aA
Žiema jau tuoj pat trenks durimis, palikdama langą pavasariui ir šio metų laiko pramogoms. Žvejai šiltų orų laukia su nekantrumu, tačiau jau netrukus Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje įsigalės draudimas žvejoti žvejų mėgėjų pamėgtą žuvį – karšį. Ar daug žvejų nepaiso šio draudimo, kokios baudos laukia nusižengusiųjų, ir kodėl šis draudimas reikalingas?
Žvejyba
© Shutterstock

Pastarieji metai žvejams buvo nuostolingi

Žvejai mėgėjai jau traukia iš spintų meškeres ir skuba prie vandens telkinių. Tačiau jau netrukus, nuo balandžio 20 dienos iki gegužės 20 dienos, įsigalios karšių žvejybos ribojimas Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje esančiuose vandens telkiniuose. Aplinkos apsaugos departamento atstovė spaudai Ieva Krikštopaitytė informuoja, kad šiame regione karšių žvejybos ribojimai įsigalioja kasmet ir aplinkosaugos pareigūnai jau ruošiasi planiniams ir neplaniniams patikrinimams.

„Kaip ir kiekvienais metais, aplinkosaugininkai vykdys sustiprintą kontrolę Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į tuos upių ruožuos, kuriuose yra pagrindinės šių žuvų nerštavietės. Didžioji reidų dalis bus vykdoma savaitgaliais, po darbo valandų ir tamsiu paros metu, nes tuo metu žvejoja daugiausia žvejų mėgėjų“, – tikina pašnekovė.

Brakonierių laimikis – didžiuliai karšiai
Brakonierių laimikis – didžiuliai karšiai
© Klaipėdos RAAD

Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, 2018 metais per karšių žvejybos draudimo laikotarpį įvykdyti 75 reidai, kurių metu patikrinta daugiau nei 1700 žvejų mėgėjų. Iš viso surašyti 140 administracinio nusižengimo protokolai, skirtos baudos, o 25 atvejais skaičiuota žala žuvų ištekliams.

„Bendra suma siekia apie 25 000 eurų, nes buvo atvejis, kai žuvys sugautos ichtiologiniame draustinyje, o padarytos žalos dydis gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose skaičiuojamas taikant trigubą padarytos žalos žuvims apskaičiavimo bazinį įkainį“, –žvejų sumokėtą sumą įvardija Aplinkos apsaugos departamento atstovė.

Tęsiama, kad 59 žvejai neturėjo žvejo mėgėjo bilieto ar nesusirinko šiukšlių aplink žvejybos vietą, 18 žvejojusių asmenų neturėjo žvejo mėgėjo kortelės, 26 atvejais buvo gaudomi šiuo laikotarpiu draudžiami gaudyti karšiai.

Iš pažeidėjų konfiskuotos 4 valtys, 1 variklis, 7 statomi tinklai, 3 tinkliniai samčiai. Išimta 16 besavininkių tinklų. 25 atvejais nustatyti Nemuno deltos regioninio parko apsaugos reglamento pažeidimai – žvejybą vykdę asmenys jiems priklausančius automobilius buvo pastatę ne tam skirtose vietose.

Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, 2017 m. įvykdyti 58 reidai, kurių metu patikrinta daugiau nei 1500 žvejų mėgėjų. Iš viso surašyti 156 administracinio teisės pažeidimo protokolai, skirtos baudos, 25 atvejais paskaičiuota žala žuvų ištekliams (bendra suma siekia beveik 5300 eurų).

„67 žvejai neturėjo žvejo mėgėjo bilieto, 35 – žvejo mėgėjo kortelės. 30 žvejų gaudė draudžiamus gaudyti karšius, iš jų paimtos meškerės. Rasta 11 besavininkių tinklų. 22 atvykusių žvejų pažeidė Nemuno deltos regioninio parko reglamentą – statė automobilius ne tam skirtose vietose“, – statistiką vardija departamento atstovė spaudai I. Krikštopaitytė.

Besiruošiantiems žvejoti karšių turi dvi žinias: vieną gerą, kitą blogą
© DELFI / Karolina Pansevič

Karšių populiacijos būklė gera

GRYNAS.lt pasiteiravo mokslininkų, kokia šiuo metu yra karšių populiacijos būklė Lietuvoje. Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto Gėlųjų vandenų ekologijos sektoriaus vyresnysis mokslo darbuotojas Tomas Virbickas tikina, kad karšių populiacijos būklė yra labai gera. Anot mokslininko, šių žuvų yra daugelyje Lietuvos vandens telkinių, tačiau jų gausa priklauso nuo vandens telkinio dydžio ir gylio.

„Karšių populiacijos būklė yra gera, jų esama daug ir jie gyvena daugelyje Lietuvos ežerų. Žinoma, populiacijos gausesnės giliuose ežeruose, ten ir patys karšiai stambesni. Bet esama jų ir mažesniuose ežeruose. Tai tikrai nėra reta žuvis, ji gyvena ir upėse, ir ežeruose“, – aiškina T. Virbickas.

Jis tęsia, kad karšių žvejybos ribojimai Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje esančiuose vandens telkiniuose yra labai svarbus, saugant karšių išteklius. Anot mokslininko, žvejybos ribojimai yra karšių neršto metu.

„Tuo metu yra karšių neršto periodas ir natūralu, jeigu žuviai mes leisime išneršti, tuomet bus ir palikuonys. Jeigu neršto metu žuvys išgaudomos, atitinkama dalimi sumažėja reprodukcija, o kuo mažiau jauniklių, tuo ateityje bus mažesni šių žuvų ištekliai“, – paaiškina ichtiologas.

Žvejyba
Žvejyba
© Dalius Rakutis

Pasak T. Virbicko, nepaisant to, kad karšiai – prie įvairių sąlygų lengvai prisitaikanti žuvų rūšis, sutrikdytas nerštas gali turėti įtakos jų ištekliams.

„Karšiai nėra labai reiklūs aplinkos sąlygoms, ši žuvis gali prisitaikyti prie įvairių aplinkos sąlygų, toleruoja nuosaikią taršą. Jos plastiškos, prisitaiko lengvai, todėl, lyginant su jautresnėmis žuvų rūšimis, jų ištekliai yra stabilesni. Bet be abejo, jei neršto metu šios žuvys būtų masiškai gaudomos, natūralu, kad po kelerių metų ištekliai ženkliai sumažėtų“, – tikina mokslininkas.

Pažeidėjams gresia baudos

Aplinkosaugininkai primena, kad ne tik Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje, bet ir visoje Lietuvoje būtina paisyti mėgėjų žvejybos taisyklių. Tačiau, kalbant apie karšių žvejybos ribojimą, Aplinkos apsaugos departamentas pabrėžia, kad karšių žvejybos draudimo laikotarpiu visus sugautus karšius privaloma nedelsiant paleisti į tą patį vandens telkinį. To nepadariusiems gresia baudos nuo 115 iki 190 eurų kartu su žvejybos įrankių konfiskavimu. Taip pat tokiu atveju bus skaičiuojama gamtai padaryta žala, už kiekvieną neteisėtai sugautą karšį teks sumokėti 60 eurų.

Be to, aplinkosaugininkai primena, jog prieš pradedant žvejybą ir žvejybos metu visi žvejai privalo surinkti komunalines atliekas esančias 5 metrų spinduliu aplink žvejybos vietą, o baigus žvejybą jas išvežti į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.1176
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Visoje Lietuvoje fiksuojamas didelis pavojus: rekomenduojama nebūti lauke, gresia rimtas gaisras (328)

Trečiadienio ryte Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai pranešus, kad Lietuvos link iš...

Šilutiškiai kovoja su nykstančiais paukščiais: skundžiasi triukšmu, apdergtais langais, šaligtaviais ir automobiliais (93)

„Baisu, kas darosi mūsų parke, jį užkariavo kovai . Jeigu prieš 5 metus miestelyje buvo gal...

Miškininkai prašo gyventojų atsargumo: šiemet miškuose jau kilo 45 gaisrai (7)

Šiemet Lietuvos miškuose kilo 45 gaisrai, kurių metu išdegė bendras 66 hektarų miško plotas.

DELFI prisijungė prie populiarios švarinimosi akcijos: sutvarkyta labai graži, bet prišiukšlinta Vilniaus vieta (24)

Greitai plintantis ir visame pasaulyje populiarėjantis aplinkosauginis socialinių tinklų iššūkis...

Londone vyksta protestas: žmonės nesitraukia jau keturias dienas (22)

Ketvirtadienį Londone tęsėsi protestai dėl klimato kaitos, dėl kurių buvo areštuota daugiau...

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (161)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (191)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (750)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Vasara artinasi: su 24 laipsniais šilumos atkeliaus ir lietaus debesys (4)

Ketvirtadienį pietų oro srautas į Lietuvą toliau plukdys šiltus orus. Tačiau jau pasirodys ir...

Liūdniau nei „Žalgiriui“: katalonai sutrypti savo pačių tvirtovėje (13)

„Barcelona“ tapo penktąja komanda, pralaimėjusia Eurolygos atkrintamųjų varžybų dvikovą...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (189)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (36)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (115)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (27)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Klasiškas De Colo pastūmė baskus prie prarajos krašto (4)

Eurolygos finalo ketverto šeimininkai rizikuoja virsti žiūrovais. Vitorijos „ Baskonia “...