik visos užsienio kapitalo įmonės nusprendė palikti Lietuvos rinką.

Pažiūrėkime į šią situaciją vartotojo, tvarkytojo ir savivaldybės akimis. Kur gyventojai gali išmesti supuvusių bulvių maišą, nuvytusių gėlių vazoną ar kitą „netinkamą“ atlieką? Žaliųjų atliekų aikštelės, turėjusios būti visose savivaldybėse, prieinamos kiekvienam gyventojui, vis dar ne visur įrengtos.
Citata

Bet pakalbėkime apie žmogų. Šiandien turime dvi atliekų tvarkymo kryptis. Viena iš jų finansuojama rinkliavos lėšomis, kurios sumokamos gyventojų rinkliavos administratoriui pagal patvirtintą savivaldybės tarybos sprendimą.

Antra – sutartiniu pagrindu, kuomet atliekų turėtojas moka už atliekų tvarkymą tiesiai atliekų tvarkytojui. Net pirmokui aišku, kad tas atliekų turėtojas, kuriam mokestis skaičiuojamas už pašalinamų atliekų kiekį, savo atliekas stengsis rūšiuoti ir mažinti komunalinių atliekų kiekį vien todėl, kad jam tektų mokėti mažiau.

Perpildyti konteineriai
Perpildyti konteineriai
© GRYNAS.lt skaitytojo nuotr.

Natūralu, jog iškyla kuriozų, kuomet atliekų tvarkytojai randa konteineriuose antkapių ar žemių su šviežiai išrautomis kapų gėlėmis, daržovių iš privačių daržų. Galime savęs klausti, kas už tai atsakingas ir kas už tai sumoka? Mes visi.

Kodėl taip atsitinka? Dėl to, kad išgyvename brendimo laikotarpį. Galime piktintis, jog kažkas įmetė į konteinerį kaimo kapinaitėse sudaužytą antkapį, maišą su supuvusiomis bulvėmis ar žemių pilną gėlių vazoną. Ministerijos atstovai gali teigti, jog atliekų tvarkytojas yra kalčiausias ir už „S. Budrevičiaus įvardytą veiklą gresia baudžiamoji atsakomybė“.

Viešoje erdvėje galime kaltinti vieni kitus, manyti, jog esame teisesni ar labiau žinantys nustatytas tvarkas, kaip dabar yra madinga sakyti.
Pažiūrėkime į šią situaciją vartotojo, tvarkytojo ir savivaldybės akimis. Kur gyventojai gali išmesti supuvusių bulvių maišą, nuvytusių gėlių vazoną ar kitą „netinkamą“ atlieką? Žaliųjų atliekų aikštelės, turėjusios būti visose savivaldybėse, prieinamos kiekvienam gyventojui, vis dar ne visur įrengtos.

Stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelės – vis dar retenybė. Tiesa, reikia pripažinti, kad su Aplinkos ministerijos pagalba daugelyje savivaldybių yra nemokamai dalinami individualiam kompostavimui skirti konteineriai, tačiau ką daryti žmogui kapinėse, daugiabučiuose, senamiestyje?

Ką daryti atliekų tvarkytojui surinkus kapinių, sodų ar kitas atliekas, kuomet jos šalinamos su kitomis komunalnėmis atliekomis? 

Net pirmokui aišku, kad tas atliekų turėtojas, kuriam mokestis skaičiuojamas už pašalinamų atliekų kiekį, savo atliekas stengsis rūšiuoti ir mažinti komunalinių atliekų kiekį vien todėl, kad jam tektų mokėti mažiau.
Citata


Kaip elgtis savivaldybės atstovams: bausti atliekų turėtojus, kurie nerūšiuoja atliekų, ar atliekų tvarkytojus, kurie veža akmeninius antkapius, įsimaišiusius tarp šiukšlių? Ar kas nors norės mokėti už atliekų tvarkytojo atvažiavimą paimti supuvusių bulvių maišą atskirai? O gal vertėtų išversti konteinerį paėmimo vietoje bei jį išrūšiuoti?

Atsakymas yra, tačiau kiek pavėluotas, dėl to ir kyla nesusipratimai.
Deja, tačiau šiuo metu vienintelė vieta (be Klaipėdos atliekų deginimo jėgainės), kur atliekas galima „sutvarkyti“, yra sąvartynas. Pagarba tiems, kurie jas išrūšiuoja dar prieš joms čia atsiduriant.

Be jokių dvejonių pritariu Aplinkos ministerijos iniciatyvai įvesti valstybės sąvartynų mokestį nuo 2016 m., kuomet RATC-ai (sąvartynų operatoriai) už vieną toną sąvartyne pašalintų komunalinių atliekų privalės valstybei sumokėti 75 Lt, nuo 2017 m. – 95 Lt, nuo 2018 m. – 115 Lt, nuo 2019 m. – 135 Lt, o nuo 2020 m. – 155 Lt. Tai iš tiesų skatins sąvartyno operatorius daryti viską, kad atliekos nepatektų į sąvartynus.

Ir dar apie rūšiavimą. 2013 metais įsigaliojo du nauji – Atliekų Tvarkymo bei Pakuotės atliekų tvarkymo įstatymai, kuriais Aplinkos ministerija pabandė realizuoti naujas atliekų tvarkymo nuostatas bei tvarkymo formas.

Nuoširdžiai tikiu, jog užstato sistema, kuri apima apie 15% visų į rinką išleidžiamų pakuočių veiks nepriekaištingai. Tačiau ar ji nesugriaus to, ką puoselėjame jau ne vienerius metus – stengiamės tiek didelį, tiek mažą išmokyti rūšiuoti ne tik bambalius ar metalo skardines.
Citata

Deja, kartojamos tos pačios klaidos. Štai Aplinkos ministerijos inicijuotas ir praėjusį trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitete aptartas pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimas - „dėl užstato sistemos“ įvedimo.

Prieš metus įsigaliojęs įstatymas išjudino pakuočių atliekų tvarkymo iniciatyvas. 2013 metais pati Aplinkos Apsaugos Ministerija investavo daug lėšų į rūšiavimo konteinerių infrastruktūros plėtrą šalyje.

Pakuotės gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų iniciatyva buvo imtasi ryžtingų veiksmų – privačiomis lėšomis aprūpinti individualių namų gyventojus rūšiavimo konteineriais. Tačiau jau praėjusių metų pabaigoje pasigirdo kita iniciatyva – daliai pakuočių įvesti atliekų užstato sistemą.

Nuoširdžiai tikiu, jog užstato sistema, kuri apima apie 15% visų į rinką išleidžiamų pakuočių veiks nepriekaištingai, o šios užstatinės pakuotės sutvarkymas bus pavyzdinis. Tačiau ar užstato sistema nesugriaus to, ką puoselėjame jau ne vienerius metus – stengiamės tiek didelį, tiek mažą išmokyti rūšiuoti ne tik bambalius ar metalo skardines.

S. Budrevičius: ar užstato sistema nesugriaus pastangų tiek didelį, tiek mažą išmokyti rūšiuoti ne tik bambalius ir metalo skardines
S. Budrevičius: ar užstato sistema nesugriaus pastangų tiek didelį, tiek mažą išmokyti rūšiuoti ne tik bambalius ir metalo skardines
© GRYNAS.lt nuotr.

Kritikai pažers įvairių argumentų teigdami, jog konteinerinė sistema neveikė efektyviai, jog nepasiektos valstybės nustatytos pakuočių tvarkymo užduotys. Būkime nuoširdūs, juk įstatymas, kuris iš tiesų sukūrė realias prievoles ir sąlygas tinkamai tvarkyti bei finansuoti šią paslaugą ėmė veikti vos prieš metus!

