aA
JAV biotechnologijų įmonė teigia galinti gaminti degalus automobiliams ir lėktuvams naudodamasi vien tais „ingredientais“, kurie verčia augti žolę - saule, vandeniu bei anglies dioksidu.
Dyzelino savikaina naujame gamybos procese - 39 centai už litrą
© A.Didžgalvio nuotr.

Masačiūsetse įsikūrusi bendrovė "Joule Unlimited" paskelbė genetinės inžinerijos būdu sukūrusi organizmą, kuris tiesiog išskiria dyzeliną arba etanolį, kai tik gauna saulės šviesos, vandens bei anglies dioksido, praneša naujienų agentūra AP.

Biotechnologijų įmonė sako galinti manipuliuoti sukurtuoju organizmu, kad jis degalus pagal poreikį gamintų beprecedenčiu tempu didelėse ir mažose gamyklose bei tokiomis sąnaudomis, kurios prilygtų pigiausio iškastinio kuro gavybai.

Savo tinklalapyje "Joule Unlimited" tvirtina, jog tokios galimybės reiškia "energetinę nepriklausomybę", nors tokie teiginiai nėra sutinkamai visišku pasitikėjimu.

"Mes darome pakilius pareiškimus, kuriais visais tikime, kuriuos visus įrodėme, kuriuos visus pademonstravome investuotojams", - teigė bendrovės vadovas Billas Simsas.

"Jei esame teisūs perpus, tai sukelia revoliuciją didžiausioje pasaulio pramonėje - naftos ir dujų versle. Jei esame teisūs, nėra priežasčių, kodėl ši technologija negali pakeisti pasaulio", - sakė jis.

Tačiau darbas dar nėra atliktas ir lieka skeptikų, ar "Joule Unlimited" įgyvendins savo pareiškimus.

"Joule Unlimited" teigia iš grandinės pašalinusi "tarpininką", kuris biodegalų gamybą daro palyginti brangią. "Tarpininkas" yra biomasė - tonos kukurūzų ar dumblių, kurie turi būti užauginti, surinkti ir sunaikinti, kad būtų gautas kuras, kurį vėliau reikia toliau perdirbti, kad būtų galima naudoti.

Philipas Pienkosas iš Nacionalinės atsinaujinančios energijos laboratorijos nurodė, kad kompanijos technologija - jaudinama, bet neįrodyta ir pareiškimai dėl efektyvumo galėtų būti pakirsti vien svarstymais, kaip galima surinkti tokių organizmų gaminamą kurą.

Timothy's Donhue'as iš Didžiųjų ežerų bioenergijos tyrimų centro Wisconsino Madisono universitete komentuoja, jog "Joule Unlimited" turi savo technologiją pademonstruoti didesniu mastu.

Anot jo, būdas gali būti veiksmingas, tačiau "didžiausia kliūtis yra tas trijų raidžių žodis, ar jis "bus" veiksmingas". "Yra labai gerų idėjų, kurios per procesą sužlunga", - sakė T. Donhue'as.

B. Simso teigimu, "visada yra skeptikų dėl proveržio technologijų".

"Joule Unlimited" buvo įkurta 2007 metais, pernai jos darbuotojų skaičius išaugo maždaug dvigubai iki 70, įmonė pabaigė 30 mln. dolerių privačių investicijų ciklą, o prie jos direktorių tarybos prisijungė Johnas Podesta, JAV prezidento Billo Clintono administracijoje vadovavęs Baltųjų rūmų personalui.

Įmonė kelerius metus dirbo "slaptumo režimu" kol pastaruoju metu apie tai, ką daro, ėmė atskleisti daugiau - viešumo suteikė pernykštis patentas dyzelino junginių gamybai iš melsvabakterių. Šį mėnesį bendrovė išleido peržiūrėtą publikaciją, kuri, jos tvirtinimu, paremia teiginius.

Ties degalų gamyba iš saulės energijos dirbama ne vieną dešimtmetį - iš esmės tokiais būdais galima laikyti etanolį iš kukurūzų ar dumblių. Tačiau "Joule Unlimited" teigia iš grandinės pašalinusi "tarpininką", kuris biodegalų gamybą daro palyginti brangią.

"Tarpininkas" yra biomasė - tonos kukurūzų ar dumblių, kurie turi būti užauginti, surinkti ir sunaikinti, kad būtų gautas kuras, kurį vėliau reikia toliau perdirbti, kad būtų galima naudoti. Biotechnologijų įmonė teigia, kad jos sukurti organizmai išskiria baigtinį produktą ir lieka gyvybingi toliau.

Pavyzdžiui, bendrovė teigia, jog jos melsvabakterės kasmet viename akre (4 tūkst. kvadratinių metrų) ploto gali pagaminti 15 tūkst. galonų (apie 60 tūkst. litrų) dyzelinio kuro - keturiskart daugiau nei efektyviausi dumblių plotai. Tokio proceso savikaina esą siekia 30 dolerių už barelį (191 litrą).

Esminė procese yra melsvabakterė, kuri randama visur ir yra mažiau kompleksiška nei dumbliai, todėl ja genetiškai manipuliuoti lengviau, teigė įmonės mokslininkas Danas Robertsonas.

Organizmai sukurti taip, kad priimtų saulės šviesą ir anglies dioksidą, o tada pagamintų ir kaip šalutinį fotosintezės produktą išskirtų etanolį arba angliavandenilius - įvairių degalų pagrindą.

Kompanija planuoja, kad jų bakterijų plantacijos galėtų atsirasti šalia elektros jėgainių ir vartoti jų išmetamą anglies dioksidą.

Plokšti, į saulės elementus panašūs "bioreaktoriai", kuriuose talpinamos melsvabakterės,gali būti išdėstyti neribotame plote.

Manau, kad jie vieną problemą keičia kita.
Ph. Pienkosas

Ph. Pienkoso, kuris šiuo metu dalyvauja konkuruojančiame etanolio gamybos peržengiant biomasę tyrimų projekte, teigimu, su esminėmis problemomis "Joule Unlimited" gali susidurti bandydama surinkti degalus.

Ph. Pienkosas nurodė, kad jo skaičiavimai, paremti "Joule Unlimited" paskelbta publikacija, rodo, jog technologija padeda pagaminti palyginti nedidelį kiekį degalų, liekančių palyginti dideliame kiekyje vandens. Anot tyrėjo, nors kompanija peržengė biomasės slenkstį,jai gali būti sunku efektyviai surinkti didelį kiekį degalų.

"Manau, kad jie vieną problemą keičia kita",- teigė Ph. Pienkosas.

Technologijos sėkmė arba nesėkmė turi paaiškėti netrukus - bendrovė šiemet planuoja pradėti dešimties akrų "gamyklos" statybas ir, B. Simso teigimu, komerciškai idėja gali būti pritaikyta per mažiau nei dvejus metus.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Viktorija Dačinskaitė | D+

Naujos statybos daugiabučio Vilniaus centre gyventojams už rūšiavimą teks susimokėti: situaciją vadina didžiausiu absurdu (1)

Prestižinės Vilniaus miesto gatvės vis tankiau apgyvendinamos, vienas po kito dygsta modernūs...

Savaitgalį baigiasi lašišų ir šlakių žvejybos sezonas (10)

Savaitgalį baigiasi lašišų ir šlakių žvejybos rudeninis sezonas, pranešė Aplinkos ministerija.

Socialinis projektas suvienijo visuomenę, verslą ir menininkus: tūkstančiai panaudotų kamščių atgims naujam gyvenimui

Metus laiko vykęs tvarumą ir atsakingą gamtos išteklių naudojimą skatinantis socialinis...

Pakuočių ir maisto atliekos: jeigu jų nerūšiuojame, mums kainuoja labai brangiai

Ar tikrai, kaip tvirtina Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, per metus kiekvienas lietuvis...

Elektronikos atliekų drastiškai daugėja: šiemet jos svers daugiau nei Didžioji kinų siena (3)

Spalio 14 dieną minima Tarptautinė elektronikos atliekų diena. Šįmet ji skirta paskatinti...

Top naujienos

Prognozuoja tolesnius Vyriausybės veiksmus: ar pasirinks dėti pilnus stabdžius, ar palaipsnį griežtinimą, bet to neišvengsime (615)

Koronaviruso atvejų augimo Lietuvoje tempai vis garsiai skirtingų sričių ekspertus skatina...

Dailius Dargis | D+

Užkeikti mafijos turtai: kaip „Kamuolinių“ milijonierius sukaupė įspūdingus turtus, o triukšmingų kaimynų atsikratė savais metodais

Artimiausiu metu teismą pasieks didžioji „Kamuolinių“ gaujos byla, kurioje paaiškės naujų...

Šios savaitės orai – permainingi: antradienį bus šalnos, bet ketvirtadienį gerokai sušils

Savaitgalį gana debesuotus ir su trumpais lietumis orus lėmęs ciklonas pirmadienio dieną...

Dingusio lagamino drama: kaip atostogas gali sugadinti neatsakingas Vilniaus oro uosto vyrukas (89)

Liūdna istorija apie tai, kaip neatsakingi oro uosto darbuotojai gali sugadinti atostogas. Vilniuje...

Kauno klinikų gydytoja papasakojo, kam verta atlikti lazerinę regėjimo korekciją, o kam ji nepadės (64)

Lazerinė akių korekcija Lietuvoje atliekama jau ne vieną dešimtmetį, tačiau šias operacijas...

Į laisvę paleido koronavirusu sergantį kalinį: vos tik grįžęs sulaukė policijos pareigūnų (16)

Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija apeliacine tvarka...

Ne viskas Užkalnio Klaipėdoje tobula, arba korumpuotų apžvalgų kyšančios ausys (96)

Sveiki, čia Andrius Užkalnis , ir aš esu jūsų geriausias draugas ir mėgstamiausias maisto...

Pirmą kartą pajuto COVID-19 chaosą, prie kurio Europa jau pripratusi: ateitis bus labai bauginanti (159)

Vos prieš kelias savaites Singapūras buvo, galima sakyti, gyvas pandemijos suvaldymo pavyzdys....

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (451)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Trečiojo šimtuko žaidėjui nusileidęs Berankis liko už Kremliaus taurės turnyro borto (42)

Ričardas Berankis (ATP-106) nepateko į Rusijoje vykstančio ATP 250 serijos Kremliaus taurės...