aA
Biokuras yra vienas labiausiai paplitusių ir plačiausiai naudojamų atsinaujinančios energijos šaltinių. Tai fotosintezės produktas, kuris išsiskiria iš kitų energijos šaltinių tuo, kad akumuliuoja saulės energiją. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad biokuro deginimas nėra žalingas žmogui ir aplinkai, tačiau pastarųjų metu tyrimai atskleidžia naujus faktus, rašoma pranešime spaudai.
Oro tarša kyla tiesiai iš kaminų
Oro tarša kyla tiesiai iš kaminų
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijos katedros vedėjo Lino Kliučininko, biokuro deginimo metu į aplinką išsiskiria azoto oksidai, anglies junginiai, lakūs organiniai junginiai ir aerozolio dalelės. Šios gali būti kietosios ar kondensuotis lašelių pavidalu. Savo ruožtu, susiformavę skysčio lašeliai gali absorbuoti dujinius teršalus ir kietąsias daleles.

„Pastaraisiais metais kietasis biokuras sparčiai išpopuliarėjo šilumos energetikoje. Jis plačiai naudojamas ne tik šildymui namų ūkiuose, centralizuoto šildymo sistemose, bet ir įvairiems technologiniams procesams vykdyti pramonės, paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose. Biokuro deginimo metu išskiriama tarša gali būti siejama su neefektyviu senų šildymo sistemų naudojimu ir senos konstrukcijos buitiniais katilais. Didžioji dalis Lietuvos namų ūkių turi techniškai pasenusius šildymo katilus, kurie ir sukelia taršą dėl prastai organizuoto degimo proceso.

Beje, Stanfordo universiteto profesoriaus Mark Z. Jacobson paskelbti skaičiavimai įrodo, kad pasauliniu mastu biomasės deginimo sukelta tarša daro daug didesnį poveikį klimato pokyčiams ir žmogaus sveikatai nei tai buvo manoma iki šiol”, - dėstė L Kliučininkas.

Biokuro deginimas: kiek jis teršia orą, kuriuo kvėpuojame
© Shutterstock

Taršai mažinti – inovatyvios priemonės

Biokuro deginimo technologijų vystymo bei katilinių projektavimo, gamybos ir diegimo bendrovės „Enerstena“ kuro tyrimų laboratorijos vedėjos Jolitos Mockuvienės teigimu, neigiamas poveikis aplinkai ir žmonėms mažinamas atliekant kuro sudėties tyrimus bei sukuriant ar tobulinant deginimo technologijas.

„Pramoniniai biokurą naudojantys katilai, įrengti centralizuoto šildymo katilinėse yra visiškai kito technologinio lygmens. Čia degimo procesas gerai organizuotas, kontroliuojamas kompiuterinėmis sistemomis, o katilai pasižymi aukštu energetiniu efektyvumu. Todėl šių katilų teršalų koncentracijos degimo produktuose yra šimtus ir tūkstančius kartų mažesnės negu buitiniuose katiluose. Be to, pramoninių katilų emisijos yra nuolat kontroliuojamos ir turi atitikti griežtas aplinkosaugines normas. Tinkamai planuojant ir projektuojant biokuro katilinę, triukšmą ir biokuro transportavimo poveikį galima sumažinti. Teršalų susidarymas deginant biokurą priklauso nuo biokuro rūšies, jo sudėties ir degimo technologijų.

Kiekviena biokuro rūšis turi tam tikras degimo savybes ir energetinę vertę. Šiuo metu vis populiarėjančios alternatyvios biokuro rūšys, tokios kaip agrarinės kilmės kuras, pasižymi probleminėmis degimo savybėmis. Todėl, norint efektyviai išnaudoti agrarinės kilmės biokurą kurą ir tuo pačiu sumažinti degimo metu išsiskiriančių kenksmingų medžiagų kiekį, didžiulis dėmesys reikalingas tiek atliekant tokio kuro sudėties tyrimus, tiek sukuriant ar tobulinant deginimo technologijas. Kovojant su kietųjų dalelių ir dujiniais išmetimais, ypatingas dėmesys yra skiriamas ir emisijų valymo technologijų tobulinimui.

Todėl norint atitikti naujus ES direktyvos 2015/2193 reikalavimus reikalingi išsamūs duomenys apie biokuro ir jo degimo produktų sudėtį, kad po to būtų projektuojamos optimizuotos dūmų valymo sistemos, tobulinamos pakurų ir katilų konstrukcijos, parenkami degimo technologiniai parametrai, kad būtų sumažintos teršalų emisijos. Aukštą dūmų išvalymo laipsnį galima pasiekti naudojant įvairių valymo technologijų (multiciklonų, rankovinių filtrų, elektrostatinių filtrų ar šlapių skruberių) kombinacijas“, - teigė J. Mockuvienė.

Biokuro deginimas: kiek jis teršia orą, kuriuo kvėpuojame
© Shutterstock

Naujausi sprendimai – studentų išradimai ir pasiūlymai

Du KTU Aplinkosaugos inžinerijos studijų programos magistrantai, apgynę savo magistro projektus šiais metais, nagrinėjo biokuro deginimo metu generuojamos oro taršos pobūdį bei teikė pasiūlymus taršos mažinimui.

