aA
Vandenynuose plaukiojančios „šiukšlių salos“ yra tokio dydžio, kad net sunku patikėti. Pavyzdžiui, Ramiajame vandenyne į tokią salą tilptų net vienuolika Lietuvos dydžio teritorijų. Nepaisant dedamų pastangų, „šiukšlių salos“ vis dar didėja. Ir nenuostabu – kasmet pagaminama daugiau nei 381 mln. tonų plastiko atliekų. Pusė jų sudaro vienkartinis plastikas ir tik 9 proc. jo kada nors buvo perdirbta. Delfi domisi, kaip prie šios problemos sprendimo galime prisidėti gyvendami Lietuvoje.
Plastiko tarša
Plastiko tarša
© Shutterstock

Kalbant apie aplinkosaugą ir „šiukšlių salų“ formavimąsi, labai svarbu atkreipti dėmesį į mūsų visų pastangas išsaugoti gamtą. Neatsiejama to dalis – teisingas atsikratymas atliekomis. Būtent rūšiavimas ir naudojimasis užstato sistema. Lietuva šiuo atžvilgiu turi kuo pasigirti. Štai mes esame viena iš efektyviausiai užstato sistemą naudojančių šalių.

Specialistai sako, kad įvairių pakuočių grąžinimas perdirbimui nėra tik finansinis klausimas. Augant visuomenės sąmoningumui, žmonės ne tik nori gyventi švarioje aplinkoje, bet ir tiesiogiai prisideda prie tokios aplinkos kūrimo. Galima pasidžiaugti, kad Lietuvos gyventojai 2019 m. perdirbti grąžino net 92 proc. panaudotų pakuočių, atsiduriančių taromatuose ir rankinio surinkimo punktuose.

Šokiruojanti vandenynų užterštumo plastiku statistika

Į vandenyną patenka maždaug 13 milijonų tonų plastiko per metus. Pramonės, žemės ūkio, kitų veiklos sričių, įvairios buitinės atliekos, patenkančios į aplinką – visa tai tiesiogiai kenkia jūros ekosistemai, vandenynams, žmonijai. Daugiau nei pusė plastiko yra mažesnio tankio nei vanduo, tai reiškia, kad, susidūręs su jūra, jis nesuyra ir neskęsta, gali nuplaukti didelius atstumus. 88 proc. jūrų paviršių jau yra užteršti plastiko atliekomis. Ne išimtis ir Baltijos jūra, kuri vadinama viena užterščiausių jūrų pasaulyje. Plastikas joje - didžiulė problema.

Kasmet nuo plastinės taršos miršta milijonai jūros paukščių, šimtai tūkstančių jūrų gyvūnų. Visų jūrinių vėžlių kūdikių skrandyje yra plastiko. Vienoje iš 3 žuvų, sugautų vartoti, taip pat yra plastiko. Tai reiškia, kad plastiko yra ir žmonių organizmuose.

Kai plastikas iš upių keliauja į jūrą, jis dreifuoja besikeičiančiomis srovėmis ir galiausiai kaupiasi didžiojoje „šiukšlių saloje”. Dėl skirtingų sezoninių vėjų bei srovių pokyčių „šiukšlių salos“ vieta ir forma nuolat keičiasi. Štai Didžioji Ramiojo vandenyno šiukšlių sala yra didžiausia iš penkių pasaulio vandenynų plastiko kaupimosi zonų, apimanti triskart didesnį plotą nei Prancūzija.

Plastiku teršiamas ne tik Ramusis vandenynas, bet ir Baltijos jūra. Gamtininkai sako, kad tai yra didžiulė problema, kenkianti ne tik jūroje esantiems organizmams, bet ir žmonėms.

Kaip pažymi Lietuvos gamtininkai, pagrindinis neigiamas poveikis, siejamas su jūrą teršiančiomis šiukšlėmis, ypač su plastiku, yra jų ilgaamžiškumas, dėl kurio ir atsiranda didžiausios problemos: į šiukšles gali įsipainioti jūros organizmai, arba juos praryti. Laikui bėgant, šiukšlei degraduojant, joje esančios cheminės medžiagos gali patekti į aplinką ir ją užteršti.

Lietuvos gyventojai greitai pakeitė nusistovėjusius įpročius

Tad ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, kad „šiukšlių salos” nesiformuotų ir kad išsaugotume švarią aplinką? Aplinkosaugininkai sako, kad kiekvienas gali prisidėti prie aplinkos išsaugojimo – tai galima daryti rūšiuojat atliekas, mažinant plastiko naudojimą, priduodant jį perdirbimui. Panašu, kad kasdienius įpročius lietuviai jau yra gerokai pakeitę, o vienas iš ryškiausių pastarųjų metų pavyzdžių – aktyvus įsitraukimas į vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistemą, kurį pastebi ir VšĮ „Užstato sistemos administratorius” (USAD) vadovas Gintaras Varnas.

Gintaras Varnas
Gintaras Varnas
© Bendrovės archyvas


„Jeigu dar prieš kelerius metus paežerėse ir pamiškėse buvo apstu tuščių butelių, tai šiandien ši problema nebėra tokia aktuali. Užstato sistema palaipsniui padėjo sumažinti šios problemos mastą ir apsaugoti gamtą nuo tūkstančių tonų šiukšlių. Džiugu, kad gyventojų aktyvumas ne tik išlieka stabilus, bet ir kasmet auga – pakuočių surenkame kiekvienais metais vis daugiau. Gyventojai suprato užstato sistemos teikiamą naudą – neteršiama aplinka, švarios ežerų ir upių pakrantės, pakelės bei miškai. Manau, kad šiandien gyventojai vienkartines pakuotes grąžina labiau dėl išaugusio aplinkosauginio sąmoningumo, o ne vien tik iš finansinių paskatų“, – teigia G. Varnas.

Tai rodo ir „Spinter Research“ 2019 metų gruodį atlikta apklausa, kurioje 90 proc. respondentų nurodė, kad naudojasi užstato sistema, o 85 proc. apklaustųjų teigė, kad užstato sistema paskatino rūšiuoti ir kitas atliekas.

Tūkstančiai pakuočių surinkimo vietų

Kad aplinka nebūtų teršiama vienkartinėmis pakuotėmis, svarbus gerai išplėtotas jų surinkimo tinklas. Anot USAD vadovo, visoje Lietuvoje vienkartinės pakuotės surenkamos maždaug 3 tūkst. surinkimo vietų.

USAD duomenimis, 2018 metais užstato sistemoje surinkta daugiau nei 581,5 mln. pakuočių, o 2019 metais – daugiau nei 611,5 mln.

Atsižvelgiant į gerus užstato sistemos veikimo rezultatus, vis daugiau Europos šalių pereina prie užstato sistemos. Kaip pabrėžia G. Varnas, kol kas nėra efektyvesnio būdo rinkti ir perdirbimui perduoti gėrimų pakuotes.

„Europos Sąjunga kryptingai eina žiedinės ekonomikos link, kurios pagrindinis tikslas – kuo taupesnis išteklių vartojimas, medžiagų bei produktų gyvavimo ciklo tęstinumas. Visos ES mastu siekiama kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, tvariu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais“, – teigia jis.

Dalyvauk žaidime!

Nuo šiol grąžinę vienkartines pakuotes į bet kurį Lietuvos taromatą, skenuokite ant išduoto kvito esantį brūkšninį kodą. Taip atrakinsite naujus etapus „Nacionalinių Eko lenktynių“ programėlėje, kur atsakę į klausimus užsidirbsite taškų bei laimėsite prizų.

„Nacionalinės Eko lenktynės“ patikrins jūsų aplinkosaugos žinias ir pakvies pramogauti. Žaidimas yra suskirstytas į 9 lygius, kurie atsirakins kas savaitę. Aktyviai žaisdami ir dalyvaudami visuose etapuose padidinsite tikimybę laimėti vertingesnius prizus.
Daugiau informacijos www.grazintiverta.lt/nel

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
3.0536

Ženklai, kad esate pasiruošęs turėti augintinį: veterinaras įvardijo gudrybę, kuri padės kiekvienam (10)

Reikia suprasti, kad šunys nėra kažkokios tai konkrečios naudos davėjai – jei pirksite...

Nemalonus vaizdas Vilniaus centre: vilniečiai skundžiasi baisiu dvoku ir tarša Neryje (136)

„Fekalijų kvapas ir aiškiai matomas teršimas ties Baltuoju tiltu Vilniuje“, – ketvirtadienį...

Gyventojai ugdosi naują įprotį, tačiau dar ne visi supranta naudą (7)

Gamtoje šiukšlėms ne vieta – aplinkos tvarkymo talkų metu surenkami vis mažesni šiukšlių...

Nausėda vetavo žvejybos kvotų verslinei žvejybai skirstymą ne aukcionuose (12)

Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo birželio pabaigoje Seimo priimtą Žuvininkystės įstatymą,...

Baltijos jūrai iškilo didžiulė grėsmė: ši medžiaga kur kas pavojingesnė nei iki šiol manyta (81)

Vandenynuose plaukiojančios „šiukšlių salos“ yra tokio dydžio, kad net sunku patikėti....

Top naujienos

Protestuotojai Baltarusijoje buvo išblaškyti į mažas grupes: apsieita be didesnių susirėmimų, tačiau ne be areštų ES grasina sankcijomis (998)

Po sekmadienį Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, šalis išgyvena krizę. Tiek sekmadienį...

Vienkiemyje gyvenanti natūralaus rauginimo specialistė Ieva paaiškino, kurias daržoves verta rauginti, o kurias konservuoti (91)

Vasaros pabaiga – uogų ir daržovių metas. Prie puodų besisukiojančios šeimininkės suka...

Orai: vienur gaiviau, kitur išsilaikys tvanki kaitra (4)

Šiandien vis dar būsim aukšto atmosferos slėgio įtakoje. Vyraus kiek didesnis debesuotumas,...

Varžybose Suomijoje Gudžius nusileido švedui: diskas skriejo ir per 70 metrų ribą (7)

Antradienį Turku mieste Suomijoje vyko „Paavo Nurmi Games“ lengvosios atletikos varžybos. Disko...

JAV prezidento posto siekiantis Bidenas kampanijos partnere pasirinko senatorę Kamalą Harris (30)

JAV prezidento posto siekiantis demokratas Joe Bidenas savo rinkimų kampanijos partnere...

Profesorius Laiškonis: dabartinė situacija kelia didžiulį nerimą, valdžios sprendimai kelia pavojų (280)

Savaitgalį Palanga dūzgė kaip tikras bičių avilys – buvo skaičiuojama, kad pliažuose nuo...

ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijos (194)

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai...

Vidas Rachlevičius. Rinkimai: nebijokit, gerai nebus (239)

Žemiau plintuso ... Galvojom, kad jau dugnas, bet iš apačios kažkas pabeldė... Tai nuolatiniai...

Įtampa dėl Kučinsko likimo: kreditoriai nori jo išdavimo Rusijai, šeima ir prokurorai – Lietuvai (107)

Vienas Slovėnijoje sulaikyto „ Arvi “ įmonių grupės įkūrėjo Vidmanto Kučinsko kreditorių...

|Maža didelių žinių kaina