aA
Po paskutinio sulaikymo rugpjūčio mėnesį Palūšės gyventojas pareigūnams pareiškė, kad daugiau jo sulaikyti nepavyks.
© Utenos RAAD nuotr.

Pernai Lietuvoje nustatyti 2 844 žvejybos ar medžioklės taisyklių pažeidimai. Tai kone perpus mažiau negu 2010-aisiais. Geresni rezultatai džiugina, tačiau tam, kad pažeidimų būtų padaroma dar mažiau, reikia ir finansinės gerovės, ir žmonių pastangų.

Pažeidėjų tipai

Aplinkos apsaugos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys teigė, kad vienas iš veiksnių, turintis įtakos brakonieriavimo mastams, – ekonominė šalies situacija. „Prastėjant ekonominei situacijai, dėl pinigų trūkumo brakonieriaujama daugiau. Ir tai dažniausiai daro kaimo gyventojai. O ekonominei situacijai gerėjant, brakonieriauti pradeda tie, kurie ieško adrenalino. Pavadinčiau juos „naujaisiais lietuviais“. Tai – žmonės, kurie į mišką atvažiuoja prabangiais visureigiais, apsiginklavę naujais šautuvais, ir brakonieriauja ne dėl mėsos, o dėl aštrių pojūčių“, – apie brakonierių tipus pasakojo L.Budrys.

Pašnekovas į ateitį žiūri optimistiškai ir viliasi, kad laikui bėgant visuomenė taps labiau išprususi ir brakonieriavimas visai išnyks. L.Budrio teigimu, daugiausia brakonierių buvo Lietuvai tapus nepriklausoma. „Tuomet visi perdėtai pajuto savo nuosavybės teisę, tinkamai nebuvo sukurta ir aplinkosaugos sistema, medžiokliniai šautuvai buvo išduodami savigynai net tada, kai žmonės neturėdavo medžiotojo bilieto“, – nesenus įvykius prisiminė jis.

Labiausiai bijo viešumo

Gamtosaugininkas svarstė, kad geriausia priemonė, kaip suvaldyti brakonierius, yra pačios visuomenės pasipiktinimas tokiais nusižengimais ir jų viešinimas. Pasak L.Budrio, geras pavyzdys turėtų būti priešiškumas žvejybai elektros srove. „Dabar tokių nusižengimų jau neužfiksuojame. Už tokį neleistiną žvejybos būdą gresia baudžiamoji atsakomybė. Taip pat žinau atvejų, kai bendruomenės tokiems „žvejams“ surengdavo ir savotiškus linčo teismus“, – pasakojo jis.

Gamtosaugininkas svarstė, kad geriausia priemonė, kaip suvaldyti brakonierius, yra pačios visuomenės pasipiktinimas tokiais nusižengimais ir jų viešinimas. Pasak L.Budrio, geras pavyzdys turėtų būti priešiškumas žvejybai elektros srove.

Aplinkos apsaugos agentūros Gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis, vertindamas geresnius praėjusių metų rezultatus, svarstė, kad tam įtakos galėjo turėti pakankamai dažnai vykdytos įvairios aplinkosaugos akcijos ir padidėjusios baudos už nusižengimus. „Praėjusiais metais buvo vykdyta ir regionų pareigūnų rotacija. Vieno regiono pareigūnai važiavo į kitus regionus. Taip buvo bandoma išvengti korupcijos, tačiau tai davė ir kitą gerą dalyką. Apie tokias akcijas žinia pasklisdavo greitai, tad visi galimi pažeidėjai būdavo atsargesni ir rimtų pažeidimų nedarydavo arba jų nebuvo apskritai užfiksuojama“, – pasakojo K.Motiekaitis.

Kuriozinės situacijos

Neretai visuomenė piktinasi, kad aplinkos apsaugos sistema veikia prastai, tačiau aplinkosaugininkai ir gamtos apsaugos inspektoriai tokius teiginius atremia sakydami, kad jiems tiesiog trūksta pajėgų. L.Budrio teigimu, vienas pareigūnas fiziškai negali tinkamai prižiūrėti visos jam priskirtos teritorijos.

„Dar viena bėda – neišspręstas socialinių garantijų klausimas. Jie neturi tokių garantijų, kaip sakykime, policijos pareigūnai, kad galėtų dirbti poilsio, švenčių dienomis ar po darbo. Todėl įvyksta daug kurio­zinių situacijų. Inspektoriai gauna pranešimą apie brakonieriavimą sekmadienį, tačiau negali išvažiuoti, jei ta diena nėra įforminta kaip reidas. Jei vis dėlto inspektorius išvyktų ir jam kas nors nutiktų, jis negalėtų naudotis jokiomis socialinėmis garantijomis“, – apie sistemos trūkumus pasakojo L.Budrys.

K.Motiekaičio teigimu, aplinkos apsaugos inspektoriams padeda ir neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai, kurių dabar yra apie 500. „Šie savanoriškai dirbantys inspektoriai turi beveik tokias pačias galias, kaip ir pareigūnai. Jie gali pažeidėjui išrašyti protokolą, prireikus vykti su pažeidėju į policiją nustatyti taptybę“, – pasakojo pareigūnas. Pasak jo, būtent šiuos savanorius dažniausiai į pagalbą pasikviečia pareigūnai, vykdami į reidus.

K.Motiekaits pripažino, kad svarbiausias gamtos inspektorių tikslas – ne nustatyti kuo daugiau pažeidimų, o neleisti, kad jie būtų daromi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Baltarusiai atsakė dėl Neries vandens lygio kėlimo: galimybių nėra (67)

Baltarusija negalės padėti Lietuvai atstatyti kritiškai nusekusios Neries vandens lygio, teigiama...

Šiaurės Kanadoje užfiksuotas neįtikėtinas karščio rekordas (3)

Šiauriausiai esančioje Žemės gyvenvietėje užfiksuotas temperatūros rekordas. Šiaurės Kanadoje...

Feisbuke plinta zoologijos sodo gyvūnų nuotraukos: lankytojai sako, kad situacija baisesnė nei cirke (95)

Reaguodamas į socialiniame tinkle „Facebook“ plintantį vaizdo įrašą, kad Klaipėdos...

Aplinkos ministras: baltarusiai atsakymą dėl vandens lygio Neryje pateiks per dvi dienas (15)

Dėl kritiškai nukritusio vandens lygio Neryje oficialaus atsakymo iš Baltarusijos Lietuva...

Aplinkos ministras aptars Neries vandens lygį su Baltarusijos diplomatais (12)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį aptars Neries vandens lygį su Baltarusijos...

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (22)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (31)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (66)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (13)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (18)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (572)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (1)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....

Dabar – geriausias metas pasiekti tobulą pilvo presą: 10 būdų tai padaryti (1)

Kodėl vasara – geriausias laikas mesti svorį, tiksliau – atsikratyti nereikalingų pilvo...