aA
Prienų rajone įsikūrusi Balbieriškio atodanga yra gausiai lankoma turistų, tačiau kartu ši vieta kaip magentas traukia ir šiukšlintojus. Nemuno kilpų regioninio parko (NKRP) direkcijos darbuotojai sako ne kartą pastebėję kaip nedrausmingi stovyklautojai po savęs nesigėdi palikti kalno šiukšlių ir prašo į gamtą žiūrėti atsakingiau.
NKRP tvarkymas/ NKRP nuotr.
© VSTT nuotr.

„Keliaujančiam Nemunu į Balbieriškį užsukti nebūtina, bet į skardį, kuris iškyla kairėje stačia 40 metrų siena, neįkopti nevalia. Reginys toks, kokio iki šiol dar nepatyrei! Nematęs Nemuno nuo Balbieriškio šlaitų, dar negali girtis matęs mūsų upių tėvą” , yra sakęs žymus keliautojas Česlovas Kudaba.

Jam antrino ir B. Kviklys: „Nuo aukšto kalno briaunos, kuria eina plentas iš Balbieriškio į Prienus, tarytum ekrane, atsiveria reto grožio panorama: tiesus Nemuno ruožas dešinėje ir švelnus, lyg sidabrinis jo lankas kairėje”.

Tokius nuostabius žodžius apie šią unikalią vietą rašė žymūs Lietuvos žmonės, suvilioti šio nuostabaus kraštovaizdžio. Tačiau ko atvyksta dabartinis turistas į šią vietą niekaip nepavyksta išsiaiškinti, nes po jų apsilankymo paliekama kalnai šiukšlių, sako NKRP vyr. specialistė Ramunė Milušauskienė.

Kas labiausai traukia turistus?

Galima rasti keletą atsakymų: pasigrožėti gražiu vaizdu, išmesti savo šiukšles, pasėdėti aikštelėje su draugais, pailsėti, nusifotografuoti šeimos albumui ar tiesiog rimta gyvenimo proga. Tačiau apsilankius dienos pabaigoje ir pamačius vaizdą, kai visa aikštelė ir statūs Nemuno krantai virsta sąvartynu belieka dar kartą užduoti klausimą „Tai ko čia atvykstame?“. 

R. Milušauskienė sako, kad pravažiuojantys rašo skundus direkcijai dėl aikštelės nepriežiūros, tačiau kaip ją prižiūrėti niekas nepataria. „Negalim pastatyti visą dieną žmogaus, kuris nuolat rinktų čia metamas šiukšles. Jeigu atvykstame pasigrožėti gamta, tai ir pasigrožėkime, o ne palikime išgertos kavos indelius, plastikinius buteliukus, skardines, saldainių popieriukus ar vienkartines lėkštes, likusias suvalgius maistą, o kartais dar ir su jo likučiais. Pasigrožėkime, pasidžiaukime tuo grožiu, kuris supa ir važiuokime toliau. Išsikrauti šiukšlių iš savo automobilių čia nereikia, ne tam skirta vieta“, - sako direkcijos darbuotoja.

Šiukšlinimo problema neramina ir politikus

Kaip prižiūrėti šitą unikalią vietą jau ne be pirmą kartą Prienų savivaldybėje tarėsi: Prienų meras V.Bujanauskas, vicemeras E.Visockas, Prienų administracijos direktorius A.Marcinkevičius, Nemuno kilpų regioninio parko direktorė D.Križinauskienė, NKRPD vyr. specialistai R.Jakaitis ir R.Milušauskienė, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė R.Baškytė, Valstybinės įmonės „Kauno regiono keliai“ direktorius V.Lisauskas.

„Tačiau nei vienas iš pasitarimo dalyvių nešiukšlina aikštelėje, o keletą metų bando spręsti problemą. Kažkada buvo pastatyti dideli šiukšlių konteineriai, tai nuolat būdavo pilni ne tik šiukšlių, bet randama negyvų gyvulių. Konteineriai išvežami pagal grafiką, o pripildomi per vieną dieną, tai reiškia atvažiuodavo žmonės ne gamta pasigrožėti, o tik šiukšles iškrauti. Dalis konteinerių buvo tiesiog atvykstančių sudeginti. Nuėmus didelius konteinerius ir palikus mažesnius padėtis nepasikeitė. 

Nemylit gamtos - visai į ją nevažiuokit, šiukšlinkit savo kieme ir džiaukitės didėjančiais šiukšlių apkasais, o gamta tegul pasilieka ją mylintiems, mokantiems ja gėrėtis, džiaugtis ir ją tausoti.
Citata

Atvykstančių patogumui buvo pastatytas tualetas, bet ar ilgai jis tarnavo? Po keleto mėnesių įeiti nebegalima, nes atsirado labai protingų, sugebančių pademonstruoti savo meninius sugebėjimus ir visas sienas ne tik apipiešti, bet ir dar baisybių pridaryti, o kas tada turi valyti? Peršasi išvada, ką norim tą darom, o jūs valykit. Gal nors kartą savo išmatas pabando išvalyti tie, kurie pridergia ir džiaugiasi savo superiniais darbais. Dėl to tualetas buvo uždarytas ir artimiausiu metu bus visiškai nukeltas. Šiuo metu nuimtos visos šiukšliadėžės ir tikrai nebus pastatytos“, - situaciją aiškino R. Milušauskienė.

Ji ragina gamtą saugoti, ja grožėtis, džiaugtis tuo ką ji mums duoda, o ne vežti iš namų tai kas atlieka. Pasitarimo metu buvo aptarta apie numatomą krovininių transporto priemonių stovėjimo apribojimą, moralizuojančių stendų pastatymą, stebėjimo kamerų įrengimą, kurių dėka bus lengviau nustatomi ir baudžiami šiukšlintojai, policijos reidus ir kitas galimybes siekiant išsaugoti šį unikalų gamtos kampelį.

Šiuo metu aikštelėje šiukšlės surenkamos tris kartus per savaitę. Jas renka Balbieriškio seniūnijos paskirti žmonės, kelių direkcijos ir NKRP direkcijos darbuotojai. Bet pasirodo kuo dažniau renkam, tuo daugiau šiukšlinam, patys šiukšlindami dar ir sugebam piktintis, kad čia nešvaru, o tuo pačiu numetam saldainių popieriuką žemyn ir su džiaugsmu žiūrime, kaip jis skrenda. Tai ar tokių keliautojų laukia mūsų gamta? - klausė NKRP darbuotoja.

Per talkas randa visokių gėrybių

Pasitarimo dalyviai pasidžiaugė, kad naujai sutvarkyta atodangos apžvalgos aikštelė ir prie jos esantys stendai dar nesuniokoti ir ne apipiešti, dar nesulaužyta aikštelės apsaugos įranga, dar kol kas atvykstančių patogumui stovi visi suoliukai ir nenupjauti draudžiantys šiukšlinti ženklai, bet į įspėjimus pasirodo niekas nekreipia dėmesio. Keletą kartų per metus kviečiami talkininkai į talką tvarkyti Balbieriškio atodangos šlaitus. Ten pavojinga, tačiau visi, kurie ateina į pagalbą rizikuodami savo sveikata ir gyvybe stengiasi kuo daugiau surinkti numestų šiukšlių.

„Ir ko ten randam? Randam visų rūšių įmanomas buitines atliekas, o mūsų lietuvaičiai sugeba net ir padangas atvežę nuritinti, bet ar nors kartą į talką atėjo šiukšlintojai? Netgi talkos metu neprisidėjo čia atvykstantys, o tik sugebėjo po nosim paburbėti, kad jiems trukdo grožėtis aplinka. Po vienos talkos talkininkams susėdus pailsėti ir aptarti nuveiktus darbus ir pasidžiaugti sutvarkyta aplinka atvykęs keliautojų ekipažas be jokių skrupulų čia pat nuo aikštelės paleido saldainių popieriukus, tuščius plastikinius butelius nekreipdami dėmesio į švarią aplinką. Tai ar tokių keliautojų mes laukiam?“, - retorinius klausimus kėlė R. Milušauskienė.

Peršasi išvada, ką norim tą darom, o jūs valykit. Gal nors kartą savo išmatas pabando išvalyti tie, kurie pridergia ir džiaugiasi savo superiniais darbais.
Citata

Nemylit gamtos - visai į ją nevažiuokit, šiukšlinkit savo kieme ir džiaukitės didėjančiais šiukšlių apkasais, o gamta tegul pasilieka ją mylintiems, mokantiems ja gėrėtis, džiaugtis ir ją tausoti.

NKRP direkcija tikisi, kad vietiniai Prienų krašto gyventojai ir atvykstantys svečiai vykdami pro Balbieriškio atodangą pakels ten numestą šiukšlę, o ne rašys pasipiktinimo laiškus, sudrausmins ten esančius, o kartais pabus tais šaukliais, kurie pakvies į talką visus aplinkinius ir ten atvykstančius. Pamatę šiukšlintoją Balbieriškio atodangoje nufotografuokite ir nuotrauką atsiųskite adresu direkcija@nemunokilpos.lt. Nuotraukos bus paviešintos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šalia jūsų auga invazinis augalas? Pranešti apie jį dabar ypač paprasta (9)

Sovietmečiu svetimžemiai Sosnovskio barščiai į Lietuvą buvo atvežti kaip pašaras gyvuliams....

Garsi menininkė suglumusi: teismas nurodė iškirsti jos obelų sodą (290)

Ir dabar, ir ankstesniais laikais žmonės savo sodybose mėgo sodinti medžius, gėles ir kitus...

Didžiulės kritikos sulaukęs takas Nidoje pasikeitė neatpažįstamai: įvertinkite patys (33)

Dar prieš kelias savaites socialinius tinklus apskriejo nuotraukos iš Kuršių nerijos , kuriose...

Lobis po mūsų kojomis: kokie turtai slypi po žeme? (79)

Naudodami statybines medžiagas arba gerdami paprastą vandenį tikrai retai susimąstome, kad visa...

Seimas svarstys siūlymą riboti brandžių medžių kirtimą miestuose (21)

Seimas svarstys konservatorės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienė s pataisas, kurios ribotų...

Top naujienos

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (109)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti (61)

Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume...

Kleiza užstoja „be keturių mėnesių NBA čempioną“ Joną: ne Gasolis lėmė Toronto triumfą laida „Iš viršaus“ (24)

Jonas Valančiūnas savo karjerą Toronto „Raptors“ gretose baigė pergale Ouklande prieš...

Jakilaitis papasakojo, kas vyksta išjungus kameras: vienu metu prieš mane buvo pradėtas karas (181)

Laidų cikle „Profesija visam gyvenimui“ keliamas klausimas, ar žurnalisto profesija gali būti...

Orai: paskutinė proga pasidžiaugti šiluma – ateina permainos

Antradienį Lietuvą pasiekė anticiklonas, atslinkęs iš pietvakarių. Po gaivesnio laikotarpio jis...

Skaudžią vyro netektį išgyvenusi Celine Dion atsitiesė ir turi patarimą visiems, kas patyrė panašų skausmą (5)

1981 m. Celine Dion susipažino su savo būsimu vyru. Tada jai buvo 12 m. 38 m. prodiuseris...

Ką galės padaryti nauji greičio matuokliai: „matys“ per lietų ir rūką, fiksuos iki 250 km/val. (122)

Birželio pradžioje Lietuvos automobilių kelių direkcija ( LAKD ) inicijavo naują viešąjį...

Kelionės automobiliu po Europą šeimai neapsieina be nuotykių: akistata su šernu, vizitas į ligoninę ir žado netekę bulgarai (16)

Tris vaikus auginanti Vaivos ir Martyno šeima sako, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių,...

Užmezgė aistringą romaną su bosu: priminiau, kad esu ištekėjusi, bet tai jo nesustabdė (38)

„Mano vyras ne be reikalo pyko dėl figūrą apglundančios suknelės, su kuria eidavau į darbą...

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus (200)

Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis...