aA
Yra lygūs ir lygesni. Toks posakis galėtų galioti ir žvejyboje, mat kas galima žvejams verslininkams, negalima mėgėjams. Verslininkai Nemuno deltoje su traktoriais įvažiuoja į vandenį, o mėgėjai negali net prisiartinti prie vandens su automobiliu.
Stintų žvejyba
© A. Aleksėjūnienės nuotr./GRYNAS.lt

Nemuno žemupyje ir Skirvytėje šiuo metu vyksta stintų žvejyba. Meškeriotojams Skirvytės upės krantinėje teko stebėti, kaip žvejai verslininkai kone upės vagos vidury malėsi ratiniu traktoriumi. Važinėtasi užuolankomis negilioje Skirvytės upės vietoje ir paskui save buvo tempiamas traukiamas tinklas. Po to su įkliuvusiu laimikiu jis buvo velkamas į krantą.

„Mus gamtosaugininkai baudžia, jei pernelyg arti kranto savo automobilį paliekame, o štai šiems „daktariniams“ galima po upę traktoriumi su tinklais maltis - ir nieko. Ir tai yra Nemuno deltos regioninio parko valdose, saugomoje teritorijoje“ - piktinosi meškeriotojas.

Nemato neteisybės

Paradoksalu tai, kad poilsiautojus vasarą tolyn nuo vandens vejantys ir be gailesčio baudas dalinantys aplinkosaugininkai nieko blogo nemato, kad traktoriai akėja upės vagą. 

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis teigė, kad žvejams verslininkams leidžiama privažiuoti prie upės ir nubausti juos galima būtų tik tuo atveju, jeigu išsilietų tepalai ar kitos cheminės medžiagos.

Į bet kokį vandens telkinį įvažiuoti su techninėmis transporto priemonėmis yra blogai, juk yra cheminių medžiagų, tepalų, kuro, tai yra akivaizdi tarša. Jeigu kitaip neišeina išspręsti šios problemos, reikėtų atsisakyti šių kelių žvejybos vietų ir perkelti į tas vietas, kur galima privažiuoti ir nereikia traktoriaus į vandenį skandinti, o civilizuotai su valtimi galima būtų ištraukti tinklus.
Linas Jonauskas

„Pagal Nemuno deltos regioninio parko apsaugos reglamentą, parke draudžiama važiuoti ne keliais motorinėms transporto priemonėms, išskyrus specialiąsias transporto priemones, aplinkos apsaugos kontrolę vykdančių valstybinių institucijų transporto priemones, vykdant žemės ir miškų, taip pat žuvininkystės darbus. Yra išskirta, kad tos transporto priemonės, kurios vykdo ūkinę veiklą, įskaitant žemės ūkio darbus ir žuvininkystės darbus, gali privažiuoti“, - sakė S. Sudeikis.

O žvejams mėgėjams privažiuoti prie pat vandens draudžiama: „Nematau čia neteisybės, o kaip verslininkui kitaip prieiti prie vandens ir ištraukti tinklą, mes turime jiems suteikti tokią galimybę.“

Vis dėlto, jeigu traktoriai būtų techniškai netvarkingi nubausti pažeidėjus būtų galima.

„Žala gamtai būtų tik tuo atveju, jeigu būtų kokių nors tepalų išsipylimas, jeigu bus tai pastebėta, jiems bus surašytas protokolas. Technika yra ne savadarbė, tie traktoriai tvarkingi. Jeigu išbėgtų kokie tepalai, tai, be abejo, mes surašytumėm jiems protokolą, nes jie padarė žalą aplinkai“, - teigė S. Sudeikis.

Žvejui mėgėjui, privažiavusiam prie upės, anot jo, yra skiriama pusė minimalios baudos, tai yra 14 eurų.

Įžvelgia didelę verslininkų naudą

Nemuno deltos regioninio parko direktorius Vaidas Pavilonis teigė, kad prieš baudžiant visada suveikia ir žmogiškasis faktorius, nors traktoriai į vandenį įvažiuoti negali.

„Yra tokių atvejų, kai traktoriai įvažiuoja į vandenį, bet mes turime žvejų pasiaiškinimus, spręsime šią problemą. Upės pas mus seklėja labai stipriai, o žvejai verslininkai turi legaliai išsipirkę vietas ir moka mokesčius. Tai, aišku, nėra pasiteisinimas gamtosauginiams pažeidimams, bet yra ekonominis ir žmogiškasis faktorius, jie daug darbo vietų išlaiko mūsų rajone. Dėl to, kad upės seklėja, susidaro sąnašos ir tinklas užkliūna toje vietoje, todėl važiuojama į vandenį, kad jį ištrauktų“, - sakė V. Pavilonis.

Anot jo, tai yra senos stintų žvejybos tradicijos: „Žinoma, niekas niekada nematė, kad iš traktorių bėgtų kokie nors tepalai, vadinasi, jie yra techniškai tvarkingi. Tai tikrai nepateisina važiavimo į vandenį, bet tai yra būtinybė tam trumpam laikui.“

Pašnekovo teigimu, gerai, kad žvejybos sezonas yra pavasarį, kol gamta dar nespėjo atbusti. Dėl to esą upės vagą maurojantys traktoriai jokios žalos gamtai nedaro.

„Tai yra trumpas žvejybos sezonas ir labai gerai, kad jis yra pavasarinis, žolė dar nepradėjo želti. Gamta turi tokią savybę, kad ji atsistato po visko. Baudžiame žvejus mėgėjus, kurie piktavališkai nesilaiko reikalavimų ir įvažiuoja automobiliu vos ne į vandenį. Mes visų iš eilės nebaudžiame, veikia ir žmogiškasis faktorius“, - žvejus verslininkus gynė V. Pavilonis.

Reikėtų atsisakyti tokios žvejybos vietos

Aplinkos viceministras Linas Jonauskas nepalaikė aplinkosaugininkų požiūrio, kad reikia toleruoti žvejų verslininkų daromus nusižengimus. Anot jo, visiems turi galioti tokios pačios taisyklės. Kaip teigė pašnekovas, jeigu civilizuotai tinklų ištraukti nepavyksta, reikėtų iš viso atsisakyti tokios žvejybos vietos.

Upės pas mus seklėja labai ženkliai, o žvejai verslininkai turi legaliai išsipirkę vietas ir moka mokesčius. Tai aišku nėra pasiteisinimas gamtosauginiams pažeidimams, bet yra ekonominis ir žmogiškasis faktorius, jie daug darbo vietų išlaiko mūsų rajone.
Vaidas Pavilonis

„Išskirtinių sąlygų niekam neturi būti. Jeigu mėgėjus už menkiausią pažeidimą baudžiame, neabejotinai, verslininkams irgi tokia pati tvarka turėtų galioti, be to, mes kalbame ne apie važiavimą ant žolės, o apie įvažiavimą į vandenį. Jeigu tos problemos kitaip neįmanoma išspręsti, reikia tam tikrų žvejybos vietų, kur kitaip neišeina žvejoti, tiesiog atsisakyti. Gamta turi būti neteršiama ir saugoma, be to, ypatingai saugomoje teritorijoje. Jokių pateisinimų tam negali būti“, - sakė L. Jonauskas.

Anot jo, problemos sprendimas būtų labai paprastas: reikia įrengti privažiavimus, keliukus prie vandens. Viceministro teigimu, daugelyje žvejybos vietų tai yra padaryta: „Tačiau kalbame apie tai, kai kitokiais būdais negalima tinklų ištraukti, todėl reikia važiuoti į vandenį. Į bet kokį vandens telkinį įvažiuoti su techninėmis transporto priemonėmis yra blogai, juk yra cheminių medžiagų, tepalų, kuro, tai yra akivaizdi tarša. Jeigu kitaip neišeina išspręsti šios problemos, reikėtų atsisakyti šių kelių žvejybos vietų ir perkelti į tas vietas, kur galima privažiuoti, ir nereikia traktoriaus į vandenį skandinti, o civilizuotai su valtimi galima būtų ištraukti tinklus.“

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Miškininkai prašo gyventojų atsargumo: šiemet miškuose jau kilo 45 gaisrai (7)

Šiemet Lietuvos miškuose kilo 45 gaisrai, kurių metu išdegė bendras 66 hektarų miško plotas.

DELFI prisijungė prie populiarios švarinimosi akcijos: sutvarkyta labai graži, bet prišiukšlinta Vilniaus vieta (24)

Greitai plintantis ir visame pasaulyje populiarėjantis aplinkosauginis socialinių tinklų iššūkis...

Londone vyksta protestas: žmonės nesitraukia jau keturias dienas (20)

Ketvirtadienį Londone tęsėsi protestai dėl klimato kaitos, dėl kurių buvo areštuota daugiau...

Skirta daugiau nei 2 milijonai eurų, kad ežeruose būtų daugiau žuvies: kokio laimikio tikėtis žvejams? (57)

Norint pagausinti Lietuvos žuvų išteklius, į šalies vidaus vandens telkinius yra įžuvinama tam...

Londone per protestus dėl klimato kaitos suimta daugiau kaip 100 žmonių (21)

Didžiosios Britanijos sostinėje Londone per besitęsiančius protestus prieš klimato kaitą suimta...

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (295)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Prezidento rinkimai. Tie metai pakeitė Lietuvą (32)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (320)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Naujienos partijų reitinge: konservatoriai iš pirmos vietos išstūmė „valstiečius“ (7)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) balandį reitingų lentelėje...

Orai: užklups staigūs ir nemalonūs pokyčiai (24)

Šeštadienio nakties orai išliks ramūs, mažai debesuoti ir sausi. Nedideles orų permainas...

Atlikėja Adele paskelbė apie skyrybas su vyru

Viena garsiausių pasaulio dainininkių skiriasi su vyru Simonu Konecki, praneša BBC. Tai patvirtino...

Sabonio atkrintamųjų karjeros rekordas neišgelbėjo ant bedugnės krašto atsidūrusių „Pacers“ (1)

Trečiąjį pralaimėjimą iš eilės NBA atkrintamosiose varžybose patyrė Indianos „Pacers“...

Gerklės skausmas – ne tik peršalimo simptomas: Edvinui tai buvo pirmas vėžio įspėjimas (1)

Balandžio 21 d. yra minima pasaulinė ūminės mieloleukemijos diena. Lietuvoje ši kraujo vėžio...

Prieš „Panathinaikos“ dominavęs „Real“ – jau per žingsnį nuo Eurolygos finalo ketverto (8)

Eurolygos atkrintamosiose antrą pergalę iškovojo čempionų titulą ginanti Madrido „Real“...

Taupykite laiką ir pinigus: šių dalykų namuose nereikia valyti dažnai (1)

Dauguma žmonių nori žinoti, kaip galima sutrumpinti tvarkymosi laiką, bet tuo pačiu palaikyti...