aA
Biokuras yra vienas labiausiai paplitusių ir plačiausiai naudojamų atsinaujinančios energijos šaltinių. Tai fotosintezės produktas, kuris išsiskiria iš kitų energijos šaltinių tuo, kad akumuliuoja saulės energiją. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad biokuro deginimas nėra žalingas žmogui ir aplinkai, tačiau pastarųjų metu tyrimai atskleidžia naujus faktus, rašoma pranešime spaudai.
Oro tarša kyla tiesiai iš kaminų
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijos katedros vedėjo Lino Kliučininko, biokuro deginimo metu į aplinką išsiskiria azoto oksidai, anglies junginiai, lakūs organiniai junginiai ir aerozolio dalelės. Šios gali būti kietosios ar kondensuotis lašelių pavidalu. Savo ruožtu, susiformavę skysčio lašeliai gali absorbuoti dujinius teršalus ir kietąsias daleles.

„Pastaraisiais metais kietasis biokuras sparčiai išpopuliarėjo šilumos energetikoje. Jis plačiai naudojamas ne tik šildymui namų ūkiuose, centralizuoto šildymo sistemose, bet ir įvairiems technologiniams procesams vykdyti pramonės, paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose. Biokuro deginimo metu išskiriama tarša gali būti siejama su neefektyviu senų šildymo sistemų naudojimu ir senos konstrukcijos buitiniais katilais. Didžioji dalis Lietuvos namų ūkių turi techniškai pasenusius šildymo katilus, kurie ir sukelia taršą dėl prastai organizuoto degimo proceso.

Beje, Stanfordo universiteto profesoriaus Mark Z. Jacobson paskelbti skaičiavimai įrodo, kad pasauliniu mastu biomasės deginimo sukelta tarša daro daug didesnį poveikį klimato pokyčiams ir žmogaus sveikatai nei tai buvo manoma iki šiol”, - dėstė L Kliučininkas.

Biokuro deginimas: kiek jis teršia orą, kuriuo kvėpuojame
© Shutterstock

Taršai mažinti – inovatyvios priemonės

Biokuro deginimo technologijų vystymo bei katilinių projektavimo, gamybos ir diegimo bendrovės „Enerstena“ kuro tyrimų laboratorijos vedėjos Jolitos Mockuvienės teigimu, neigiamas poveikis aplinkai ir žmonėms mažinamas atliekant kuro sudėties tyrimus bei sukuriant ar tobulinant deginimo technologijas.

„Pramoniniai biokurą naudojantys katilai, įrengti centralizuoto šildymo katilinėse yra visiškai kito technologinio lygmens. Čia degimo procesas gerai organizuotas, kontroliuojamas kompiuterinėmis sistemomis, o katilai pasižymi aukštu energetiniu efektyvumu. Todėl šių katilų teršalų koncentracijos degimo produktuose yra šimtus ir tūkstančius kartų mažesnės negu buitiniuose katiluose. Be to, pramoninių katilų emisijos yra nuolat kontroliuojamos ir turi atitikti griežtas aplinkosaugines normas. Tinkamai planuojant ir projektuojant biokuro katilinę, triukšmą ir biokuro transportavimo poveikį galima sumažinti. Teršalų susidarymas deginant biokurą priklauso nuo biokuro rūšies, jo sudėties ir degimo technologijų.

Kiekviena biokuro rūšis turi tam tikras degimo savybes ir energetinę vertę. Šiuo metu vis populiarėjančios alternatyvios biokuro rūšys, tokios kaip agrarinės kilmės kuras, pasižymi probleminėmis degimo savybėmis. Todėl, norint efektyviai išnaudoti agrarinės kilmės biokurą kurą ir tuo pačiu sumažinti degimo metu išsiskiriančių kenksmingų medžiagų kiekį, didžiulis dėmesys reikalingas tiek atliekant tokio kuro sudėties tyrimus, tiek sukuriant ar tobulinant deginimo technologijas. Kovojant su kietųjų dalelių ir dujiniais išmetimais, ypatingas dėmesys yra skiriamas ir emisijų valymo technologijų tobulinimui.

Todėl norint atitikti naujus ES direktyvos 2015/2193 reikalavimus reikalingi išsamūs duomenys apie biokuro ir jo degimo produktų sudėtį, kad po to būtų projektuojamos optimizuotos dūmų valymo sistemos, tobulinamos pakurų ir katilų konstrukcijos, parenkami degimo technologiniai parametrai, kad būtų sumažintos teršalų emisijos. Aukštą dūmų išvalymo laipsnį galima pasiekti naudojant įvairių valymo technologijų (multiciklonų, rankovinių filtrų, elektrostatinių filtrų ar šlapių skruberių) kombinacijas“, - teigė J. Mockuvienė.

Biokuro deginimas: kiek jis teršia orą, kuriuo kvėpuojame
© Shutterstock

Naujausi sprendimai – studentų išradimai ir pasiūlymai

Du KTU Aplinkosaugos inžinerijos studijų programos magistrantai, apgynę savo magistro projektus šiais metais, nagrinėjo biokuro deginimo metu generuojamos oro taršos pobūdį bei teikė pasiūlymus taršos mažinimui.

