aA
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pareigūnai, gavę duomenis iš VMI nustatė, kad Lietuvoje yra daugiau kaip 20 000 juridinių asmenų, kurie importuoja ir (ar) gamina bei teikia Lietuvos Respublikos vidaus rinkai gaminiais pripildytas pakuotes arba apmokestinamuosius gaminius, baterijas ar akumuliatorius, elektros ir elektroninę įrangą, transporto priemones, alyvas, tačiau nevykdo gamintojams ir importuotojams nustatytų pareigų, rašoma pranešime spaudai.
Aplinkosaugininkai, padedami VMI, išaiškino dešimtis tūkstančių pažeidėjų
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šių metų pradžioje aplinkos ministras ir generalinis prokuroras pasirašė bendrą įsakymą, kuriuo sudarė tarpinstitucinę darbo grupę, skirtą išaiškinti neteisėtas atliekų tvarkymo schemas. Į darbo grupę buvo įtraukti ne tik aplinkosaugininkai, tačiau ir Generalinės prokuratūros, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Kriminalinės policijos biuro, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Muitinės departamento ir kitų institucijų atstovai.

Tokio pobūdžio darbo grupės – nedažnas reiškinys Lietuvos valstybės institucijų veikloje. Kaip sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, „bendras institucijų darbas šiame itin svarbiame tyrime padės užkirsti kelią nesąžiningiems atliekų tvarkytojams, kurių veiksmai dažnai peržengia ne tik vienos institucijos kompetencijos ribas, tačiau ir valstybės sienas“.

Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pareigūnai, gavę duomenis iš kitų darbo grupėje dalyvaujančių specialistų – Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnų – nustatė, kad Lietuvoje yra daugiau kaip 20 000 juridinių asmenų, kurie importuoja ir (ar) gamina bei teikia Lietuvos Respublikos vidaus rinkai gaminiais pripildytas pakuotes arba apmokestinamuosius gaminius, baterijas ar akumuliatorius, elektros ir elektroninę įrangą, transporto priemones, alyvas, tačiau nevykdo gamintojams ir importuotojams Atliekų tvarkymo įstatyme nustatytų pareigų, nėra įsiregistravę Gamintojų ir importuotojų sąvade, neteikia deklaracijų.

„Pastarosioms įmonėms išsiųsime priminimus per vieną mėnesį užsiregistruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade ir sumokėti mokesčius už aplinkos teršimą. Neįvykdžius šių įpareigojimų gera valia, bus taikomos sankcijos ir skaičiuojamas mokestis padidintu tarifu“, – tvirtina K. Trečiokas.

Aplinkos ministras, dėkodamas didžiulį darbą atlikusiems Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pareigūnams, taip pat noriai bendradarbiavusiems Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistams, primena, kad 2017 m. numatoma ir toliau vykdyti sustiprintą gamintojų ir importuotojų kontrolę, atliekant gamintojų ir importuotojų patikrinimus.

Šiuo metu Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų pareigūnai, padedami Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistų, atlieka 35 stambių įmonių, kurios per metus iš ES ar trečiųjų šalių įvežė prekių daugiau kaip už 300 000 eurų, patikrinimus. Tikrinama, ar gamintojai ir importuotojai tinkamai vykdo nustatytas pareigas, moka valstybei mokesčius. Jau pirminiai patikrinimų rezultatai parodė, kad aplinkosaugos pareigūnai, tikrindami pastaruosius ūkio subjektus, pataikė tiesiai į dešimtuką – didžioji dalis šių įmonių Atliekų tvarkymo įstatyme nustatytų pareigų apskritai nevyko, todėl nemoka mokesčių už aplinkos teršimą, kitos – sąmoningai vengia juos mokėti.

Patikrinę vos kelias įmones, pareigūnai jau nustatė, kad įmonės nesumokėjo daugiau kaip 20 000 eurų mokesčių, tačiau Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme numatyta, kad už nedeklaruotą apmokestinamųjų gaminių bei apmokestinamosios pakuotės kiekį mokestis už aplinkos teršimą apskaičiuojamas taikant didesnį tarifą, todėl dabar įmonėms teks sumokėti jau 40 000 eurų. Mokesčių už aplinkos teršimą nesumokėjusioms ar juos nuslėpusioms įmonėms aplinkosaugos pareigūnai skaičiuos mokestį padidintu tarifu už 2011-2015 m. laikotarpį.

Įmonių atsakingi asmenys taip pat patraukti administracinėn atsakomybėn. Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatytos baudos už gamintojams ir (ar) importuotojams taikomų pareigų nevykdymą siekia iki 14 481 Eur.

Tiek administracinių baudų, teik ir mokesčių padidintu tarifu įmonės gali išvengti, jeigu atsižvelgs į Aplinkos ministerijos raginimus gera valia užsiregistruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade, sumokėti mokesčius už aplinkos teršimą ir vykdyti kitas gamintojų ir (ar) importuotojų pareigas. Apie pastarąsias daugiau informacijos galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje: www.gamta.lt skiltyje „Atliekos“/„Gamintojams ir importuotojams“. Taip pat – kreiptis į atitinkamus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų (RAAD) Mokesčių ir atliekų kontrolės skyrius pagal veiklos vykdymo vietą (Alytaus RAAD http://ard.am.lt, Kauno RAAD http://krd.am.lt, Klaipėdos RAAD http://klrd.am.lt, Marijampolės RAAD http://mrd.am.lt, Panevėžio RAAD http://prd.am.lt, Šiaulių RAAD http://srd.am.lt, Utenos RAAD http://urd.am.lt, Vilniaus RAAD http://vrd.am.lt).

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kelionės po Vilnių keičiasi: panašu, kad automobilio greitai gali ir nebeprireikti (72)

Pamenate atlikėjos Katie Melua dainos žodžius „Pekine yra 9 milijonai dviračių“? Tuo metu...

Kompostavimo patirtis: kaip tvarkyti žaliąsias ir virtuvines atliekas

Noriu pasidalinti ilgamete patirtimi kompostuojant virtuvines ir žaliąsias atliekas. Virtuvinės ir...

Vasara – kelionių metas: patarė, kaip tvarkytis su šiukšlėmis

Šią vasarą lietuviai masiškai leidžiasi atostogauti kemperiais ar automobiliais – keliauja...

Klaipėdos aplinkosaugininkai sulaikė vandens motociklininką: teks susimokėti nemenką baudą (1)

Mėgstantys vandens pramogas privalo žinoti, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto...

Kone kas antras lietuvis gerdamas gėrimą naudoja šiaudelį: sako, kad skaniau ir patogiau (2)

Nuo liepos pradžios Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, parduotuvėse nebegalima įsigyti...

Top naujienos

Krizė su Baltarusija jau krypsta neišvengiamos eskalacijos keliu: jei nuaidės šūviai – kas vyks toliau (15)

Jeigu jūs mums taip, tai mes jums šitaip. Tokia Lietuvos santykių padėtis su Baltarusija primena...

Gyventojai sukilo prieš planuojamą projektą Žirmūnuose: bijo, kad daugiabutis taps „pastatu vaiduokliu“

NT rinkoje atsiranda naujų, negirdėtų vystytojų, kurie ketina plėtoti gyvenamąjį turtą....

JK kenčia dėl darbuotojų trūkumo: jų reikia įvairiuose sektoriuose, darbdaviai gali būti priversti didinti algas

Škotijos Kerkoldžio (Kirkcaldy) miesto pakraštyje pridygę naujų baigiamų statyti namų. Prie...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: kas penkta moteris kenčia nuo policistinių kiaušidžių sindromo – štai kaip reikėtų maitintis

Kas penkta moteris turi policistinių kiaušidžių sindromą. Šio sindromo sukeliamus simptomus...

Valdančiosios daugumos atstovas: kai kurie mūsų ministrai nepajėgūs adekvačiai vertinti situacijos, laikas su jais atsisveikinti  nuskambėjo kritikos ir Nausėdai  (770)

Toliau vykstant migrantų krizei, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Dailius Dargis | D+

Anglijoje nuo policijos besislapstantis komisaro sūnus praskleidė gangsterių pasaulio širmą: lietuviai yra patys baisiausi mafijozai (1)

Nuo teisėsaugos persekiojimo iš Lietuvos išvykęs ir Jungtinėje Karalystėje įsitvirtinęs...

Dėl naujos sutarties nesusitaręs Messi palieka „Barcelona“ (60)

„ Barcelona “ klubą sudrebino didžiausia permaina šiame amžiuje. Katalonų futbolo ekipos...

Orai: ciklonas į Lietuvą atneš stiprų vėją ir lietų, tačiau sekmadienį laukia malonūs pokyčiai (1)

Vėsaus oro, plūstančio iš šiaurės Atlanto į Vakarų bei Vidurio Europą, ir šiltos...

Minsko oro uostas: atšauktas dar vienas reisas iš Irako į Baltarusiją (230)

Irako oro bendrovės „Fly Baghdad“ skrydis iš Bagdado į Minską, turėjęs įvykti penktadienį,...

Europos miestas, kuriame kiekvienas rytas tarsi šventė: turėdami tokius paplūdimius ir lietuviai daugiau šypsotųsi (16)

Ko jau ko iš Valensijos gyventojų galėtų pasimokyti lietuviai – tai meilės gyvenimui. Atrodo,...