Galima daug kalbėti apie rūšiavimą, savimonę ir vertybes. Sutikime, jog tie bambaliai, už kuriuos gausime pinigėlį, bus antrinė žaliava, o tie, už kuriuos pinigėlis nebus mokamas, vėl gali tapti šiukšle „sutvarkymui“ sąvartyne.

Belieka tikėtis, kad chaotišką paauglystę išgyvenanti atliekų tvarkymo sistema subręs ir taps orientuota ne į daugiasluoksnių, vienas kitam prieštaraujančių, nuostatų, įstatymų ir aktų kūrybą, o į žmogų. Sistemai subrendus, laimės visi: tiek gyventojai, tiek rinkos dalyviai, tiek valstybė.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Neste“ pripažinta viena tvariausių įmonių pasaulyje (1)

Jau penkioliktus metus iš eilės Suomijos dyzelino iš atsinaujinančių šaltinių gamintoja...

Norintiems ant stogo gaminti elektrą žadama parama: kas ir kokį finansavimą gali gauti (171)

Prieš dešimtmetį saulės elektrinių sektorius Lietuvoje dar atrodė kaip kūdikis, darantis pirmus...

Miškuose vyksta tikras karas: vos pamatę pareigūnus, įžūlus pažeidėjai sprunka, prasideda įnirtingos gaudynės (398)

Važinėjimas keturračiais gamtoje - vis populiarėjantis pramogos būdas, tačiau pati gamta nuo to...

3 žingsniai, nuo kurių prasideda verslo tvarumas

Didžiosios tarptautinės kompanijos savo veiklą kryptingai vykdo judėdamos tvarumo link....

Miškininkų darbymetis: kur keliauja miškininkų surinkti kankorėžiai ir kam jie aižomi (2)

Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose prasidėjo medžių kankorėžių rinkimas....

Top naujienos

Medikai prašo neatidėti apsilankymų poliklinikose: kai kurių ligos taip apleistos, kad tenka iškart vežti į ligoninę (397)

Nors dauguma gydymo įstaigų sveikatos priežiūros paslaugas vėl teikia beveik taip pat, kaip...

Sandrija Čapkauskienė: stebuklingi lapeliai, apie kurių naudą ir galią mūsų organizmui dažnai užmirštame (70)

Laurų lapai ( Lauraceae, Cinnamomum tamala ) yra amžinai žaliuojantis daugiametis krūmas,...

Orai: snygis pamažu rims, į Lietuvą ims plūsti šaltis (12)

Trečiadienio naktį intensyvus snygis ir toliau tęsis. Snigs, vietomis, didžiausia tikimybė...

Jasikevičius grąžino skolą buvusiam treneriui, bet pergalę apkartino Pangoso tritaškis Gudaitis su Daviesu keitėsi dėjimais (3)

Eurolygos lyderė „Barcelona“ (16/6) pasiekė revanšą prieš Sankt Peterburgo „Zenit“...

Marijampolės ligoninėje per klaidą vienam žmogui suleistos penkios COVID-19 vakcinos dozės (437)

Marijampolės ligoninėje penkios COVID-19 vakcinos dozės per klaidą suleistos vienam žmogui,...

Vilniuje, Vingio parke, medis užvirto ant sportavusio žmogaus (270)

Antradienio vakarą sniego svorio neišlaikęs medis Vilniuje, Vingio parke , nuvirto ir sužalojo...

Ainis Gurevičius | D+

Slapstymosi meistrai: Lietuvos nusikaltėliai, kurių surasti nepavyksta metų metais

Kai kuriems nusikaltėliams slapstytis nuo teisėsaugos pavyksta metų metais. „Delfi Plius“...

Putinas pirmą kartą telefonu pasikalbėjo su Bidenu (402)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėjosi telefonu su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe...

Netikėtas lyderis nukalė „Rytui“ paguodos pergalę Čempionų lygoje latviams TOP-16 duris atvėrė fantastiškas tritaškis (50)

Vilniaus „Rytas“ (2/4) trinktelėjo FIBA Čempionų lygos durimis. Nelauktai ankstyvu metu...