Inga Brusokaitė darbe „Selektyvaus nekatalitinio NOx šalinimo iš biokuro degimo produktų metodo optimizavimas“ analizavo biokuro naudojimo energijos gamybai metu susidarančių azoto oksidų šalinimo iš išmetamųjų dujų technologijas. Eksperimentinių tyrimų metu realiai veikiančioje katilinėje buvo išbandomas selektyvus nekatalitinis azoto oksidų šalinimo metodas. Gautos išvados rodo, jog toks metodas yra efektyvus ir gali būti įdiegtas tiek naujose, tiek ir esamose biokurą deginančiose katilinėse nekeičiant katilų konstrukcijos.

Kietųjų dalelių šalinimo iš biokuro katilinės išlakų problemą sprendė Justas Drukteinis, savo magistro projekte „Aerodinaminio lašelių separatoriaus panaudojimo degimo emisijų mažinimui tyrimas“. Pasitelkus teorinius aerozolio fizikos skaičiavimo ir matematinio modeliavimo rezultatus, buvo pagamintas ir ištestuotas optimalių parametrų aerodinaminis lašelių sulaikymo įrenginys.

Jame sugaudomi ir pašalinami biokuro deginimo proceso išlakose esantys pakibę garo lašeliai, kuriuose yra suspenduota dalis kietųjų dalelių. Bandymų laboratorijoje metu įrenginio efektyvumas pasiekė 100 proc., išbandymai realiomis sąlygomis dar vyksta ir yra viena iš būsimųjų aplinkosaugos inžinerijos magistrantų baigiamųjų projektų temų. Tikime, jog šie sprendimai netrukus bus pritaikyti ir praktikoje”,- pasakojo magistras Justas Drukteinis.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(18 žmonių įvertino)
1.5000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iškirstas miškas, kur žiemoja milijono eurų investicijų sulaukę vabalai (338)

Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistai jau antrus metus dirba ieškodami niūriaspalvio...

Stintų laimikiais žvejai nesiskundžia, bet pigiai parduoti neketina: paaiškino, kas išpučia stintų kainas (215)

Stintų populiacija atsigavo, GRYNAS.lt tvirtina priekrantės žvejai. Vienu metu šių žuvelių buvo...

Netikėti, bet malonūs svečiai iš Atlanto vandenyno: ar Baltijos jūroje apsigyveno delfinai? (15)

Prieš kelias savaites viešojoje erdvėje pasirodė žinia, kad Baltijos jūroje, prie Latvijos...

Šiaulių rajone nustatyti medžiotojų bokštelius sudeginę vyrai (74)

Policija išaiškino Šiaulių rajone medžiotojų bokštelius sudeginusius tris jaunuolius.

Kaimyną įtaria nuodijant visą gyvenvietę: pavojingų medžiagų kiekis gali būti didžiulis (53)

Nors aplinkosaugos pareigūnai ir specialistai nuolat informuoja žmones apie aplinkos taršą...

Top naujienos

Istorija, kuri, deja, nesugalvota: biurokratai įkalino vyrą oro uoste 18-ai metų (63)

Jei praėję metai jums atrodo nesėkmingi, ko gero vertėtų pažvelgti į savo gyvenimą su didesniu...

Perspėjo: bankomate paliktų svetimų pinigų paėmimas prilygsta vagystei (114)

Policija sako, kad bankomate paliktų svetimų paėmimas prilygsta vagystei.

Pavasaris aplankys Lietuvą: žada virš 10 laipsnių šilumos (44)

Savaitgalį Lietuva džiaugsis ne tik Vasario 16 -ąją, bet ir nuostabiais orais, žada sinoptikai....

Miestai Sibire nusidažė juodai: socialiniuose tinkluose – siurrealistiniai vaizdai (199)

Kemerovo srities (pietvakarių Sibire) prokuratūra ėmėsi tikrinti pranešimus apie juodą sniegą...

Politinių reklamų perliukai: kai kurių lietuviai pamiršti negali iki šiol (68)

Politinė reklama, kurioje TS-LKD kandidatė į Vilniaus miesto savivaldybę Goda Karazijaitė...

Naujo tyrimo rezultatai nustebino: moterų smegenys keleriais metais jaunesnės už vyrų (51)

Kaip rodo JAV mokslininkų atlikti skenografijos tyrimai, pagal tai, kaip degina kurą, moterų...

Po incidento oro uoste – skandalingas teisėjo nutarimas: pareigūnės peržengė visas ribas (375)

Tarptautiniame Vilniaus oro uoste dirbantys muitinės pareigūnai gali specialiai provokuoti į...

Ispanijoje – neregėtas Laprovittolos pasirodymas, nuskalpavęs „Baskonią“ (1)

Madride tęsiasi lemiamos Ispanijos Karaliaus taurės krepšinio turnyro batalijos. Penktadienio...

Trumpas ryžosi istoriniam žingsniui: pasirašė įsaką dėl nepaprastosios padėties papildyta (152)

Penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė paskelbsiąs nacionalinę nepaprastąją...

Kodėl smegenys net ir po kelių dešimtmečių atsimena amputuotas galūnes? (1)

Žmogaus smegenys yra įspūdingas gamtos kūrinys. Tik pažiūrėkite, kiek daug veiksmų atliekate...