aA
Bebrų medžioklės sezono pratęsimas kursto diskusijas – didesnė dalis žmonių neslepia nepritariantys bebrų šaudymui jų veisimosi metu, savo ruožtu medžiotojų atstovai sako bandantys rasti tinkamą sprendimą, kaip pagelbėti nuo bebrų kenčiantiems gyventojams.
Bebras užkandžiauja
© Wikimedia Commons nuotr.

Medžiotojai už, gyvūnų draugijos priešinasi

GRYNAS.lt ketvirtadienį jau rašė, kad į Aplinkos ministeriją kreipėsi Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija su prašymu apsvarstyti galimybę pratęsti bebrų medžiojimo sezoną. Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pakvietė apie tai diskutuoti visuomenę ir savo nuomonę išdėstyti raštu arba balsuoti GRYNAS.lt apklausoje. Iš daugiau kaip 3,6 tūkst.balsavusiųjų dauguma (51,3 proc.) pasisako prieš medžioklės pratęsimą, tačiau net 46, 3 proc. teigia pratęsimui pritariantys (2013 m. balandžio 5 d. ~ 12 val. duomenys, - red. past.).

Medžiotojų pozicija šiuo klausimu aiški – jie argumentuoja, kad dėl susiformavusių nepalankių klimatinių sąlygų jiems nepavyks išnaudoti pavasarinės bebrų medžioklės laikotarpio kvotos. Ankstesnių metų praktika rodo, jog būtent šiuo laikotarpiu sumedžiojama nuo ketvirtadalio iki trečdalio bebrų. Draugijos atstovų teigimu, dėl nerealizuotos medžioklės gali ženkliai išaugti šių gyvūnų padaroma žala ūkinei veiklai. Todėl, draugijos nuomone, šiais metais bebrų medžioklę reikėtų pratęsti.

Niekas nesiginčija dėl etinės medžioklės pusės, kad prieš pat jauniklių atsivedimą patelių medžiojimas nėra humaniškas ir medžiotojai to, gink dieve, nedeklaruoja. Yra didelė galimybė atsirinkti medžioti ne suaugusius, o metinius ir antramečius bebrus.
E. Tijušas

Prašymų tai padaryti gauta ir iš kelių šalies savivaldybių. Esą gaunama daug nusiskundimų iš miškų ir žemės sklypų savininkų, jog dėl bebrų veiklos užtvindomi pasėliai, šienaujamos pievos bei ganyklos, pakeliamas vandens lygis melioracijos grioviuose, apgraužiami vertingi medžiai, užtvindomi ūkiniai miškai. Savivaldybių teigimu, dėl meteorologinių sąlygų nustatytas bebrų medžioklės terminas neleidžia tinkamai reguliuoti jų populiacijos.

Gyvūnus globojančių organizacijų atstovai atkreipia dėmesį į tai, kad bebrai poruojasi sausio-kovo mėnesiais, todėl būtent šiuo metu daugelis patelių jau laukiasi palikuonių. Medžiotojų prašymą pratęsti bebrų medžiojimo sezoną gavęs Aplinkos ministras nuo komentarų susilaiko ir teigia, kad prieš priimant vienokį ar kitokį sprendimą būtina išklausyti ir sužinoti visuomenės nuomonę. Ją galima išsakyti paskambinus į Aplinkos ministeriją telefonais 8~706 63662 arba 8~706 63661, taip pat ir elektroniniu paštu info@am.lt.

Didžiausias pavojus - palikti bebro vaikus be mamos 

Gamtininkas, Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovas Andrejus Gaidamavičius kritikuoja ne tik medžiotojų siūlymą pratęsti bebrų sezoną, bet ir teigia manantis, kad galbūt apskritai reikėtų drausti medžioklę pavasario sezono metu, kuomet gyvūnai gamtoje veda jauniklius.

Aplinką atidžiai stebi į vandens paviršių iškilęs bebras
Aplinką atidžiai stebi į vandens paviršių iškilęs bebras
© © Romualdo Barausko nuotr.