Inga Brusokaitė darbe „Selektyvaus nekatalitinio NOx šalinimo iš biokuro degimo produktų metodo optimizavimas“ analizavo biokuro naudojimo energijos gamybai metu susidarančių azoto oksidų šalinimo iš išmetamųjų dujų technologijas. Eksperimentinių tyrimų metu realiai veikiančioje katilinėje buvo išbandomas selektyvus nekatalitinis azoto oksidų šalinimo metodas. Gautos išvados rodo, jog toks metodas yra efektyvus ir gali būti įdiegtas tiek naujose, tiek ir esamose biokurą deginančiose katilinėse nekeičiant katilų konstrukcijos.

Kietųjų dalelių šalinimo iš biokuro katilinės išlakų problemą sprendė Justas Drukteinis, savo magistro projekte „Aerodinaminio lašelių separatoriaus panaudojimo degimo emisijų mažinimui tyrimas“. Pasitelkus teorinius aerozolio fizikos skaičiavimo ir matematinio modeliavimo rezultatus, buvo pagamintas ir ištestuotas optimalių parametrų aerodinaminis lašelių sulaikymo įrenginys.

Jame sugaudomi ir pašalinami biokuro deginimo proceso išlakose esantys pakibę garo lašeliai, kuriuose yra suspenduota dalis kietųjų dalelių. Bandymų laboratorijoje metu įrenginio efektyvumas pasiekė 100 proc., išbandymai realiomis sąlygomis dar vyksta ir yra viena iš būsimųjų aplinkosaugos inžinerijos magistrantų baigiamųjų projektų temų. Tikime, jog šie sprendimai netrukus bus pritaikyti ir praktikoje”,- pasakojo magistras Justas Drukteinis.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
1.5000

Vilniečiai užfiksavo neįprastą reginį: kieme išsiliejo žalias skystis papildyta 12.45 (83)

Skaitytojai kreipėsi į Delfi redakciją pranešdami apie išsiliejusį ryškiai žalios spalvos...

Žalioji ekonomika statybų sektoriuje – ar Lietuva pasiruošusi ir kokios galimybės mums atsiveria? (14)

Klimato kaita – viena didžiausių šių dienų problemų, kuri sulaukia vis didesnio visuomenės ir...

Hidrologas: vandens lygiai yra mažesni nei turėtų būti (8)

Hidrologas Juozas Šimkus sako, kad po rugpjūtį paskelbtos hidrologinės sausros situacija vis dar...

Geruoju nesibaigs: keturračiams suniokojus vertingiausią Lietuvos kampelį prokuratūra pradeda tyrimą (118)

Tauragės apylinkės prokuratūra pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Tauragės rajone...

Moteris neapsikentė vaizdo prie Kauno marių: siutas ima (18)

Zuikinėje gyvenančios moters pasivaikščiojimą miške prie Kauno marių aptemdė šiukšlintojų...

Top naujienos

Vokietijos rankose – tikrasis Putino ginklas Ukrainai ir Baltarusijai valdyti: ar galima pasirinkti išdavystę? (170)

Būti ar nebūti? Toks klausimas vėl iškilo Vakarų Europai svarstant vamzdyno „ Nord Stream 2...

Vilniuje užsisakė naminį kugelį išsinešti, o kai atidarė pakuotę – laukė staigmena (81)

Dabar toks metas, kad kavinių ir restoranų maistu galima pasimėgauti tik užsisakius jį...

Sukrečiantį vaizdo klipą išleidusi Rusijos grupė: jūsų karaliukui ateina galas (79)

Rusijos repo grupė „Kasta“ paskelbė vaizdo klipą, kuriame rodomi akivaizdūs įvykių...

Vytautė Merkytė | D+ nariams

Kas slepiasi po Paryžiaus gatvėmis: 6 mln. sielų įspėja – sustok, čia yra mirties imperija

Nors Paryžius yra meilės ir romantikos miestas, vieno fakto negalime ignoruoti – po jo gatvėmis...

Dulkys – apie nuotaikas po susitikimo su prezidentu: dėl vieno dalyko su Šimonyte buvome susitarę (260)

„Nenorėčiau spėlioti. Atvirai kalbant, gal ir nelabai yra laiko toms emocijoms, nes tikrai visa...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+ nariams

Pasiilgusiems kelionių siūlo aplankyti lietuvišką Laplandiją, Aliaską ar net Tailandą

Manote, kad žiemą nėra ką veikti? Netiesa. Dar vienas mitas, jog per karantiną galima nebent...

Prognozuoja, kad kavos kainos kils: nyksta didžiausias pasaulyje kavos derlius (4)

Kavos prekiautojai pamažu pradeda suvokti Brazilijos orų problemos mastą, nes dėl karštų ir...

Vaikų neturinti moteris pasidarė sterilizaciją ir kiekvienais metais ją pamini švente: kai kurie mane vadina egoiste

36 metų Kara Jankowski iš Floridos (JAV) nutarė pasidalinti savo istorija, dėl kurios sulaukė...

Orijaus kelionės. Panevėžys žada nustebinti visą Lietuvą: pritrauksime tūkstančius turistų (2)

Panevėžyje stūksančius kaminus ir milžiniškas gamyklas ketinama panaudoti kuriant naują miesto...

|Maža didelių žinių kaina