Nutukimas žaloja paauglių kaulus

Antsvoris labai kenkia paauglių kauliniam audiniui formuotis, dėl to kaulai gali dažniau lūžti, sulėtėti jų augimas. Apie tai kasmetiniame Amerikos radiologų draugijos susirinkime Čikagoje paskelbė Harvardo universiteto (JAV) mokslininkai.
© Vida Press

Nustatyta, kad nutukusio paauglio riebalų ląstelės išskiria uždegimą skatinančias medžiagas, o šios skatina kaulus tirpinančių ląstelių atsiradimą.

Pasak jų, anksčiau manyta, kad nutukimas teigiamai veikia paauglių kaulus. Tačiau pastaraisiais metais vis dažniau fiksuojami antsvorį turinčių vaikų dilbių lūžiai. Dilbis – rankos dalis, esanti tarp plaštakos ir žasto. Paauglystėje formuojasi kaulinis audinys, kuris apie 30-uosius žmogaus metus pradeda silpnėti.

Mokslininkai stebėjo 24 vaikus ir jaunuolius, kurių kūno masės indeksas (KMI) viršijo 44 – vadinasi, 170 cm ūgio žmogus sveria per 127 kg. Eksperimento dalyviams atlikta daugybė tyrimų. Naudojant kompiuterinį tomografą buvo matuojamas kaulų tankis, analizuojama jų vidinė struktūra. Rentgeno spinduliai buvo panaudoti tiriant vaikų raumenų ir riebalų masę.

Tyrėjai priėjo prie išvados, kad nutukimas labai kenkia paauglių kaulų sveikatai, sulėtina jų augimą. Nustatyta, kad nutukusio paauglio riebalų ląstelės išskiria uždegimą skatinančias medžiagas, o šios skatina kaulus tirpinančių ląstelių atsiradimą.

Be to, vitaminas D, kuris yra ypač reikalingas kauliniam audiniui, ištirpsta riebaluose ir „užstringa“ jų ląstelėse.

Paaiškėjo, kad nutukimas sveikus kaulus veikia dviem būdais. Pirmiausia padidėjęs KMI susijęs storesniu „kompaktinės medžiagos“ sluoksniu, kuris kaulus gina nuo pažeidimų. Tačiau riebalų perteklius lemia šio sluoksnio didesnį porėtumą. Tai gali paaiškinti faktą, kodėl antsvorį turinčių paauglių kaulai dažniau lūžta. Taip pat buvo nustatyta, kad tokie vaikai turi žymiai mažiau augimo hormonų.

Harvardo universiteto mokslininkai su nutukimu kovojantiems paaugliams patarė daugiau vartoti vitamino D, valgyti daugiau kalcio turinčių produktų ir mankštintis.

Verta žinoti

Dėl antsvorio dažniausiai kaltinama netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas, maisto tarša, genetika ir kt. Tačiau amerikiečių mokslininkai yra padarę prielaidą, kad vaikų bei paauglių antsvorį bei nutukimą gali lemti žema peptidinio hormono – speksino koncentracija. Speksinas padeda žmogaus organizme mažinti riebalinių ląstelių bei riebalų molekulių skaičių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją