Pataria Vilniaus miesto klinikinės ligoninės kineziterapeutė Anastasija Žernakova

- Užsisėdėjus po žiemos, jei organizmas nepratęs prie nuoseklaus krūvio, nereikėtų iškart pulti intensyviai sportuoti. Pradėti reikėtų po truputį, prieš kiekvieną užsiėmimą padaryti apšilimą, tempimo pratimus. Taip pat naudingos kardiotreniruotės, t.y. lengvas pasivaikščiojimas arba bėgiojimas palengva didinant krūvį, atstumus, laiką.

Dėl netinkamai pasirinkto krūvio pirmiausia kenčia žmogaus sąnariai, raumenys, taip pat galimas neigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai.

Jeigu jėgų visgi nepavyko reikiamai įvertinti ir patyrėte traumą, pasitempėte raištį ar užklupo sąnarių skausmas, pirmoji pagalba yra ramybė, poilsis ir šalti kompresai. Galima naudoti ir vietinį nuskausminamąjį poveikį turinčius gelius, tačiau labai svarbu laikytis vaisto vartojimo instrukcijos. Dažnai tepalai būna šildomieji, o tai gali kaip tik paskatinti uždegimo plitimą. Taigi būtinai reikia tinkamai įvertinti traumą.

Patemptą raištį galima sutvirtinti elastiniu bintu. Jei vargina labai stiprus skausmas ir žmogus negali pats susitvarkyti, pagalbos reikėtų kreiptis į gydytoją.

Be abejo, fizinio aktyvumo bei sportavimo lauke pradžia nebūtų toks iššūkis organizmui, jei mankšta ryte būtų daroma kiekvieną rytą visus metus.

Verta žinoti

Lengvo ir vidutinio sunkumo skausmas turėtų praeiti savaime. Tačiau gijimo procesą pagreitinsite mažiau apkraudami skaudamą vietą, ją šaldydami ar naudodami vaistus.

Šaltą kompresą dėti reikėtų kas 3–4 valandas ir laikyti 15–20 min. Galima naudoti specialias šaldymo priemones arba drėgną rankšluostį, palaikytą šaldymo kameroje.

Norint išvengti kelio skausmų, bėgimo distancijos ilgį reikėtų didinti iki 10 proc. per savaitę, itin atsargiai didinkite įkalnių ir nuokalnių atstumus.

Itin svarbu įsigyti specialiai jūsų pėdai pritaikytą avalynę. Atminkite, kad kieta danga amortizuoja mažiau, tad kojoms tenka didesnė apkrova.