„Šiuo metu bebrų medžioklė trunka iki balandžio 15 dienos, bet balandis - bebrų jauniklių atsivedimo metas. Medžiojant bebrus, pavasarį žūva jų prieauglis, todėl tai jau nebe medžioklė, o paprasčiausias bebrų naikinimas, nežiūrint į tai, kad ES - tai saugoma rūšis, įtraukta į Buveinių direktyvos priedus“, - sako A. Gaidamavičius ir priduria, kad Lietuva gavo išimtį medžioti bebrus su sąlyga, kad nebus pakenkta bebrų populiacijai ir bebrų medžioklė bus tvari. 

„Vaikingų patelių ir jau jauniklius atsivedusių bebrų medžiojimas yra žala ne tik gamtai, bet ir tam pačiam medžioklės ūkiui. Juk taip naikinamas bebrų prieauglis ir kitais metais medžiotojai turės mažiau ką medžioti. Todėl bebrų medžioklės sezonas turėtų būti ne ilginamas, o atvirkščiai – trumpinamas,“ - griežtą savo poziciją dėsto gamtininkas.

Jo teigimu, dabartinis pasiūlymas pratęsti bebrų medžioklės sezoną yra nehumaniškas, pažeidžiantis tarptautinius teisės aktus ir mažų mažiausiai gėdingas.

Anot Lietuvos gamtos fondo valdybos nario bei universiteto docento Aliaus Ulevičiaus, bebrus medžioti pavojingiausia būtų gegužės mėnesį, nes tuomet prasideda bebrų patelių gimdymai.

„Jaunikliai aišku jau dabar yra įsčiose ir gana gerai susiformavę. Netgi leidimas medžioti bebrus iki balandžio 15 d. šiuo požiūriu yra nepriimtinas dalykas. Bet atsižvelgiant į tai, kad bebras yra labai gausus ir daro žalą... Jeigu jūs klausiate mano nuomonės, aš netęsčiau (leidimo medžioti bebrus- red. past), bet yra medžiotojų, kurie tiesiog negali dėl oro sąlygų bebrų sumedžioti. Visi kvotas palieka pavasariui ir dėl to prašo pratęsti“, - dėstė A. Ulevičius.

Žinduolių specialistas patikslino, kad balandžio mėnesį vaikingos bebrės įsčiose susiformavęs jauniklis jau būna faktiškai su plaukais. „Ypatingai didelė žala būtų, jei būtų sumedžiojama patelė, kuri paliktų jauniklius jau gimusius, negalėtų jų maitinti“, - pabrėžė pašnekovas.

A. Ulevičius teigė nesantis toks kategoriškas kaip A. Gaidamavičius, kuris siūlo drausti pavasarinę medžioklę apskritai. „Pavasarį medžioklė yra labai efektyvus laikotarpis, kadangi labai smagu gamtoje būti. Bebrų medžioklė irgi yra „ant palaukimo“. Nebūčiau toks kategoriškas, kad ją reikėtų uždrausti, tiktai terminų negalima kelti link gimdymo. Gegužės mėnesį prasideda gimdymai, jeigu mes paliksime gimusius jauniklius be patelės, tada bus problemų. O medžiotojai nelabai atskirs, kur bebrų patelė, kur patinas“.

Medžiotojų atstovas: į vaikingas bebres medžiotojai nešaudo

Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas sutinka, kad gamtos mylėtojų pastaba dėl vaikingų bebrių - stiprus argumentas, tačiau pastebi, kad medalis visada turi dvi puses.

„Pasaulis yra ne dviejų spalvų, o žymiai spalvotesnis. Yra didelė galimybė atsirinkti, medžioti ne suaugusius, o metinius ir antramečius bebrus. Tai vienas dalykas. Antra, šio rašto atsiradimą inicijavo mūsų nerimas. Daug metų skirtingose Lietuvos vietose, bent jau daugumoje, pavyko išlaikyti stabilią arba lėtai augančią bebrų populiaciją. Turbūt nereikia daug aiškinti, kad bebrai savo veikla ne tik didelę naudą gamtai neša, bet sukelia ir daug problemų žmogaus ūkinei veiklai, pradedant miško užtvindymu, baigiant melioracinių, hidrotechninių įrenginių sutrikdymu“, - kalbėjo E. Tijušas.

Vaikingų patelių ir jau jauniklius atsivedusių bebrų medžiojimas yra žala ne tik gamtai, bet ir tam pačiam medžioklės ūkiui. Juk taip naikinamas bebrų prieauglis ir kitais metais medžiotojai turės mažiau ką medžioti. Todėl bebrų medžioklės sezonas turėtų būti ne ilginamas, o atvirkščiai – trumpinamas.
A. Gaidamavičius

Jis sako, kad jeigu šiemet būtų apsispręsta nepratęsti bebrų medžioklės sezono, tai vestų į ne kelių šimtų, o kelių tūkstančių bebrų nesumedžiojimą.

„Niekas nesiginčija dėl etinės medžioklės pusės, kad prieš pat jauniklių atsivedimą patelių medžiojimas nėra humaniškas ir medžiotojai to, gink dieve, nedeklaruoja. Tačiau šiuo metu bebrų šeimynos skirstosi – jų gyvenimo biologija yra tokia, kad kartu su suaugusių žvėrių pora gyvena dvi jaunimo kartos, dviejų metų iš eilės palikuonys.

Prieš atsirandant naujajai kartai, dvimečiai bebrai yra išvaromi tėvų iš namų, turi susirasti vietą, kur įsikurs. Kaip tik, kai prasideda ramybės periodas bebrų medžioklėje, atsiranda naujos bebravietės, nes dvimečiai bebriukai ieško, kur įsikurti. Tuo metu niekaip veikti naujų bebraviečių atsiradimą netikėtose ir netinkamose žmogaus veiklai vietose praktiškai neįmanoma. Racionaliausiais būdas yra bent dalį tų dvimečių bebrų sumedžioti“, - medžiotojų poziciją diskutuotinu klausimu dėstė E. Tijušas.

Mato kitą išeiti kovojant su bebrais

„Teko kalbėtis su medžiotoju-bebrininku, kuris specializuojasi bebrų medžioklėje. Jis praktikuoja tokį reikalą – pusės metro gilyje bebrų užtvankoje užkasa platesnį santechninį vamzdį, pro kuri visas vanduo bėga ir tuomet bebras nebesupranta, kaip tai sutaisyti, nemoka vamzdžio išimti ar kažkaip užkimšti. Tokiu atveju ir bebras lieka sveikas, ir užtvanka sveika – nereikia jos griauti, o bebras gali ten gyventi, taip pat neužliejamos ūkininkų žemės“, - vieną pavyzdžių, kaip sugyventi su gamta, pateikė A. Gaidamavičius.

Jis pabrėžia, kad kūrybiškai ieškant sprendimų, galima išvengti ūkininkams pridaromų bebrų nuostolių, tereikia nenueiti lengviausiu keliu.

„Klausimas, ar žmonės yra suinteresuoti daryti eksperimentus, tyrimus. Visi kalba tik apie paprastą reguliavimą – sumažinti žvėrelių skaičių, kas automatiškai sumažina ir jų daromą žalą. Bet problema yra ne pačiame gyvūne, o požiūryje į jį. Reikia keisti blogą visuomenės požiūrį, o ne daryti keršto akcijas“, - sakė pašnekovas.

Ypatingai didelė žala būtų, jei būtų sumedžiojama patelė, kuri paliktų jauniklius jau gimusius, negalėtų jų maitinti.
A. Ulevičius

Jis svarstė, kad galbūt visa šita diskusija išeis ir į gerą, nes bebrų medžioklės sezono pratęsimo klausimas išprovokavo ir diskusijas dėl pavasarinės medžioklės būtinumo. „Aš jau seniai agituoju, kad būtų toks laikotarpis gamtoje -3-4 mėnesiai nuo kovo iki birželio ar netgi liepos, kada nevyktų jokia medžioklė. Nesvarbu, kad lapė ar mangutas laikomi vos ne kenkėjais, nors man taip neatrodo, toks elgesys su gyvūnais yra nehumaniškas. Medžioklė savyje talpina ir gamtos apsaugą, o kokia čia tada gamtos apsauga, jeigu apskritai nėra nemedžiojimo sezono tai rūšiai“.

Savo ruožtu A.Ulevičius svarsto, kad nors įvairių priemonių kovoje su bebrais yra, tačiau jos ganėtinai brangios. „Yra priemonės, kaip pamažinti vandens lygį, bet jos irgi kainuoja. Pasaulyje, sakysime, Šiaurės Amerikoje yra įmonės, kurios specialiai tą darbą už pinigus atlieka, bet pas mus nėra patirties, praktikos, kas mokėtų. Ūkininkas tikrai nemokės, kad jam instaliuotų vamzdį. Dėl to pas mus prevencinės priemonės yra stichinio pobūdžio – kaip kas sugeba kažką padaryti, taip tas ir daro“, - sakė Gamtos fondo valdybos narys.

Medžiotojai bebrų medžioklės sezoną norėtų pratęsti 10 dienų, t. y. iki balandžio 25, nes pagal dabar galiojančią tvarką bebrų medžioklė leistina iki balandžio 15 dienos. Kada Aplinkos ministerija priims galutinį sprendimą kol kas neaišku.

Ministras Valentinas Mazuronis taip pat pažadėjo atsižvelgti ir į GRYNAS.lt skaitytojų išreikštą nuomonę balsavime:


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Visame pasaulyje vykstanti „River Cleanup“ akcija upėmis sujungs visus, norinčius gyventi švariau

Didžiąsias Lietuvos upes – Nerį ir Nemuną – namais vadina daugybė gyvūnų ir augalų...

Nemokama šeštadienio pramoga: skelbia apie keliones autobusais į miškus (6)

Šeštadienį, rugsėjo 14 dieną, miškininkai kviečia apsilankyti miškuose - į juos veš net 26...

Vakarų europiečiai iš Lietuvos turi ko pasimokyti: kainuoja pigiau, bet surenka daugiau (76)

Lietuvoje besidžiaugiant pakuočių užstato sistemos rezultatais, kai kurios kitos Europos šalys...

Lietuvos mokslininkai mokosi suprasti, ką kalba gamta (1)

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) praūžė renginys „Su aplinka gyvenu...

Kur dėti atliekas po automobilio remonto: lietuviai vis dar eina lengviausiu keliu (7)

Lietuvoje vis dar dažni atvejai, kai panaudotas automobilių tepalas yra neteisėtai deginamas. Į...

Top naujienos

„Raganiaus“ autorius Andrzejus Sapkowskis: kvailių širdys yra pramogų namuose (4)

„Taip, kai kurie mano herojai konservatyvūs. Jie išpažįsta tvirtas klasikines vertybes”, –...

Ekspertas apie Rusijos kariuomenę: net sovietmečiu taip nebūdavo (156)

Pastarųjų dvidešimties metų Rusijos tiriamosios žurnalistikos atstovai Andrejus Soldatovas ir...

Finale dominavę Ispanijos krepšininkai susigrąžino pasaulio čempionų titulą MVP – Ricky Rubio (251)

Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje pasiekė finišo tiesiąją. Lemiamamą pirmenybių...

Prie Klaipėdos apvirto jachta: vienas žmogus nuskendo, dar vieno ieškoma (18)

Rugsėjo 15 d., 18.17 val., Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu...

Kristina Sabaliauskaitė: bendruomenė ir valstybė prasideda nuo savo kiemo sutvarkymo

Menotyros mokslų daktarė rašytoja, Lietuvoje išpopuliarinusi istorinį romaną Kristina...

Ispanai didžiuojasi naujuoju savo braižu, čempionato MVP siuntė padėkas į Anapilį specialiai Krepšinis.lt iš Pekino

Argentinietiškas krepšinio fengšui Kinijoje vertė žavėtis visą pasaulį, bet jo nebeliko nė...

Epikondilitas – specifinių profesijų atstovus varginanti liga: svarbiausia pastebėti laiku

Jei dirbate monotonišką darbą rankomis ir alkūnės srityje pajutote maudžiantį, nedidelio...

Rimvydas Valatka. Pinigų nėra, pinigų yra – anekdotas apie mus ir juos (68)

Karbauskio kurpta naujoji Seimo dauguma užsilenkė taip greit, kad nespėjo nuversti nė...

Užkalnis Italijoje: „Michelin“ gidas, šimtai eurų vakarienei ir graužiami kaulai (60)

Klausykit, kaip man nepasisekė: ir į Ameriką šį rudenį neišskridome dėl jaunesnės šunelės...